φαρμακα - μακροπροθεσμες παρενεργειες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    φαρμακα - μακροπροθεσμες παρενεργειες

    καλησπερα σε ολους,
    εκατσα χτες και ψαχτηκα στο internet κυριως σε ξενα αρθρα για τις μακροπροθεσμες συνεπειες απο τη χρηση ψυχοφαρμακων.διαβασα αρθρα και εμπειριες ανθρωπων (οσα καταλαβαινα δλδ).λεγανε για θανατους, καρδιακα, νεφρικα, εγκεφαλικα προβληματα κι ενα σωρο αλλα και κατα τη διαρκεια ληψης των φαρμακαων και μετα απο διακοπη τους..τρομοκρατηθηκα..

    ξερει κανεις τιποτα επι του θεματος?
    εχει δοκιμασει καποιος να τα κοψει?παρατηρησε καποια παρενεργεια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γεια σου,
    επαιρνα 20 mg seropram για 10 περιπου χρονια.
    το εκοψα πολυ σταδιακα μεσα σε 3 χρονια ,και εδω και 4 χρονιατο εχω διακοψει εντελως.
    εκτος απο μια λευκοπενια που μου ειχε φερει η μακροχρονια χρηση του και η οποια σιγα σιγα αποκατασταθηκε μετα την διακοπη ,δεν ειχα αλλες επιπτωσεις.

    το δυσκολο κομματι ομως ηταν η διακοπη του μετα την μακροχρονια χρηση ,αφου καθε φορα που ελαττωνα την δοση ,ειχα εντονα σωματικα συμπτωματα αποσυρσης (αυπνια ,νευρικοτητα ,ταχυπαλμιες μυικη ενταση κλπ ),μεχρις οτου και αυτα σιγα σιγα σταματουσαν καθως ο οργανισμος προσαρμοζοταν στην νεα ομοιοσταση χωρις το φαρμακο.

    η οποια ελαττωση της δοσης η διακοπη ενος ψυχοφαρμακου ,θελει καθοδηγηση απο ειδικο και μεγαλη υπομονη!

    καλη συνεχεια .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Όλα αυτά συμβαίνουν και χωρίς αντικαταθληπτικά...
    Προς τι η σύνδεση ενός περιστατικου νεφροπάθειας με την λήψη ssri's?

    Δηλαδή γιατί για την νεφροπάθεια να μην φταίει το γεγονός ότι κάποιος που έχει κατάθλιψη έτσι κ αλλιώς το ρίχνει και στο αλκόολ και δεν προσέχει καθόλου την διατροφή του;

    Εν πάση περιπτωση τα αντικαταθληπτικά από την φύση τους δίνονται (και το φυλάδιο τους το αναγράφει) μόνο σε μείζων κατάθλιψη...

    Μείζων κατάθλιψη σημαίνει έτσι και αλλιώς να μην έχεις ζωή...
    Να μη θες να ζεις...
    Πόσο νομίζεις ζει κάποιος με μείζων κατάθλιψη;

    Τουλάχιστον με τα αντικαταθληπτικά ζούμε...

    Εγώ κάνω εξετάσεις κάθε τρίμηνο (και ας λέει η γιατρός μου ότι χρειάζονται μια φορά το χρόνο...) για συκώτι, γενική, χοληστερίνες κτλ ...

    Η αλήθεια είναι πως μπορεί όντως να έχουν αρκετές μακροπρόθεσμες συνέπειες και κυρίως στην καρδιά (και ας λένε πως τα νέα αντικαταθληπτικά δεν πειράζουν την καρδιά) αλλά και στο μυαλό αλλά τι άλλη επιλογή έχουμε εμείς με μείζων κατάθλιψη;;;

    Τι επιλογή έχω πχ εγώ που χωρίς τα χάπια δεν κάνω τίποτα; κοιμάμαι 16 ώρες την μέρα και σέρνομαι;;;
    Που ανεβάζω 160 παλμούς κάθε φορά που αγχώνομαι;;;

    Το ξέρουμε πως τα αντικαταθληπτικα έχουν παρενέργειες και βραχυπρόθεσμες και μακροπρόθεσμές και μερικές δεν φεύγουν ούτε καν μετά την λήψη τους αλλά ζυγίζουμε τα συν και τα πλην...

    Εγώ τα πήρα όταν ένας νευρολόγος στο στρατό μου είπε "καλά πόσα χρόνια νομίζεις θα αντέξει η καρδιά σου να χτυπά 160 παλμούς;"

    Με το καλημέρα ανέβαζα 130 παλμούς και στο παραμικρό άγχος έπιανα 160...

    Ήμουν μια βδομάδα νοσοκομείο και είχαν πάθει σοκ οι γιατροί ο΄λη μέρα ξάπλά και η πίεση και παλμοί στο φουλ...

    Ζυγαριά όλα...

    Για εμένα έγειρε στο να τα παίρνω με όποιο κόστος...
    Φυσικά άλλαξα ριζικά διατροφή γιατί όντως μου ανέβαζαν χοληστερίνη-τριγλυκερίδια-ζάχαρο με το παραμικρό...
    Αλλά αλλάζοντας την διατροφή μου οι εξετάσεις μου είνανι ΟΚ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω ρε παιδια που εχω πιει το λαντοζ με τις χουφτες εδω κ 5 χρονια με διαλειμματα βεβαια οχι συνεχομενα..
    δεν ειχα ποτε καμια αλλαγη στις εξετασεις μου!
    μονο ορμονικα καπως ειχε επηρρεασει την προγεστερονη που ειναι γυναικεια ορμονη κ την βρηκα απλα λιγο χαμηλωμενη..αλλα μου ειπαν οτι ειναι απο το λαντοζ..
    κ σιγα τ αυγα..προγεστερονη οχι χοληστερινες κ τετοια..δεν ειναι κατι επικινδυνο αυτο.
    επιπλεον καποια ανεβαζουν την προλακτινη κ κοβεται η περιοδος.
    εμενα δεν μου ετυχε ποτε κατι τετοιο..κ γενικα ολες οι εξετασεις αψογες.
    εδω παιρνω ενα φαρμακο καθε μεσημερι για την νοσο graves το οποιο χαμηλωνει τα λευκα κ κινδυνευω να πεθανω απο λοιμωξεις!
    κ ειναι απαραιτητο φαρμακο για τη ζωη μου..για να ζω..αλλιω χωρις αυτο θα πεθανω σιγα σιγα..
    κ δεν ειναι ψυχοφαρμακο..κ ομως το παιρνω 4 χρονια καθε μερα , απο τοτε που διαγνωσθηκα με την νοσο.
    κ παλι μου χει ριξει τα λευκα αλλα οχι σε επικινδυνο σημειο..ειναι ακομα μεσα στα ορια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για ττις απαντησεις παιδια,
    αλλα δεν αναφερομαι μονο στα αντικαταθλιπτικα.προσωπικ� � τα εχω κοψει.δεν τα επαιρνα για πολυ ομως.

    παιρνω για χρονια ομως και σε μεγαλες ποσοτητες solian, dipiperon, lamictal, akineton, xanax. δηλαδη αντιψυχωτικα, ισορροπιστες, αγχολυτικα..ανησυχω οχι για τις τωρινες συνεπειες αλλα για τις μακροπροθεσμες.μετα απο 10 χρονια ας πουμε θα πειραξουν καποιο οργανο?

    ως τωρα μου εχουν κοψει την περιοδο, ειμαι σε ληθαργο και πριν λιγο καιρο σταματησα το tegretol γιατι μου πειραξε πολυ το συκωτι.αλλα αυτα περνανε πανω κατω..μετα τι γινεται?πειραζουν οντως ανεπανορθωτα τα ζωτικα μας οργανα?

    με αυτα που διαβασα πραγματικα φοβηθηκα και θελω να κοψω τα φαρμακα
    Last edited by boo; 15-09-2016 at 11:00.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για ττις απαντησεις παιδια,
    αλλα δεν αναφερομαι μονο στα αντικαταθλιπτικα.προσωπικ τα εχω κοψει.δεν τα επαιρνα για πολυ ομως.

    παιρνω για χρονια ομως και σε μεγαλες ποσοτητες solian, dipiperon, lamictal, akineton, xanax. δηλαδη αντιψυχωτικα, ισορροπιστες, αγχολυτικα..ανησυχω οχι για τις τωρινες συνεπειες αλλα για τις μακροπροθεσμες.μετα απο 10 χρονια ας πουμε θα πειραξουν καποιο οργανο?

    ως τωρα μου εχουν κοψει την περιοδο, ειμαι σε ληθαργο και πριν λιγο καιρο σταματησα το tegretol γιατι μου πειραξε πολυ το συκωτι.αλλα αυτα περνανε πανω κατω..μετα τι γινεται?πειραζουν οντως ανεπανορθωτα τα ζωτικα μας οργανα?

    με αυτα που διαβασα πραγματικα φοβηθηκα και θελω να κοψω τα φαρμακα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    νομιζω Boo οτι ο Παναγιωτης23 το εθεσε πολυ καλα το θεμα...ζυγιζεις τα συν και τα πλην των φαρμακων και αποφασιζεις αν θα ζησεις με αυτα ή οχι...και εγω προσωπικα δεν νομιζω να εχω μεγαλη μακροβοιϊα, δηλαδη να ζησω πολλα χρονια, με τοσο αγχος, αυπνιες και καταθλιψη που εχω...πανω σε αυτο το σκεπτικο πατησα και ξεκινησα και το καπνισμα...αφου ειναι να φυγω καποτε ας το επισπευσω...δεν θα με παρεξενεψει αν αυριο μεθαυριο με διαγνωσουν καποια μορφης καρκινου ή ελκος...εξω απο τα πακετα γραφει ''το καπνισμα σκοτωνει'' μα θα επρεπε να γραφει ''προσοχη!! Το αγχος σκοτωνει...πιο γρηγορα απο το καπνισμα!!''

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ναι το καταλαβαινω αυτο οτι ζυγιζεις τις καταστασεις και πραττεις αναλογα.αλλα προτιμω να προσπαθησω να ζησω χωρις χαπια ή με πολυ λιγοτερα τουλαχιστον παρα να πεθανω απο τα χαπια ή να παθω καποια ανεπανορθωτη ζημια.ωρες ωρες πιστευω οτι δεν εχω κανενα προβλημα και οτι θα μπορουσα να το καταφερω και να το ξεπερασω αυτο που συμβαινει ή να ζησω με αυτο.σιγουρα μπορει να με παιδευε αλλα ισως και να το συνηθιζα.

    1)εχετε παρατηρησει ή σας εχει συμβει καποια αλλη σοβαρη παρενεργεια μετα απο χρονια ληψης τετοιων φαρμακων?
    σκεφτηκα να ρωτησω και τη γιατρο μου σχετικα αλλα πιστευω οτι θα με παραμυθιασει προκειμενου να συνεχισω να τα παιρνω..

    2)τι κανετε με την ανηδονια?υπαρχει τροπος να την αντιμετωπισω καπως?εχω χασει καθε ενδιαφερον για το αλλο φυλο.ουτε σε αυτο δε μπορω να λειτουργησω φυσιολογικα.ξενερωτες καταστασεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Ανηδονία είχα το πρώτο διάστημα λήψης...
    Τον πρώτο ένα χρόνο περίπου...
    Μετά έφυγε μόνη της...

    Ίσως βοήθησε και το ginkgo - arginine που παίρνω για καλύτερη κυκλοφορία καθώς παει μπολικο αίμα και εκεί που πρέπει ;-)

  10. #10
    favvel
    Guest
    kostas62 με ενδιαφέρει πολύ να κόψω κι εγώ τα φάρμακα υπό την καθοδήγηση γιατρού βέβαια και θα κάνω υπομονή όσο διάστημα χρειαστεί βέβαια..
    σου' χω στείλει και πμ αλλά δεν το'χεις δει προφανώς..
    σου ζητάω να μου συστήνεις αυτό το γιατρό σου αν θες, γιατί οι περιπτώσεις μας μοιάζουν και μπορεί να είναι σε θέση αυτός ο γιατρός να βοηθήσει κι εμένα να τα κόψω σιγά σιγά..
    γιατί ο δικός μου γιατρός δεν έχει καμία διάθεση να μου τα κόψει..μου λέει συνέχεια ότι αυτό που παίρνω είναι τίποτα και ότι δε θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα..
    περιμένω να μου απαντήσεις..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου είχα και έχω πάρα πολλά από τα αντιψυχ
    Δε θα τα απαριθμισω όλων αλλά θα σου πω το τωρινό
    Που είναι η κλοζαπινη. Αρχικά σιελλορια στον ύπνο καρδιακααι παίρνω φάρμακα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου είχα και έχω πάρα πολλά από τα αντιψυχ
    Δε θα τα απαριθμισω όλων αλλά θα σου πω το τωρινό
    Που είναι η κλοζαπινη. Αρχικά σιελλορια στον ύπνο καρδιακα προβλήματα παίρνω φάρμακα
    Για καρδιά υπνηλια κρίσεις επιληψιας εξετάσεις αίματος κάθε βδομάδα λόγω της μεγάλης πτώση σε λευκά αιμοσφαιρια. Και πολύ συχνά καρδιογραφηματα πτώση πίεσης κούραση
    Ελπίζω να μην σε επρηξα και τρομοκρατησα
    Φιλιά ion

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Quote Originally Posted by favvel View Post
    kostas62 με ενδιαφέρει πολύ να κόψω κι εγώ τα φάρμακα υπό την καθοδήγηση γιατρού βέβαια και θα κάνω υπομονή όσο διάστημα χρειαστεί βέβαια..
    σου' χω στείλει και πμ αλλά δεν το'χεις δει προφανώς..
    σου ζητάω να μου συστήνεις αυτό το γιατρό σου αν θες, γιατί οι περιπτώσεις μας μοιάζουν και μπορεί να είναι σε θέση αυτός ο γιατρός να βοηθήσει κι εμένα να τα κόψω σιγά σιγά..
    γιατί ο δικός μου γιατρός δεν έχει καμία διάθεση να μου τα κόψει..μου λέει συνέχεια ότι αυτό που παίρνω είναι τίποτα και ότι δε θα μου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα..
    περιμένω να μου απαντήσεις..
    Γεια σου,
    δεν ανοιγω μηνυματα, και μολις τωρα ειδα το post σου.

    Εγω προσωπικα, δεν ακολουθησα καποιο προγραμμα του γιατρου μου ,γιατι ηταν και εκεινος καθετος οτι αφου προσπαθησα 2-3 φορες να το κοψω και τα ψυχοσωματικα επανεμφανιζοταν μετα απο 3-4 μηνες απο την διακοπη,θα επρεπε να τα περνω εφ ορου ζωης!

    Ετσι ενεργωντας εμπειρικα ,το πηρα συνεχως για 6 χρονια ωστε να αισθανθω ανετα χωρις συμπτωματα, και εν συνεχεια αρχισα να τα ελαττωνω πολυ σιγα στηριζομενος στην εμπειρια μου απο τις προηγουμενες αποπειρες διακοπης.

    πρωτα ελαττωσα την δοση απο τα 20 mg στα 10 για 6 μηνες.
    βλεποντας οτι αισθανομαι καλα ,το ελαττωσα στα 5 για αλλους 6 μηνες.
    μετα μερα παρα μερα τα 5 για αλλους 6.
    συνεχισα ετσι ελαττωνοντας το κιαλλο,
    εως οτου σιγα σιγα μεσα σε 3 χρονια το διεκοψα εντελως.

    οποτε αισθανομουν περιεργα, επεστρεφα στην προηγουμενη μειωμενη δοση ,μεχρι να αισθανθω και παλι ανετα ,και μετα συνεχιζα και παλι την προσπαθεια διακοπης.

    ακολουθως για 2 χρονια χωρις φαρμακο ημουν απολυτως καλα.
    πριν 1 χρονο αισθανθηκα και παλι ψυχωσοματικα οπως τα περιεγραψα ,αποφασησα ομως να τα αγνοησω και να μην ξαναπαρω το φαρμακο.
    μεσα σε 3 μηνες παρηλθαν ολα μονα τους ,και συνεχιζω να ειμαι καλα.

    βεβαια η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!
    και στην περπτωση μου εχω ρυθμισει ετσι την ζωη μου ,ωστε να μην εχω καποιο προσωπικο η οικονομικο θεμα να με προβληματιζει ολα αυτα ταχρονια της προσπαθειας μου να τα διακοψω.

    ελπιζω να βοηθησα!

  14. #14
    favvel
    Guest
    αα μάλιστα..το πρόβλημά μου είναι ότι ψάχνω έναν γιατρό που να συμφωνεί να αρχίσω να τα κόβω ώστε να μου γράψει το φάρμακο που παίρνω σε πόσιμη μορφή..μόνο έτσι θα μπορέσω να αρχίσω να ελαττώνω τη δόση κι αυτό γιατί το χάπι που παίρνω τώρα είναι η μικρότερη δόση(10mg)..και δε θέλω να αρχίζω να κόβω το χάπι,το ήδη μικρό,στη μέση,μετά στα τέσσερα κλπ..δε γίνεται να είμαι ακριβής έτσι..
    Ξέρω δλδ πώς να τα κόψω..έχω διαβάσει γι'αυτό..
    Απλά ψάχνω έναν γιατρό να μου γράψει το πόσιμο φάρμακο..
    Μάλλον θα πάω σε δημόσιο νοσοκομείο..
    Σ'ευχαριστώ για την απάντηση πάντως..να'σαι καλά :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    κι αν καποιος παιρνει χαπια που δε χρειαζεται τι μπορει να παθει?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ποιες ειναι οι παρενεργειες απο τα φαρμακα σας;
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 48
    Last Post: 21-12-2015, 19:42
  2. Παρενέργειες!!!
    By fratello in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 26-11-2013, 12:07
  3. Παρενέργειες ή όχι;
    By Venidos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2013, 02:46
  4. παρενέργειες του ladose
    By evi_mpi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 03-01-2013, 07:53
  5. ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΠΟ ΧΑΠΙΑ
    By lizard in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 04-12-2008, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •