Έρευνα του Πανεπιστήμιου του Hull δείχνει ότι τα SSRI δεν λειτουργούν - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    η δικια μου γνωμη ειναι οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση.
    Καταρχην αν τα αντικαταθλιπτικα φαρμακα δεν καναν καθολου καλα τους καταθλιπτικους τοτε δεν θα χορηγουνταν. Για να κυκλοφορησει ενα φαρμακο πρωτα γινονται πειραματα φανταζομαι τα οποια εχουν αποτελεσματα θεραπευτικα κι αν οι παρενεργειες δεν ειναι παρα πολυ σοβαρες (πχ να κινδυνευει η ζωη του ατομου) τοτε χορηγειται ευρεως το φαρμακο. Φανταζομαι οτι στην αρχη που καναν τα πειραματα χορηγοντας τα αντικαταθλιπτικα φαρμακα θα ειχαν αποτελεσμα στους βαρια καταθλιπτικους σιγουρα. Τωρα αν ο αλλος ειναι λιγο καταθλιπτικος τοτε αργα ή γρηγορα η πιθανοτητα το να γινει καλα ειναι μεγαλη, αρα και το πλασιμπο καπου κολλαει.
    Απλα αυτο που πιστευω οτι εχει γινει ειναι οτι η ψυχιατρικη εχει ως μοναδικο μεσο αντιμετωπισης τα συγκεκριμενα αντικαταθλιπτικα χαπια και τιποτα αλλο, επομενως ειτε καταθλιψη ειτε οποια αλλη διαταραχη (που σχετιζεται με καταθλιψη) κι αν εχει καποιος, ο ψυχιατρος χορηγει τα αντικαταθλιπτικα χαπια σαν ασπιρινες, γιατι πολυ απλα πρεπει κατι να δωσει για να θεραπευτει ο ασθενης ή εστω να νιωσει καλυτερα! Αυτο βεβαια ειναι λαθος! σιγουρα βεβαια υπαρχουν και γιατροι που ειναι προσεκτικοι και εξαντλουν κι αλλες πιθανοτητες να θεραπευτει αλλιως ο ασθενης προτου παρει χαπια, σιγουρα ομως ειναι μειονοτητα με αποτελεσμα να χορηγουνται απλοχερα αντικαταθλιπτικα σε ασθενεις που εχουν ειτε βαρια, ειτε ηπια καταθλιψη κι ετσι να γινεται αυτος ο ντορος.

  2. #17
    Εγω αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχουμε μείνει πολύ πίσω τόσο όσον αφορά στην κατανόηση των μηχανισμών της καταθλιψης,των αιτιών της και των θεραπειών βέβαια που είναι και το πιο βασικό.Όσο δε γνωρίζουμε για ποιο λόγο αναπτύσεται η κατάθλιψη,αν είναι καθαρά ψυχολογική ασθένεια ή και οργανική ή αν συνδέεται με την προσωπικότητα τών ανθρώπων είναι δυσκολο να υπάρξει ουσιαστική αντιμετώπιση.Ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει υποτίθεται και οι έρευνες που χουν γίνει είναι αμέτρητες στην ουσία μετά την τελευταία αυτή είδηση γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω.(στα τρικυκλικά και τα ΜΑΟ)Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι η επιστημονική κοινότητα ως εναλλακτική της φαρμακοθεραπείας προτείνει την γνωσιακη συμπεριφορική ψυχοθεραπεία!Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Επιλογές πολλές δεν υπάρχουν και αν κρίνουμε από το γεγονός ότι η γνωσιακή ψυχοθεραπεία απευθύνεται σε συγκεκριμένο κομμάτι ασθενών ενώ τα αποτελέσματα της είναι συνήθως βραχυπρόθεσμα αυτό δείχνει ότι θα πρέπει να προχωρήσουμε σε νέες αποτελεσματικές θεραπείες είτε αυτές είναι συμβατικές είτε εναλλακτικές.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Originally posted by velout
    Εγω αυτό που έχω να παρατηρήσω είναι ότι έχουμε μείνει πολύ πίσω τόσο όσον αφορά στην κατανόηση των μηχανισμών της καταθλιψης,των αιτιών της και των θεραπειών βέβαια που είναι και το πιο βασικό.Όσο δε γνωρίζουμε για ποιο λόγο αναπτύσεται η κατάθλιψη,αν είναι καθαρά ψυχολογική ασθένεια ή και οργανική ή αν συνδέεται με την προσωπικότητα τών ανθρώπων είναι δυσκολο να υπάρξει ουσιαστική αντιμετώπιση.Ενώ η επιστήμη έχει προχωρήσει υποτίθεται και οι έρευνες που χουν γίνει είναι αμέτρητες στην ουσία μετά την τελευταία αυτή είδηση γυρίζουμε 20 χρόνια πίσω.(στα τρικυκλικά και τα ΜΑΟ)Αυτό που με προβληματίζει είναι το γεγονός ότι η επιστημονική κοινότητα ως εναλλακτική της φαρμακοθεραπείας προτείνει την γνωσιακη συμπεριφορική ψυχοθεραπεία!Δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.Επιλογές πολλές δεν υπάρχουν και αν κρίνουμε από το γεγονός ότι η γνωσιακή ψυχοθεραπεία απευθύνεται σε συγκεκριμένο κομμάτι ασθενών ενώ τα αποτελέσματα της είναι συνήθως βραχυπρόθεσμα αυτό δείχνει ότι θα πρέπει να προχωρήσουμε σε νέες αποτελεσματικές θεραπείες είτε αυτές είναι συμβατικές είτε εναλλακτικές.
    Προσυπογράφω.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by insento
    Πολύ ενδιαφέρον mindisright.
    Και αναρωτιόμουν γιατί δεν μου έκανε τίποτα το Ladose, όταν το πήρα για 6 μήνες...
    Ευτυχώς που είχα τουλάχιστον τις γνωστές ...παρενέργειες στον σεξουαλικό τομέα, αλλιώς θα νόμιζα ότι μου έδωσαν placebo!
    Α εμένα μου φαίνεται ότι τα φάρμακα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους...Οφείλω πολλά σε αυτά αλλά εχασα και πάρα πολλά από αυτά...Να είναι καλά γιατί πραγματικά ελάττωσαν κατά πολύ κάποια συμπτώματα.Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται με την διακοπή τους....Αυτό που με τίποτα δεν θα με πείσει κάποιος είναι ότι δεν έχουν παρενέργειες...Ε,όχι..Όλα και στην μικρότερη δόση έχουν παρενέργειες.....Βλ.σεξουαλι κή δυσλειτουργία-ανεπάρκεια,κόπωση,υπνηλία.. Αλλά τι να λέμε τώρα όταν τα θεραπευτικά αποτελέσματα είναι σημαντικότερα μπροστά στις παρενέργειες;;;
    Υ.Γ.Επειδή έγινε αναφορά στο Ladose..Εγώ γλίτωσα τα βουλιμικά επεισόδια με αυτό..Ε ,όσο να\'ναι κάποια δουλειά έκανε..

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •