Μια φωνη μεσα μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3

    Μια φωνη μεσα μου

    Γεια σας παιδια ειμαι γιωργοσ και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα προβλημα.... Μ διαολιζουν σκεψεισ συνεχεια για το αν ειμαι χαζοσ,καθυστερημενος κτλπ..... Γενικα ειμαι λιγο κλειστο ατομο με αγνωστους και λιγο ντροπαλος και οταν κανω καμια ατσαλοσυνη ριξω το κινητο καταλαθος κτλπ και με κοιταξουν οι αλλοι η να πω καμια χαζομαρα κτλπ θεωρω οτι οι αλλοι μ κοιταν σαν βλακα η μ σχολιαζουν για το τι ειμαι κτλπ. γενικα εχω προβλημα με το τι νομιζουν οι αλλοι για μενα.. Γιατι ρ γαμωτο να εχω τετοιες σκεψεις?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    κατα πασα πιθανοτητα να εισαι χαρακτηρας εσωστρεφης...!!! Δηλαδη ναι αυτο που λενε οι αλλοι ντροπαλος/η!!!! Δεν νομιζω να εισαι καθηστερημενος ή χαζος εφοσον και απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι εισαι ενας ανθρωπος σκεπτικος....Απλα δινεις περισσοτεροι εμφαση στο ''τι θα πουν οι αλλοι για σενα'' ή ''τι θα σκεφτουν οι αλλοι για σενα'' Εχεις δωσει στον εαυτο σου βαρια κριτικη, γιατι μετραει πολυ για σενα η γνωμη που θα σχηματισουν οι αλλοι για σενα...!!! Πρεπει να επιτρεπεις στον εαυτο σου να κανει λαθη, ολοι μας κανουμε...Και μεσα απο αυτα γινομαστε καλυτεροι

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    3
    γενικα ναι μπορω να πω οτι ειμαι αυστηρος με τον εαυτο μου.. θελω να ειμαι αριστος σ οτι κανω και δεν θελω οι αλλοι ν βρισκουν πατημα να μ σχολιαζουν.... παρολαυτα υπαρχουν καποια γεγονοτα τ οποια μ κνουν να σκεφτω οτι τελικα κατι παει λαθος με μενα.. να σ δωσω ενα παραδειγμα..... Επλυνα το αμαξι του πατερα μου, καθαρισμα κτλπ και εβαλα αναποδα τ πατακια .. τωρα αυτο τι ηταν?? κολλησε ο εγκεφαλος? εναι δυνατον να βαζεις λαθος τα πατακια στο αμαξι?? πως θα δουλεψεις αυριο σε μια δουλεια? τωρα αυτο ειναι ενα τυχαιο παραδειγμα που σ λεω...

  4. #4
    Η εσωτερικη φωνη της αυτο αμφισβητησης που δεν αφηνει περιθωρια για γελιο ξεγνοιασια και αυτοπεποιθηση. Την ειχα σε τεραστιο βαθμο την εχω ακομα προσπαθω να τη βαλω στη σιωπη. Η φωνουλα αυτη με εκανε υπερ αγχωδη, υπερ σκεπτομενη και μετα επεσα στο αλλο ακρο, επρεπε να την κανω να σκασει οποτε εκανα καταστροφικες επιλογες. Αν ηξερα απο νεαροτερη ηλικεια πως η φωνη αυτη ειναι κακος συμβουλος μαλλον δεν θα ειχα φτασει εδω.

    Εισαι μια χαρα. Εισαι νεος ανθρωπος. Θα κανεις λαθη θες δεν θες λογω αγνοιας ή λογω ανθρωπινης φυσης. Οσο πιο νωρις μαθεις να σε συγχωρεις ισως τοσο πιο νωρις να μαθεις και να απολαμβανεις την ζωη με τα χαλια της.

    Δεν ειναι αυτονοητο εαν περιβαλεσαι απο ανθρωπους τελειομανεις με ναρκισιστικα στοιχεια. Ισα ισα δεν διανοιεισαι αλλη πραγματικοτητα περα απο να εισαι καθε μερα ο καλυτερος εαυτος σου, σωστα ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by bestriven View Post
    γενικα ναι μπορω να πω οτι ειμαι αυστηρος με τον εαυτο μου.. θελω να ειμαι αριστος σ οτι κανω και δεν θελω οι αλλοι ν βρισκουν πατημα να μ σχολιαζουν.... παρολαυτα υπαρχουν καποια γεγονοτα τ οποια μ κνουν να σκεφτω οτι τελικα κατι παει λαθος με μενα.. να σ δωσω ενα παραδειγμα..... Επλυνα το αμαξι του πατερα μου, καθαρισμα κτλπ και εβαλα αναποδα τ πατακια .. τωρα αυτο τι ηταν?? κολλησε ο εγκεφαλος? εναι δυνατον να βαζεις λαθος τα πατακια στο αμαξι?? πως θα δουλεψεις αυριο σε μια δουλεια? τωρα αυτο ειναι ενα τυχαιο παραδειγμα που σ λεω...
    απλα θελεις να εισαι τελειομανης.....εγω ετσι θα σε χαρακτηριζα! Να ειναι τα παντα τελεια....Απλα απ'οτι καταλαβαινω εισαι ακομα καπου γυρω στα 20-22 και δεν εχεις εγραστει προφανως, οποτε σου βγαινει η ανησυχια αυτην γιατι θεωρεις οτι στην δουλεια που θα εχεις αυριο μεθαυριο θα πρεπει να εισαι αψογος χωρις να κανεις το παραμικρο λαθος...Βεβαια, σε αυτην την ηλικια που βρισκεσαι, εισαι λιγο αφηρημενος...Με την εννοια πως οχι οτι εισαι χαζος και καθυστερημενος οπως εγραφες πιο πανω, απλα αφερεισαι...δεν εισαι συγκεντρωμενος...το λεω αυτο γιατι οταν περασα και εγω απο αυτην την ηλικια που ησουν εκανα αφηρημαδες και στην δουλεια...αλλα ειναι ολα ανεκτα...και μεσα στον ανθρωπινο παραγοντα! Ελπιζω να σε καλυψα...

Similar Threads

  1. φωνη στον υπνο
    By galazia1980 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 15
    Last Post: 29-08-2019, 19:37
  2. Μια φωνη μεσα μου με ταπεινωνει και με βριζει
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 13-06-2016, 20:03
  3. Μια θετική φωνή!
    By Οδυσσεας34 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-08-2015, 01:13
  4. Εχω θεμα με τη φωνη μου
    By Kostas 111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 15-05-2014, 02:17
  5. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •