περι γνωμών ...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    περι γνωμών ...

    Οι γνωμες ειναι κατι που πρεπει να δινονται μονον στην περιπτωση που ζητουνται , αλλιως τις θεωρω παραβιαση της ελευθερης βουλησης του ατομου .........
    Αυτη ειναι η παγια θεση μου , δεν δινω συμβουλες , εκτος αν μου ζητηθουν , ουτε δεχομαι , εκτος αν ζητησω .......

    Συμφωνειτε η οχι , και γιατι ?

    ΥΓ. Δεν ανοιξα το θρεντ για να κανουμε κουβεντουλα , οπως εχω κανει σε αλλα , αλλα γιατι ειναι μια αποψη μου , η οποια βλεπω να μην τηρειται ιδαιτερως ....................εχουμε γεμισει ' αυτοκλητους σωτηρες ' οι οποιοι απλα μεκνευριζουν ......εσας ?

  2. #2
    Ειναι αναλογως τι σχεση εχεις με το αλλο ατομο,με τι τροπο το λεει,και αν παραπονιεσαι ο ιδιος για ενα συγκεκριμενο θεμα.
    Μου την σπαει οτι ασχετα ατομα σου τη λενε για επιλογες σου που δεν ειναι αντικειμενικα κακες,απλως διαφορετικες απο τις δικες τους.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ειναι αναλογως τι σχεση εχεις με το αλλο ατομο,με τι τροπο το λεει,και αν παραπονιεσαι ο ιδιος για ενα συγκεκριμενο θεμα.
    Μου την σπαει οτι ασχετα ατομα σου τη λενε για επιλογες σου που δεν ειναι αντικειμενικα κακες,απλως διαφορετικες απο τις δικες τους.
    Θα συμφωνησω απολυτως ............... δεν εχει να κανει τι σχεση εχεις με το αλλο ατομο , και κολλητος σου να ειναι , η κοπελα σου , η γυναικα σου , ουτε σε ρωτησα ρε φιλε -η , ουτε με ρωτησες για να σου πω εγω την γνωμη μου , ακομη και σε μια τετοια στενη σχεση , πρεπει να σεβεται ο καθεις την ιδαιτεροτητα του αλλου ..........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οι γνωμες ειναι κατι που πρεπει να δινονται μονον στην περιπτωση που ζητουνται , αλλιως τις θεωρω παραβιαση της ελευθερης βουλησης του ατομου .........
    Αυτη ειναι η παγια θεση μου , δεν δινω συμβουλες , εκτος αν μου ζητηθουν , ουτε δεχομαι , εκτος αν ζητησω .......

    Συμφωνειτε η οχι , και γιατι ?

    ΥΓ. Δεν ανοιξα το θρεντ για να κανουμε κουβεντουλα , οπως εχω κανει σε αλλα , αλλα γιατι ειναι μια αποψη μου , η οποια βλεπω να μην τηρειται ιδαιτερως ....................εχουμε γεμισει ' αυτοκλητους σωτηρες ' οι οποιοι απλα μεκνευριζουν ......εσας ?
    δεν συμφωνω μαζι σου..γιατι σε ενα φορουμ ψυχολογιας ειναι ευνοητο οτι θα ακουσεις γνωμες..ετσι ο αλλος νιωθει οτι βοηθαει κ δεν το κανει επειδη θελει να ειναι ξερολας, ουτε επειδη το παιζει εξυπνος..οταν καποιος βαζει ενα μνμ εδω..ειναι ευνοητο κ επιθυμητο να του πουν γνωμες..αλλιως γιατι να το βαλει εδω?να το διαπραγματευτει? ποιος ο λογος..απλα να το εκθεσει ως εκθεση ιδεων?
    αν δεν ανουσει γνωμες αποψεις κλπ πως θα συμπβουλευθει..πως θα δει τι σκεφτεται καποιος που δεν εχιε το προβλημα κ ειναι πιο ψυχραιμος?
    ειναι ανθρωπινη αναγκη του καθενος να ακουσει μια γνωμη...γιατι πολυ απλα μπορει να βοηθηθεις ή να ακουσεις κατι που εσυ δεν το ειχες σκεφτει..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οι γνωμες ειναι κατι που πρεπει να δινονται μονον στην περιπτωση που ζητουνται , αλλιως τις θεωρω παραβιαση της ελευθερης βουλησης του ατομου .........
    Αυτη ειναι η παγια θεση μου , δεν δινω συμβουλες , εκτος αν μου ζητηθουν , ουτε δεχομαι , εκτος αν ζητησω .......

    Συμφωνειτε η οχι , και γιατι ?

    ΥΓ. Δεν ανοιξα το θρεντ για να κανουμε κουβεντουλα , οπως εχω κανει σε αλλα , αλλα γιατι ειναι μια αποψη μου , η οποια βλεπω να μην τηρειται ιδαιτερως ....................εχουμε γεμισει ' αυτοκλητους σωτηρες ' οι οποιοι απλα μεκνευριζουν ......εσας ?
    δεν συμφωνω μαζι σου..γιατι σε ενα φορουμ ψυχολογιας ειναι ευνοητο οτι θα ακουσεις γνωμες..ετσι ο αλλος νιωθει οτι βοηθαει κ δεν το κανει επειδη θελει να ειναι ξερολας, ουτε επειδη το παιζει εξυπνος..οταν καποιος βαζει ενα μνμ εδω..ειναι ευνοητο κ επιθυμητο να του πουν γνωμες..αλλιως γιατι να το βαλει εδω?να το διαπραγματευτει? ποιος ο λογος..απλα να το εκθεσει ως εκθεση ιδεων?
    αν δεν ακουσει γνωμες αποψεις κλπ πως θα συμβουλευθει..πως θα δει τι σκεφτεται καποιος που δεν εχει το προβλημα κ ειναι πιο ψυχραιμος?
    ειναι ανθρωπινη αναγκη του καθενος να ακουσει μια γνωμη...γιατι πολυ απλα μπορει να βοηθηθεις ή να ακουσεις κατι που εσυ δεν το ειχες σκεφτει..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ προσοχη.! δεν μιλαω για την περιπτωση που κρινεις τον αλλον.κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει..μιλαω για απλες γνωμες..πχ παιδια βοηθεια νιωθω αυτο ή εκανα αυτο..
    γνωμη: Πιστευω οτι θα σου εκανε καλο να.....

    κατι τετοιο κ προς θεου χωρις να κρινουμε κανεναν! δεν εχουμε τετοιο δικαιωμα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ προσοχη.! δεν μιλαω για την περιπτωση που κρινεις τον αλλον.κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει..μιλαω για απλες γνωμες..πχ παιδια βοηθεια νιωθω αυτο ή εκανα αυτο..
    γνωμη: Πιστευω οτι θα σου εκανε καλο να.....

    κατι τετοιο κ προς θεου χωρις να κρινουμε κανεναν! δεν εχουμε τετοιο δικαιωμα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γνωμη: Πιστευω οτι θα σου εκανε καλο να.....

    κατι τετοιο κ προς θεου χωρις να κρινουμε κανεναν! δεν εχουμε τετοιο δικαιωμα!
    Δεν καταλαβα ισως ανξιους , αλλα ουτε αυτο αυτο μπορεις να πεις , δεν εχεις το δικαιωμα , κατ εμε ..........

  9. #9
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Θα συμφωνησω απολυτως ............... δεν εχει να κανει τι σχεση εχεις με το αλλο ατομο , και κολλητος σου να ειναι , η κοπελα σου , η γυναικα σου , ουτε σε ρωτησα ρε φιλε -η , ουτε με ρωτησες για να σου πω εγω την γνωμη μου , ακομη και σε μια τετοια στενη σχεση , πρεπει να σεβεται ο καθεις την ιδαιτεροτητα του αλλου ..........
    Οι κοντινοι ανθρωποι τα λενε απο ενδιαφερον τουλαχιστον,οι ασχετοι συνηθως απο ζηλια

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Οι κοντινοι ανθρωποι τα λενε απο ενδιαφερον τουλαχιστον,οι ασχετοι συνηθως απο ζηλια
    Απο ενδιαφερον γινονται κι οι μαναδες παρεμβατικες , και σου διαλυουν την ζωη , οποτε , ουτε αυτο δεχομαι , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ , αλλιως ειναι φασιστικη νοοτροπια , τα μεγαλυτερα εγκληματα στην ιστορια της ανθρωποτητας , εγιναν με το προσχημα του ενδιαφεροντος , Σταυροφοριες πχ . , θα ξανααναφερω τομ Μεγα Αλεξανδρο , απο ' ενδιαφερον ' ηθελε να εκπολιτισει την τοτε Ευρωπη , ενω τα κινητρα του , ηταν εντελως εγωιστικα , οπως αναφερω στο θρεντ μου , ' Μεγας Αλεξανδρος , ηρωας η σφαγεας ΄, για μενα ηταν ενας εξουσιοφρενης σφαγεας , στρατιωτικη ιδιοφυια μεν , αλλα τα κινητρα του , εντελως ποταπα , τους ρωτησες ρε φιλε αν θελουν να εκπολιτιστουν , με τιμημα την ζωη τους ? υπ οψιν οτι οι Περσες τοτε , ειχαν κανει μεγαλες προοδους στην αστρονομια και στα μαθηματικα .........

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο μιαζει πιο πολυ με στρατηγικη θα λεγα οταν σε ενδιαφερει καπιος να σε ακουσει να μη του μιλας αλλα να περιμενεις να σου μιλησει πρωτος ετσι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να σε ακουσει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απο ενδιαφερον γινονται κι οι μαναδες παρεμβατικες , και σου διαλυουν την ζωη , οποτε , ουτε αυτο δεχομαι , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ , αλλιως ειναι φασιστικη νοοτροπια , τα μεγαλυτερα εγκληματα στην ιστορια της ανθρωποτητας , εγιναν με το προσχημα του ενδιαφεροντος , Σταυροφοριες πχ . , θα ξανααναφερω τομ Μεγα Αλεξανδρο , απο ' ενδιαφερον ' ηθελε να εκπολιτισει την τοτε Ευρωπη , ενω τα κινητρα του , ηταν εντελως εγωιστικα , οπως αναφερω στο θρεντ μου , ' Μεγας Αλεξανδρος , ηρωας η σφαγεας ΄, για μενα ηταν ενας εξουσιοφρενης σφαγεας , στρατιωτικη ιδιοφυια μεν , αλλα τα κινητρα του , εντελως ποταπα , τους ρωτησες ρε φιλε αν θελουν να εκπολιτιστουν , με τιμημα την ζωη τους ? υπ οψιν οτι οι Περσες τοτε , ειχαν κανει μεγαλες προοδους στην αστρονομια και στα μαθηματικα .........
    φασισμος επισης δεν ειναι οταν διαβαζω κατι εδω στο φορουμ κ τελικα δεν μπορω να πω την γνωμη μου?
    πιθανον δεν μπορεις να διαχειριστεις τις γνωμες των αλλων..σε θυμωνει μηπως?
    κ αν ναι γιατι?
    η ζωη μας ολη βασιζεται σε διαλογο, συζητηση, αποψεις κ γνωμες..αλλιως θα ειμασταν μουγκοι..
    συζητηση ελαφρια κανουμε δεν υποκδεικνυουμε σε κανεναν τι να κανει..λες την αποψη σου..πιθανον για να βοηθησεις..
    κ οχι για να πατροναρεις..μη το μπερδευεις πιστευω..
    πιθανον εχει να κανει με τον τροπο που λεει καποιος την γνωμη του..πιθανον μηπως αυτο σε ενοχλει κ οχι απαραιτητα το οτι λεει την γνωμη του?

    πχ ερχεσαι εσυ αυριο κ γραφεις..παιδια το αντικαταθλιπτικο μου δνε με βοηθαει πια..
    εγω ως ακροατης σου εντελως απο νοιαξιμο κ ανθρωπινο ενδιαφερον θα σου πω.. τοτε φιλε μου μηπως να μιλαγες με τον γιατρο σου λιγο νωριτερα?μη το αφηνεις κσε παρει απο κατω..αυτο δεν ειναι μια γνωμη?
    τι αλλο να κανω?απλα να σε διαβασω κ να σου γραψω "οκ.."
    θα ηταν πιο καλο πιστευεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απο ενδιαφερον γινονται κι οι μαναδες παρεμβατικες , και σου διαλυουν την ζωη , οποτε , ουτε αυτο δεχομαι , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ , αλλιως ειναι φασιστικη νοοτροπια , τα μεγαλυτερα εγκληματα στην ιστορια της ανθρωποτητας , εγιναν με το προσχημα του ενδιαφεροντος , Σταυροφοριες πχ . , θα ξανααναφερω τομ Μεγα Αλεξανδρο , απο ' ενδιαφερον ' ηθελε να εκπολιτισει την τοτε Ευρωπη , ενω τα κινητρα του , ηταν εντελως εγωιστικα , οπως αναφερω στο θρεντ μου , ' Μεγας Αλεξανδρος , ηρωας η σφαγεας ΄, για μενα ηταν ενας εξουσιοφρενης σφαγεας , στρατιωτικη ιδιοφυια μεν , αλλα τα κινητρα του , εντελως ποταπα , τους ρωτησες ρε φιλε αν θελουν να εκπολιτιστουν , με τιμημα την ζωη τους ? υπ οψιν οτι οι Περσες τοτε , ειχαν κανει μεγαλες προοδους στην αστρονομια και στα μαθηματικα .........
    φασισμος επισης δεν ειναι οταν διαβαζω κατι εδω στο φορουμ κ τελικα δεν μπορω να πω την γνωμη μου?
    πιθανον δεν μπορεις να διαχειριστεις τις γνωμες των αλλων..σε θυμωνει μηπως?
    κ αν ναι γιατι?
    η ζωη μας ολη βασιζεται σε διαλογο, συζητηση, αποψεις κ γνωμες..αλλιως θα ειμασταν μουγκοι..
    συζητηση ελαφρια κανουμε δεν υποκδεικνυουμε σε κανεναν τι να κανει..λες την αποψη σου..πιθανον για να βοηθησεις..
    κ οχι για να πατροναρεις..μη το μπερδευεις πιστευω..
    πιθανον εχει να κανει με τον τροπο που λεει καποιος την γνωμη του..πιθανον μηπως αυτο σε ενοχλει κ οχι απαραιτητα το οτι λεει την γνωμη του?

    πχ ερχεσαι εσυ αυριο κ γραφεις..παιδια το αντικαταθλιπτικο μου δνε με βοηθαει πια..
    εγω ως ακροατης σου εντελως απο νοιαξιμο κ ανθρωπινο ενδιαφερον θα σου πω.. τοτε φιλε μου μηπως να μιλαγες με τον γιατρο σου λιγο νωριτερα?μη το αφηνεις κ σε παρει απο κατω..αυτο δεν ειναι μια γνωμη?
    τι αλλο να κανω?απλα να σε διαβασω κ να σου γραψω "οκ.."
    θα ηταν πιο καλο πιστευεις?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συγγνωμη που ποσταρω τα ποστ μου δυο φορες..προφανως εχει φαει καποιο κολλημα το site..δεν το κανω επιτηδες.

  15. #15
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Απο ενδιαφερον γινονται κι οι μαναδες παρεμβατικες , και σου διαλυουν την ζωη , οποτε , ουτε αυτο δεχομαι , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ , αλλιως ειναι φασιστικη νοοτροπια
    Eχεις ενα δικιο,εγω οταν ειπα κοντινα ατομα,εννοω ατομα που σε αγαπουν αληθινα.
    Δυστυχως συχνα δεν σημαινει οτι επειδη ενας ανθρωπος σε εφερε στη ζωη οτι σε αγαπαει κιολας.
    Μου την σπαει αυτο το κλισε οτι ο Χ ειναι πατερας σου ή η Ψ ειναι μανα σου αρα σιγουρα σε αγαπαει.
    Πιστευω οτι οι γονεις που ειναι πολυ παρεμβατικοι δεν αγαπουν τα παιδια τους.
    Ειναι και ενα ειδος ψυχολογικης βιας αυτο που κανουν,δλδ με το πες πες και το συνεχες pressing προσπαθουν να σε φερουν εκει που θελουν.

    Εγω λεω για μια απλη κουβεντα,οχι να σε προσβαλλει ο αλλος ή να σε πρηζει καθημερινα.

    , τα μεγαλυτερα εγκληματα στην ιστορια της ανθρωποτητας , εγιναν με το προσχημα του ενδιαφεροντος , Σταυροφοριες πχ . , θα ξανααναφερω τομ Μεγα Αλεξανδρο , απο ' ενδιαφερον ' ηθελε να εκπολιτισει την τοτε Ευρωπη , ενω τα κινητρα του , ηταν εντελως εγωιστικα , οπως αναφερω στο θρεντ μου , ' Μεγας Αλεξανδρος , ηρωας η σφαγεας ΄, για μενα ηταν ενας εξουσιοφρενης σφαγεας , στρατιωτικη ιδιοφυια μεν , αλλα τα κινητρα του , εντελως ποταπα , τους ρωτησες ρε φιλε αν θελουν να εκπολιτιστουν , με τιμημα την ζωη τους ? υπ οψιν οτι οι Περσες τοτε , ειχαν κανει μεγαλες προοδους στην αστρονομια και στα μαθηματικα .........
    Νομιζω ο Μεγαλεκος εκανε τον πολεμο δηθεν για να εκδικηθει για τους περσικους πολεμους.Αυτη ηταν η επισημη δικαιολογια.
    Οι πουστικες δικαιολογιες και οι δηθεν εκδημοκρατικοι/εκπολιτιστικοι πολεμοι ειναι χαρακτηριστικο του 20ου αι.,και ειδικα των αμερικανων.
    Φυσικα και ο Μεγαλεκος ψεμματα ελεγε,και πρωτα απ'ολα κατεκτησε τους ιδιους τους ελληνες πριν επιτεθει στους Περσες.

    Οι δε Περσες οντως ηταν αρκετα πολιτισμενοι για τα δεδομενα της εποχης.Και ο ιδιος ο Αλεξανδρος πηρε γυναικα απο την Περσια νομιζω και γενικα του αρεσε ο τροπος ζωης τους.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. περι απιστιας
    By λολα in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 06-02-2016, 12:39
  2. Περι κατανόησης
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-10-2012, 13:03
  3. Περι χαζομάρας μου!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 20-10-2012, 22:10
  4. περί απόψεων
    By mariafil in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 15-12-2011, 13:25
  5. περι φαρμακων
    By Venus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2011, 02:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •