Συνταξη απο θανων γονεα.Προϋποθεσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Συνταξη απο θανων γονεα.Προϋποθεσεις

    Πρωτον για να βγαλει συνταξη απο θανων γονεα θα πρεπει να εχει εκδηλωσει μια σοβαρη ψυχικη παθηση ή σωματικη αναπηρια πριν τα 24 ετη ηλικιας του(παλια ήταν 25 χρονων).Για παραδειγμα αν καποιος χασει την οραση του μετα τα 24 του χρονια δεν δικαιουται τη συνταξη αυτη.

    Για τις ψυχικες παθησεις συγκεκριμενα
    -Αν καποιος χασει τον γονιο του μετα τα 24 χρονια και δεν υπαρχει αποδεικτικο για το ποτε επηλθε η παθηση του ακομα και να την ειχε νωρις την παθηση (δηλαδη νοσηλεια σε κλινικη για παραδειγμα) τοτε χανει το δικαιωμα να την παρει
    -Αν καποιος εχει ψυχικη παθηση απο νωρις αλλα φτασει σε οξυ σημειο μετα τα 24 ετη παλι δεν δικαιουται τη συνταξη.
    Βασικη προυποθεση ειναι να βγει με ποσοστο αναπηριας 67% και πανω για να την παρει ,πριν το ασφαλιστικο που ψηφιστηκε τον απριλιο ή μαϊο ηταν απο 50% και πανω δικαιουταν συνταξη απο γονεα.

    Αλλη βασικη προυποθεση ειναι να ειναι αγαμος και να μην τελεσει θρησκευτικο ή πολιτικό γαμο ή συμφωνο συμβιωσης στο αμεσο μελλον γιατι σταματαει η χορηγηση της συνταξης κατι αναλογο με τις αγαμες θυγατερες δημοσιων υπαλληλων που παιρνουν τη συνταξη του γονιου τους με την προυποθεση να μην παντρευτουν και ας μην εχουν προβλημα υγειας.Αυτο με τις αγαμες θυγατερες καταργηθηκε μεσα του 2010 οσες προλαβαν προλαβαν για τις καινουργιες δεν ισχυει πλεον.

    Και η συνταξη που παιρνει καποιος αντιστοιχει στο 70% της συνταξης του γονιου του.Δηλαδη αν επαιρνε συνταξη ο γονιος 900 ευρω για παραδειγμα το παιδι του θα παιρνει 630 ευρω.Για τις αγαμες θυγατερες χωρις προβλημα υγειας το οριο συνταξης ειναι 720 ευρω και αν εχουν εισοδηματα απο αλλου οπως ενοικια κ.τλ. τις ριχνουν και αλλο τη συνταξη.Αυτο ισχυει για τις αγαμες θυγατερες δημοσιων υπαλληλων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    εγω το ψαξα και εξεδωσα τη συνταξη του πατερα μου ταμειο τεβε. ειμαι πολυ ευχαριστημενος παιρνω 617 επισης πηρα και μπολικα αναδρομικα γυρω στα 13 χιλιαρικα
    με της προνοιας το επιδομα δε γινεται να τη παλεψεις εινια πολυ λιγα
    περασα κανονικα απο κεπα και τους απεδειξα οτι νοσησα πρωτη φορα στα 22 η μητερα μου ειχε κρατησει ολα τα βιβλίαρια τα ειδανε και πειστικανε
    να ρωτησω τα αναδρομικα στη προνοια απο οσο μου πανε τα εκοψε ο γεωργιαδης πλεον οσο και να περιμενεις δεν εχει τετοια, εγω ομως που ειμια συνταξιουχος
    θα ισχυσει και για μενα αυτο?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    εγω αρρωστησα αιφνιδια στα 28 για να βγαλω δικια μου δεν εχω τοσα ενσημα δουλευα ανασφαλιστος πολλα χρονια.εχω βγει δυο φορες με 67 τοις εκατο και σε εναμιση χρονο θα ξαναπερασω.παιρνω προνοια 626 το διμηνο θα δικαιουμαι την συνταξη του πατερα μου.η τις δινουνε μονο σε αυτους που αρρωστησανε πριν τα 24 αν ειναι ετσι ειναι για χειροβομβιδα ουτε καν γιασ
    οπλο να κουραζεσαι.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  4. #4
    Quote Originally Posted by kostas1983 View Post
    εγω αρρωστησα αιφνιδια στα 28 για να βγαλω δικια μου δεν εχω τοσα ενσημα δουλευα ανασφαλιστος πολλα χρονια.εχω βγει δυο φορες με 67 τοις εκατο και σε εναμιση χρονο θα ξαναπερασω.παιρνω προνοια 626 το διμηνο θα δικαιουμαι την συνταξη του πατερα μου.η τις δινουνε μονο σε αυτους που αρρωστησανε πριν τα 24 αν ειναι ετσι ειναι για χειροβομβιδα ουτε καν γιασ
    οπλο να κουραζεσαι.
    Τις δινουνε μονο σε αυτους που αρρωστησαν πριν τα 24 οχι μετα.Δες και ενα αρθρο
    http://www.thepressproject.gr/mou/index.php?aid=93122

Similar Threads

  1. Σύνταξη από γονέα
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 02-09-2016, 20:08
  2. πολυπλοκα πραγματα κουραση ψυχαναγκασμοι προυποθεσεις οροι
    By joanna22 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 09-04-2016, 21:52
  3. όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις..
    By favvel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 10-06-2014, 03:42
  4. ερωτηση για προυποθεσεις χωρου γραφειου ψυχολογου
    By DOG in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 2
    Last Post: 21-04-2012, 18:19
  5. Προϋποθέσεις για ψυχοθεραπεία
    By melissa in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 14:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •