Ενεργειακά βαμπίρ και στρες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ενεργειακά βαμπίρ και στρες!

    Βασικά Καλημέρα σας!Ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία όσον αφορά τους ανθρώπους που μας ξεζουμίζουν την ενέργεια μας και μετά νομίζουμε ότι έχουμε όλου του κόσμου τα κακα και τις ασθένειες....εδώ και δύο χρόνια κάνω παρέα με μια φίλη η οποία φαινομενικά φαίνεται καλα, δεν έχει πρόβλημα οικονομικό και γενικότερα θα έλεγε κανεις ότι είναι μια χαρά κοπέλα...το πρόβλημα όμως είναι ότι τα φαινόμενα απατούν!!!Στην αρχή ήμουν ενθουσιασμένη μαζί της και μοιραζόταν μαζί μου τα προσωπικά της και γίναμε κολλητές.Τους τελευταίους μήνες όμως αρχισα να παρατηρώ πραγματα που στην αρχή παρεβλεπα. ..δηλ είναι καταπιεστική ,όταν της μιλάω μπορεί να δείχνει ότι με ακούει αλλά στο τέλος πάντοτε απαντάει σκεπτόμενη αυτά που είχε στο μυαλό της πριν καν ξεκινήσω να μιλάω,πάνω στο τι θέλει εκείνη δηλ να πει για τον εαυτό της.Διαρκώς θέλει να αυτοπροβαλλεται σε καθετί που συμβαίνει γύρω μας επισκιαζοντας τους υπόλοιπους λες και έχουμε λεπρα εμείς,διαρκώς έχει μια μόνιμη καταθλιπτική -μίζερη καθημερινότητα σε σημείο να κλαίγεται για τον γκόμενο που την παράτησε γιατι απλα τον επνιγε με την αποκλειστικοτητα και αυταρχικοτητα της,δίνει περισσότερη βάση στα δικά της θέματα παραβλέποντας τα θέματα των κολλητών της που ενίοτε είναι και σοβαρά.Όσο κι αν της έχουμε μιλήσει μας ρουφάει ενέργεια σαν τον Δράκουλα.Έχουμε μόνιμα πονοκέφαλο,ακεφια,όταν περνάμε εμείς καλά εκείνη στραβώνει επειδη εκείνη δεν περνάει το ίδιο άσχετα αν δεν το παραδέχεται!!Εδώ και ένα μήνα έχουμε αραιωσει η παρέα της αφού της χωσαμε γκάζια και αφού βιώσαμε εγώ και άλλες δύο φίλες της κρισεις πανικου για άσχετο λόγο και αρρωστοφοβια μετά από κάποια συμβάντα εντελώς τυχαία!!!Ενώ την αγαπάμε και έχει μέσα της το να βοηθάει κλπ τα καταστρέφει όλα με την αρνητικότητα της και την γρουσουζιά της.....Και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όσοι έχουμε έρθει κοντά μαζί της και την ξέρουμε καλά!!!!Γενικά πιστεύω πως το μόνο πράγμα που μας ηρεμουσε όλους ήταν όταν είχε έναν καλό γκόμενο και περνούσε καλα!!!άπαξ και χωρίζει υποφέρουμε για μεγάλο διάστημα!!!Άπλα δεν παει αλλο όσον αφορά εμένα!!Κουράστηκα και τραβάω με γαλα ζόρια λόγω του άγχους που μου μεταδίδει κάθε φορά.Όταν χτυπησει το τηλ πχ την αποφεύγω.Γενικά μηνύματα τα πάντα τα έχω αραιωσει.Πείτε μου τι μπορώ να κανω για να επανέλθω στα φυσιολογικά μου επίπεδα;;;

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    Ελλάδα - Αμερική
    Posts
    42
    Και μόνο που μιλάς γι αυτήν ακόμα και τώρα σου τρώει την ενέργεια. Μάθε να εστιάζεις σε κάτι πιο δημιουργικό και διώξε τους losers έξω απ τη ζωή σου. Είναι πολύ απλή η λύση στο πρόβλημά σου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by Terry View Post
    Και μόνο που μιλάς γι αυτήν ακόμα και τώρα σου τρώει την ενέργεια. Μάθε να εστιάζεις σε κάτι πιο δημιουργικό και διώξε τους losers έξω απ τη ζωή σου. Είναι πολύ απλή η λύση στο πρόβλημά σου...
    ασε ρε γουινερ που θα διωξεις τους λουζερς απ την ζωη σου....
    τι εχεις πετυχει στην ζωη σου και κρινεις τους αλλους σαν λουζερς και τους πετας εξω? για πες μου να σε καμαρωσω? και ποσο εισαι? 20?
    μαθατε ολοι ψυχολογια απο αμερικανιες που αναμασανε κοινοτοπιες που ξερει και η γατα μου, τυπου "φιαξε την ζωη σου με την δυναμη της θετικης σκεψης"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    κατερινα, μονο αρνητικα σκεφτεσαι για την φιλη αυτη και μονο παραπονα εχεις.
    για ποιον λογο την εχεις φιλη?
    οι παρεες δεν ειναι υποχρεωτικες.
    γιατι ρωτας εμας?
    εσυ θα αποφασισεις ποιους ανθρωπους θα κανεις παρεα.
    περα απο αυτο ομως, δεν πιστευω οτι τα προβληματα σου οφειλονται στην "φιλη" σου αυτη. αλλου ψαξε τις αιτιες.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Terry View Post
    Και μόνο που μιλάς γι αυτήν ακόμα και τώρα σου τρώει την ενέργεια. Μάθε να εστιάζεις σε κάτι πιο δημιουργικό και διώξε τους losers έξω απ τη ζωή σου. Είναι πολύ απλή η λύση στο πρόβλημά σου...
    Το θέμα δεν είναι τόσο απλό.Δεν είναι ότι είναι κακός άνθρωπος απλά με την δική της κακή ψυχολογία καταστρέφει και την γύρω της.Δεν καταλαβαίνει ότι το προκαλεί και δεν ξέρουμε τι άλλο απλά να κάνουμε.Την αγαπάω σαν άτομο αλλά τώρα τελευταία έχει αλλάξει πολύ θα έλεγα εξαιτίας της απόρριψης από την εκάστοτε σχέση.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    κατερινα, μονο αρνητικα σκεφτεσαι για την φιλη αυτη και μονο παραπονα εχεις.
    για ποιον λογο την εχεις φιλη?
    οι παρεες δεν ειναι υποχρεωτικες.
    γιατι ρωτας εμας?
    εσυ θα αποφασισεις ποιους ανθρωπους θα κανεις παρεα.
    περα απο αυτο ομως, δεν πιστευω οτι τα προβληματα σου οφειλονται στην "φιλη" σου αυτη. αλλου ψαξε τις αιτιες.
    Δεν σκέφτομαι μόνο αρνητικά αλλά παραθέτω τις αρνητικες πλευρές της φιλίας.Έχει προσφέρει σαν άτομο αλλά το να προκαλείς το τελευταίο καιρό αρνητικά συναισθήματα γύρω σου ενώ κάποια φίλη σου βρήκε πχ την δουλειά των ονείρων της είτε τον άντρα της ζωής της και κατά ένα περίεργο τρόπο να βγάζεις πικρία κάποιο υπόβαθρο θα έχει.Δεν ρωτάω εσάς για να μου πειτα την γνωμη σας για το συκεκριμενο άτομο απλά θέλω μια γνώμη πως μπορώ να επαναφέρω την όλη κατάσταση στην προτερα ;Για να είμαστε κι εμείς κι εκείνη ήρεμη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by Κατερινα82 View Post
    Δεν σκέφτομαι μόνο αρνητικά αλλά παραθέτω τις αρνητικες πλευρές της φιλίας.Έχει προσφέρει σαν άτομο αλλά το να προκαλείς το τελευταίο καιρό αρνητικά συναισθήματα γύρω σου ενώ κάποια φίλη σου βρήκε πχ την δουλειά των ονείρων της είτε τον άντρα της ζωής της και κατά ένα περίεργο τρόπο να βγάζεις πικρία κάποιο υπόβαθρο θα έχει.Δεν ρωτάω εσάς για να μου πειτα την γνωμη σας για το συκεκριμενο άτομο απλά θέλω μια γνώμη πως μπορώ να επαναφέρω την όλη κατάσταση στην προτερα ;Για να είμαστε κι εμείς κι εκείνη ήρεμη.
    δεν ξερω αν εχεις τετοιες ικανοτητες, πχ να επαναφερεις μια σχεση στην προτερη κατασταση.
    εγω αν πιεζομουν τοσο οσο περιγραφεις απο μια φιλη , θα αραιωνα καθε φορα που φεροταν ετσι αρχικα, μηπως καταλαβει οτι δεν περναω καλα μαζι της κι αν συνεχιζε το ιδιο βιολι θα σταματουσα την σχεση μας.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Aν πιστεύεις αξίζει και υπάρχει πιθανότητα να καταλάβει, της το συζητάς.....
    Αυτό το λέω επειδή , δεν φαίνεται να εχεις ''ξινίλα'' ως προς αυτήν.... βλέπω καλή διάθεση......
    Κάτι ίσως υπάρχει να σωθεί......

Similar Threads

  1. Κανίβαλος ερωτεύτηκε γυναίκα "βαμπίρ" μέσα στο ψυχιατρείο!
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2012, 19:15
  2. Μετατραυματικό στρές
    By O Frikoubikos in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 3
    Last Post: 09-08-2011, 22:09
  3. Δουλειά και στρες
    By giorgos_86 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 21-03-2011, 04:46
  4. συναισθηματικα βαμπιρ...
    By Φωτεινη! in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 01-09-2010, 00:46
  5. στρες και ιδρώτας
    By argonaute in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 20-11-2007, 15:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •