Σοκολάτα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    1

    Σοκολάτα

    Είμαι καινούργια στο φόρουμ.... Απλά έχω απογοητευθεί από όλους τους ειδικούς γύρω μου και πιστεύω πια πως μόνο όσοι το ζούν μπορούν να με καταλάβουν. Έχω εθισμό στη σοκολάτα εδώ και 20 χρόνια. Οπότε τα κιλά μου είναι πια 106.... Είμαι 40 ετών 106 κιλά και έτρωγα σοκολάτα ακόμα και όταν ξεκίνησαν οι πόνοι στη γέννα του πρώτου μου παιδιού..... Δεν αντέχω άλλο πια....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Καλως ηρθες olgae!!! Εχεις απευθυνθει σε εναν ειδικο; Λογικα θα πρεπει να εξετασετε πως ξεκινησε, απο τι, γιατι. Εχεις κανει προσπαθεια να σταματησεις τον εθισμο αυτον; Εχεις δοκιμασει πχ να γεμισεις τη μερα σου με δραστηριότητες για να ξεχνιεσαι κ να μην βαζεις τετοια στο σπίτι; Γενικα πες μας κατι παραπανω για να καταλαβουμε οσο μπορουμε τι παιζει και να βοηθησουμε :) Πρεπει κ εσυ να θες ομως πραγματικα να βοηθήσεις τον εαυτο σου. Ειναι παρα πολυ δυσκολο. Η αρχη, τουλαχιστον...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    398
    το ότι έχεις εθισμό στη σοκολάτα, σημαίνει οτι σου χρειάζεται μαγνήσιο.
    πιστεύω οτι για αρχή μπορείς να κάνεις γενικές εξετάσεις,για να δείς που βρίσκεσαι.
    είχα και εγώ εθισμό στη σοκολάτα και γενικά στα γλυκάκια και άρχισα να πίνω καθε μέρα πολυβιταμίνες και ομολογώ πως ένιωθα οτι δεν έχω ανάγκη για γλυκό.

    επίσης μπορεί να έχεις συνδέσει την σοκολάτα με ένα κομμάτι ψυχολογικό.
    Το να το πάρεις απόφαση είναι πολύ δύσκολο, αλλά και αυτό που έκανες εσύ είναι εξίσου δύσκολο. Είναι δύσκολο να κάνεις την αρχή και να παραδεχτείς
    κάποια πράγματα στον εαυτό σου. Είναι δύσκολο να πείς ναι, έχω τελικά αυτό το πρόβλημα και χρειάζομαι βοηθεια.
    Είναι το πρώτο βήμα.
    Αν έχεις πραγματικά θέληση θα έρθει και η κατάλληλη στιγμή που θα νιώσεις δυνατή και θα πεις ξεκινάμε.
    εμείς είμαστε εδώ μαζί σου, θα παλεύουμε μαζί.

    :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς το Ολγάκι!
    Μα είναι εθιστική η σοκολάτα, όπως επίσης και κατευναστική στο άγχος ή τη λύπη.

    ---> Ο εθισμός στη σοκολάτα είναι πραγματικός

    Δεν ξέρω πώς είναι η ζωή σου σήμερα, η σχέση σου με τον εαυτό σου και τους σημαντικούς σου...
    Αν δηλαδή η σοκολάτα για σένα είναι συνδεδεμένη μόνο με τη γευστική της απόλαυση και τη συνήθεια
    ή νιώθεις να τη χρειάζεσαι και για άλλους λόγους... Αυτό είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να το δεις,
    αν πράγματικά θέλεις να αλλάξεις τη δυναμική της επάνω σου. Τώρα το να περιορίσεις την ποσότητα,
    (γιατί η απαγόρευση φέρνει κι αντίδραση χειρότερη συνήθως) ή να επιλέγεις την υψηλή περιεκτικότητα
    σε κακάο (μπίτερ αντί για γάλακτος) είναι μικρά πραγματάκια που θα μπορούσες να δοκιμάσεις,
    αν θεωρείς πως κάπως θα σε βοηθήσουν σε πρώτη φάση. Πριν κάνεις όμως αλλαγές παρατήρησε
    πότε την αναζητάς περισσότερο. Ποιές ώρες της ημέρας, τι έχει προηγηθεί, ποιά σκέψη, ποιό συναίσθημα,
    ποιά συνθήκη... πού, με ποιόν κλπ. Κάνε ένα ημερολόγιο καταγραφής και η πληροφορία που θα συλλέξεις
    μπορεί να σου δώσει από μόνη της σημαντικές εξηγήσεις γιατί νιώθεις να τη χρειάζεσαι τόσο πολύ.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    386
    Πολυ σημαντικο αυτο με τις εξετασεις αιματος. Εγω προτεινω με τα χιλια ενδοκρινολογο γιατι οι μετρησεις τους ειναι πολυ εξειδικευμενες και σου βρισκουν και το παραμικρο συστατικο πανω σου.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •