Δεν θέλω να ειμαι μόνος - Page 14
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 220
  1. #196
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Εσύ τί θ' άλλαζες στην θέση μου; Υπόψιν δεν έχω περιθώρια για πολλά πράγματα γιατί απασχολούμαι πολλες ώρες στην δουλειά μου. Και αυτήν την χρονική περίοδο έτσι όπως είμαι δεν βρίσκω να θέλω ν' αλλάξω κάτι, το μυαλό μου η σκέψη μου δεν είναι όπως όταν ήμουν νέος..
    Δλδ. το ζήτημα της αλλαγής έγκειται και στο ότι δεν δύναμαι αντικειμενικά να κοινωνικοποιηθώ περισσότερο. Τα ενδιαφέροντά μου είναι σπάνια ξέρω γω.

  2. #197
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    "Καλα αυτο το δεν δυναμαι αντικειμενικα να" το ακουω βερεσε, πριν μας ελεγες οτι αντικειμενικα θα πεθανεις μονος λολ. Δεν ειναι τπτ απο αυτα αντικειμενικο, υποκειμενικα ειναι ολα...
    Να στο πω αλλιως...οταν γυριζεις απο τη δουλεια τι κανεις; Κανε οτι ειναι χρησιμη ρουτινα αλλα πχ μη κατσεις μπροστα στη τηλεοραση η τον υπολογιστη αμεσως...κανε κατι αλλο που θες. Οχι σα χομπι, μπορει να ειναι χομπι μπορει να ειναι και μια δουλεια ρε παιδακι μου που αναβαλλεις καιρο, κατι. Δε μπορω να σου πω εγω τι θα κανεις, αυτο θα σημαινε οτι ακομα ρομποτακι μενεις ετσι δεν ειναι; Πρεπει να παρεις μια δικια σου αποφαση "θα κανω αυτο" και να το κανεις. Σου έχω φερει παραδειγματα. Και θα σου φερω και αλλα...εγω πχ παλια μια περιοδο αρχισα να φτιαχνω γλυκα για να βγω απο το υπαρξιακο μου αδιεξοδο λολ. Για να πω οτι κατι ΕΚΑΝΑ κατι ΕΦΤΙΑΞΑ. Ειχα ξεκινησει επισης να παιζω σκακι. Αρχισα στη δουλεια μου να κανω παραπανω απο το bare minimum, εκανα εξτρα πραγματα (δεν εφαρμοζει δημιουργικα σε ολες τις δουλειες αυτο οκ). Εκοψα το τσιγαρο. Αλλαξα τα μαλλια μου ρε παιδακι μου. Ειχα ενα δοντι ξεσφραγιστο κατι αιωνες, ε πηγα το σφραγγισα λολ. ΑΠΛΑ πραγματα, αρκει να ειναι πρωτοβουλιες. Εισαι τοσο πεσμενος νομιζω που δεν παιρνεις καμια πρωτοβουλια στη καθημερινοτητα σου. Αυτο πρεπει να αρχισεις να κανεις. Αν θελεις τωρα να κρατησεις αρνητικη σταση και σε αυτο η να φερνουμε κυκλους στη συζητηση δεν θα σου παω κοντρα...κανε εσυ οτι θες οταν εσυ θα εισαι ετοιμος. Αλλωστε μονο αν το θες και εισαι ετοιμος θα εχει σημασια/θα καταφερεις κατι. Πρωτιστως να νιωσεις εσυ λιγο καλυτερα...

  3. #198
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186

    Cool

    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    οταν γυριζεις απο τη δουλεια τι κανεις; Κανε οτι ειναι χρησιμη ρουτινα αλλα πχ μη κατσεις μπροστα στη τηλεοραση η τον υπολογιστη αμεσως...κανε κατι αλλο που θες.
    Στο πισι, νιώθω ότι μου κρατάει παρέα. Εκτός αυτού, έχω εργασία κ εκεί. Βάλε εννιά η ωρα το βράδυ που θα επιστρέψω σπίτι, μεχρι να χαλαρώσω στις δωδεκα πεφτω για ύπνο. Το πρωΐ πρέπει να σηκωθώ εφτά. Κενά μόνο δευτέρες απογεύματα, τετάρτες και κυριακή που λιώνω στον ύπνο όλη μέρα. Ούτε μπάνιο δεν προλαβαίνω να κάνω.. Και σχεδόν κάθε πρωΐ σηκώνομαι και είμαι ένα ράκος και σωματικά αφού έχω την αίσθηση ότι δεν ξεκουράστηκα καθόλου και ψυχολογικά. Το μόνο καινούργιο που κατάφερα να κάνω τα δυο τελευταία έτη είναι να μάθω να κουρεύομαι μόνος μου.

  4. #199
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ε χαιρω πολυ ρε αγορι μου αν κι εγω ημουν στο ποδι για δουλεια 14 ωρες τη μερα τι χαρα να μου μεινει σε αυτη τη ζωη; Λολ
    Και παλι ομως εχεις δευτερες απογευματα, τεταρτες απογευματα και κυριακες...γιατι δεν τα αξιοποιεις; Καταρχην δοκιμασε να κοιμασαι λιγο παραπανω καθε μερα...να μη κοιμασαι εφτα ωρες αλλα οχτω. Γενικα δοκιμασε να δεις με ποσες ωρες υπνου ξυπνας μονος σου ξεκουραστα και τοσες να κοιμασαι, διαφερει λιγο απο οργανισμο σε οργανισμο (εγω ανενοχλητη χτυπαω δεκαωρα λολ ο υπνος θρεφει τα μωρα :P αλλα τι να κανουμε). Μολις βρεις την ισορροπια σου εκει δεν θα κουραζεσαι τοσο (σωματικα εστω). Ε θα χασεις μια δυο ωρες στο pc καθε μερα και; Σε κανουν πιο χαρουμενο; Ξες τι θα σε κανει ακομα πιο χαρουμενο; Ο αρκετος υπνος λολ. Ετσι ισως θα εχεις ενεργεια να αξιοποιεις καπως τα απογευματα σου τις δευτερες και τις τεταρτες. Καλα τις κυριακες αντε σου λεω κοιμασαι μιση μερα. Την αλλη μιση; Γιατι να μη την αξιοποιησεις;
    Γιατι δεν ειναι θεμα σωματικης κουρασης αλλα πνευματικης/ψυχολογικης. Εχουμε συμπερανει πως οτι κανεις μεχρι τωρα δεν σου προσφερει πραγματικη ξεκουραση και ευεξια...αρα ισως το ζητουμενο δεν ειναι η "ξεκουραση" η το "λιωσιμο" και η απραγια αλλα ξερεις τι...; Το μαντεψες...η πραξη :P
    Κατι που σου αρεσει ομως, κατι που σε γεμιζει και ξεκουραζει τη ψυχη σου η θεωρεις οτι αξιζει γιατι σε ωθει στγμην επιτευξη καποιου στοχου...Οι παλιοι τι ελεγαν; Η δουλεια ειναι ζωη! Το να κανεις πραγματα σου δινει ενεργεια να κανεις περισσοτερα πραγματα,γεγονος,κοβω και τα δυο μου χερια. Προσωπικα σε περιοδους που δουλευω πιο ευκολο μου ειναι να κανω και αλλα πραγματα, να θετω στοχους, να διεκπεραιωνω υποχρεωσεις η να ασχολουμαι με χομπι παρα σε περιοδους που δεν εχω τιποτα να κανω, τοτε μου ειναι πιο ευκολο να κατσω να σαπιζω...ξεκινα λοιπον τις κυριακες σου να κανεις κατι.
    Ο, τι γουσταρεις, ανεπτυξε μια καινουρια δεξιοτητα η κανε κατι τελοσπαντων που ειναι εκφραση δημιουργιας, παραγωγης, αυτονομιας.

  5. #200
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    ! Όπα! ΕΥΡΗΚΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!
    Μόλις έδωσες ώθηση σε μια ιδέα που είχα πριν από πολύ καιρό και βούλιαξε με τις περιπέτειες απο εδώ και από εκεί, να ξαναβγεί στην επιφάνεια..
    Thanx a lot Natalie!

  6. #201
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 85Eon View Post
    . Το μόνο καινούργιο που κατάφερα να κάνω τα δυο τελευταία έτη είναι να μάθω να κουρεύομαι μόνος μου.

    Τα μπροστινα , κι εγω τα καταφερνω , τα πισω , πως τα καταφερνεις ? για πες , βαριεεεεεεεμαι τον κουρεα .........ακομη κι κουρεις , δεν κουρευονται μονοι ............ χαρισμα , κληρονομικο θαχεις .......

  7. #202
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Λες αληθεια τωρα η για να με ξεφορτωθεις; :P
    Χαχα αν λες αληθεια χαιρομαι...οπως και να εχει σκοπος δεν ειναι να σε πιεσω, συζητηση κανουμε...
    Αν ομως οντως βρηκες κατι που για τον α η β λογο δεν θες να μοιραστεις πολυ ωραια...βαλε μπρος λοιπον και προχωρας ενα βημα τη φορα μετα :)

  8. #203
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Οχι δεν το λέω για να σε ξεφορτωθώ... Ναταλίαααα, σ' ευχαριστώ που παρ' όλα τα προσωπικά σου προβλήματα κάθεσαι με τέτοια υπεράνθρωπη υπομονή και ασχολείσαι με μένα!!! Δεν το κάνουν αυτο για μένα κάθε μέρα ξες ..
    Τώρα ναι, βρήκα κάτι, που για να ολοκληρωθεί πρέπει να περάσω αρκετούς ενδιάμεσους στόχους. Αν τα καταφέρω θα δούμε παντως και πάλι απ' αυτό τώρα που το σκέφτομαι πώς θα κάνω σχέση δεν καταλαβαίνω, τεσπα.

  9. #204
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αμα ειναι πολυεπιπεδοι οι στοχοι και αυτο που θες να καταφερεις σε εμπνεει και θα σου δωσει την δυναμη να επιμεινεις ακομα καλυτερα! Θα εχεις περισσοτερα κινητρα καθε μερα. Απλα πρεπει να επιμεινεις ακομα και τις στιγμες που κατι θα σου φαινεται ανουσιο σε καθε ενδιαμεσο στοχο οραματιζομενος τον βασικο σου στοχο. Να εστιαζεις σε ενα μικρο κομματι τη φορα αλλα αν θελησεις να τα παρατησεις να θυμασαι το βασικο σου "στοχο"...Και ελπιζω το" να κανω σχεση" να μην ειναι ο βασικος σου στοχος ετσι; :P Μιλαμε για κατι που θα κανεις καθαρα για ΕΣΕΝΑ μονο.
    Το να κανεις σχεση δεν μας απασχολει σε αυτο το σταδιο, μας απασχολει το να βρεις το "μοτζο" σου, να ανεβει η διαθεση σου, να χτισεις την εμπιστοσυνη σου στον εαυτο σου και τις δυνατοτητες σου βασισμενος σε πραγματικα, απτα επιτευγματα η και να μαθεις απο αποτυχιες, δρωντας ομως. Να ξεκουνηθεις βρε παιδακι μου. Να μαθεις ξανα (η απο την αρχη), πως ειναι να εισαι κύριος του εαυτου σου.

    Οταν αρχισει να γινεται αυτο θα βρεις και την αυτοπεποιθηση, και το κουραγιο και τροπους να προσεγγιζεις γυναικες. Αστο αυτο σε δευτερο πλανο για την ωρα...τωρα κοιταμε πως θα ανεβασεις τη ψυχολογια σου σιγα σιγα και σταθερα. Ετσι το βλεπω.

  10. #205
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Σε αυτό ο βασικός στόχος δεν είναι να κάνω σχέση (και το αντικείμενο του όλου εγχειρήματος εντελώς άσχετο).
    Είναι για μένα.
    Απλά είναι χρονοβόρο (αλλά δεν με νοιάζει για το συγκεκριμένο, ας πάρει όσο καιρό χρειαστεί).

  11. #206
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Τελεια...βαλε μπρος για μια πιο ποιοτικη και ωραια ζωη καθαρα για εσενα. Καλο κουραγιο!

  12. #207
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Ναταλία, σ' ευχαριστώ! Ειλικρινά, να σου πάνε και σένα κατ' ευχήν τα πράγματα στη ζωή σου! :)

  13. #208
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εεεμ να σαι καλα μην ευχαριστεις αλλα εχω αρχισει μα τρομαζω γιατι δεν ξερω τωρα τι σε εχω παροτρυνει να κανεις :P
    Ειναι νορμαλ ε...;

  14. #209
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    186
    Δεν είναι πρακτική δραστηριότητα, με μελέτη έχει να κάνει περισσότερο.

  15. #210
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Α οκ ωραια καλο ακουγεται. Μπορω να ρωτησω πανω σε τι;

Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast

Similar Threads

  1. Ειμαι μονος χωρις φιλους
    By xrhstos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 21-07-2017, 00:33
  2. Δε μπορω να ειμαι αλλο μονος μου
    By solkots in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 21-07-2014, 12:40
  3. ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ...
    By olga18 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 11-09-2012, 23:41
  4. ρε παιδια ειμαι μονος.....
    By giorgaros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 136
    Last Post: 20-03-2012, 04:09
  5. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ
    By nikv in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 33
    Last Post: 25-07-2009, 11:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •