Ο εαυτός μας, αυτός ο άγνωστος!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911

    Ο εαυτός μας, αυτός ο άγνωστος!

    Πώς τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας?
    Πώς γνωριζόμαστε?
    Πώς κατακτάμε την πολυπόθητη ισορροπία μέσα μας?
    Πώς αποδεχομαστε τον εαυτό μας? και στην πολυκοσμία και στη μοναξια?
    Πως διαχειριζόμαστε τη μοναξιά μας?
    Πώς κερδίζουμε το δικαίωμα στη χαρά?
    Μπορουμε να αποδεχομαστε τον εαυτο μας, να τον αγαπάμε, να μην αυτομαστιγωνόμαστε στον πόνο, στη λύπη, στην αποτυχία, στη μαυρίλα?
    Οι άλλοι όντως μάς κάνουν καλύτερους ή εμείς γινόμαστε καλύτεροι? τί ειναι οι άλλοι εν τέλει για τον εαυτό μας? μια παρεα? μια επιβεβαίωση? συμπαραστάτες? συνοδοιπόροι?
    Γιατί θυμώνουμε?
    Γιατί.........κλπ..............

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Πώς τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας?
    Πώς γνωριζόμαστε?
    Πώς κατακτάμε την πολυπόθητη ισορροπία μέσα μας?
    Πώς αποδεχομαστε τον εαυτό μας? και στην πολυκοσμία και στη μοναξια?
    Πως διαχειριζόμαστε τη μοναξιά μας?
    Πώς κερδίζουμε το δικαίωμα στη χαρά?
    Μπορουμε να αποδεχομαστε τον εαυτο μας, να τον αγαπάμε, να μην αυτομαστιγωνόμαστε στον πόνο, στη λύπη, στην αποτυχία, στη μαυρίλα?
    Οι άλλοι όντως μάς κάνουν καλύτερους ή εμείς γινόμαστε καλύτεροι? τί ειναι οι άλλοι εν τέλει για τον εαυτό μας? μια παρεα? μια επιβεβαίωση? συμπαραστάτες? συνοδοιπόροι?
    Γιατί θυμώνουμε?
    Γιατί.........κλπ..............
    κοριτσαρα σ βασανιζουνε πολλα :p

    δυσκολες απαντησεις ,νομιζω πως μεσα απο τις εμπειριες μαθαινεις τον εαυτο σου..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    χαχα οντως... με έπιασαν σήμερα οι φιλοσοφικές αναζητήσεις μου!
    Θέλω σοβαρές απαντήσεις όμως, και επιχειρηματολογία! Τσατ δεν γουστάρω!!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Προσπαθωντας καθε μερα να γινομαστε καλυτεροι.ρισκαρουμε,προσπ αθουμε να μαθουμε απο τα λαθη μας και συνεχιζουμε να αγωνιζομαστε μεχρι να πετυχουμε τους στοχους μας

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Προσπαθωντας καθε μερα να γινομαστε καλυτεροι.ρισκαρουμε,προσπ αθουμε να μαθουμε απο τα λαθη μας και συνεχιζουμε να αγωνιζομαστε μεχρι να πετυχουμε τους στοχους μας
    άρα είμαστε κατ'επαγγελμα στρατιωτες που μαχονται να κερδισουν τον πόλεμο?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Θεωρω πως ναι.εγω απο μικρος εχω μαθει οτι τιποτε δεν ερχεται ευκολα στη ζωη.τιποτε δεν ειναι αυτονοητο.επισης πολλες φορες σκεφτομαι οτι κερδισμενος στη ζωη ειναι οποιος εχει μαθει να εξελισσεται συμφωνα με τις συνθηκες που συνεχως αλλαζουν ή και να κανει μερικους συμβιβασμους στα θελω του.αυτο προσωπικα δυσκολα το κανω

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι τον εαυτό σου τον γνωρίζεις μέσα από την σχέση σου με τους άλλους και όταν σε παρατηρείς ...Αν θες να είσαι τέλειος, θα παραμυθιάζεσαι ..... ευτυχία λέει όταν κάποιος γνωριστεί με τον εαυτό του και δεν τρομάξει! αλλά δεν πιστεύω ότι σε βελτιώνουν οι άλλοι, πρέπει να θες κιόλας, αλλιώς πέρα βρέχει....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    ουφ... εχω κουραστει σημερα! ημουν ιδιαιτερα ενεργη στο φορουμ και δεν μπορω να σκεφτώ τώρα, στο δικο μου θέμα!

    Αν εχετε να προτείνετε βιβλία αυτογνωσίας, μη διστασετε! Θα βαλω κατι δικά μου αυριο γιατι τωρα πραγματικα δεν εχω το κουραγιο...
    Θα βαλω και κατι αποσπασματα της Αλις Μιλλερ που λατρευω!
    Πολυ θα μου αρεσε να συζητουσαμε για βιβλία ψυχολογιας εδώ μεσα! και απόψεις ψυχολόγων!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Θεωρω πως ναι.εγω απο μικρος εχω μαθει οτι τιποτε δεν ερχεται ευκολα στη ζωη.τιποτε δεν ειναι αυτονοητο.επισης πολλες φορες σκεφτομαι οτι κερδισμενος στη ζωη ειναι οποιος εχει μαθει να εξελισσεται συμφωνα με τις συνθηκες που συνεχως αλλαζουν ή και να κανει μερικους συμβιβασμους στα θελω του.αυτο προσωπικα δυσκολα το κανω
    Και να μην θελω να συμφωνησω, συμφωνω!
    απλα πως ξεφευγεις απο τα διχτυα του αγχους σε αυτη την περιπτωση?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Οταν καταφερω να ξεφυγω,θα γραψω τον τροπο.οταν θα μπορεσω να κολυμπησω και να παω στην αντιπερα οχθη στο ποταμι της ζωης,θα γραψω τις εμπειριες μου απο εκει,προσπαθωνταςνα βοηθησω και τους υπολοιπους

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Οταν καταφερω να ξεφυγω,θα γραψω τον τροπο.οταν θα μπορεσω να κολυμπησω και να παω στην αντιπερα οχθη στο ποταμι της ζωης,θα γραψω τις εμπειριες μου απο εκει,προσπαθωνταςνα βοηθησω και τους υπολοιπους
    Me too.
    Μη σου πω οτι έχω ήδη αρχίσει να το γραφω.
    Νομιζω δεν υπαρχει ενας τροπος πασπαρτου. Ειναι αυτο που λες, πρεπει να προσαρμοζεσαι με τις συνθηκες και να εισαι ευελικτος. Οταν εισαι κοινωνιοφοβικος ομως, δεν ειναι ευκολο ουτε απλο.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Εμ δεν ειναι... Αυτο ειναι το θεμα.. Το μονο που βοηθαει ειναι η συνεχης εκθεση στο προβλημα.προσωπικα δεν ειμαι οπως πχ στα 20 μου,το ενστικτο της επιβιωσης με εκανε βασικα καλυτερο αλλα εχω ακομη πολυ δρομο να διανυσω

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    προσωπικα δεν ειμαι οπως πχ στα 20 μου,το ενστικτο της επιβιωσης με εκανε βασικα καλυτερο αλλα εχω ακομη πολυ δρομο να διανυσω
    Και ποιός είναι όπως στα 20 του? καναμε δρομο πολυ σιγουρα.
    Εμενα προσωπικα η κρίση με έριξε παρα πολυ. Εκεί που ειχα στρωσει τα επαγγελματικά μου, έκανα ένα αλμα για κάτι καλύτερο, δεν τα καταφερα και πάτωσα. Τα τελευταια χρόνια παίρνω τα πάνω μου, και πρεπει μεχρι του χρονου να εχω ξεμπερδεψει το διδακτορικο μου. Αυτο με αγχωνει παρα πολύ!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    νομιζω πως καποιες ερωτησεις που εθεσες εχουν να κανουν τα συναισθηματα μας. γνωριζεις τον εαυτο σου μεσα απο τα συναισθηματα σου τα βρισκεις μαζι του οταν τα αποδεχεσαι. αποκτας μια ισσοροπια οταν τα εκφραζεις τα εκτονωνεις εκει που πρεπει οταν πρεπει.
    την μοναξια αν προσπαθησει κανεις να τη ''μετατρεψει'' σε μοναχικοτητα μπορει να τη διαχειριστει λιγο πιο ανωδυνα.
    Στου κουφου την πορτα, παρ' την πορτα και φυγε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Πολύ ωραία η απαντηση σου, Ftatl!
    Διαχειριση συναισθημάτων λοιπόν.
    Συναισθηματικη νοημοσυνη... χμ υπαρχει και σχετικο βιβλίο !!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  2. Εγώ και ο εαυτός μου...
    By lostin in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 18-04-2011, 14:08
  3. ο πατερας μου αυτος ο αγνωστος
    By sunset in forum Κακοποίηση
    Replies: 6
    Last Post: 11-05-2009, 23:28
  4. Ο εαυτος μου....αυτος ο αγνωστος
    By anishxia_2006 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-07-2006, 00:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •