ζήλεια και αντιμετώπιση... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 108
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    E μαλλον η προηγουμενη σχεση δεν ειχε τοσο παθος!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Άρα, μήπως εκτός από τα τερτίπια του έρωτα (που εμφανίζεται σε διάφορες μορφές... ) παίζει πολύ και η ανασφάλειά σου σε αυτήν τη σχέση;


    και η ανασφάλεια του καινούριου... και η αγωνία να μη σταματήσει ... και η ανασφάλεια της σύγκρισής σου με τους άλλους που της άρεσαν μέχρι τώρα και με τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν...

  3. #18
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by TC
    Άρα, μήπως εκτός από τα τερτίπια του έρωτα (που εμφανίζεται σε διάφορες μορφές... ) παίζει πολύ και η ανασφάλειά σου σε αυτήν τη σχέση;


    και η ανασφάλεια του καινούριου... και η αγωνία να μη σταματήσει ... και η ανασφάλεια της σύγκρισής σου με τους άλλους που της άρεσαν μέχρι τώρα και με τους υπόλοιπους που κυκλοφορούν...
    ίσως αλλά και πάλι δεν μπορώ να συγκριθώ με τους ανθρώπους που είχε πριν στην ζωή της. Ο καθένας μας προσφέρει διαφορετικά μέσα σε μια σχέση. Οτι δεν θέλω να σταματήσει είναι γεγονός.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Originally posted by kill_bill
    ίσως αλλά και πάλι δεν μπορώ να συγκριθώ με τους ανθρώπους που είχε πριν στην ζωή της. Ο καθένας μας προσφέρει διαφορετικά μέσα σε μια σχέση.
    :D ναι... αυτά τα λέει η λογική όμως...

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    13
    γεια σου kill_bill
    έχω μια ερώτηση να σου κάνω πριν πω κι εγώ την άποψή μου
    πριν να σου διηγηθεί όλα αυτά εσύ πως ένιωθες? ένιωθες όπως κι τώρα ή όλα αυτά άρχισες να τα νιώθεις μετά που άρχισε η κοπέλα να σου μιλάει και για αυτό το κομμάτι της ζωής της?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by anadyomeni
    γεια σου kill_bill
    έχω μια ερώτηση να σου κάνω πριν πω κι εγώ την άποψή μου
    πριν να σου διηγηθεί όλα αυτά εσύ πως ένιωθες? ένιωθες όπως κι τώρα ή όλα αυτά άρχισες να τα νιώθεις μετά που άρχισε η κοπέλα να σου μιλάει και για αυτό το κομμάτι της ζωής της?
    Ξεκίνησαν όλα αφού μου διηγήθηκε όλα αυτά. Πρίν μου διηγηθεί όλα αυτά δεν είχα πρόβλημμα αν θα έβγαινε και μόνη της με κάποιο φίλο βράδυ. Αρκεί βέβαια να μου το έλεγε.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Τα μεταξωτά βρακιά κιλ θέλουν επιδέξιους κώλους. Μπήκες εν γνώσει σου σε μιά σχέση με μιά κοπέλλα που κατά βάθος δεν αποδέχεσαι. Αλλο με εξιτάρει ο άνθρωπος, κι άλλο το τι μπορώ να αποδεχτώ απ αυτόν. Η αλλάζεις εσύ, ή χωρίζεις, έτσι απλά.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    13
    από την απαντησή σου αυτο που εγώ μπορώ να καταλάβω είναι πως έχεις πεσει κι εσύ \"θύμα\" στερεοτυπων ...
    με τα οποία μπορεί κι να μεγαλώσες μπορει κι όχι αλλά σίγουρα ειναι αυτα που ισχύουν στην κοινωνία...
    κι με αυτό εννοώ πως με το που σου μίλησε η κοπέλα σου αυτοματά το μυαλό σου αρχισέ να σκεφτεται κι να σου \"επιβαλει\" τι θα \"πρεπει\" να σκεφτεσαι κι να νιωθεις για \"αυτες\" τις κοπέλες... πως απο τη στιγμη που έκαναν \"τετοια\" αυτοματα σημαινει πως θα συμπεριφέρονται κι με συγκεκριμενο τροπο... παντου κι με τους παντες...
    κι όλα τα προηγουμενα αλλα και τωρινα που σας ενωνουν φαινονται \"κάπως\"...
    σωστά??? ή λεω αρες κουκουναρες???

  9. #24
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by anadyomeni
    από την απαντησή σου αυτο που εγώ μπορώ να καταλάβω είναι πως έχεις πεσει κι εσύ \"θύμα\" στερεοτυπων ...
    με τα οποία μπορεί κι να μεγαλώσες μπορει κι όχι αλλά σίγουρα ειναι αυτα που ισχύουν στην κοινωνία...
    κι με αυτό εννοώ πως με το που σου μίλησε η κοπέλα σου αυτοματά το μυαλό σου αρχισέ να σκεφτεται κι να σου \"επιβαλει\" τι θα \"πρεπει\" να σκεφτεσαι κι να νιωθεις για \"αυτες\" τις κοπέλες... πως απο τη στιγμη που έκαναν \"τετοια\" αυτοματα σημαινει πως θα συμπεριφέρονται κι με συγκεκριμενο τροπο... παντου κι με τους παντες...
    κι όλα τα προηγουμενα αλλα και τωρινα που σας ενωνουν φαινονται \"κάπως\"...
    σωστά??? ή λεω αρες κουκουναρες???
    σωστά

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    13
    θα συμφωνησω με την liber τοτε...
    έχεις επιλέξει να είσαι μαζί της...
    αφού καταλαβαίνεις τι είναι όλο αυτό που σε κανει να νιώθεις έτσι.... γιατι ΕΣΥ το νιωθεις... η κοπελα σου δεν εχει να κανει σε τίποτα με αυτο... ειναί καθαρα δική σου διαδικασια...
    εσυ θα αποφασίσεις αν αυτα τα στερεοτυπα μπορείς να τα αφήσεις στην ακρη... κι να δεις καθαρα στο μυαλο σου τι ΕΣΥ νιυθεις, τι ΕΣΥ πιστευεις... αν μπορεις να την αποδεκτεις ετσι όπως ειναι σταματωντας να αγχωνεσαι αν ειναι σωστο ή τι θα πουν οι αλλοί κι ολα τα λοιπα κουραφεξαλα...
    αν ναι μενεις... αν οχι φευγεις... μπορει να τσαντιζεσαι αλλα ειναι τοσο απλο...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by kill_bill

    Δεν ξέρω τι είναι το σωστό να κάνω. Να την αφήσω ελεύθερη να κάνει ότι θέλει; Να φύγω από αυτή την σχέση για να νιώσω καλύτερα; θα είναι καλύτερα αν απλά την χωρίσω;

    please help me.

    Καταρχην ναι,
    να την αφησεις ελευθερη να κανει οτι θελει, οπως και αυτη να σε αφησει ελευθερο να κανεις οτι θες....
    Το ποιντ ειναι να μην καταπιεζει κανεις κανενα, αμα αυτη η φορμουλα ισχυει ολα καλα.
    Αν οχι οι δρομοι σας θα χωρισουν, το ποτε θα το δειξουν οι αντοχες σας η και οι αναγκες σας.
    Πχ υπαρχουν ζευγαρια με παρομοια συναισθηματα αλλα δεν χωριζουν στην λογικη που να τρεχω τωρα κλπ.
    Αυτο δεν σημαινει οτι εχουν μια σχεση υγειας.



    Απο την αλλη ομως οσον αφορα το θεμα σου,
    καταρχην θα πρεπει να δεις οτι εισαστε διαφορετικοι ανθρωποι με διαφορετικες αναγκες, παρορμησεις κλπ κλπ.
    Εσυ εχεις αναγκη να εχεις συχνη επαφη - αυτη οχι τοσο.
    Εισαι στην αρχη μιας σχεσης αρα για να μπορεσει να θρεψει η σχεση σου, θα πρεπει να κτίσετε γεφυρες εμπιστοσυνης απο κοινου.
    Συζητησε το προβληματισμο σου μαζι της δειχνωντας τι σε ενοχλει χωρις να επιβαλλεις καθεστως βασει των θελω σου.
    Κατεθεσε αυτα που νιωθεις, λεγωντας α πριορι οτι θα κανει τις διακοπες που εχει αναγκη - οπως τις εχει αναγκη καταθετωντας ταυτοχρονα ομως τις δικες σου αναγκες.
    Πρεπει να προσεξεις ομως οι αναγκες οι δικες σου να μην καλυψουν τις δικες της αναγκες αλλα να της αφησεις να αναπνεουν. Σε αλλη περιτωση ο χαμενος θα ειναι η σχεση σας.

    Εγκλωβιζεσαι σε λαθος καταστασεις, καθως αφενος καταπιεζεις τον εαυτο σου για αυτα που νιωθεις και δεν τα μεταφερεις στη συντροφο σου και αφετερου ετοιμαζεσαι να καταπιεσεις την συντροφο σου νομιζωντας οτι ετσι θα εξισσοροπισεις τα θελω σου.

    Προσπαθησε να τα φερεις σε μια ισορροπια οπως σου περιεγραψα παραπανω και μετα δεν εχεις να φοβασαι τιποτα εφοσον πραγματικα τρεφεται αληθινα συναισθηματα ο ενας για τον αλλον: Ειναι αναγκαστικα μοιραιο τα θελω σας να ισορροπισουν χωρις κανεις να νιωθει καταπιεσμενος.





    Καλη τυχη.
    ;)

  12. #27
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Το ξέρω... έχετε δίκιο... δεν κερδίζει κανείς τίποτα καταπιέζοντας τον άλλο.

    Σκοπεύω να την αφήσω ελέυθερη να κάνει ότι θέλει. Μπορεί να το αντιμετωπίσω και πιο εύκολα απο ότι φαντάζομαι.

    Ένα μόνο αναπάντητο ερώτημα έχω. Γιατί να μην θέλει να μοιραστεί μαζί μου κάποιες όμορφες στιγμές - αναμνήσεις που θα μας συνοδεύουν αργότερα. Γιατί για παράδειγμα να θέλει να πάει σε μια χώρα στο εξωτερικό με μια φίλη της και όχι με εμένα που ξέρει πόσο πολύ θα μου άρεσε να πάμε μαζί; Η ίδια δεν μου απάντησε... μου είπε οτι επειδή απλά αυτό θέλει.

    Τελικά ο έρωτας τα κάνει να φαίνονται όλα τόσο παράλογα στο μυαλό μου;

  13. #28
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Αληθεια τι ηλικια εχεις?

  14. #29
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Ειμαι σχεδόν 30

  15. #30
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    52
    Kill bill, γειά σου και απο εμένα!

    Θα ήθελα να σου πώ οτι όλοι μα όλοι οι άνθρωποι θέλουν χρόνο μόνοι με τον εαυτό τους..Το οτι η κοπέλα σου επιλέγει να μοιράσει τις διακοπές της και με τη φίλη της και με εσένα είναι απόλυτα φυσιολογικό..Είναι καλύτερα σε μια σχέση να περνάμε και χρόνο μακρυά απο τον σύντροφό μας γιατί έτσι είναι το φυσιολογικό..είναι απο τα πράγματα που διατηρούν μια σχέση..και μαζί και χώρια...


    \"Everything is all right, all we need is some direction\"

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •