Αυπνιες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11

Thread: Αυπνιες

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31

    Αυπνιες

    Αλλες φορες απλα σπαστικες - αλλες φορες ανυποφορες, σαν να ζεις ενα badtrip στο κρεβατι σου νηφαλιος, με τα νευρα (του σωματος) να τιναζονται, φαγουρες, αισθημα φοβου και απελπισιας, σαν να παλευεις με τερατα ενα πραμα - οπου τα τερατα στην προκειμενη ειναι τα σεντονια και τα μαξιλαρια κι εσυ κοπανιεσαι και στρυφοργυρνας σα ψαρεμενη σαρδελα.
    Και παλι ξαγρυπνας, και παλι αποτυγχανεις στο να φτιαξεις το βιολογικο σου ρολοι, και παλι δεν εχεις ενεργεια και μυαλο να διεκπερεωσεις τα της επομενης - αφου οι διεργασιες που ξεκουραζουν και δυναμωνουν τον οργανισμο γινονται πριν τις 4.
    Πως το αντιμετωπιζετε;
    Εχει παρει κανεις υπνωτικα - ποια η εμπειρια;
    Υπνωτικα η ηρεμιστικα;
    Ενας φιλος παιρνει καποιες φορες 0,25 ζαναξ, και υποστηριζει οτι κοιμαται τελεια και οτι δεν υπαρχουν κινδυνοι (πχ εξαρτηση).
    Μου εχουν μεινει αρκετα απο κανενα χρονο πριν που μου τα ειχαν γραψει για καθημερινη χρηση για αλλους λογους αλλα και γι'αυτον.
    Χτες δοκιμασα και με 0,25 κοιμηθηκα οντως τελεια, αλλα 13 ωρες -.-
    Γνωμες / εμπειριες;

  2. #2
    Οι κυριες βενζο ειναι σαν να αντικαθιστουν την απαγορευμενη μαστουρα με μια νομιμη. Βασικος στοχος να ρυθμιστει καλυτερα το νευρικο συστημα. Κατα τα αλλα αν δε βρει καποιος γιατι θελει Να μη νιωθει ε... ενα συνηθειο γινεται κ αυτο.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    what?
    εγω για αυπνιες μιλουσα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Κι εμενα με βοηθαγαν τα ζαναξ να κοιμηθω. Εχω παρει και αλλο υπνωτικο που δεν θυμαμαι το ονομα του, μου το ειχε δωσει η γιαγια μου και ειπε οτι αυτο δεν σε αφηνει να νιωθεις κομματια και την επομενη μερα αφου ξυπνησεις ουτε σου κανει πολυωρο υπνο οπως το ζαναξ, αλλα εκεινο ποτε με βοηθουσε να κοιμηθω ποτε οχι.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    31
    αυτο ηθελε συνταγη;
    γενικα τα υπνωτικα θελουν συνταγη;
    ποσο ζαναξ επινες και ξυπναγες ετσι; εγω ξυπναω ετσι και κοιμαμαι πολλες ωρες ετσι κι αλλιως, οποτε δε ξερω αν ευθυνεται η επιδινωνει αυτο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Ναι με συνταγη της το ειχε δωσει ο γιατρος της. Πρεπει να ηταν στιλμποξ ή καπως ετσι, δεν το θυμαμαι.
    Ζαναξ επαιρνα 1 των 0.5.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mελίνa View Post
    Ναι με συνταγη της το ειχε δωσει ο γιατρος της. Πρεπει να ηταν στιλμποξ ή καπως ετσι, δεν το θυμαμαι.
    Ζαναξ επαιρνα 1 των 0.5.
    stilnox το λενε , και οντως εχει ημιζωη μικρη , 2.5 ωρες , θελει συνταγη ομως , καποτε δεν ηθελε ..............κατι μου λεει οτι αυτην την βδομαδα θα ριξεις κατι υπνους ξεγυρισμενους , διαισθηση ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    -----------------------------------------------------------------------------------

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by moustarda View Post
    Ενας φιλος παιρνει καποιες φορες 0,25 ζαναξ, και υποστηριζει οτι κοιμαται τελεια και οτι δεν υπαρχουν κινδυνοι (πχ εξαρτηση).
    ;
    Ειναι οτι πιο εθιστικο κυκλοφορει νομιμως , το εξελιγμενο βαλιουμ , ΠΡΟΣΟΧΗ ...........

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    14
    Με είχαν ταλαιπωρήσει και μένα αρκετό καιρό οι αϋπνίες. Δεν μιλάω να μην κοιμηθείς 1 ή 2 βράδια επειδή σε απασχολεί κάτι. Αυτό συμβαίνει, μιλάω για αυπνίες που κράταγαν μέρες. Κι επειδή μόλις είχα σταματήσει μια αγωγή και δεν ήθελα να το ρίξω στα ηρεμιστικά έψαξα τι "φυσικοί" μέθοδοι υπήρχαν. Νταξ τα κλασικά όπως σεξ, γυμναστική δεν τα δοκίμασα. Αυτό που με βοήθησε ήταν κάποιες τεχνικές που είχα βρει πατώντας διαλογισμός πριν τον ύπνο. Είχε κάποιες συμβουλές για την ιδανική στάση του σώματος πριν τον ύπνο και κάποις νοητικές ασκήσεις που πραγματικά βοήθησαν. Ψάξτο λίγο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    130
    Εγω καταφερα να κοιμηθω χτες υπνωτιζοντας με! Μου επεβαλα να σταματησω να σκεφτομαι πραγματα που με απασχολουν και με βασανιζουν και να σκεφτομαι οτι εχω φυγει απο την γη οπως την ξερουμε και οτι πεταω πανω απο ομορφα και παραμυθενια μερη, οπου δεν υπαρχει τιποτα να με πληγωσει. Οποτε πηγαινε να μου πεταχτει καμια αγχωτικη σκεψη, την εδιωχνα. Και τελικα χαλαρωσα και με πηρε ο υπνος και κοιμηθηκα σερι ως το πρωι που παλι με ξυπνησαν οι γειτονες με τα κουδουνια και τα θυροτηλεφωνα και τους υδραυλικους, απο χτες το πρωι ως το απογευμα και σημερα παλι, δεν εχω καταφερει να βγω απο το σπιτι που θελω να παω να παρω κατι γιατι τους εχω να γυρνανε μεσα στο σπιτι μου (σε ολης της πολυκατοικιας) και μου εχουν σπασει τα νευρα.

Similar Threads

  1. αυπνιες
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 13-01-2014, 13:44
  2. αυπνιες...
    By ram in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 26-05-2011, 00:35
  3. εχω αυπνιες
    By carrot in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 20-10-2010, 03:50
  4. ΑΫΠΝΙΕΣ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 58
    Last Post: 14-07-2009, 18:36
  5. αυπνίες
    By ranaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 27-02-2008, 12:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •