Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος στη ζωή μου!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1

    Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος στη ζωή μου!!

    Καλησπέρα παιδιά του φόρουμ. Φοβάμαι ότι λόγο της ιδεο ψυχαναγκαστικης διαταραχής μου δεν θα μπορέσω ποτέ στη ζωή μου να κάνω κάποια σχέση η οικογένεια! Φοβάμαι ότι θα μείνω μόνος γιατί οι γονείς μ δεν θα ζουν για πάντα & θα πεθάνω μόνος. Το να βρω κάποια δουλειά & να πάω στρατο το μόνο εύκολο θα είναι, όμως φοβάμαι ότι θα μείνω γεροντοπαλικαρος. Προσπάθησα να τα φτιάξω μια φορά με ένα κοριτσι τις σχολής μου. Την βοηθούσα βγήκαμε κάποιες φορές για καφέ όταν την είπα να τα φτιάξουμε κάποια στιγμή όμως με εκανε πίσω αυτή. Αυτή ήταν η ποιο σοβαρη μου προσπάθεια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Κοιτα η πρωτη μου αντιδραση ειναι να σου γραψω και τι εγινε κι αν μεινεις μονος, οι σχεσεις και η οικογενεια δεν πρεπει να ειναι αυτοσκοπος, ειναι το κερασακι στη τουρτα ενος ολοκληρωμενου χαρουμενου ανθρωπου μπλα μπλα...εγω ας πουμε δεν φοβαμαι να ειμαι μονη, καλυτερα μονη παρα συμβιβασμενη απο φοβο (σα τον φοβο που περιγραφεις πχ) .

    Αλλα θα σου πω κατι αλλο ισως παρηγορο και φανταζομαι προτιμητεο για εσενα. Ηξερα που λες στα αληθεια εναν τυπο παλια με το ιδιο ακριβως προβλημα με εσενα, βασικα ηταν φουλ νευρωτικος και εγω ηθελα ωρες ωρες να τον πλακωσω στις σφαλιαρες :P
    Αλλα το διαχειριζοταν οσο καλυτερα μπορουσε και ειχε μια κοπελα που τον καταλαβαινε και ηταν αγαπημενοι και αρραβωνιαστηκαν κι ολας και συζουσαν. Οποτε μην αφηνεις το φοβο της μοναξιάς να κυριευει τη ζωη σου και τις αποφασεις σου, μην μασας και θα βρεθει κατι ομορφο.

  3. #3
    Iπποκράτη καταλαβαίνω πολύ καλά τον φόβο σου μιας και είναι και δικός μου... Το να έχεις μια ερωτική σχέση όντως δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός, άλλες σχέσεις έχεις? Παρέες? Ενδιαφέροντα? Γιατί αν λείπει κάθε σχέση από την ζωή σου τότε όντως υπάρχει θέμα... Θεραπεία κάνεις για να μάθεις να διαχειρίζεσαι το πρόβλημα σου?
    Να πηδιέστε σαν τους σκύλους ξέρετε, να αγαπάτε σαν αυτούς ούτε λόγος.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    καλησπερα!κ εγω αυτο φοβαμαι γ αυτο μπηκα ..εχω τρομερη καταθλιψη.νιωθω δν ταιριαζω με κανεναν!κανεις δεν μπκρει να με νιωσει!κανενας...να μαγαπησει να με θελει κανεις

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    κ εμενα λογω της καταραμενης της ιψδ αναθεμα ρε γαμωτο!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    θελω να αυτοκτονησω .δν αντεχωωνα πολεμαω κ στο τελος παλι τ ιδια να μαι δυστυχισμενη!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καθρέπτη τωρα ειδα την υπογραφη σου μπαινοντας στο ποστ με αφορμη τα σχολια της Joanna και γελασα...καλη σκεψη, γεματη πικρα αλλα εχει πλακα....καλο... :)
    Απο εκει και περα ιπποκρατη και joanna και γενικα ρε παιδια μην νομιζετε πως μια σχεση θα φερει την ευτυχια. Ειναι δυσκολο να το καταλαβετε αν δεν το νιωσετε βιωματικα οι ιδιοι αλλα πραγματικα ετσι ειναι...το λεω συνεχεια εδω στο φορουμ και δε ξερω σε ποια γλωσσα και σε ποιο τροπο να το πω αλλα ειναι απλο:
    Πως περιμενεις και γιατι περιμενεις βασικα να σε αγαπησουν αλλοι αν δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου;
    Ειναι ο, τι δυσκολοτερο υπαρχει το να αγαπησουμε τον εαυτο μας...οχι να ειμαστε εγωιστες η παρτακηδες, αλλα να εκτιμουμε καποια πραγματα στον εαυτο μας, τον φροντιζουμε, να αφουγκραζομαστε τις αναγκες μας και να του δινουμε οι ιδιοι οσα θα θελαμε να λαβουμε απο τριτους. Σταματηστε πια να ετεροπροσδιοριζετε την αξια σας. Ειναι δυσκολο πολυ ουτε εγω μπορω να το κανω με ευκολια, πολλες φορες λυγιζω.
    Αλλα η αληθεια ειναι απλη...την αγαπη θελετε να τη δωσετε η να τη παρετε μονο; Αν εχετε να δωσετε γιατι να μη τη δωσετε στον εαυτο σας πρωτα; Και περιμενετε τον ενα και τον αλλο να σας πει "ναι εισαι καλος/ωραιος/αξιζεις"??? Ζειτε 20-30-40 χρονια με τον εαυτο σας και δεν τον ξερετε και περιμενετε να φτιαξετε υγιη σχεση με αλλον ανθρωπο που τον βιωνετε λιγους μηνες η καποια χρονια. Πως θα γινει αυτο ντε αν δεν μας φτανουν τα 20 για να καταλαβουμε τον εαυτο μας?
    Κανεις δεν θα με αγαπησει λετε, κανεις δεν θα με κανει οοο οοο τις πληγες...ε αν ολοι σκεφτονται ετσι και περιμενουν να λαβουν, ποιος σκατα θα δωσει ερωτω;
    Τα λεω λιγο χυμα ισως και συγχωρεστε με για αυτο...

    Αλλα το προβλημα δεν ειναι να εισαι μονος...ειναι να νιωθεις μοναξια. Αλλο το ενα αλλο το αλλο. Και μπορει πχ να ειναι καποιος σε μια καλυβα σε ενα δασος στη κορφη ενος βουνου χωρις ψυχη γυρω για χιλιομετρα χωρις wifi και ρευμα και να μη νιωθει μοναξια. Γιατι πολυ απλα ξερει γιατι βρισκεται εκει που βρισκεται, ξερει τι κανει εκει και τι θελει να κανει καθε μερα που ξυπναει, ξερει τι πραξεις τον γεμιζουν, ξερει τι τον κινει να βιωνει την καθε μερα και να προχωρα μπροστα, κανει πραγματα που τον ευχαριστουν και τον πληρουν σαν ανθρωπο. Μπορει ο περιεργος τυπας του παραδειγματος μας να ξεχυλιζει απο ευχαριστηση οταν βλεπει ολομοναχος τα αγρια χαραματα τον ηλιο να ανατελλει σιγα σιγα και να θεωρει ενα σημαντικο σκοπο στη ζωη του το να καταγραψει καθε ειδος πουλιου η φυτου σε εκεινο το δασος. Κατι κανει...κατι φτιαχνει...αυτη η διαδικασια τον ΚΙΝΕΙ να παει παρακατω. Αλλα για να βρει κατι που τον κινει επρεπε πρωτα να αφουγκραστει τον εαυτο του και να τον δεχτει οπως ειναι και να τον αγαπησει...οχι να καθεται να σκαει για το τι θα πει ο ενας και ο αλλος...

    Ειμαστε κοινωνικα οντα ναι. Ειναι μεγαλη ευχαριστηση να ζουμε σε αρμονια με/αποδεκτοι απο αλλα κοινωνικα οντα, ισως ειναι απο τις μεγαλυτερες ισχυροτερες αναγκες μας, εχει να κανει με την επιβιωση του ειδους μας (ενα ξυλο σπαει πιο ευκολα ενα ματσο ξυλα πιο δυσκολα κλπ)...ΑΛΛΑ. Καλο ειναι να εχουμε καποιες δικες μας εσωτερικες σταθερες και αξιες αμεταβλητες απο ανθρωπους που ερχονται στη ζωη μας και φευγουν απο αυτην. Καποια πραγματα που ΑΓΑΠΑΜΕ και μας ΩΘΟΥΝ ανεξαρτητα απο αλλους ανθρωπους.
    Γιατι να σας πω κατι; Αντε και βρισκετε εναν ανθρωπο που σας αγαπα...και κατι γινεται, τον παταει νταλικα ξαφνικα θα πω η πεθαινει αδοξα, οχι οτι χωριζετε. Μετα τι; Δεν αξιζει ξανα η ζωη και παλι; Δεν πρεπει να εχουμε εναν βασικο αξονα ολοδικο μας για οταν γαμιεται το συμπαν λοιπον και ερχονται τα πανω κατω;
    Ολοι οι ανθρωποι που ειναι σε ζευγαρια θεωρειτε ειναι ευτυχισμενοι; Διαφωνω...ολοι οι ανθρωποι που δεν εχουν ταιρι ειναι δυστυχισμενοι; Μπορει αρκετοι αλλα και παλι διαφωνω. Καποιοι βρισκουν το τροπο να κανουν τη διαφορα αλλιως, να χαιρονται τη ζωη οπως και να εχει.

    Ε πιστευω πως αμα βρειτε αυτο τον αξονα και τα βρειτε με τον εαυτο σας ολα θα μπουν σε μια σειρα.
    Το οτι εχετε ΙΨΔ δεν σας καταδικαζει στη μοναξια...το οτι υπαρχει μια δυσκολια και ανισορροπια στη ζωη σας ναι οκ ειναι θεμα...φροντιστε να τα βαλετε σε ταξη λοιπον λεω εγω και μην περιμενετε την σωτηρια απο τον ερωτα η την αγαπη η δεν ξερω τι...και μολις γινει αυτο θα ειστε ευχαριστημενοι - αν οχι ευτυχισμενοι- ειτε ερθει το κατιτις που περιμενετε ειτε δεν ερθει.

    Joanna αυτα με την αυτοκτονια τα πετας πανω στην απελπισια σου...αμα θες σου λεω τρεις τροπους χαλαρα. Το θεμα ειναι να βγαλεις οσα σου τη δινουν απο τη ζωη σου οχι τον εαυτο σου απο τη ζωη. Ποναει το κεφαλι θα κοψουμε το κεφαλι για να μη ποναει; Μπουρδες. Παρε ενα παυσιπονο. Αν θελεις να συζητησουμε μπας και βρουμε ποιο ειναι το παυσιπονο σου ευχαριστως...εδω ειμαστε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Απο εκει και περα ιπποκρατη και joanna και γενικα ρε παιδια μην νομιζετε πως μια σχεση θα φερει την ευτυχια. Ειναι δυσκολο να το καταλαβετε αν δεν το νιωσετε βιωματικα οι ιδιοι αλλα πραγματικα ετσι ειναι...το λεω συνεχεια εδω στο φορουμ και δε ξερω σε ποια γλωσσα και σε ποιο τροπο να το πω αλλα ειναι απλο:
    Πως περιμενεις και γιατι περιμενεις βασικα να σε αγαπησουν αλλοι αν δεν αγαπας εσυ τον εαυτο σου;
    Ειναι ο, τι δυσκολοτερο υπαρχει το να αγαπησουμε τον εαυτο μας...οχι να ειμαστε εγωιστες η παρτακηδες, αλλα να εκτιμουμε καποια πραγματα στον εαυτο μας, τον φροντιζουμε, να αφουγκραζομαστε τις αναγκες μας και να του δινουμε οι ιδιοι οσα θα θελαμε να λαβουμε απο τριτους. Σταματηστε πια να ετεροπροσδιοριζετε την αξια σας. Ειναι δυσκολο πολυ ουτε εγω μπορω να το κανω με ευκολια, πολλες φορες λυγιζω.
    Αλλα η αληθεια ειναι απλη...την αγαπη θελετε να τη δωσετε η να τη παρετε μονο; Αν εχετε να δωσετε γιατι να μη τη δωσετε στον εαυτο σας πρωτα; Και περιμενετε τον ενα και τον αλλο να σας πει "ναι εισαι καλος/ωραιος/αξιζεις"??? Ζειτε 20-30-40 χρονια με τον εαυτο σας και δεν τον ξερετε και περιμενετε να φτιαξετε υγιη σχεση με αλλον ανθρωπο που τον βιωνετε λιγους μηνες η καποια χρονια. Πως θα γινει αυτο ντε αν δεν μας φτανουν τα 20 για να καταλαβουμε τον εαυτο μας?
    . .
    Σωστα ολα αυτα , γιαυτο γραφω συχνα , ο πιο σημαντικος ανθρωπος στην ζωη σας ειστε εσεις .....................

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    κ εγω ειχα δικους μ αξονες πια δν εχω ουτε αυτους.κ αυτοι τουλ εχουν αυτοπεποιθηση κ μπορουν κ κανουν σχεσεις .εγω αν κ ειμαι ωραια ως αυροριμωρια δν ξερω γτ διωχνω τους παντες απο γρυω μ γ σχεση γτ φερομαι περιεργα χωρις να θελω αυτο σιναι προβλημα λογω ιψδ εχει τις ριζες δν λυνεται με την ανθρωοινη λογικη π αντιμετωπιζεις ναταλια τα προβληματα φυσιολογικων ανθρωπων .οσοι εχουν ιψδ βαρυα σαν την δικη μ κ στο μυαλο σ σχεση με ιδεοληψιες δν ειναι τπτ ευκολο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Καταλαβαινω πως ΔΕΝ μπορω να καταλαβω το συγκεκριμενο προβλημα σου...αλλα η απλη ανθρωπινη λογικη λεει πως και το προβλημα της ΙΨΔ που εχεις ειναι αν οχι αμτιμετωπισιμο τοτε τουλαχιστον διαχειρισιμο με ψυχοθεραπεια, αυτογνωσια και αυτοελεγχο που θα καταφερεις να ασκεις ολο και περισσοτερο αν δεν τα παρατησεις...το να τιναξεις τα χερια ψηλα επειδη σου φαινεται βουνο ειναι το μονο ευκολο...αλλα αν αρχισεις να σκαρφαλωνεις λιγο το βουνο θα δεις οτι ολα τα παραπανω εφαρμοζουν και σε εσενα. Μην παραδιδεις τα οπλα ταμπελωνοντας τον εαυτο σου ως καποια με ΙΨΔ και μην επαναπαυεσαι με τον τιτλο. Ανθρωπος εισαι που με τα οποια θεματα του οφειλει στον εαυτο του να προσπαθει να ειναι ευτυχισμενος. Τιποτα δεν ειναι ευκολο γενικα, το ξερω πως δεν μπορω καν να αρχισω να καταλαβαινω το 1/10το των οσων βιωνεις...αλλα νομιζω εχουν λογικη τα λογια μου...εσυ τι θες; Να βολευτεις στη ταμπελιτσα σου και να μεινεις οπως εισαι; Η κοπελα με την ΙΨΔ?
    Η θες να αποκτησεις μετα κοπων και βασανων ναι, μια πιο ποιοτικη ζωη;;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω , δεν εχω ιδεα πως ειναι ναχεις ΙΔΨ , πρεπει ομως να παραμορφωνει την εικονα της πραματικοτητας , απ οσο καταλαβαινω ...........οποτε , οποιαδηποτε αποψη περι παροντος/μελλοντος , ειναι στρεβλη ........

  12. #12
    Ο νηματοθετης απ'οτι καταλαβα δεν εχει κανει ποτε σχεση,οποτε λογικο ειναι να ειναι απαισιοδοξος και να τον στεναχωρει ολο αυτο.

    Κανεις δεν μπορει να μεινει για τοσο καιρο μονος και να ναι ΟΚ και να χει υψηλη αυτοεκτιμηση.Ας μην κρινουμε εκ του ασφαλους λοιπον.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    ετσι ειναι

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Καταλαβαινω πως ΔΕΝ μπορω να καταλαβω το συγκεκριμενο προβλημα σου...αλλα η απλη ανθρωπινη λογικη λεει πως και το προβλημα της ΙΨΔ που εχεις ειναι αν οχι αμτιμετωπισιμο τοτε τουλαχιστον διαχειρισιμο με ψυχοθεραπεια, αυτογνωσια και αυτοελεγχο που θα καταφερεις να ασκεις ολο και περισσοτερο αν δεν τα παρατησεις...το να τιναξεις τα χερια ψηλα επειδη σου φαινεται βουνο ειναι το μονο ευκολο...αλλα αν αρχισεις να σκαρφαλωνεις λιγο το βουνο θα δεις οτι ολα τα παραπανω εφαρμοζουν και σε εσενα. Μην παραδιδεις τα οπλα ταμπελωνοντας τον εαυτο σου ως καποια με ΙΨΔ και μην επαναπαυεσαι με τον τιτλο. Ανθρωπος εισαι που με τα οποια θεματα του οφειλει στον εαυτο του να προσπαθει να ειναι ευτυχισμενος. Τιποτα δεν ειναι ευκολο γενικα, το ξερω πως δεν μπορω καν να αρχισω να καταλαβαινω το 1/10το των οσων βιωνεις...αλλα νομιζω εχουν λογικη τα λογια μου...εσυ τι θες; Να βολευτεις στη ταμπελιτσα σου και να μεινεις οπως εισαι; Η κοπελα με την ΙΨΔ?
    Η θες να αποκτησεις μετα κοπων και βασανων ναι, μια πιο ποιοτικη ζωη;;
    δεν εχω παραδωσει τιποτα..απλα επδ το χα απο μικρη εχω λαθος τα παντα διατυπωσει μεσα μου..προσπαθω αλλα αυτο π περναω με πληγωνει

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    εμενα κατι δεν μαφηνει αν δν τα κανω οπως θελω να μιλαω σ ανθρωπους να μαι ο ευατος μ κ ειναι επωδυνο σε ατομα π συμπαθεις να μην μπορεις να τα κερδισεις ετσι απλα!κ το αντιθετο να τα κανεις να σ αντιπαθουν η να τους δειχνεις οτι εχεις προβλημα.μεχρι να τξεπερασω προτιμω να κλειστγ στον εαυτο μ αλλιως ειναι σαν να δειχνω εναν αλλο ευατο π δν ειμαι εγω!κ ειναι τραγικο.θελει λογικα πολλη ψυχοθεραπεια ολο αυτο .θα ξεκινησωχαπια παιρνω ηδη

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβαμαι να μεινω μονη μου
    By katerina18 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 12-09-2014, 23:45
  2. φοβαμαι μην μεινω φαλακρη
    By immortal in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 22-08-2014, 16:14
  3. Φοβάμαι να μείνω μόνη μου!
    By Freya in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2014, 19:51
  4. Φοβάμαι ότι θα μείνω στο ράφι....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 18-06-2013, 18:28
  5. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΩ..
    By ME&I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-2011, 13:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •