Ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με έντονη αδιαθεσία στο στομάχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587

    Ξυπνησα μεσα στον υπνο μου με έντονη αδιαθεσία στο στομάχι

    Μου συμβαίνει αυτό. Έχω γυρίσει σπίτι απο συναυλία, που σημαίνει πέρασα καλά, βέβαια σχετικό είναι αυτό αφού πήγα μόνη μου και τα τραγούδια ήταν λίγο μελαγχολικά, έχω φάει κάτι σνακς εκεί κι έχω νιωσει κάποια δυσπεψία αλλά όχι τίποτα το φοβερό. Γυρίζω σπίτι, πέφτω για υπνο και 1 ώρα μετά ξυπνάω απότομα μέσα στον υπνο μου με εντονη τάση για λιποθυμία και μεγάλη αδιαθεσία στο στομάχι, με πιάνει και διαρροια ωστόσο και τάση προς έμετο με καούρες και φούσκωμα στο στομάχι. Ιδρώτας και μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα και τις φωνές για να με πάνε νοσοκομείο αλλά δεν το κάνω. Παίζει αυτό να είναι κάτι ψυχοσωματικό;; Όλες αυτές οι αδιαθεσίες του γαστρεντερικού που μου είναι πολύ συχνές υπάρχει περίπτωση να είναι στρες;; Δηλαδή να στεναχωρήθηκα για κάτι χωρίς να είναι συνειδητό; ή είναι κάποιο σωματικό πρόβλημα που μου φερνει τις αδιαθεσίες και εξαιτίας αυτού να νιωθω χάλια;; Τώρα αισθάνομαι λίγο καλύτερα, έχω πολύ εντόνο φούσκωμα και καούρες βέβαια, πήρα και ένα Simeco κι ελπίζω να μου περάσει. Ομως αντιμετωπιζω πολύ συχνα προβλήματα με το στομάχι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Και γιατί ενώ η αδιαθεσία είναι απο το στομάχ εγώ φοβάμαι ότι παθαίνω καρδιά;;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Γενικά είσαι αγχώδες άτομο; Είναι παρα πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό, το στομάχι είναι απο τα πρώτα σημεία που χτυπάνε το άγχος και η στενοχώρια. Εγώ για να καταλάβεις μια περίοδο που περνούσα στενοχώρια έκανα μια σκέψη και η σκέψη μου προκαλούσε κυριολεκτικά εμετό, και εκανα μες στο δρόμο...απο μια σκέψη και μόνο. Φαντάσου. λολ.
    Δεν αποκλείεται να έχεις μια γενική ευαισθησία στο στομάχι βεβαια, απλα η όποια ενόχληση νιώσεις μπορει να σε αγχώνει παραπάνω και μετά το θέμα να διογκώνεται και το ενα να φέρνει το άλλο...μπορείς αν θες να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου και να τρώς πιο ελαφριά γεύματα. Και ειδικά το βράδυ αλλα και γενικά να αποφεύγεις τροφές που ξέρεις οτι μπορεί να σε πειράξουν...αυτά αρκούν. Μη στενοχωριέσαι. Μπορεί να ήσουν και σε υπερένταση απο τη συναυλία.
    Για καρδιά δεν νομίζω να παθαίνεις, καταρχήν αν μαντεύω σωστα απο το νικ σωστα είσαι νέα/νέος και επισης το πρόβλημα στη καρδιά έχει και άλλα συμπτώματα που θα ανέφερες αν τα είχες (δε σου λεω για να μην αρχίσεις να αυθυποβάλλεσαι, μη τα ψάχνεις ουτε εσυ).
    Θα περάσει μην φοβάσαι τίποτα...καλά είσαι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Γενικά είσαι αγχώδες άτομο; Είναι παρα πολύ πιθανό να οφείλεται σε αυτό, το στομάχι είναι απο τα πρώτα σημεία που χτυπάνε το άγχος και η στενοχώρια. Εγώ για να καταλάβεις μια περίοδο που περνούσα στενοχώρια έκανα μια σκέψη και η σκέψη μου προκαλούσε κυριολεκτικά εμετό, και εκανα μες στο δρόμο...απο μια σκέψη και μόνο. Φαντάσου. λολ.
    Δεν αποκλείεται να έχεις μια γενική ευαισθησία στο στομάχι βεβαια, απλα η όποια ενόχληση νιώσεις μπορει να σε αγχώνει παραπάνω και μετά το θέμα να διογκώνεται και το ενα να φέρνει το άλλο...μπορείς αν θες να προσέχεις λίγο τη διατροφή σου και να τρώς πιο ελαφριά γεύματα. Και ειδικά το βράδυ αλλα και γενικά να αποφεύγεις τροφές που ξέρεις οτι μπορεί να σε πειράξουν...αυτά αρκούν. Μη στενοχωριέσαι. Μπορεί να ήσουν και σε υπερένταση απο τη συναυλία.
    Για καρδιά δεν νομίζω να παθαίνεις, καταρχήν αν μαντεύω σωστα απο το νικ σωστα είσαι νέα/νέος και επισης το πρόβλημα στη καρδιά έχει και άλλα συμπτώματα που θα ανέφερες αν τα είχες (δε σου λεω για να μην αρχίσεις να αυθυποβάλλεσαι, μη τα ψάχνεις ουτε εσυ).
    Θα περάσει μην φοβάσαι τίποτα...καλά είσαι.
    Ευχαριστω, ηρεμησα λιγο και κοιμηθηκα όμως και τωρα που ξυπνησα εχω αυτο τον φουσκωμα και τον πονο στο στομαχι. Εσυ τι εκανες;; πως σου περασε;; οταν παθαινες τα ιδια;;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καλημερα! Καλα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη, εγω ειχα αλλα...μου πηρε καιρο να μπω σε μια ταξη για αλλους λογους.
    Θα σου περασει που θα παει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Tinos
    Posts
    233
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Μου συμβαίνει αυτό. Έχω γυρίσει σπίτι απο συναυλία, που σημαίνει πέρασα καλά, βέβαια σχετικό είναι αυτό αφού πήγα μόνη μου και τα τραγούδια ήταν λίγο μελαγχολικά, έχω φάει κάτι σνακς εκεί κι έχω νιωσει κάποια δυσπεψία αλλά όχι τίποτα το φοβερό. Γυρίζω σπίτι, πέφτω για υπνο και 1 ώρα μετά ξυπνάω απότομα μέσα στον υπνο μου με εντονη τάση για λιποθυμία και μεγάλη αδιαθεσία στο στομάχι, με πιάνει και διαρροια ωστόσο και τάση προς έμετο με καούρες και φούσκωμα στο στομάχι. Ιδρώτας και μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα και τις φωνές για να με πάνε νοσοκομείο αλλά δεν το κάνω. Παίζει αυτό να είναι κάτι ψυχοσωματικό;; Όλες αυτές οι αδιαθεσίες του γαστρεντερικού που μου είναι πολύ συχνές υπάρχει περίπτωση να είναι στρες;; Δηλαδή να στεναχωρήθηκα για κάτι χωρίς να είναι συνειδητό; ή είναι κάποιο σωματικό πρόβλημα που μου φερνει τις αδιαθεσίες και εξαιτίας αυτού να νιωθω χάλια;; Τώρα αισθάνομαι λίγο καλύτερα, έχω πολύ εντόνο φούσκωμα και καούρες βέβαια, πήρα και ένα Simeco κι ελπίζω να μου περάσει. Ομως αντιμετωπιζω πολύ συχνα προβλήματα με το στομάχι.


    μονο οταν ξυπνας απο υπνο σε πιανουν ή γενικώς?
    [COLOR="black"][B]Μη χτίζεις ποτέ μεγαλύτερο σπίτι από τη σκεπή που μπορείς να βάλεις σ'αυτό[/B][/COLOR]

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Μου συμβαίνει αυτό. Έχω γυρίσει σπίτι απο συναυλία, που σημαίνει πέρασα καλά, βέβαια σχετικό είναι αυτό αφού πήγα μόνη μου και τα τραγούδια ήταν λίγο μελαγχολικά, έχω φάει κάτι σνακς εκεί κι έχω νιωσει κάποια δυσπεψία αλλά όχι τίποτα το φοβερό. Γυρίζω σπίτι, πέφτω για υπνο και 1 ώρα μετά ξυπνάω απότομα μέσα στον υπνο μου με εντονη τάση για λιποθυμία και μεγάλη αδιαθεσία στο στομάχι, με πιάνει και διαρροια ωστόσο και τάση προς έμετο με καούρες και φούσκωμα στο στομάχι. Ιδρώτας και μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα και τις φωνές για να με πάνε νοσοκομείο αλλά δεν το κάνω. Παίζει αυτό να είναι κάτι ψυχοσωματικό;; Όλες αυτές οι αδιαθεσίες του γαστρεντερικού που μου είναι πολύ συχνές υπάρχει περίπτωση να είναι στρες;; Δηλαδή να στεναχωρήθηκα για κάτι χωρίς να είναι συνειδητό; ή είναι κάποιο σωματικό πρόβλημα που μου φερνει τις αδιαθεσίες και εξαιτίας αυτού να νιωθω χάλια;; Τώρα αισθάνομαι λίγο καλύτερα, έχω πολύ εντόνο φούσκωμα και καούρες βέβαια, πήρα και ένα Simeco κι ελπίζω να μου περάσει. Ομως αντιμετωπιζω πολύ συχνα προβλήματα με το στομάχι.
    Καλού κακού πήγαινε να κάνεις μια γαστροσκόπηση αφού έχεις συχνά θέματα με το στομάχι.Μπορεί να υπάρχει κάποια πληγή που να μην κλείνει και να στα δημιουργεί αυτά

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Quote Originally Posted by Eva1995 View Post
    μονο οταν ξυπνας απο υπνο σε πιανουν ή γενικώς?
    Οχι, γενικότερα απλώς ήταν πολύ εντονο αυτή τη φορά. Γενικά είχα ενοχλήσεις στο στομάχι απο πριν το Πασχα, μάλιστα ορισμένες φορές πρήζεται τόσο πολύ που μοιάζει σαν να είμαι έγκυος. Αρχικά πήγα σε γαστρεντερολόγο, στο ΙΚΑ, μου έκανε μια ψηλάφιση και μου είπε ότι κανω τυμπανισμούς, μου έγραψε έναν υπέρηχο ο οποίος βγήκε καθαρός και μου έδωσε ένα χάπι να παίρνω που είναι για ελικοβακτηριο, το πήρα για κάποιο καιρό αλλά κάποια στιγμή άρχισα να κάνω έντονους εμετούς και πήγα στο νοσοκομείο με τα πολλά, να μην τα πολυλογώ, μου διεγνωσαν σιδηροπενική αναιμία και μου χορηγούν 4 μηνη αγωγή με σίδηρο η οποία δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη και αβιταμίνωση με συμπλήρωμα βιταμίνης D 5μηνη αγωγη. Εντάξει, ο σίδηρος είναι βαρύς το ξέρω ότι δημιουργεί γαστρεντερολογικές διαταραχές όμως εγώ τις είχα κι απο πριν αυτό είναι που με απασχολεί. Να τονίσω βέβαια ότι περνάω μια στρεσογόνο περίοδο απο πέρσυ το καλοκαίρι με διάφορα θέματα. Μιλάω με μια ψυχολόγο, κανω και τη θεραπεία μου αλλά δεν νιώθω να έχω πάρει τα πάνω μου.

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Τινάγματα στον ύπνο
    By Venidos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-2014, 21:03
  3. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  4. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23
  5. διαταραχή στον ύπνο ;
    By Reef in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 16-09-2007, 20:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •