θανατος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: θανατος

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    @Macgyver
    δυστυχως να μιλησω σε καποιον δεν εχω.εχω μονο αυτο το παιδι το οποιο δε μπορει να με στηριξει αλλα προσπαθω να τον στηριξω εγω.ειναι λογικο.
    προσπαθω να μεινω μακρυα απο τις σκεψεις αλλα τριγυρνανε οι εικονες στο μυαλο μου και ειδικα το οταν την βρηκαμε και πεταγομαι οτι και να κανω και τη νιωθω γυρω μου να με παρακολουθει για τους λογους που ειπα παραπανω.αν μπορουσα να γαλω αυτες τις εικονες απο το μυαλο μου θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα..αλλα δε ξερω πως..σκανε στο μυαλο μου ολη μερα..

    @genesis
    δεν καταλαβα για ποιο πραγμα μιλας.περι τινος προκειται?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Eίναι μια θεωρία συνομωσίας ακόμη απ' ότι φαίνεται, όπου τα θύματα ισχυρίζονται ότι είναι στοχοποιημένα από σκιώδεις οργανισμούς της κυβέρνησης και υφίστανται παρακολούθηση (με μεθόδους μυστικών υπηρεσιών, της Στάζι, KGB ΚΛΠ.), εισβολές μέσα στο σπίτι τους όταν δεν είναι εκεί, για αντικατάσταση κάποιων πραγμάτων, όχι κλοπή, ή εγκατάσταση συσκευών παρακολούθησης, δηλητηρίαση και άλλα, μερικά είναι παρατραβηγμένα. Για το σκοπό αυτό στρατολογούνται διάφορα άτομα που έχουν μια ιεραρχία, ακόμη και απλοί πολίτες, ο γείτονας, συγγενής, συνάδελφος κλπ. Όταν βρίσκεται το άτομο σε εξωτερικό χώρο αυτοί αναγνωρίζονται με σήματα της Στάζι μεταξύ τους, υποδεικνύουν το θύμα και παίζουν θέατρο (συζητήσεις που το άτομο έκανε σπίτι του, μιμήσεις των κινήσεων του κλπ.). Επίσης πολλές φορές ενοικιάζεται ένα διπλανό διαμέρισμα για εγκατάσταση εξοπλισμού και βασανισμό του θύματος με διάφορες τεχνικές, εδώ αναφέρουν και πρόκληση φωνών στον εγκέφαλο με ηλεκτρονικές συσκευές.
    Τα θύματα δεν είναι πάντα εγκληματίες, αλλά και άνθρωποι επιτυχημένοι ή απλώς αθώοι. Μου έκαναν εντύπωση μερικές ιστορίες γιατί είναι ακριβώς πανομοιότυπες με αυτά που συνέβησαν σε μένα. Άλλοι λένε ότι είναι ανεξάρτητοι, άλλοι ότι πληρώνονται από την κυβέρνηση για πειράματα και εξουδετέρωση ανθρώπων εχθρικών προς το σύστημα (του απόλυτου ολοκληρωτισμού).
    Αν γράψεις targeted individuals θα βρεις πολλές ιστοσελίδες.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @boo αυτό που λες ότι δεν έκλαψες έχει να κάνει με την πάθηση. Παγώνουν τα συναισθήματα μας και η εξωτερίκευση τους.
    Και γω στις αρχές δεν μπορούσα να κλάψω. Είναι ένα συνηθισμένο σύμπτωμα της ψύχωσης. Οπότε δεν έχει να κάνει με το αν την αγαπούσες ή όχι. Απλά τα συναισθήματα σου είναι μειωμένα από την πάθηση.

    @genesis Δεν νομίζω πως βοηθάνε οι θεωρίες συνωμοσίας έναν ψυχωσικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by boo View Post
    @Macgyver
    δυστυχως να μιλησω σε καποιον δεν εχω.εχω μονο αυτο το παιδι το οποιο δε μπορει να με στηριξει αλλα προσπαθω να τον στηριξω εγω.ειναι λογικο.
    προσπαθω να μεινω μακρυα απο τις σκεψεις αλλα τριγυρνανε οι εικονες στο μυαλο μου και ειδικα το οταν την βρηκαμε και πεταγομαι οτι και να κανω και τη νιωθω γυρω μου να με παρακολουθει για τους λογους που ειπα παραπανω.αν μπορουσα να γαλω αυτες τις εικονες απο το μυαλο μου θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα..αλλα δε ξερω πως..σκανε στο μυαλο μου ολη μερα..
    ι?

    ΟΚ ,καταλαβαινω ................μπορεις να επικοινωνησεις με τον αντρα , καινα του πεις να παψει να σενοχλει ? η γυναικα αφου ειναι φιλικη , δεν βλεπω προβλημα ,μπορεις και της ιδιας να της πεις να παψει να σενοχλει , ευγενικα , ομως , ...................ισως εχει μια εκτη αισθηση , και βλεπεις πραματα που εμεις δεν βλεπουμε , αν δεν μπορεις να τα διωξεις εντελως , συμφιλιωσου με αυτα , αν και τον αντρα , δεν τον βλεπω διολου προθυμο να παψει να σε τρομαζει , γιαυτο λεω οτι ειδικα σε αυτον , παρε πιο δραστικα μετρα , πηγαινε και σενα παπα να σε διαβασει , τι εχεις να χασεις ? εχεις κατα λαθος επικοινωνια με μια αλλη διαστστση , την οποια θελεις να σταματησεις ...................η μια λυση ειναι ανοιγεις διαλογο , δεν την συνιστω , η αλλη ειναι , και η καλυτερη , τους αγνοεις πληρως , αυτες οι οντοτητες , οσο τους δινεις σημασια , παιρνουν δυναμη , και συνεχιζουν , απο σενα αντλουν την δυναμη , η αδιαφορια θα αποδυναμωσει τις οντοτητες αυτες , θελει ομως κοτσια κι επιμονη ...................σεχουν βρει σε κατασταση διαλυσης , και αυτο δεν εινι καλο , σενα πιο συγκροτημενο ψυχικα ατομο , δεν θα ειχαν καμμια ισχυ , οποτε βαδισε προς αυτην την κατευθυνση , της ανασυγκροτησης ......................., αν δεν μπορεις να τα καταφερεις μονη σου , να καταφερεις να ηρεμησεις δλδ , ουτε να το ριξεις στα πολλα φαρμακα , αν αισθανεσαι εντελως αδυναμη ναντιμεωπισεις την κατασταση , τοτε ζητα βοηθεια , αλλα οχι αλλα φαρμακα , μια ψυχολογος ισως σου φανει χρησιμη , εμενα δεν μου φαινονται περιεργα αυτα που αισθανεσαι, χρεαζεσαι ηρεμια πανω απο ολα , για να συνελθεις ........

    και μην αισθανεσαι υποχρεωμενη να βοηθησεις το παιδι , τον εαυτο σου κοιτα να βοηθησεις , διοτι θα βοηθησεις αυτον , και θα τραβολογιεσαι εσυ μετα , δεν εισαι σε φαση να συμπαρασταθεις .................

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @genesis Δεν νομίζω πως βοηθάνε οι θεωρίες συνωμοσίας έναν ψυχωσικό.

    Συμφωνω serios , πιο πολυ την μπερδευουν , εδω εμενα μπερδεψαν !! δεν ειναι ωρα για τετοια ............ενδιαφερουσες θεωριες , αλλα διολου βοηθητικες .............

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Aυτές οι θεωρίες δεν είναι για την περίπτωσή της.
    Υπάρχουν άτομα πιο ευαίσθητα από άλλα. Μερικοί καταλαβαίνουν το ποιόν κάποιου μόνο με την παρουσία του (είμαι και εγώ σε αυτή την κατηγορία). Με τον καλό άνθρωπο λάμπει ο τόπος και αισθάνεσαι χαρά. Το καθίκι "βρωμάει".
    Όταν η ευαισθησία αυτή όμως γίνει μεγαλύτερη λόγω τραυματικών γεγονότων μπορεί να προκαλέσει και άλλα φαινόμενα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Aυτές οι θεωρίες δεν είναι για την περίπτωσή της.
    Υπάρχουν άτομα πιο ευαίσθητα από άλλα. Μερικοί καταλαβαίνουν το ποιόν κάποιου μόνο με την παρουσία του (είμαι και εγώ σε αυτή την κατηγορία).
    Όταν η ευαισθησία αυτή όμως γίνει μεγαλύτερη λόγω τραυματικών γεγονότων μπορεί να προκαλέσει και άλλα φαινόμενα.
    Και τι της προτεινεις , σε γιατρο πηγε , και αρκετους , καπως πρεπει ναυτοσχεδιασει ................

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Eίναι μια θεωρία συνομωσίας ακόμη απ' ότι φαίνεται, όπου τα θύματα ισχυρίζονται ότι είναι στοχοποιημένα από σκιώδεις οργανισμούς της κυβέρνησης και υφίστανται παρακολούθηση (με μεθόδους μυστικών υπηρεσιών, της Στάζι, KGB ΚΛΠ.), εισβολές μέσα στο σπίτι τους όταν δεν είναι εκεί, για αντικατάσταση κάποιων πραγμάτων, όχι κλοπή, ή εγκατάσταση συσκευών παρακολούθησης, δηλητηρίαση και άλλα, μερικά είναι παρατραβηγμένα. Για το σκοπό αυτό στρατολογούνται διάφορα άτομα που έχουν μια ιεραρχία, ακόμη και απλοί πολίτες, ο γείτονας, συγγενής, συνάδελφος κλπ. Όταν βρίσκεται το άτομο σε εξωτερικό χώρο αυτοί αναγνωρίζονται με σήματα της Στάζι μεταξύ τους, υποδεικνύουν το θύμα και παίζουν θέατρο (συζητήσεις που το άτομο έκανε σπίτι του, μιμήσεις των κινήσεων του κλπ.). Επίσης πολλές φορές ενοικιάζεται ένα διπλανό διαμέρισμα για εγκατάσταση εξοπλισμού και βασανισμό του θύματος με διάφορες τεχνικές, εδώ αναφέρουν και πρόκληση φωνών στον εγκέφαλο με ηλεκτρονικές συσκευές.
    Τα θύματα δεν είναι πάντα εγκληματίες, αλλά και άνθρωποι επιτυχημένοι ή απλώς αθώοι. Μου έκαναν εντύπωση μερικές ιστορίες γιατί είναι ακριβώς πανομοιότυπες με αυτά που συνέβησαν σε μένα. Άλλοι λένε ότι είναι ανεξάρτητοι, άλλοι ότι πληρώνονται από την κυβέρνηση για πειράματα και εξουδετέρωση ανθρώπων εχθρικών προς το σύστημα (του απόλυτου ολοκληρωτισμού).
    Αν γράψεις targeted individuals θα βρεις πολλές ιστοσελίδες.
    με κατατρομαξαν αυτα που γραφεις πραγματικα.ευχομαι να μην υφιστανται απλα.με εβαλες σε σκεψεις.ανησυχησα πολυ..

    Quote Originally Posted by serios View Post
    @boo αυτό που λες ότι δεν έκλαψες έχει να κάνει με την πάθηση. Παγώνουν τα συναισθήματα μας και η εξωτερίκευση τους.
    Και γω στις αρχές δεν μπορούσα να κλάψω. Είναι ένα συνηθισμένο σύμπτωμα της ψύχωσης. Οπότε δεν έχει να κάνει με το αν την αγαπούσες ή όχι. Απλά τα συναισθήματα σου είναι μειωμένα από την πάθηση.
    δε γνωριζα οτι η σχιζο μπορει να σου κανει κατι τετοιο.με ανακουφιζει λιγο.αν και αρνουμαι να πιστεψω πολλες φορες οτι εχω σχιζο.απλα μου το λενε οι γιατροι.γι αυτο νιωθω οτι ειμαι δυστυχως αναισθητη με κατι τετοια..

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ΟΚ ,καταλαβαινω ................μπορεις να επικοινωνησεις με τον αντρα , καινα του πεις να παψει να σενοχλει ? η γυναικα αφου ειναι φιλικη , δεν βλεπω προβλημα ,μπορεις και της ιδιας να της πεις να παψει να σενοχλει , ευγενικα , ομως , ...................ισως εχει μια εκτη αισθηση , και βλεπεις πραματα που εμεις δεν βλεπουμε , αν δεν μπορεις να τα διωξεις εντελως , συμφιλιωσου με αυτα , αν και τον αντρα , δεν τον βλεπω διολου προθυμο να παψει να σε τρομαζει , γιαυτο λεω οτι ειδικα σε αυτον , παρε πιο δραστικα μετρα , πηγαινε και σενα παπα να σε διαβασει , τι εχεις να χασεις ? εχεις κατα λαθος επικοινωνια με μια αλλη διαστστση , την οποια θελεις να σταματησεις ...................η μια λυση ειναι ανοιγεις διαλογο , δεν την συνιστω , η αλλη ειναι , και η καλυτερη , τους αγνοεις πληρως , αυτες οι οντοτητες , οσο τους δινεις σημασια , παιρνουν δυναμη , και συνεχιζουν , απο σενα αντλουν την δυναμη , η αδιαφορια θα αποδυναμωσει τις οντοτητες αυτες , θελει ομως κοτσια κι επιμονη ...................σεχουν βρει σε κατασταση διαλυσης , και αυτο δεν εινι καλο , σενα πιο συγκροτημενο ψυχικα ατομο , δεν θα ειχαν καμμια ισχυ , οποτε βαδισε προς αυτην την κατευθυνση , της ανασυγκροτησης ......................., αν δεν μπορεις να τα καταφερεις μονη σου , να καταφερεις να ηρεμησεις δλδ , ουτε να το ριξεις στα πολλα φαρμακα , αν αισθανεσαι εντελως αδυναμη ναντιμεωπισεις την κατασταση , τοτε ζητα βοηθεια , αλλα οχι αλλα φαρμακα , μια ψυχολογος ισως σου φανει χρησιμη , εμενα δεν μου φαινονται περιεργα αυτα που αισθανεσαι, χρεαζεσαι ηρεμια πανω απο ολα , για να συνελθεις ........
    αρνουμαι πλεον να προσπαθω να επικοινωνησω με τις φωνες τουλαχιστον ηθελημενα γιατι ειναι τρομακτικο πραγματικα.γινονται ολα πολυ εντονα και επιθετικα.φοβαμαι να το ξανακανω.
    ισως ειναι εκτη αισθηση αυτο που αλλοι λενε σχιζο.κι εγω κατι τετοιο πιστευω.οτι δηλαδη απλα μπορω να δω, να ακουσω και να καταλαβω κατι που δε μπορουν καποιοι αλλοι (δεν το λεω υπεροπτικα φυσικα).
    η αγνοηση δε με εχει βοηθησει.ισα ισα τις κανει κι αυτο εντονες κι πιο επιθετικες.αυτο που βοηθαει ειναι να ξεχνιεμαι με κατι αλλο.γι αυτο θα προσπαθησω να παρακολουθησω το ΙΕΚ αν με παρουν.
    δε ξερω αν αυτο με τον παπα θα βοηθουσε.δε ξερω ποσο πολυ πιστευω σε αυτα.ωρες ωρες θελω να πιστευω ωρες ωρες αρνουμαι τα παντα και γινομαι πολυ αντιδραστικη.
    παω σε ψυχολογο στο ΚΨΥ.εχουμε κανει 3 συνεδριες αν θυμαμαι καλα.εχω αλλες 12 νομιζω.εχω ζητησει να με βοηθησει να μπορω να ειμαι λειτουργικη παραλληλα με ολα αυτα.εχουμε γυρω στον 1 μηνα να κανουμε συνεδρια γιατι ελειπε διακοπες.
    με ενοχλουν πολυ τα φραμακα γιατι με κανουν ζομπυ ολη μερα και δε μπορω να κανω τιποτα.η γιατρος λεει αυτα φταινε αλλα δε μου ειπε να τα μειωσουμε.
    οπως τα λες..ηρεμια χρειαζομαι.ηρεμια και λιγη παρεα να ξεφευγεις, να ξεχνιεσαι λιγο..αλλα αντε βρεστα..ελπιζω να τα παω καλυτερα απο εδω και περα και στα 2 αυτα. .
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @boo είσαι στην μέγιστη δόση του solian έχω την εντύπωση. Τα φάρμακα θέλουν υπομονή μέχρι να υποχωρήσουν τα συμτπώματα και μετά σιγά σιγά θα γίνεται μείωση. Διάβασε τις παρενέργειες και να της αναφέρεις ότι σύμπτωμα έχεις.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι κι εγω νομιζω ειναι η μεγιστη τα 1000mg αντε να φτανει τα 1200 ισως.γι αυτο τωρα δε μου το ανεβαζει αλλο αυτο, μου ανεβαζει το 2ο αντιψυχωτικο.οι μονες παρενεργειες που εχω ειναι η διακοπη της περιοδου (αλλα μου εχουν πει οι γιατροι - ψυχιατρος και γυναικολογος - πως αν το σταματησω θα επανελθει κανονικα) και η υπνηλια.τα ξερει και τα 2
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και τι της προτεινεις , σε γιατρο πηγε , και αρκετους , καπως πρεπει ναυτοσχεδιασει ................
    Tι να προτείνω; Εδώ έχω κατατρομάξει εγώ με αυτά που διαβάζω για τα στοχοποιημένα άτομα και τις μεθόδους των μυστικών υπηρεσιών. Ακριβώς αυτά έχω περάσει και περνάω ακόμη. Ελπίζω ο Θεός να με βοηθήσει και όλους μας δηλαδή, γιατί πρέπει και αυτός να είναι παρών όταν ο αντίπαλός του αλωνίζει.
    Όσον αφορά την boo αν δεν αντιλαμβάνεται κάτι έξω στον κόσμο (περίεργες συμπεριφορές από αγνώστους, προσβλητικά σχόλια, υπερβολικό θόρυβο, μίμηση των κινήσεών της) ή στον χώρο εργασίας ή σπουδών και έχει μια επικοινωνία με φίλους και την οικογένειά της, νομίζω ότι είναι επεισόδιο που θα περάσει. Θα μειώνει και τα φάρμακα σιγά σιγά γιατί αυτή η δόση είναι μεγάλη και είναι κρίμα να αποκτήσει προβλήματα υγείας τόσο νέα.
    Και εμένα μου είχε διακοπεί η περίοδος και το σώμα μου άρχιζε να αλλάζει, να αποκτώ κοιλιά. Όταν ξαναέρχεται το σώμα μου ξαναγίνεται γυναικείο με μέση.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Nα πω ότι ταλαιπωρούμαι σχεδόν 18 χρόνια από αυτά τα φαινόμενα και η αρχική διάγνωση ήταν ψυχωτική συνδρομή και παραμένει η ίδια. Δεν έχω χάσει την δουλειά μου, κατάφερα και σπουδές και σπουδάζω ακόμη, αλλά είμαι μπορώ να πω μόνη, χωρίς φίλους, ακόμη και οι συγγενείς είναι μακριά αλλά και κοντά να ήταν μερικοί, όπως η μητέρα μου, η μια αδερφή μου, ο ένας αδερφός μου, θα έκαναν τα πράγματα χειρότερα. Μόνο αν είχα τους παντρεμένους κοντά θα είχα κάπου να πάω, να παίξω ή να διαβάσω τα ανίψια μου.
    Οπότε αν νιώθετε ότι έχετε καλούς φίλους ή συγγενείς μην απομακρύνεστε. Βοηθήστε και ζητήστε βοήθεια. Μόνο αν είναι καλοί όμως. Εγώ ζήτησα βοήθεια για τον διορισμό μου (δεν υπήρχε ΑΣΕΠ, διορίσθηκα με τον νόμο των πολυτέκνων) και με κάψανε. Με δώσανε στο κράτος να με βασανίζει, δεν ξέρω.
    Πάντως πριν 10 χρόνια είχα δει ένα όνειρο, ότι περπατούσα σε μια πλατεία βόρειας χώρας (σαν των Βρυξελλών) μετά από δικαστήριο όπου είχαν απαγγελθεί πάνω από 10 κακουργήματα, ότι διαπράχθηκαν στο άτομό μου. Ήμουν σχετικά νέα ακόμη. Στα κακουργήματα υπήρχε και η απόπειρα ανθρωποκτονίας πράγμα που με παραξένεψε αφού απόπειρα αυτοκτονίας έκανα.
    Επίσης τελευταία διακατέχομαι από την σκέψη ότι υπάρχουν νεκροί (χιλιάδες στην Ελλάδα) που πέθαναν με τέτοιον τρόπο και ζητούν δικαίωση.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. θανατος.
    By 66psy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 32
    Last Post: 25-11-2014, 16:50
  2. θανατος
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 47
    Last Post: 28-12-2013, 23:53
  3. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By chaos_ in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 15-11-2011, 00:27
  4. ΘΑΝΑΤΟΣ
    By nala in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 10-01-2007, 00:45
  5. Ο θάνατος
    By lady in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 0
    Last Post: 18-02-2006, 09:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •