Παράλογη έμμονη ιδέα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Παράλογη έμμονη ιδέα.

    Παιδιά για σας έχω μια σκέψη ότι κάποιος δαίμονας μπορεί να ζει μέσα μ. Το ξέρω ότι είναι παράλογο με έχει αγχώσει παρα πολύ όμως. & ο καταναγκασμος μ είναι να αποδείξω αν υπάρχουν η όχι δαίμονες για να με φύγει η ιδέα. Θέλω την βοήθεια σας please 

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Μήπως έχεις κι άλλα συμπτώματα? Δηλάδη, πως κάποιος σε κπαρακολουθεί ή ότι η τηλεόραση μιλάει για σένα ή ότι έχεις κάποια ιδιαίτερη αποστολή να φέρεις σε πέρας?

  3. #3
    oxi oxi! me ιψδ talaiporoumai toso kairo, eixa diafores emmones idees apla twra me efigan oi prohgoumenes k me emafistike xtes ayth otan diavaza kati gia demones

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Καλό είναι να επιλέγεις προσεκτικά τι διαβάζεις εάν σε ταλαιπωρούν τέτοιες σκέψεις. Εαν σε είχε καταβάλλει κάποιος δαίμονας πάντως, θα είχες κάποιες συγκεκριμένες συμπεριφορες. Οπότε μην ανησυχείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Προσπάθησε να ηρεμίσεις και να γελοιοποιήσεις τη σκέψη σου ότι κάποιος δαίμονας είναι μέσα σου. Σκέψου ότι είναι αστεία σκέψη! ;)

  6. #6
    Se euxaristw! ayth h emmonh me exei talaiporisei arketa, ego olles ths prohgoumenes meres asxoliomoun me ta mathimata m & xthes k shmera logou entonou agxous den thelw na kanw tipora:(

  7. #7
    kapies fores otan exw emmones idees diakatexomai apo apisteyto agxos, me apotelesma logou fovou na kathomai ollh mera sto domatio m , na xaplwnw k na mhn kanw tipota

  8. #8
    Δεν μπορώ μάλλον να βρω τα κατάλληλα λόγια για να σου δείξω ποσο παράλογη είναι η σκέψη και πόσο ταλαιπωρείς και αγχώνεσαι για το τίποτα, όμως για να σε καθησυχάσω λίγο θα σου πω οι δαίμονες είναι δημιουργήματα διαφόρων θρησκειών όπου υπάρχει το κακό και το καλό. Υποτίθεται πως το άτομο που καταλαμβάνεται από έναν δαίμονα δεν μπορεί να αγγίξει το σταυρό ή μια εικόνα. Και στις ταινίες με σταυρό και αγιασμό καθαρίζουν το άτομο οπου ο δαίμονας δεν τα αντέχει. Αλλά τ θέμα το βασικότερα είναι ότι όλα αυτά είναι μυθοπλασίες, όπως δεν υπάρχουν ζόμπι, λυκάνθρωποι και τα συναφή. Μην φοβάσαι. Κάνεις ψυχοθεραπεία?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    magdalinix εγώ το έχω σε μεγαλύτερο πρόβλημα! Φαντάζομαι ότι απο την στιγμή που φοράω τον βαφτιστικό μου σταυρό , και μπορώ να διαβάζω ευχές , χωρίς να με πειράζουν , είμαι εντάξει! Εδώ και κάτι μέρες με είχαν πιάσει το βράδυ κρίσεις πανικού , και σκέψεις καταδίωξης απο δαίμονες , και ένιωσα κάτι σαν να εισβάλλει στην πλάτη μου πίσω. Την επόμενη μέρα ένιωθα εντελώς ήρεμος απο κρίσεις πανικού, σαν να μην έχω σώμα, δεν αισθανόμουν τους παλμούς μου . Ούτε τώρα τους αισθάνομαι. Μου έδωσε zyprexa των 5 mg o γιατρός μου και στεντόν. Βοηθήσανε κάπως. Αλλά ακόμα δεν νιώθω φυσιολογικό το σώμα μου. Άσε που απο την μια στιγμή στην άλλη έχασα κιλά!

Similar Threads

  1. Έμμονη ιδέα που με βασανίζει!
    By IPPOKRATIS1991 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 08-07-2016, 03:55
  2. ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ Η ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ;
    By στελιος66 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 32
    Last Post: 06-10-2014, 13:05
  3. εμμονη ιδεα
    By FreakOut in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 21-01-2011, 17:07
  4. Έμμονη ιδέα
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 15-11-2009, 14:47
  5. ΟΤΑΝ Η ΣΧΕΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΜΜΟΝΗ ΙΔΕΑ..
    By Positive in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 02-05-2006, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •