ο εθισμος ειναι ασθενεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041

    ο εθισμος ειναι ασθενεια

    σαν πρωην χρηστης ναρκωτικων ανοιξα το θεμα αυτο για να αναλυσω το προφιλ ενος εθισμενου
    ο εθισμος ειναι ασθενεια ειναι διαταραχη προσωπικοτητας και οταν εννοω εθισμενος δεν εννοω εθισμενος στο τσιγαρο στο φαι στην τηλεοραση η παλικαρια που κανουν 2-3 μπαφους εννοω αποκλειστηκα χρηστες σκληρων ναρκωτικων χωρις ορια..
    λοιπον το κυριο χαρακτηριστικο της ασθενειας του εθισμου ειναι η εμμονη και ο καταναγκασμος για χρηση ναρκωτικων επισης αυτα τα 2 ακολουθουν τον χρηστη και αφου καθαρισει π.χ εγω που εχω εμμονες και καταναγκασμους σε αλλα θεματα πλεον.
    τα βασικα χαρακτηριστικα της προσωπικοτητας ενος εθισμενου ειναι ο εγωκεντρισμος η χαμηλη αυτοεκτιμηση και η μνησικακια και ακολουθουν αλλα οπως ο φοβος η ανασφαλεια και βασικοτατο ηανωριμοτητα οι εθισμενοι συναιαθηματικα ειναι ανωριμοι επισης ολα ξεκινανε απο εναν εγωκεντρικο φοβο.
    οι εθισμενοι φημιζονται για την ταχυτητα σκεψης τους.δεν εχουν μαθει να εκφραζουν τα συναισθηματα τους που παρεπιπτοντος τα βιωνουν σε υπερβολικο βαθμο αλλα υπαρχουν και παγωμενοι συνηθως αυτοι εχουν κιαλλη διαταραχη.
    οι εθισμενοι ειναι συχνα κακοποιημενοι και εχουν ιδιαιτερο τροπο σκεψης και ειναι εκ φυσεως παρορμητικοι και πεισματαρηδες.
    το πιο βασικο απο ολα οι εθισμενοι ΔΕΝ επελεξαν ρη ζωη των ναρκωτικων ο εθισμος σχηματιζεται οπως και οι αλλες διαταραχες ειναι γεννετικο και απο περιβαλλοντικους κοινωνικους παραγοντες.
    επισης οι εθισμενοι πολυ συχνα ειναι διπλης διαγνωσης οπως εγω η δευτερη διαγνωση μπορει να ναι το οτιδηποτε.υπαρχει θεραπεια γινεται ενας χρηστης να μεινει καθαρος οπως εγινε με μενα αλλα οταν καθαριζει ενας χρηστης δεν ειναι ροδινα ολα ξαναλεω ειναι διαταραχη υποφερει απο σκεψεις συναιαθηματα και παλια ψυχολογικα τραυματα η χρηση ναρκωτικων ηταν απλα το συμπτωμα οχι η ασθενεια..ο εθισμος δεν θεραπευεται ποτε παντα υπαρχει κινδυνος υποτροπης και καμια μεθοδο της ψυχιατρικης δεν θεραπευει εναν χρηστη.με αλλους τροπους μενουμε καθαροι οσοι απο μας το θελουν...αυτα ειχα να γραψω ελπιζω να ανοιξε το κειμενο λιγο τα μυαλα σας γιατι καλως η κακως οι εθισμενοι ειναι οι πιο στιγματισμενοι σε αυτη την κοινωνια δεν εχουμε καποια ηθικη βλαβη πληγωμενοι και αρρωστοι ειμαστε..


    υ.γ παρακαλω μην γραψετε μηνυματα τυπου "τα θελουν και τα παθαινουν η "η επιλογη τους ηταν" γιατι απλα θα μου ανεβει το αιμα στο κεφαλι οπως ειστε εσεις αρρωστοι και πληγωμενοι ειμαστε και μεις και ειμαστε ταλαιπωρημενοι απο αυτην την ασθενεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους εθισμένους έχω γνωρίσει κάνα δυο καλά παιδιά μου φάνηκαν απλά δεν ξέρω τι γίνεται όταν το μυαλό παίρνει λάθος στροφές κατά τα άλλα δεν έχω κανένα πρόβλημα σε επίπεδο παρέας δηλαδή άμα τύχει θα κάτσω να πιω καφέ δε φεύγω και το χαβαλέ μου θα κάνω και όλα αλλά υπάρχει το στίγμα αυτό είναι αλήθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ΓΕνικα λες οτι εισαι χρηστης ναρκωτικων για αρχη Kavkaz μην bazeiς ολα τα ναρκωτικα στην ιδια σειρα ,αλλο χρηστης χορτου η κοκακινης και αλλο χρηστης πρεζας...ειναι τεραστια διαφορα .τουλαχιστον κανε πιο λιανα τι χρηστης εισαι πρεζασ?
    και κατι ακομα στην πρεζα και μονο στην πρεζα για εμενα μμπλεκουνε ανθρωποι αποκωμενοι απο την κοινωνια και αδυναμοι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ΓΕνικα λες οτι εισαι χρηστης ναρκωτικων για αρχη Kavkaz μην bazeiς ολα τα ναρκωτικα στην ιδια σειρα ,αλλο χρηστης χορτου η κοκακινης και αλλο χρηστης πρεζας...ειναι τεραστια διαφορα .τουλαχιστον κανε πιο λιανα τι χρηστης εισαι πρεζασ?
    και κατι ακομα στην πρεζα και μονο στην πρεζα για εμενα μμπλεκουνε ανθρωποι αποκωμενοι απο την κοινωνια και αδυναμοι...
    πρωτον αυτη ειναι η γνωμη σου και αν νομιζεις πως ειμαι αδυναμος μλορω να σου δειξω ποιος απο τους 2 μας ειναι αδυναμος δευτερον ολοι εχουν αποψη δεν σημαινει οτι ειναι σωστη αμα δεν ξερεις μη μιλας καλυτερα τριτον αμα καποιος ειναι εθισμενος δεν εχει σημασια το ναρκωτικο αν εσυ πινεις κανα τσιγαρο δεν εισαι εθιαμενος ενα παιδαρελι εισαι και τελος ξερεις υπαρχουν και οι πολυτοξικομανεις αυτους που τους κατατασεις με την νοημοσυνη σου; στις πολλαπλες προσωπιξοτητες...ολοκληρο κειμενο εγραψα για ασθενεια και οτι η χρηση ειναι συμπτωμα και βρηκες να πεις αυτην την πιπα ρε; η το κανεις επιτηδες; αν δεν με διωξουν απο το φορουμ επειδη το υφος σου δεν μαρεσει να ξερεις οτι θα σε εχω για του μπατσου και το κλωτσου ενταξει κυριε θεραπευτα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Χαλαρώστε ρε ελ πάσο το κάνατε επίσης αυτό που δε μ αρέσει στους εθισμένους να στο πω να ξέρεις είναι ότι είναι έτοιμοι για καυγά ανά πάσα στιγμή κι αυτό δεν είναι καλό αγαπητέ εγώ πραγματικά αυτός είναι ο λόγος που έχω πρόβλημα αλλιώς δε θα είχα κανένα πρόβλημα και στο λέω αλήθεια δεν είναι όλα μάχη δυστυχώς δεν ξέρω πως το βλέπεις άμα θες μου λες γιατί είναι έτσι τα πράγματα υπόψιν δεν ξέρω από ναρκωτικά ξέρω όμως από ψύχωση οπότε θα καταλάβω αν μου το εξηγήσεις κάπως
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Χαλαρώστε ρε ελ πάσο το κάνατε επίσης αυτό που δε μ αρέσει στους εθισμένους να στο πω να ξέρεις είναι ότι είναι έτοιμοι για καυγά ανά πάσα στιγμή κι αυτό δεν είναι καλό αγαπητέ εγώ πραγματικά αυτός είναι ο λόγος που έχω πρόβλημα αλλιώς δε θα είχα κανένα πρόβλημα και στο λέω αλήθεια δεν είναι όλα μάχη δυστυχώς δεν ξέρω πως το βλέπεις άμα θες μου λες γιατί είναι έτσι τα πράγματα υπόψιν δεν ξέρω από ναρκωτικά ξέρω όμως από ψύχωση οπότε θα καταλάβω αν μου το εξηγήσεις κάπως
    σε γενικες γραμμες δεν πολυ ανεχομαι αγενεια υποτιμηση και ειρωνεια αλλα επειδη δεν ειμαι κοινωνικο ατομο και δεν ξερω να βαζω ορια εχω μια τετοια συμπεριφορα τωρα οσο για το αλλο δεν ξερω αν ειναι ψυχωση αλλα δεν πολυ ελεγχω τις παρορμησεις μου εχω λιγες αναστολες και δεν φημιζομαι οτι νιωθω τυψεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Κοίτα να σου πω πως είμαι εγώ και μένα με νευριάζει η υποτίμηση κλπ αλλά δεν κάνω τίποτα δηλαδή δεν κάνω καυγά παρόρμηση δεν έχω καθόλου αλλά είμαι ήρεμος όλη μέρα λόγω φαρμάκων τώρα κατά τα άλλα αναστολές και τύψεις δεν έχει κανένας άμα κάνει μαλάκια μέχρι να τον πιάσουν οι πιο πολλοί δηλαδή κι έτσι όπως σου είπα το μόνο μου θέμα είναι ότι μαλώνετε πολύ εύκολα εγώ άλλο πρόβλημα χοντρό δε βλέπω εννοώ πάντα σε επίπεδο παρέας και για να κάνουμε χαβαλέ τι κάνει ο καθένας κατά τα άλλα είναι δική του δουλειά μέχρι ένα όριο πάντα κάπως έτσι τα σκέφτομαι εγώ πάντως να ξέρεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κοίτα να σου πω πως είμαι εγώ και μένα με νευριάζει η υποτίμηση κλπ αλλά δεν κάνω τίποτα δηλαδή δεν κάνω καυγά παρόρμηση δεν έχω καθόλου αλλά είμαι ήρεμος όλη μέρα λόγω φαρμάκων τώρα κατά τα άλλα αναστολές και τύψεις δεν έχει κανένας άμα κάνει μαλάκια μέχρι να τον πιάσουν οι πιο πολλοί δηλαδή κι έτσι όπως σου είπα το μόνο μου θέμα είναι ότι μαλώνετε πολύ εύκολα εγώ άλλο πρόβλημα χοντρό δε βλέπω εννοώ πάντα σε επίπεδο παρέας και για να κάνουμε χαβαλέ τι κάνει ο καθένας κατά τα άλλα είναι δική του δουλειά μέχρι ένα όριο πάντα κάπως έτσι τα σκέφτομαι εγώ πάντως να ξέρεις
    elis; η παρορμηση μου φτανει σε επιπεδα το χω κανει αν υπονοεις οτι κανενας δεν εχει αναστολες και μπορει να κανει κατι τετοιο νομιζω εισαι λαθος..επισης σκεφτομουν τωρα οτι οταν εξοργιζομαι δεν ειναι και το καλυτερο γιατι δεν ξερω τι κανω η παρορμηση μου ειναι αντε γεια τα χω κανει τα χω δει
    Last edited by kavkaz; 04-06-2016 at 21:48.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Με φοβίζεις ρε ψηλέ είπαμε όχι κι έτσι δεν μπορείς απλά να ρίχνεις καμιά κλωτσιά όπως όλος ο κόσμος είναι ανάγκη να πάρεις μαχαίρια και πιρούνια αγνό ξύλο έχω φάει γι αυτό στο λέω τώρα κατά τα άλλα να παίρνεις τα φάρμακα άμα έχεις τέτοια νεύρα η να βάλεις κόκκινη γραμμή με τον εαυτό σου ότι δεν το ξανακάνεις ότι και να γίνει αλλά να το ορκιστείς εκεί που πιστεύεις ή αλλιώς να παίρνεις τα φάρμακα ανελλιπώς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 04-06-2016 at 12:25.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    περνω αγωγη ρισπερνταλ διαγνωση δεν εχει βγαλει η γιατρος και εγω με το φαρμακο εχω ηρεμησει δεν ειμαι κοινωνικος μπελας αλλα δεν ειναι μονο νευρα ρς φιλε αυτο ειναι το θεμα και σε ηρεμια τα χω κανει ενταξει τωρα μς ρην αγωγη δεν νομιζω να μαχαιρωσω κανεναν αλλα φιλε για μενα ειναι ευκολο να το κανω σου μολαω ειλικρινα απο κει και περα οσα φαρμακα κι αν περνω αν με υποτιμησουν η μου επιτεθουν δεν εχει σημασια αν θα εχω νευρα η οχι πρεπει να κανω κατι νομιζω με καταλαβαινεις αλλα δεν ειμαι οπως πριν που ημουν οποιον παρει ο χαρος τωρα δεν πειραζω κανεναν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 04-06-2016 at 12:27.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    για ασθενεια μονο η πρεζα ειναι ασθενεια μαθε πρωτα ,αμα εισαι πρεζακιας το πας γενικα ε?εμ δεν ειναι ετσι
    Last edited by Aeon; 04-06-2016 at 12:28.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μακάρι να άλλαξες εγώ να σου πω πιστεύω ότι μόνο τα πραγματικά αλάνια αλλάζουν γιατί τα είδα να αλλάζουν όποτε καταλαβαίνεις αυτή είναι η άποψη μου ότι αν είσαι αλάνι θα αλλάξεις αυτοί που δεν αλλάζουν για μένα είναι μπούφοι τους άλλους όλους τους δέχομαι αυτούς που δεν αλλάζουν δεν τους δέχομαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Μακάρι να άλλαξες εγώ να σου πω πιστεύω ότι μόνο τα πραγματικά αλάνια αλλάζουν γιατί τα είδα να αλλάζουν όποτε καταλαβαίνεις αυτή είναι η άποψη μου ότι αν είσαι αλάνι θα αλλάξεις αυτοί που δεν αλλάζουν για μένα είναι μπούφοι τους άλλους όλους τους δέχομαι αυτούς που δεν αλλάζουν δεν τους δέχομαι
    ε ρε φιλε δεν ειναι ευκολο με 2 διαγνωσεις αλλα ειμαι ενα χρονο καθαρος απο κει και περα προαπαθω να μαι λειτουργικος δεν ελεγχω τις παροεμησεις μου τι αλλο να πω και να σου πω κατι; μια ζωη παρβατικος ημουν το οτι δεν πινω τωρα και υποτιθεται προσπαθω να ενταχθω κατι ειναι δεν γινεται σε μια μερα να αλλαξω και να ξεφυγω απο τις διαταραχες

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Εθισμός με το φαγητό!!!
    By minaspap in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 22
    Last Post: 14-12-2015, 21:24
  2. ΕΘΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ
    By Lacrymosa in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 38
    Last Post: 17-12-2011, 20:36
  3. διαδικτυακός εθισμός
    By stefanospsych in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 12-04-2011, 19:24
  4. Replies: 3
    Last Post: 05-01-2011, 18:51
  5. Η ευαισθησια ειναι ασθενεια ??
    By afrula in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 11-06-2009, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •