Μεγαλο ζορι με φιλικη σχεση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136

    Μεγαλο ζορι με φιλικη σχεση

    Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος που το ανοιξα το θεμα, ελπιζω να ειναι αν δεν ειναι ζητω συγγνωμη προκαταβολικα..

    Καλημερα σε ολους ειναι 5:30 το πρωι και ο υπνος δεν λεει να με παρει, συναισθηματα και σκεψεις με κατακλιζουν...

    Μερικοι ισως με γνωριζεται απο το ενα αλλο μακροσκελες θρεντ που ειχα ανοιξει μερικους μηνες πριν. Πασχω απο διαταραχη πανικου και γενικευμενη αγχωδη διαταραχη. Ευτυχως με την βοηθεια της ψυχολογου μου εχω μια μερικη βελτιωση και ελπιζω και θελω να συνεχισω ετσι...

    Οπως και να εχει το θρεντ δεν το ανοιξα για αυτον τον λογο.

    Ο λογος που βασανιζομαι ειναι ο εξης.

    Υποτιθεται πως εχω μια παρεα απο το γυμνασιο (ειμαι 20 χρονων, bisexual, εχει σημασια που το αναφερω το δευτερο) η οποια αποτελουνταν απο 6 ατομα μαζι με μενα. Στην πορεια για τους χψ λογους καταληξαμε εγω και τρεις κοπελες. Για να μην το κανω περιπλοκο θα τις ονομασω Α,Β,Γ.

    Γενικοτερα περισυ στα γενεθλια μου εχασα τον πατερα μου στα γενεθλια μου απο εγκεφαλικο, παρ'ολο που δεν τα πηγαιναμε καλα ηταν ενα βαρυ πληγμα για μενα μιας που ειμαι μοναχογιος και η μητερα μου ειναι 60+ ετων, μου δημιουργησε μεγαλη πιεση συνδυαστικα με αλλα τρεχοντα ζητηματα της ζωης μου που με οδηγησαν στις κρισεις πανικου και το υπερβολικο αγχος για το οτιδηποτε.

    Σε αυτην μου την μυστηρια και καμια φορα αστεια πορεια της ζωης μου ειχα αυτες τις τρεις κοπελες σαν ενα υποτιθεμενο στηριγμα. Ειχαμε τις ασχημες στιγμες μας αλλα φαινοταν να υπαρχει ενα αμοιβαιο ενδιαφερον μεχρι και αυτον τον χρονο τον οποιο νιωθω τραγικα ψυχαναγκασμενος απο τις αυτες και συγχρονος παραμελημενος. Δεν βγαινω γιατι ειμαι στις μαυρες μου, εξηγω την κατασταση, παρεξηγουνται, θεωρουν πως απλως δεν τις θελω για φιλες. Εκφραζω την λυπη μου, λενε μ@λ..ιες και δεν με παιρνουν στα σοβαρα κανουν χιουμορ μεσα σε αυτα που εκφραζω η αλλαζουν το θεμα συζητησης και δειχνουν μια χ αδιαφορια. Τις προαλλες κανονισαν να βρεθουμε καπου εξω γιατι θα φευγαν για 3ημερο εξηγησα πως δεν ημουν καλα, αλλα οτι ηθελα να τις δω, κρατησαν το οτι δεν πηγα και ενδιαφερθηκαν για το πως ειμαι μονο αφοτου γυρισαν πισω.

    Αποψε ειμαι ξυπνιος για τον εξης λογο που με εβαλε σε σκεψεις για αλλη μια φορα και θελω και μια ακομα γνωμη.

    Κανονιζουμε ενα παρτι για την Α γενεθλιων το οποιο θα ειναι εκπληξη. Για κακη μου τυχη βολεψε να γινει αυτο το Σαββατο οπου διεξαγεται και το θεσσαλονικη πραιντ στο οποιο και θελω παρα πολυ να παω καθως εχω απομακρυνθει εντελως απο το οποιο lgbt στοιχειο μου μετα τον θανατο του πατερα μου και με κανει να νιωθω κατ'επεκταση οτι αρνουμαι αυτη την πλευρα του εαυτου μου, κατι το οποιο μου κοστιζει.

    Ζητησα εαν ηταν εφικτο να γινει το παρτι στις 22:00 για να προλαβω να ειμαι πισω η εστω να τις βοηθησω στην οργανωση και εαν δεν ειναι εφικτο εαν μπορω να παω για λιγο στο πραιντ και να γυρισω εγκαιρως προκειμενου να βοηθησω παλι. Η απαντηση ηταν την επομενη μερα να ανακοινωθει στο φβ στην ομαδικη με τα ατομα που καλεσαμε οτι θα γινει στις 21:00 το παρτι και ενα μηνυμα προς εμενα το οποιο ελεγε πλαγιως πως μου απαγορευει η Β να παω στο παρτι καθως με χρειαζονται οπως και δηποτε στην οργανωση (5 μπυρονια, 2 ψαθες και μια σακουλα με πατατακια) και ουσιαστικα εκβιασμος του στυλ η εμεις η το πραιντ. Εξηγησα την συγχυση μου με την Β ως προς αυτο στην Γ και παρακαλεσα να μην γινει θεμα καθως δεν ηθελα να δωθει περαιτερω εκταση και πως απλα ηθελα να με ακουσει να το βγαλω απο μεσα μου για να σκεφτω λογικα και να μιλησω με την Β. Αμεσως το καρφωσε η Γ στην Β εμμεσα και η Β αρχισε να ζηταει εξηγησεις. Εξηγησα τα συναισθηματα μου και πως ηθελα να παω, αδιαφορησε μου ειπε πως δεν καταλαβαινει και με εβγαλε κατα μια εννοια εκτος και παγωσε την συζητηση λεγοντας μου απλα ας γινει οτι ειναι να γινει να τελειωνουμε, παρ'ολο το γεγονος οτι εξηγησα πως θα ειμαι μιαμιση ωρα νωριτερα απο τις 21:00 σπιτι για να τις βοηθησω με τις ετοιμασιες. Η Γ στο μεταξυ με γειωσε πλαγιως με το υφος του θα τα βγαλουμε περα σε καταλαβαινω αλλα δεν θελω να πας.

    Παρα το γεγονος οτι με εχουν βοηθησει στο παρελθον (η Α κυριως και η Γ, αλλα η πρωτη με εχει πληγωσει και μεσα απο μικρο παρεξηγησεις ουκ ολιγες φορες, το πιο κραυγαλαιο ηταν σε καποια γενεθλια μου που αρχισε να με φωναζει στην μεση του δρομου με κοσμο να περναει, λογο παρεξηγησης) αλλα πλεον νιωθω πολυ μεγαλυτερο ψυχαναγκασμο και καταπιεση απο τις ιδιες. Ταυτοχρονα ομως με κανουν να νιωθω και ασφαλεια καθως ειναι μια χρονια φιλια παρα τα στραβα της.

    Πλεον ομως απειλειται και ανοιχτα η ελευθερια μου λογω των διαφορων ψυχαναγκασμων που δημιουργουν τοσο στους εαυτους τους οσο και σε μενα (πχ θα χτυπησει το τηλεφωνο στις 11 το βραδυ μερα παρα μερα αν οχι καθε μερα, ελα παμε για ποτο, σε 15 λεπτα στο ταδε μερος η εαν θες καπου αλλου, εαν πεις οχι χωρις μια καλη δικαιολογια σιγουρα καποια θα θυμωσει, αν οχι στο 2 ακυρο, στο 3ο σιγουρα, το γνωριζουν και οι τρεις αυτο και τις εχω πιασει πολλες φορες να βρισκομαστε ανορεκτα απο την μερια καποιας και να καταληγουμε να κοιτιομαστε η να μιλαμε περι ανεμων και υδατων) με αποκορηφομα αυτο το τελευταιο. Δεν ειναι οτι δεν θελω να συνδραμω στο παρτι αλλα απο την αλλη θελω να φροντισω και τον εαυτο μου και να κανω κατι για μενα και παρ'ολο που το ενα δεν επηρρεαζει το αλλο το βλεπουν ως προβλημα και ως ''προδοσια'' απεναντι στην φιλια.

    Η ψυχολογος μου εδωσε πολλες επιλογες, αλλα με παροτρυνε πλαγιως να μιλησω ανοιχτα και να παρω ομπρελα και να περιμενω την καταιγιδα που θα ακολουθησει, οποιας μορφης και εαν ειναι αυτη (καθως ο καυγας ειναι σιγουρος). Ως εναν βαθμο το εκανα και δεν τους αρεσε οπως ανεφερα και πιο πανω.

    Το ερωτημα ειναι, σε μια φαση με τοσο ριζικες αλλαγες στην ζωη καποιου που οι υπολοιποι σκορπιοι φιλοι τραβανε το δικο τους κουπι/ ειναι στον κοσμο τους τι γινεται; Αγκαλιαζεις την αλλαγη και λες φτανει πια, παμε παρακατω; Προσπαθεις για αλλη μια φορα να διελευκανεις την κατασταση, η απλα για αλλη μια φορα κανεις τον μ@λ..κα και το τρως αμασητο και προσπαθεις να εισαι οσο πιο καλα γινεται με τον εαυτο σου παρ'οτι αγνοησες την επιθυμια του και ελπιζεις στις καλυτερες μερες; Τι θα κανατε στην θεση μου;

    Ευχαριστω προκαταβολικα και πραγματικα για οποιον εφτασε μεχρι το τελους του μηνυματος,

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εμένα υπερβολικές μου φαίνονται....τώρα αν μπορείς να μιλήσεις ήρεμα κλπ καν΄το σε όλες μαζί για να μην τα λένε πίσω από την πλάτη σου αλλά μην μπεις στη διαδικασία να τσακωθείς κλπ...μετά δεν θα νιώθεις και ωραία δεν ξέρω....αφορμές για τσακωμούς είναι αυτά από την μεριά τους, για μένα τουλάχιστον...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καταλαβαινω πως ειναι μια φιλια που ειχες για χρονια και ισως σου σταθηκαν(?) σε καποιες φασεις της ζωης σου αλλα αυτο που περιγραφεις τωρα μου μοιαζει με τοξικη κατασταση. Δεν φαινεται να νοιαζονται για τις ατομικες σου αναγκες και την ελευθερια σου και να τις σεβονται οπως τις σεβεται ενας καλος φιλος. Οι εκβιασμοι που σου ασκουν ειτε ηθελημενα ειτε αθελα τους συντελουν σε μια μη υγιη κατασταση. Ακομα και οταν δεν σου λενε κατι, αν μπαινεις εσυ στη διαδικασια να αγχωνεσαι οτι "αν κανω αυτο θα αντιδρασουν, αν κανω το αλλο θα θυμωσουν" και δεν μπορεις να εισαι ο εαυτος σου και αυτο εσωτερικος εκβιασμος ειναι. You are walking on eggshells που λενε. Καλα σου ειπε ο/η ψυχολογος σου πως πρεπει να κανεις μια συζητηση οπου θα πεις ολα οσα σε ενοχλουν ανοιχτα. Αλλα φυσικα πρεπει να εισαι ετοιμος να τους κακοφανει...ειτε θα βελτιωθει η κατασταση ειτε θα χαλασει τελειως μια μη υγιης κατασταση...make it or break it περιπτωση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

    Η αληθεια ειναι αυτη, πολλες φορες νιωθω και γω ο ιδιος οτι η Β απλα ψαχνει αφορμη για καυγα γιατι δεν τηρω τα στανταρ της/ δεν την ενδιαφερω σαν ανθρωπος οποτε με θελει εκτος ειτε συνειδητα ειτε οχι.
    Οπως και να εχει την σταση μου τους την εξηγησα, εαν καταφερω και ειμαι οντως στην ωρα μου αυριο και παρ'ολα αυτα ακουσω γκρινια θελω να πιστευω απλα οτι θα εχω αρκετη υπομονη ακομα πριν τις βαλω κατω και κανουμε εναν σοβαρο διαλογο χωρις αποφυγη που κατα 90% θα οδηγηση σε διαλυση η αποχωριση μου. Το πρωι σιγουρα με ενοχλουσε πολυ περισσοτερο, τωρα για καποιο λογο μου εχει γυρισει σε απεριγραπτο θυμο απεναντι τους για ολη την καταπιεση που υπεστηκα ''στο ονομα του κοινου καλου'' ολα αυτα τα χρονια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ευχομαι να πανε ολα καλα και να βρεις τον χωρο να ανασανεις λιγο, να εκφραζεσαι οπως επιθυμεις και εστω καποια απο τις φιλες σου να σε καταλαβει και να το σεβαστει...εκει θα δεις ποιοι ειναι οντως φιλοι σου και ποιοι οχι (αν πραγματι εσυ απο μεριας σου κανεις τα παντα, που μια χαρα διαλλακτικο και λογικο σε βρισκω απο τα γραφομενα σου).

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Σε ευχαριστω πολυ Ναταλια. :)

    Η αληθεια ειναι πως γενικοτερα μπορει μεχρι και ο η Νιτσα η γειτονισσα (σχημα λογου) εχει τυχει να μου μιλησει με θαυμασμο απο κει που δεν το περιμενω. Γενικα θελω να πιστευω οτι ειμαι η τουλαχιστον προσπαθω να ειμαι οσο πιο λογικος, δικαιος και κατανοητος γινεται με τους ανθρωπους ακομα και εις βαρους του εαυτου μου γιατι καταλαβαινω πως ο καθενας εχει διαφορετικα θελω, αποθημενα, χαρακτηρα κλπ και πως χωρις αμοιβαιες υποχωρησεις εστω και μικρες μια σχεση ειτε φιλικη ειτε ερωτικη δεν προχωραει. Με τις συγκεκριμενες ομως νιωθω σαν ποντικι που το περιοριζουν και του λενε θα πας απο κει (κλεινουν εναν δρομο), οχι ουτε απο κει θα πας (κλεινουν και ενα δευτερο) και πως απλως απο ενα σημειο και μετα ειναι απολυτες και οπως ειπατε και σεις ψαχνουμε ευκαιρια για καυγα γιατι ετσι θελουμε...

    Σημερα μιλησα με την μια της εξηγησα την πλευρα μου και παραδεχτηκε πως πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο, η αλλη ομως πραγματικα δεν παιρνει απο λογια και ειλικρινα δεν θα κατσει καν να ασχοληθει εαν δεν τρεξω παλι εγω να λυσω την παρεξηγηση παρ'οτι η ιδια εχει το προβλημα μαζι μου, εγω απλως νιωθω στεναχωρια και απορριψη και για να ειμαι ειλικρινης τις περισσοτερες φορες ετσι νιωθω. Πως κατηγορουμαι και δεν ξερω ακριβως καν τον λογο... Και μονιμως τρεχω απο πισω και δικαιολογουμε και κλαιω και το κραταω και οι ιδιες μου λενε ξερω γω σιγα ρε ηρεμησε ενταξει χαλαρωσε... Σταθειτε ρε παιδια λεω, μου φωναζετε καλα καλα με μπιλενικονετε και μετα μου λετε ησυχασε; Σκοτσεζικο ντουζ ειναι αυτο και το νιωθω σαν βασανιστηριο. Ακομα και να εφταιγα για οσα με κατηγορουσαν κατα καιρους νομιζω τετοια μεταχειριση δεν την αξιζω και νομιζω το εδειξα και το εξηγησα οσο πιο ευγενικα μπορουσα στην Β σημερα... Και ενω συμφωνουσε παλι ενιωθα οτι παιζαμε την κολοκυθια ποιος εχει δικιο και ποιος εχει αδικο... Παραθυρακια δηλαδη στην συζητηση που ξεψυριζε το καθε κομμα και θαυμαστικο της προτασης μου...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ποσο πολυ σε πνιγει η κατασταση; Ψυχοφθορα δεν ειναι; Για να δεις τι θα κανεις απο εδω και περα εγω θα ελεγα βαλ'τα σε μια ζυγαρια και αποφασισε...τι προτιμας, παρεα που σου χαλαει τη διαθεση η σε κανει να νιωθεις παγιδευμενος η καθολου παρεα;
    Αν ειναι πιο σημαντικο για εσενα για καποιον λογο να εχεις αυτη τη παρεα μαλλον θα αναγκαστεις να υποχωρησεις εσυ με την αδιαλλακτη της παρεας (οχι το υγιεστερο ισως αλλα κατανοητο και ανθρωπινο).
    Αν απο την αλλη ειναι πιο σημαντικο για εσενα να εισαι ηρεμος εσυ και ας χασεις μια η δυο οι ολες τις φιλες σου τοτε μην υποχωρεις...επεμεινε στα οσα αισθανεσαι και μεινε πιστος στον εαυτο σου και στον τροπο ζωης που εσυ θελεις.
    Το οτι η μια παραδεχτηκε οτι πνιγεστε σε μια κουταλια νερο μπορει να σημαινει δυο πραγματα: η οτι οντως καταλαβαινει και τη δικια σου πλευρα η οτι θελει να δειξει πως τα "μεγαλοποιεις" και ψιλοαπαξιωνει τους προβληματισμους σου και τα θελω σου...μπορει να ειναι και σε μια ενδιαμεση φαση και να το επεξεργαζεται βεβαια...θα δειξει. Το θεμα ειναι αν εσυ επιμεινεις οτι ειναι αδικο που η αλλη/ες ειναι αδιαλλακτη/ες αυτη θα σου σταθει η μπα; Μεζέα μαντολες;
    Επισης αυτη η η περιεργη τι παιζει, ειναι ο αρχηγος της συμμοριας; Οι αλλες δεν εχουν αποψη; Επισης τι παιζει ισαξιοι φιλοι δεν ειστε; Τι σε βαζουν στη μεση και σου υποδεικνυουν τι θα κανεις και σε μαλωνουν; Θα τρελαθουμε τελειως; Μαλλον κι εσυ πρεπει να υπηρξες υπερβολικα βολικος και χαλακι...δεν καταλαβαν καλα οτι εισαι ξεχωριστο ατομο μαλλον με τα δικα του θεματα τις σκοτουρες του τα γουσταρω του, δεν εβαλες ορια. Αν πας να τα βαλεις τωρα κακα τα ψεμματα...θα τους κακοφανει πολυ και λογικο ειναι αν σε συνηθισαν να σου λενε κατι και να σκοτωνεσαι να το κανεις...δυσκολα τα πραγματα. Εσυ πως τα κοβεις;
    Επισης γιατι μιλας για αυτες λες και ειναι μια οντοτητα; Αν τις παρουμε μια μια δεν υπαρχει καποια που θα σε καταλαβει και θα σου σταθει; ΜΙΑ...;
    Αν οχι τοτε τα νεα για την ποιοτητα της φιλικης σχεσης σας δεν ειναι καλα...δεν ξερω...δεν θελω να σε συμβουλεψω πραγματα που μετα μπορει να μετανιωσεις...αλλα απο οσα περιεγραψες στο πρωτο σου ποστ δεν σου φερονται καλα...ελεος ποσο προβλημα ηταν το να μην εισαι καν στις ετοιμασιες που λεει ο λογος για να γινει τοσο θεμα; Μπορει εγω να ειμαι ηλιθια αλλα αν ημουν μια απο την παρεα θα ελεγα πανε στο ρημαδι το πραιντ και στην αλλη να το βουλωσει γιατι θα βγαλω εγω το τοσο φοβερο πια φορτο εργασιας για τις ετοιμασιες που ειχε οριστει για εσενα. Θα τα βρισκαμε μετα. Ελεος τι κατινιες ειναι αυτες...οντως σε μια κουταλια νερο πνιγονται, αυτες οχι εσυ. Δε ξερω γιατι με συγχιζει προσωπικα τοσο η κατασταση σορυ δεν θελω να σου βαζω φωτιες χωρις λογο αλλα ημαρτον :P
    Καλα ασε με εμενα να λεω και δες το εσυ πιο ψυχραιμα ισως...συγνωμη για τα νεα ομως @@ φιλες εχεις :P
    Αλλα μη στενοχωριεσαι ετσι ειναι συνηθως...απλα ειστε και λιγο...πως να το πω γλυκα...τα μυαλα στα καγκελα ισως; Και δεν εχετε αισθηση προσωπικων οριων οσο θα επρεπε. Φοιτητες ειστε;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    χαχααχ σε ευχαριστω παρα πολυ ρε Ναταλακι!

    Με συγκινεις. :)

    Τωρα οσο αναφορα τα υπολοιπα ναι κατα μια εννοια υπαρχει η αρχηγος και οι αλλες οι οποιες φοβουνται να της φωναξουν, εκφρασουν γνωμη αλλα μεταξυ τους μια χαρα μπορει να διαφωνησουν. Το θεμα ειναι οτι γινεται σπανια γιατι μοιραζονται κοινα κομπλεξ ανασφαλειες (της τελειομανιας και του ψυχαναγκασμου πχ) Εγω μεσα απο την ψυχαναλυση βεβαια προσπαθω και ορια να θεσω και τα συναισθηματα μου να δειξω αλλα παραλληλα να γινω και πιο διαλλακτικος με την ζωη μου γενικοτερα... Δεν τους αρεσει κανενα μα ΚΑΝΕΝΑ και δημιουργουν ενα τερααααστιο θεμα ΠΑΝΤΑ εκει που δεν υπαρχει. Θα πιαστουν απο μια λεξη μου, δεν θα με αφησουν να απολογηθω καν εγω πρωτος εαν εχω κανει οντως γκαφα, απλως θα με βρισουν δεν θα μου μιλανε και θα περιμενουν να πεσω στα ποδια τους (που λεει ο λογος) να συναντηθουμε για να λυθει η παρεξηγηση... Ποσες φορες εχω ακουσει δεν θα σε ξανα εμπιστευω ποτε και ολο μαλακιες κανεις και το μου γαμησες την ψυχη δεν μπορεις να φανταστεις. Οι ιδιες ομως οταν με πληγωνουν ουτε λογος για το οτι με πληγωσαν, το εκφραζω και το περνανε κατω απο το χαλακι σαν να μην το ακουσαν και βλεπω οτι νιωθουν ασχημα παρ'ολα αυτα για αυτο και αυτος ειναι και ο λογος που δεν το κανω και θεμα... Ναι φοιτητες.

    Με αλλους φιλους μου υπαρχουν παντα και μια χαρα τα ορια και η αισθηση της ατομικοτητας. Με τις ιδιες... δεν ξερω τι πηγε στραβα; Φταιει το οτι γνωριζομαστε πολλα χρονια και παραγνωριστηκαμε; Ανασφαλειες; Τι να πω...

    Και οσο αναφορα αυτο που ρωτησες οχι δεν θα μου σταθει καμια. Οταν η μια απο τις 3ις εχει προβλημα μαζι μου εγω κατα μια εννοια μοιαζω γινομαι ο μαυρος πιτ της υποθεσης και η αλλη το πληγωμενο σπουργιτακι που φυσικα το εχουν πιο φιλη απο μενα και θελει την προστασια τους... Αυτο συμβαινει σχεδον παντα ακομα και υποσεινειδητα, δηλαδη πχ μπορει να μην μου κρατησουν μουτρα αλλα θα σταματησουν να μου μιλανε ενω μεταξυ τους θα μιλανε μια χαρα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Ε μαλλον οπως τα λες ειναι, παραγνωριστηκατε...αλλα και παλι δεν ειναι κατασταση να κανεις ψυχαναλυση για να διατηρειται μια φιλια ημαρτον :P
    Καλα πιθανοτατα το κανεις και για αλλους λογους, ασχετο, αλλα λεμε τωρα...αν σου δημιουργουν τοσα αρνητικα συναισθηματα εγω θα επεμενα να θετω τα ορια μου, να εκφραζω την αποψη μου χωρις να τα σπρωχνουν κατω απο το χαλακι η να μου λενε "τα μεγαλοποιεις" και αν δε χαμπαριαζανε και τις εχανα απο φιλες ενταξει θα ηταν λιγο πικρα αλλα δε θα εσκαγα κι ολας. Εγω σου ειπα ζυγισε τα οπως νομιζεις οτι ειναι καλυτερα για εσενα βεβαια και ευχομαι να πανε ολα καλα...που να σου πω κατι, νομιζω αν δεν το αφησεις απο φοβο να παρεις ρισκο και να χαλασουν ολα και επιμεινεις στα δικια σου ο, τι και αν γινει τελικα σε καλο θα βγει. Καλο ειναι και να βελτιωθει η κατασταση και κατ'εμε καλο ειναι και να σπασει η παρεα. Και στις δυο περιπτωσεις ξεφορτωνεσαι τα αρνητικα σου συναισθηματα. Αν ομως τωρα υπαρχουν θετικα για τα οποια θεωρεις οτι αξιζει να υποχωρεις η οτι σου προσφερει και κατι καλο αυτη η παρεα δες πως θα το χειριστεις ηπιοτερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Απλα σε τοσα σχολια ενα καλο δεν μας ειπες βρε νικο :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Στο παρελθον τουλαχιστον με ακουγαν και για αυτο και το σκεφτομαι τοσο... Γιατι ηταν καλες τουλαχιστον το να ακουνε και να συμπαραστεκονται κατα καιρους... Τωρα ομως νιωθω πως δεν εχω καν συναισθηματα για αυτες. Η δεν τους νοιαζουν οπως και να εχει. Παλιοτερα γελουσαμε, ειχαμε νεα να μοιραστουμε. Η διαφορα ομως ξερεις ποια ειναι;; Οτι ολα αυτα τα ζουσαμε ΕΞΩ απο την παρεα και απλα τα μοιραζομασταν σε αυτην. Σαν παρεα εχουμε παψει να εξελισσομαστε και να γεμιζουμε αναμνησεις. Βγαινουμε στα ιδια μερη, λεμε αερολογιες, ουτε ενα ταξιδι, ουτε εναν καφε στην πολη... τιποτα απολυτως και για αυτο νομιζω πως διαλυθηκε και εντελως η δυναμικη της...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Σημερα στο παρτι η εορταζουσα μεσα στο κεφαλι που ειχε κανει απ οτι καταλαβα παρεξηγηθηκε, εστω και ελαχιστα γιατι δεν καθησαμε μεχρι να διαλυθει ΕΝΤΕΛΩΣ το παρτι αλλα στις 5:00 το πρωι (απο τις 21:00 ξεκινησε, απο τις 19:30 εμεις εκει να μαζευομαστε...) Εγω προσωπικα που εν τελει πηγα και στο πραιντ μεχρι και λιγο πριν αρχισει η πορεια υπερηφανειας ημουν πτωμα. Τελος παντων. Περαν αυτου η απολυτη της υποθεσης (Γ) με απεφευγε σε ολο το παρτι παρ'ολο που εγω ημουν ψιλο στα @@ μου, της απευθυνα και τον λογο οταν χρειαζοταν και οταν βρισκομασταν σε κοινη συζητηση κανονικα πανω κατω. Παρ'ολα αυτα αρνηθηκε να μπει στο αυτοκινητο μου να την γυρισω σπιτι (μενει διπλα μου οπως ανεφερα και στο αρχικο ποστ).Επισης κατι πρεπει να ειπε και στην εορταζουσα επι του θεματος γιατι κατι πηρε το αφτι μου καποια στιγμη.....

    Μια φορα παντως εγω που ετρεξα και στο πραιντ που δεν εγκριναν... πιο νωρις απο αυτες ημουν στο σημειο συναντησης... Τεσ πα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αυτά τα κάνουν γιατί εσύ τους επιτρέπεις...δεν ξέρω αν γίνεται να αλλάξει αυτό, υπάρχουν άτομα τα οποία έτσι ζουν , το να πάνε στο πάρτι και να περάσουν καλά χωρίς μια παρεξήγηση είναι αδιανόητο μάλλον.......Αν εσύ ''δεν χάριζες'' θα τα έκοβαν αυτά, δεν θα τους έπαιρνε...... τα χω δει αυτά, μούτρα και να μου βγάζουν το λάδι δεν το άντεχα, ούτε χάριζα.....και αυτή την παρεξήγηση να λύσεις μετά θα βρουν κάτι άλλο....υπομονή...γνώριζε και καινούργια άτομα μπας και δεις άσπρη μέρα.........

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Τι να πω...

    Οσο για τα καινουργια ατομα ισχυει... Αλλα το να γραφτω καπου (εναν συλλογο πχ) με μοναδικο στοχο αυτο δεν μου αρεσει σαν ιδεα... Ψαχνω να βρω να μπω καπου που να με ευχαριστει για την ωρα και να με βολευει απο αποψη χρονου.. Αλλα και απο την αλλη νιωθω υπερβολικα πιεσμενος-κουρασμενος για να πω οτι θα μπορεσω να ανταποκριθω και εκει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Ε ναι να σε ευχαριστεί κιόλας σίγουρα, δεν σε κυνηγάει και κανείς!....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. φιλική σχέση -η στάση μου απέναντί του
    By troxia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 09-11-2015, 16:53
  2. συμβουλη για ερωτικο συναισθημα σε φιλικη σχεση
    By gate4ultras in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 24-12-2012, 04:14
  3. εχω μεγαλο προβλημα με την σχεση μου!!
    By mpempoula in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 25-01-2012, 11:37
  4. Φιλική σχέση μεταξύ άντρα και γυναίκας(και από τις 2 μεριές) υπάρχει?
    By marily in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 06-02-2008, 23:41
  5. ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΣΕ ΨΥΧΙΑΤΡΟ??
    By demi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 01-04-2007, 10:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •