Κρίςη ταυτότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 87
  1. #1

    Κρίςη ταυτότητας

    Γεια σας. Θα ηθελα να σας διηγηθω εν συντομια την ιστορια μου. Λεγομαι γιαννης κ ειμαι 34 χρονων. Υποφερω απο κρισεις πανικου και αγχωδεις διαταραχη. Επαθα την πρωτη κριση πανικου ξαφνικα ενα βραδυ καλοκαιριου στα 14 μου, η οποια προηλθε απο εσωτερικη αναζητηση του τυπου "ποιος ειμαι". Ενιωσα εκεινη τη στιγμη μια αποκολληση, ενα κενο μεσα μου που με τρομαξε πολυ. Ακολουθησε μια μικρη περιοδος θλιψης κ μελαγχολιας στην εφηβεια μου. Αργοτερα στην ενηλικη ζωη μου , περα απο την αποφυγη μακρινων ταξιδιων, ημουν πολυ λειτουργικος και μπορω να πω οτι περασα καλα χωρις στερησεις. Βεβαια υπηρχαν που κ που στιγμες με κρισεις πανικου, αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο. Εδω και εναν χρονο περιπου με επιασε παλι αυτη η ανησυχια και η εντονη αναζητηση του εαυτου μου. Νιωθω πολυ παραξενα. Βλεπω τις φωτος που ειμαι μικρος και αναρωτιεμαι εγω ειμαι αυτος; Περπαταω κ αναρωτιεμαι ποιος ειναι αυτος που με κινει; Ολες αυτες οι σκεψεις με αγχωνουν πολυ και μου φερνουν φοβιες. Υπαρχουν κ καποια βραδια στο κρεβατι λιγο πριν κοιμηθω που πεταγομαι νιωθοντας ενα μεγαλο κενο μεσα μου μη ξεροντας ποιος ειμαι! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε,αυτες οι σκεψεις ειναι κοινες σκεψεις ανθρωπων με αγχωδη διαταραχη; Ειναι φοβιες που τις προκαλω εγω; Ειμαι αυτοκαταστροφικος; Βασικα προσδοκω σε καθησυχαστικες απαντησεις σας κ σε συμβουλες που θα με βοηθησουν. Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Για εσενα εχει σημασια να βρεις ποιοςεισαι?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by raul7 View Post
    Γεια σας. Θα ηθελα να σας διηγηθω εν συντομια την ιστορια μου. Λεγομαι γιαννης κ ειμαι 34 χρονων. Υποφερω απο κρισεις πανικου και αγχωδεις διαταραχη. Επαθα την πρωτη κριση πανικου ξαφνικα ενα βραδυ καλοκαιριου στα 14 μου, η οποια προηλθε απο εσωτερικη αναζητηση του τυπου "ποιος ειμαι". Ενιωσα εκεινη τη στιγμη μια αποκολληση, ενα κενο μεσα μου που με τρομαξε πολυ. Ακολουθησε μια μικρη περιοδος θλιψης κ μελαγχολιας στην εφηβεια μου. Αργοτερα στην ενηλικη ζωη μου , περα απο την αποφυγη μακρινων ταξιδιων, ημουν πολυ λειτουργικος και μπορω να πω οτι περασα καλα χωρις στερησεις. Βεβαια υπηρχαν που κ που στιγμες με κρισεις πανικου, αλλα σε γενικες γραμμες δεν εχω παραπονο. Εδω και εναν χρονο περιπου με επιασε παλι αυτη η ανησυχια και η εντονη αναζητηση του εαυτου μου. Νιωθω πολυ παραξενα. Βλεπω τις φωτος που ειμαι μικρος και αναρωτιεμαι εγω ειμαι αυτος; Περπαταω κ αναρωτιεμαι ποιος ειναι αυτος που με κινει; Ολες αυτες οι σκεψεις με αγχωνουν πολυ και μου φερνουν φοβιες. Υπαρχουν κ καποια βραδια στο κρεβατι λιγο πριν κοιμηθω που πεταγομαι νιωθοντας ενα μεγαλο κενο μεσα μου μη ξεροντας ποιος ειμαι! Θα ηθελα αν μπορειτε να μου απαντησετε,αυτες οι σκεψεις ειναι κοινες σκεψεις ανθρωπων με αγχωδη διαταραχη; Ειναι φοβιες που τις προκαλω εγω; Ειμαι αυτοκαταστροφικος; Βασικα προσδοκω σε καθησυχαστικες απαντησεις σας κ σε συμβουλες που θα με βοηθησουν. Σας ευχαριστω πολυ.
    κοιτα τετοιες σκεψεις κανουν πολλοι ανθρωποι, μαλλον κριση ηλικιας μ μοιάζει και προσπαθεις να καταάβεις τι κανεις και ποιος εισαι...
    Εγω θα σ προτεινα να πας σε εναν ψυχολογο...να μιλησεις...και ισως σε καθοδηγηση καλα ,ψστε να παρεις τις απαντησεις απο τον εαυτο σου..και να τα βρεις...
    μην φοβασαι δεν ειναι τιποτα φοβερο..εγω πιστευω αυτο τυχαινει σε πολλους ανθρωπους..

  4. #4
    Ευχαριστω, πηγαινω σε ψυχολογο φυσικα. Καταρχην το πρωτο πραγμα που με ειπε ειναι οτι δεν ειμαι για φαρμακα! Κατι πολυ βασικο για μενα γιατι ειμαι εναντιον. Το ψαχνουμε διεξοδικα το θεμα και ειμαστε σε καλο δρομο. Απλα ακομα εχω καταλοιπα συναισθηματικα του παρελθοντος, οπως φοβιες και μελαγχολια. Βασικο για εμνα ειναι να πειστω οτι δεν ειναι καποιο ειδος τρελας ολο αυτο. :)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by raul7 View Post
    Ευχαριστω, πηγαινω σε ψυχολογο φυσικα. Καταρχην το πρωτο πραγμα που με ειπε ειναι οτι δεν ειμαι για φαρμακα! Κατι πολυ βασικο για μενα γιατι ειμαι εναντιον. Το ψαχνουμε διεξοδικα το θεμα και ειμαστε σε καλο δρομο. Απλα ακομα εχω καταλοιπα συναισθηματικα του παρελθοντος, οπως φοβιες και μελαγχολια. Βασικο για εμνα ειναι να πειστω οτι δεν ειναι καποιο ειδος τρελας ολο αυτο. :)
    οχι βεβαια δεν εχει να κανει με καποιο ειδος τρελας καμια σχεση...απλα περνας μια φαση αναζητησης ,το οποιο θα ελεγα οτι ειναι πολυ συχνο φαινομενο...τωρα το οτι πηγαινεις σ ψυχολογο ειναι καλο...απλα κανε υπομονη φαση ειναι και θα περασει ,ολοι οι ανθρωποι περνανε τετοιες φασεις...
    οσο για την μελαγχολια νιώθεις οτι η ζωη π κανεις δεν σ γεμιζει?

  6. #6
    Η μελαγχολια εγκειται στα συναισθηματικα καταλοιπα που ειπα πριν. Στα 14 μου πταν το πρωτοέπαθα θεωρεις οτι ηταν φυσιολογικο τοτε; Και γιατι μου συμβαινει καμια φορα στο κρεβατι να πεταγομαι με το αισθημα κενου που με τρομαζει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by raul7 View Post
    Η μελαγχολια εγκειται στα συναισθηματικα καταλοιπα που ειπα πριν. Στα 14 μου πταν το πρωτοέπαθα θεωρεις οτι ηταν φυσιολογικο τοτε; Και γιατι μου συμβαινει καμια φορα στο κρεβατι να πεταγομαι με το αισθημα κενου που με τρομαζει;
    η ζωη σου σε γεμιζει?
    ναι φυσιολογικο ειναι ο καθε ανθρωπος εχει ανυσηχιες..αλλοι βιωνουν διαφορετικα ,οπως να βιωσεις κατι υπαρξιακο...
    και στα 14 φυσιολογικο το θεωρω...
    otαν λες κενο ενοεις απο συναισθηματα?

  8. #8
    Οχι. Εννοω αδειος. Ενα παραξενο συναισθημα. Σαν ενα ακυβερνητο πλοιο. Να μην εχεις καθολου αισθηση εαυτου. Αυτο ειναι που νιωθω κ με τρομαζει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    με τον ψυχολογο π εχεις μιλησει τι σου ειπε οτι ειναι αυτο και γιατι σ συμβαινει?η δεν σ ειπε τπτ?

  10. #10
    Μου εδωσε πολλες εξηγησεις οι οποιες ευθυνονται απο την παιδικη μου ηλικια. Απλα εγραψα το αρθρο εδω για να δω αμα ειναι κατι που το παθαινουν και αλλοι ανθρωποι και να κατα συνεπεια να μην φοβαμαι τοσο πολυ. Γιατι κατα περιοδους περνουσαν απο το μυαλο μου μην εχω κατι πόυ σοβαρο ψυχικο νοσημα. Φυσικα ο ψυχολογος μου μου το απεκλεισε αυτο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    οχι δεν εχεις κατι σοβαρο ,ειναι κατι πολυ συνηθες...μην αγχωνεσαι....μην φοβασαι.. δεν θα παθεις τπτ..απλα μπορει να σειναι λιγο ενοχλητικο καποιες φορες,κατα τα αλλα το παθαινουν παρα πολοι

  12. #12
    Γιατι ομως συνοδευεται με φοβια κ αγχος; .. Πολλες φορες θελω κ να βαλω τα κλαμματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    συνοβευεται γτ νιώθεις πιεση/....λογικο ειναι....εγω σχεδον στα παντα κατι το συνοδευω με αγχος...εισαι απο την φυση σου αγχωτικος...και λογικο ειναι να φοβασαι οταν κανεις τετοιες σκεψεις..δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.....εγω πιστευω πως ειναι και τις ηλικιας...οπως σ ειπα οι περισσοτεροι ψαχνουν τον εαυτο τους ,αλλοι με υπαρξιακα ,αλλοι με κενο ...το μονο π αλλαζει στον καθε ανθρωπο ειναι αυτο π νιώθει ,αλλα μην σε ανησυχει...με την σωστη καθοδηγηση ψυχολογου ,θα σου περασει...
    ε και τα κλαματα ειναι μια μορφη εξωτερικεςυση τις πιεσης που νιώθεις ,ουτε αυτο το βρισκω περιεργο ,δεν εισαι ο μοναδικος ,παρα πολυ ανθρωποι εκει εξω ,μετα απο οτιδηποτε ,τους πιάνουν τα κλαματα...
    γενικα πιεζεσαι σε τιποτα τωρα?

  14. #14
    Ε γενικά όσο ναναι υπαρχει άγχος για τις δουλειές, το μέλλον, τη σχέση μου. Φυσιολογικά πράγματα δλδ

  15. #15
    Μηπως αυτο ειναι συμπτωματα αποπροσωποιησης nick ; Μηπως πρεπει πραγματικα να ανησυχω; Δεν ξερω πολλα για αυτη την εννοια αποπροσωποιηση

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Περι σεξουαλικης ταυτοτητας
    By marikos100 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 29
    Last Post: 21-05-2012, 11:42
  2. Δυσφορια φυλετικης ταυτοτητας και ψυχιατρικη
    By krino in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 13-02-2010, 21:01
  3. παιδι με κριση ταυτοτητας
    By sabb in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 47
    Last Post: 21-01-2009, 14:40
  4. Κρίση Ταυτότητας
    By Lef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2006, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •