Ο φίλος μου δεν με εμπιστεύεται γιατί νομίζει ότι τον κλέβω.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28

    Ο φίλος μου δεν με εμπιστεύεται γιατί νομίζει ότι τον κλέβω.

    Καλησπέρα. Είμαι νέα στο forum και ο λόγος που άνοιξα λογαριασμό είναι γιατί θέλω να συζητήσω το πρόβλημα μου. Όπως φαίνεται και από τον τίτλο ο φίλος μου δεν με εμπιστεύεται πλέον για το σοβαρότατο λόγο ότι νομίζει ότι του κλέβω λεφτά. Η ιστορία όμως ξεκινάει από πολύ πιο πριν. Ξεκινώντας τη σχέση μας του είχε καρφωθεί στο μυαλό ότι κάνω χρήση ηρωίνης (κάτι το οποίο φυσικά δεν συμβαίνει), όχι ενδοφλέβιας, αλλά περιστασιακής. Προσπάθησα άπειρες φορες να το συζητήσω μαζί του για να βγάλουμε μια άκρη και να λυθεί η παρεξήγηση κάτι το οποίο δεν έγινε ποτέ... Ένας από τους λόγους που τον έκαναν να το πιστεύει αυτό, απ όσα μπόρεσα να καταλάβω, είναι 1ον ότι το αγόρι μίας φίλης μου κάνει χρήση, το οποίο βέβαια δεν έχει ιδιαίτερη λογική, διότι εγώ δεν έχω καμία επαφή μαζί του πέραν των φορών που βρίσκομαι με τη φίλη μου κ είναι και αυτός μαζί. Σ αυτό το σημείο χρειάζεται να αναφέρω ότι εγώ άρχισα να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά μ αυτόν τον άνθρωπο, και απ' ότι φαίνεται δυστυχώς έχω δίκιο. Πιθανότατα πάσχει από κάποια ψυχική ασθένεια...
    Η επιμονή του πως κάνω χρήση ηρωίνης δεν έφυγε ποτέ, νόμιζε πως δεν θέλω να του το πω γιατί ντρέπομαι γι αυτό κ έτσι άρχισε να με εμπιστεύται όλο κ λιγότερο. Έφτασα στο σημείο να πιστεύω πως ο ίδιος το κάνει και το προβάλει σε εμένα, δεν ξέρω τι να πιστέψω... Σημαντικό γεγονός το οποίο εξηγεί όλα τα παραπάνω είναι ότι τα τελευταία 12-13 χρόνια της ζωής του κάνει συχνή χρήση LSD και άλλων ουσιών (κοκα, mdma) και φυσικά χασίς. Για να καταλήξω και να μη μακρυγορώ, πριν λίγο καιρό χάθηκαν από το σπίτι του κάποια πράγματα αξίας και επειδή ήμουν η μόνη που έμπαινα σπίτι του θεώρησε ότι εγώ τα έκλεψα και όχι ότι κάποιος μπορεί να μπήκε στο σπίτι ας πούμε (γιατί πολλές φορές άφηνε και ξεκλείδωτη τη μπαλκονόπορτα και η πρόσβαση διόλου δύσκολη δεν ήταν). Μία άλλη φορά νόμιζε πως του έκλεψα ένα 20ρικο από το πορτοφόλι του το οποίο το ξεχάσαμε γιατί κατάλαβε ότι μάλλον το είχε χαλάσει κ δν το θυμόταν. Και πριν λίγες μέρες είχαμε βγει για ποτό και είχε πάνω του αρκετά λεφτά που μόλις είχε πάρει από μία δουλειά και μου το χε πει. βγηκαμε, όλα καλά, γυρίσαμε σπίτι μαζί κοιμηθήκαμε και το πρωί που ξυπνήσαμε πουθενά το πορτοφόλι!!! και φυσικά ποιον άλλον θα κατηγορούσε εκτός από εμένα ... εκεί έφτασε ο κόμπος στο χτένι, και πολύ άντεξα.
    Τώρα η κατασταση είναι ως εξής, μου βγάζει άπειρη κακία γτ εγω προσπαθω να τον λογικέψω κ αυτός θεωρεί ότι θέλω να τον έχω από κοντα για να του τρωω τα λεφτα. Φυσικά δν μπορεί να υπάρξει φυσιολογική επαφή πλέον μεταξύ μας. Εγώ αυτό που θέλω να μου πείτε, πιστεύετε υπάρχει τρόπος να κερδίσω ξανά την εμπιστοσύνη του. Ξέρω... ακούγεται τρελό να το θέλω, αλλά νιώθω πως πρέπει να το κάνω,γιατί τον αγάπησα τον ένιωσα και μπορώ να τον καταλάβω σε πολλά και νιώθω τόσο αδικημένη που έχω πισμώσει και συνέχεια φαντάζομαι τη μέρα που θα καταλάβει. Αλλά η εμπιστοσύνη του έχει χαθεί τελείως... Σήμερα ήταν η τελευταία μας συνάντηση, μου είπε πως έχει νιώσει λύπηση για εμένα κ του είπα πως πιθανόν να πρέπει να επανεξετάσει τους λόγους για τους οποίους επιλέγει να είναι με κάποιον άνθρωπο. Απλά περιμένω τις γνώμες σας για να νιωσω έστω λίγο καλύτερα και να ξέρω ότι κάνω το σωστό. Συγγνώμη για το μακρόσυρτο κείμενο, αλλά είναι πραγματική ανάγκη. Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Δηλαδη σου ζήτησε να χωρίσετε; Κάνατε μια σχετική συζήτηση ή δεν είπατε τιποτα;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    Έχουμε κάνει άπειρες συζητήσεις. Πλέον δεν θέλει να μιλάμε για όλα αυτά γιατί τον έχουνε κουράσει... Έχει άρνηση πάνω στο θέμα.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    Χωρίσαμε αρκετες φορες τον τελευταιο καιρο... Την τελευταια του το προτεινα εγω κ ηταν πριν 10 μερες κ συμφωνησε. γιατί δεν μπορει να πιστεψει τιποτα αλλο εκτός από αυτες τις ιδεες που του εχουν καρφωθει στο μυαλό. Φοβαται να ειναι μαζι μου γτ νομιζει πως θα τον κλεψω. Νομίζω πως βαθια μεσα του καταλαβαίνει πως δεν εχει απλά προβλημα εμπιστοσυνης αλλά και παραλογισμου, αλλά ο εγωισμός του πες το, δεν τον αφήνει να το παραδεχτει...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Εσυ ποια εξήγηση δίνεις για τα πράγματα και για το πορτοφόλι που χάθηκαν; το χει κάνει ο ιδιος ή κάποιος γνωστός του; ή άσχετοι τελείως;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    Εγώ πιστεύω είτε ότι το έχασε κάπου στο δρόμο γιατί το είχε στην κωλότσεπη είτε, μπήκε κάποιος στο σπίτι και το πήρε είτε το έκανε ο ίδιος και άρα είναι παρανοικός. Όλα είναι πιθανά... Πραγματικά. Το σίγουρο είναι πως έχει θέμα ψυχιατρικό αλλά ο ίδιος δεν το παραδέχεται ή μπορεί ακόμη και να μην το καταλαβαινει κι εγώ κάνω τα παντα για να τον βοηθησω αλλα΄δεν ξέρω αν θα υπάρξει αποτελεσμα ή αν κάνω το σωστό...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το θεμα δεν ειναι τι ειναι αυτος..αλλα το θεμα μας ειναι γιατι εσυ θελεις να εισαι με αυτον τον ανθρωπο..εφοσον πιστευεις οτι εχει προβλημα το πιο σωστο θα ηταν να του προτεινεις να δει καποιον επαγγελματια κ οχι να πεισμωσεις για να εισαι μαζι του.
    θεωρω οτι δεν τραβαει η φαση, αν αυτος δεν παραδεχτει οτι εχει προβλημα, θα ειστε κ οι δυο συνεχεια σε ενα προβλημα..
    δυστυχως πιστευω οτι θα πρεπει απλα να του προτεινεις να δει καποιον επαγγλματικα ψυχικης υγειας κ να συνεχισεις τον δρομο σου..
    δεν ειναι απλα δεν σου εχει εμπιστοσυνη..
    αν οντως εσυ δεν του παιρνεις λεφτα τοτε το ατομο εχει θεμα κ πολυ σοβαρο μαλιστα..
    μερικες φορες θελουμε ανθρωπους οι οποιοι δεν ειναι ετοιμοι για εμας κ χρειαζεται να ισορροπησουν πρωτα..
    καλο θα ηταν να απομακρυνθεις κ για δικο του καλο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    anxious4ever έχεις δίκιο του το έχω πει ήδη ότι χρειάζεται βοήθεια αλλά δεν το δέχεται. δεν θέλω να είμαι μαζί του απλά κάνω ότι μπορώ για να τον βοηθήσω για να καταλάβει ότι νιάζομαι για το καλό του. του έκανα μια τελευταία συζήτηση χθες και απο κει και πέρα δεν κάνω κάτι άλλο γιατί κι ε΄γω φθήρομαι και αφήνω πίσω τη ζωή μου. σε ευχαριστώ για τα λόγια σου είναι πραγματικά βοηθητικά και ξέρω πόσο δίκιο έχεις δυστυχώς...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε ναι...κ γω καποτε ειχα γνωρισει καποιον ο οποιος με τρελλανε με τις μαλακιες του κ μεθαγε κ φεροταν ασχημα..τι ? επειδη τον αγαπουσα επρεπε να μεινω μαζι του να υποφερω εγω?
    κατσε σκεψου....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Γράφεις "..τα τελευταία 12-13 χρόνια της ζωής του κάνει συχνή χρήση LSD και άλλων ουσιών (κοκα, mdma) και φυσικά χασίς".
    Εάν δεν λύσει αυτού του είδους τα θέματα, πώς μπορεί να έχει μια φυσιολογική σχέση;
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να προχωρήσεις.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    28
    Με παίρνει τηλέφωνα και μου λέει να βρεθούμε. Του είπα πως δεν μπορώ έτσι ούτε να αράζω μαζί του όταν φοβάμαι ότι αναπάσα στιγμή μπορεί να ξανασκέφτεί και να μου πει ότι τον κλέβω... Απ τη μία δεν θέλω να μαι μαζί του γιατί όλη αυτή η κατάσταση με τρελαίνει απ την άλλη μου χει δώσει τόση φροντίδα και αγάπη όλον αυτόν τον καιρό που μου λείπει. Παρ'όλα αυτά νομίζω πως κάνω το σωστό. Μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ όλη αυτή την κατάσταση... Είναι ευαίσθητος άνθρωπος και χρειάζεται αγάπη και νιάξιμο αλλά νιώθω ότι φοβαται και κλείνεται. Κι εγώ χρειάζομαι αγάπη, κ όταν βλέπω τον άνθρωπο που αγαπώ να με κοιτά με αμφιβολία κ απέχθια απ τη μία αλλά και με ενδιαφέρον απ την άλλη τρελαίνομαι!!!

  12. #12
    Quote Originally Posted by LitSof View Post
    Η επιμονή του πως κάνω χρήση ηρωίνης δεν έφυγε ποτέ, νόμιζε πως δεν θέλω να του το πω γιατί ντρέπομαι γι αυτό κ έτσι άρχισε να με εμπιστεύται όλο κ λιγότερο. Έφτασα στο σημείο να πιστεύω πως ο ίδιος το κάνει και το προβάλει σε εμένα, δεν ξέρω τι να πιστέψω... Σημαντικό γεγονός το οποίο εξηγεί όλα τα παραπάνω είναι ότι τα τελευταία 12-13 χρόνια της ζωής του κάνει συχνή χρήση LSD και άλλων ουσιών (κοκα, mdma) και φυσικά χασίς.
    Σαν να λεμε ''ειπε ο γαιδαρος τον πετεινο κεφαλα''.

    Τα ναρκωτικα προκαλουν παρανοια και ψυχωση σε ανθρωπους που εχουν τετοια προδιαθεση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Συγγνώμη αλλά τα είπες όλα. Για 12-13 χρόνια της ζωής του κάνει συχνή χρήση LSD και άλλων ουσιών (κοκα, mdma) και φυσικά χασίς. Και ψάχνουμε να βρούμε γιατί είναι παρανοϊκός? Δεν ξέρω αν τρολλαρεις... Πίνει παραισθησιογόνα , διεγερτικά ,φυσικές ψυχοτρόπες ουσίες και mdma. Όπου mdma μια ουσία που σου αδειάζει τις αποθήκες σεροτονινης για πολύ καιρό,με μια μόνο χρήση. Σεροτονίνη είναι η ουσία τις χαράς. Μην περιμένεις λογική συμπεριφορά.
    real eyes realise real lies

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    ελα ντε..
    εγω δεν καταλαβαινω ουτε την λογικη της κοπελας, ουτε τι ακριβως εχει γινει σε αυτην την ιστορια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πολυ καψιμο......αν δεν ειναι τρολλ...σιγουρα θα ειναι τρολλευ..
    καμμενες λουμπεν καταστσεις για την Αννιτα Πανια..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ο φιλος μου ο Λευτερακης
    By Macgyver in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 20-11-2016, 15:41
  2. Ο καλύτερός μου φίλος
    By Zenon in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 28-02-2016, 12:40
  3. μια φιλος-μια οχι?
    By giannis1990 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 28-05-2014, 12:08
  4. ΣΟΣ!!!!O φίλος μου..
    By ΜαίρηΠ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 26-03-2014, 01:02
  5. Η ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 20:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •