ΕΧΕΤΕ ΝΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 65
  1. #31
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    Quote Originally Posted by cube View Post
    ρε συ στα 65 σου δεν έχεις προβλήματα ηλικίας απλά έτυχε όπως μπορεί να τύχει και στα 40 σου.... και γενικά όσους έχω δει να χάνουν γονείς μια χαρά είναι συνήθως, τρώνε ένα χτύπο και συνεχίζουν....απλά έχω κουραστεί να λένε κρίμα τα παιδιά, παιδιά εννοώ 20+....κρίμα σε αυτόν που φεύγει λέω γω....
    ο φιλος αν κανει παιδι τωρα, το παιδι του θα ειναι 20 οταν ο μπαμπας του θα ειναι 75

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα ο πατερας μου ηταν 50 οταν με εκανε..κ μου φανηκε οτι τον εχασα νωρις..στα 31 μου ηταν 81..κ εφυγε..πολυ με στενοχωρουσα που ποτε δνε ειχα νεους γονεις..
    ενιωθα οτι θα ηθελα να τον ειχα περισσοτερο στη ζωη μου...κριμα..
    οποτε καλο ειναι να σκεφτομαστε κ τα παιδακια τα καιμενα..τα οποια τα φερνουμε στον κοσμο οταν ειμαστε ηδη πολυ μεγαλοι.
    η μαμα μου κ αυτη οταν με εκανε ηταν 39 ..κ τωρα η καιμενη ειναι γριουλα..ευτυχως υγιεστατη κ περπαταει κ δραστηρια ειναι κ ολα μια χαρα..
    ομως κ τι δεν θα δινα να ηταν πιο νεα για να την εχω περισσοτερο την μανουλιτσα μου..

    σημερα ξυπνησα καπως με ενα μικρο βαρος στο θωρακα..ενα μικρο στρεσακι..
    δεν εχω καταλαβει γιατι ...πανε 2μιση μηνες που εκομα το φαρμακο..ευχομαι να ειναι φαση κ οχι καμια υποτροπαρα κ τρεχω τωρα..αι σιχτιρ πια! βαρεθηκα..τι στο διαολο μου φταιει δεν μπορω να καταλαβω..κ θα παω κ διακοπες σε 2 εβδομαδες!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγω προσωπικα δεν το εχω νιώσει αυτο π γραφεις ανξιους....

  4. #34
    Quote Originally Posted by moustarda View Post
    το ξερω καλα οτι ειναι πολυ δυσκολο σε καποιους να συγχωρεσουν τον εαυτο τους.
    προσπαθησε ομως να τον αποδεχτεις τουλαχιστον, καθως και οσα εκανες και δεν εκανες, με τη βοηθεια της σκεψης οτι ολοι, παντα, κανουν ο,τι καλυτερο μπορουν με βαση το τι δυνατοτητες νοητικες κ ψυχολογικες εχουν εκεινη τη δεδομενη στιγμη! ακομη και αν το αρνουμαστε οτι ''οχι, πιστευω οτι μπορουσα ανετα να το ειχα διαχειριστει ετσι'' προφανως για καποιους λογους ομως το διαχειρηστηκες αλλιως. ριξε τις ευθυνες στους λογους εκιενους και οχι σε σενα. εσυ αλλαζεις συνεχεια... εσυ επιλεγεις την καθε φορα ποιος θα εισαι με βαση και τις δυνατοτητες σου...
    το εννοω με την εννοια οτι την εκαστοτε στιγμη δεν μπορουσες να κανεις κατι διαφορετικο απο αυτο, μην το δεις καν σαν ανημπορια, απλα ετσι ηταν τα δεδομενα. κατα καποιο τροπο δεξου απλως την πραγματικοτητα της καθε φορας εκεινης που σε βασανιζει ακομα...
    αν καταλαβες οτι αντικειμενικα δεν θα μπορουσες να δρασεις διαφορετικα λογω των συνθηκων, τοτε θα καταλαβεις και το οτι δεν εχει νοημα να αυτομαστιγωνεσαι.
    Σωστες οι παρατηρησεις σου,καποιες φορες φαινεται να χεις επιλογη,αλλα στην ουσια δεν εχεις.
    Υπαρχουν ομως και λαθη που μπορεις να αποφυγεις,ειναι αναλογα την περιπτωση.
    Δεν πιστευω στην μοιρα,συχνα εχουμε επιλογη να κανουμε το Α ή το Β.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by moustarda View Post
    ο φιλος αν κανει παιδι τωρα, το παιδι του θα ειναι 20 οταν ο μπαμπας του θα ειναι 75
    Nαι βρε εντάξει , σχολίασα και εγώ κάτι άσχετο .....

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το να εισαι γονεας , δεν εχει σχεση με ηλικια , υπαρχουν ανθρωποι σε καταλληλη ηλικια , που ειναι πληρως ακαταλληλοι για γονεις , ουκω λιγοι , οπως και υπαρχουν ανθρωποι καταλληλοι για γονεις , ασχετως ηλικιας ....................

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by moustarda View Post
    ο φιλος αν κανει παιδι τωρα, το παιδι του θα ειναι 20 οταν ο μπαμπας του θα ειναι 75
    Ε αυτό ακριβώς. Πριν γίνει κάποιος γονιός, που για μένα είναι ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ρόλος και πρέπει πριν προχωρήσει κάποιος σε τέτοια απόφαση να είναι υπερβολικά ώριμος, για να το κάνει θα πρέπει πρώτα να μπει στην θέση του παιδιού. Δεν νομίζω κάποιος στα 20 του χρόνια να έχει την διάθεση να φροντίζει έναν ηλικιωμένο ή στην χειρότερη να τον αποχωρίζεται... (Που αν είναι ευαίσθητος και υπεύθυνος, φυσικά και θα το κάνει με όλη του την καλή διάθεση ακόμη κι' αν αφήσει στην άκρη τον εαυτό του, και θα το βιώσει βαριά κιόλας). Χτύπα ξύλο δηλαδή, δεν μιλάω καν για το μέλος εδώ που ούτε καν τον γνωρίζω τον άνθρωπο αλλά υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να γίνεται αυτό, περά από το χάσμα που ήδη αναφέρθηκε. Όταν δεν μπορείς να το κατανοήσεις αυτό δεν είσαι αρκετά ώριμος για τέτοια απόφαση, που είναι απόφαση και της γυναίκας που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει καν... Να σκεφτόμαστε και λίγο δηλαδή ε :p Ακόμη δεν την γνώρισε και έχει ήδη αποφασίσει ότι θα κάνει και παιδί. Δεν θέλω να μπλεχτώ άλλο όμως καθώς αυτά είναι προσωπικές επιλογές.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο παιδι , μετα τα 20 , σε μια φυσιλογικη κοινωνια , πρεπει νανεξαρτοποιειται , να μην εχει αναγκη τους γονεις του , οχι σαν εδω το Ρωμεικο , που εχουν τον κανακαρη τους μεχρι τα 30+ στο σπιτι , αυτα ειναι αρρωστημενες νοοτροπιες , ειμαστε η μονη κοινωνια που κανακευουμε τα παιδια μας μεχρι να 30αρισουν , ισως και παρπανω , οποτε αυταπου γραφονται απο τα φιλια μαλη , ειναι κακοηθει σχολια , και δεν εχουν καμμια υποχρεωση τα παιδια να γηροκομουν τους γονεις τους , ετσι ειναι η φυση , μεγαλωνεις , και σιγα σιγα αποσυρεσαι , δεν ζητας βοηθεια απο κανεναν , εχεις τιο κομποδεμα σου , για τα γηρατεια σου , δεν το δινεις στα παιδια σου ........................το μονο θηλαστικο, εκτος απ τον ασνθρωπο που εχει αυτη την νοοτρπια , ειναι η μπλε φαλαινα , που εχει τιο μικρο της υπο την προστασια της μεχρι ομως τα 9 του χρονια , μετα αποχωριζονται , και ζει ο καθενας την ζωη του ...............

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Οκ, στα 15 του θα είσαι 70 και θα σε νταντεύει. Αν δεν το κάνει θα είναι "το κακό παιδί" και θα του δημιουργούνται (ή θα του δημιουργείτε) τύψεις που δεν του αναλογούν και φυσικά για τέτοια ηλικία υπερβολικές ευθύνες. Τροφή για σκέψη είναι αυτά που γράφουμε, όχι κριτική. Τελοσπάντων, μια τέτοια απόφαση σηκώνει πολλύ σκέψη και ωριμότητα που φαντάζομαι σ' αυτή την ηλικία θα την έχεις λόγω εμπειριών κυρίως και αν έχεις μια άλφα συναισθηματική αντίληψη, επομένως δεν θα επιμείνω.

    Edit μιας και με προλαβαίνεις...
    Οκ εφόσον το έχεις σκεφτεί και έχεις το κομπόδεμά σου για τα γηρατειά και θεωρείς πως το παιδί σου δεν θα νιώθει αυτή την ευθύνη/υποχρέωση για σένα, πάσο... Φτάνει να φροντίσεις κι' εσύ να του περάσεις από μικρή ηλικία πως όπου υπάρχει ζωή υπάρχει και θάνατος για να μην του έρθει βαριά καμιά απώλεια/ασθένεια/ή ξέρω γω καθώς θα σας βλέπει να μεγαλώνετε. Είναι τεράστιο το θέμα με πολλές πλευρές αλλά θα τα' χεις σκεφτεί όλα, υποθέτω :)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ο πατερας μου ειναι 90 , και δεν χρειαζεται κανενος ειδους νταντεμα , ουτε η μανα μου που ειναι 81 , αυτα ειναι διεστραμμενες αποψεις .......................και αν ασρρωστησουν , θα θεωρησω οτι ηρθε η ωρα τους , και δεν θαχω κανενος ειδους τυψεις που η φυση κανει την δουλεια της ..............

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Δες το edit.

    Μακάρι όλος ο κόσμος να είχε την δική σου αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση, Macgyver. Μακάρι αλλά ταυτόχρονα να είχε και ένα σημαντικό ποσοστό συναισθηματικής νοημοσύνης.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by moustarda View Post


    κατι πολυ ασχετο τωρα, προς τον Macgyver
    μπορει να ειναι πραγματικα μαλακια οσα θα πω τωρα,
    καταλαβαινω την αναγκη/θεληση σου να κανεις παιδι
    ομως εχεις σκεφτει την μερια του παιδιου;
    δεν θελω καποια συμβουλη, τα αναφερω αυτα απλως επειδη ενιωσα καθηκον μου να σε κανω να δεις και αυτη την πλευρα.
    Τουλαχιστον εχεις το γνωθι σεαυτον , οτι λες πραματικα μ@λακιες , και ουτε ζητησα καμμια συμβουλη , σε παραπεμπω στο θρεντ μου , εσενα και την Deep , ' περι γνωμών ΄οπου εν ολιγοις αναφερω οτι οι συμβουλες πρεπει να δινονται μονο οταν ζητωνται , οποτε μην πεταγεστε απ το πουθενα , ως ' αυτοκλητοι σωτηρες ' , οπως χαρακτηριστικα αναφερω στο θρεντ μου , δεν ζητησα κανενος την γνωμη , δικαιωμα σας να εχετε την γνωμη σας , και αφηστε τους αλλους να πραξουν κατα το δοκουν ..........

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Double ...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Τουλαχιστον εχεις το γνωθι σεαυτον , οτι λες πραματικα μ@λακιες , και ουτε ζητησα καμμια συμβουλη , σε παραπεμπω στο θρεντ μου , εσενα και την Deep , ' περι γνωμών ΄οπου εν ολιγοις αναφερω οτι οι συμβουλες πρεπει να δινονται μονο οταν ζητωνται , οποτε μην πεταγεστε απ το πουθενα , ως ' αυτοκλητοι σωτηρες ' , οπως χαρακτηριστικα αναφερω στο θρεντ μου , δεν ζητησα κανενος την γνωμη , δικαιωμα σας να εχετε την γνωμη σας , και αφηστε τους αλλους να πραξουν κατα το δοκουν ..........
    Το πιο κάτω εσύ το έγραψες στο άλλο θέμα που συζητούσαμε, θυμάσαι; :) Και ως δια μαγείας, μετά που με αποκάλεσες "αυτόκλητο σωτήρα" επειδή ήθελα να υπερασπιστώ την άνξιους (που ποιός είσαι εσύ τελοσπάντων για να απαγορεύεις στους άλλους να λένε την γνώμη τους;!) άνοιξες και ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ THREAD... 55 χρονών άνθρωπος και μου μπλέκεσαι σε κατινιές, επιθέσεις και προσβολές. Κατά τα άλλα μου θες και παιδί. Όταν συμμετέχεις σε μια δημόσια συζήτηση και εκτίθεσαι μ' αυτό τον τρόπο, να είσαι έτοιμος να δέχεσαι οποιεσδήποτε γνώμες. Αν δεν είσαι, μην γράφεις. Είναι απλό :) Αυτά από μένα. Δεν θα ξανα-ασχοληθώ άλλο μαζί σου γιατί πραγματικά δεν μπορεί να γίνει διάλογος. Κάτι άλλο θα πεις πάλι όπως στο άλλο θέμα για να δικαιολογηθείς, να μην παραδεχτείς λάθη αλλά όχι μόνο αυτό αλλά ρίχνεις το μπαλάκι και στους άλλους. Ε εσύ άνθρωπε μου φέρνεις στους άλλους στα όριά τους! Καλή σου συνέχεια.

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου ναχεις την γνωμη σου , κι εγωτην δικη μου , δεν μπορω να απαγορευσω σε καποιον να γραψει την γνωμη του , οπως κι εμενα δεν μπορει κανεις να μου απαγορεψει το ιδιο .........

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οντως ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να γραφει την γνωμη του , δεν μπορω εκ των πραγματων να σεμποδισω , δεν το αναιρω , αυτο δεν σημαινει οτι αντιπαθω/καταδικαχω αυτους που το κανουν , εγω δεν το κανω , απλα αμυνομαι σε ανθρωπους του επιπεδου σου , με το οποιο δεν εχω καμμια απολυτως σχεση ....................και ποιος ειπε οτι ζητησα νανοιξω διαλογο , εκανα μια δηλωση , οτι θελω να κανω ενα παιδι , και , τσουπ , απο το πουθενα ξεφυτρωνουν καναδυο αυτοκλητοι σωτηρες ,για νασωσουν το επικειμενο παιδι απο τον Ηρωδη ............

    Κατι σαν εσενα εχουν ριξει το παλιο , καλο επιπεδο που ειχε το φορουμ ........

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. E-learning δωρεαν. Εχετε καποια εμπειρια?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2020, 16:19
  2. Έχετε νιώσει ποτέ ότι ώρες ώρες συνωμοτεί το σύμπαν εναντίον σας;
    By deleted-member17-03-2016 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 87
    Last Post: 13-12-2015, 00:13
  3. Δεν μπορώ να ζήσω....- Το έχετε νιώσει;
    By Anny85 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 12-09-2014, 17:03
  4. έχετε νιώσει ποτέ ευτυχισμένος/η?
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 18-11-2013, 01:20
  5. Έχετε δοκιμάσει έστω και κάποια από δαύτα;
    By alavastros in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 53
    Last Post: 26-09-2009, 21:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •