Μια ψυχοθεραπεία στα γρήγορα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250

    Μια ψυχοθεραπεία στα γρήγορα

    Βλέπω πολλά ποστ να προτρέπουν ψυχοθεραπεία και ψυχολόγους......
    Και ρωτώ το γιατί?
    Όποιος δεν έχει διάθεση μια περίοδο στη ζωή του πάει για ψυχοθεραπεία?
    Όποιος είναι θλιμμένος πάει για ψυχοθεραπεία?
    Όποιος ζει σε ένα κακό περιβάλλον πάει για ψυχοθεραπεία?
    Δεν λέω αν έχεις κατάθλιψη κλπ, αλλά ποτέ δεν θα είναι όλα καλά στη ζωή σου, θα χεις και φάσεις απαισιοδοξίας και θλίψης, μοναξιάς κλπ......
    το φάρμακο είναι η ψυχοθεραπεία? Καλύτερα δεν είναι να στηριχτείς στα πόδια σου, να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, να ζητήσεις στήριξη από περιβάλλον κλπ και να αφήσεις την ψυχοθεραπεία ως τελευταία λύση?
    Εγώ λέω ότι είναι και εθιστικό αυτό........άμα πας, τσουπ σου σκάει κάτι μετά, άντε για μια ψυχοθεραπεία.....
    Μια σκέψη αυτό..........δεν λέω ότι έχω και δίκιο........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω δεν εχω παει ποτε για ψυχοθεραπεια , δεν ειμαι υπερ ..............αλλο καποιος νεωτερος , που δεν εχει αντιμετωπισει σοβαρες δυσκολιες στην ζωη του , στην δουλεια του ......αυτος μπορει να παει , εγω με τιποτα ......

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    41
    Συμφωνώ, δεν πας με το παραμικρό. Φυσικά και όλοι περνάμε άσχημες περιόδους με στεναχώριες και προβληματα. Και φυσικά είναι ότι καλύτερο να έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε στηρίζουν επειδή σ'αγαπάνε και όχι επειδή τους πληρώνεις. Αν όμως η περίοδος θλίψης αρχίζει να γίνεται μεγάλη και έντονη, αν σε δυσκολεύει στην καθημερινότητά σου και αρχίζεις να ζορίζεσαι ακόμη και στα πιο απλά πράγματα και νιώθεις ότι δεν τα βγάζεις πέρα τότε ναι να ζητήσεις βοήθεια από ψυχολόγο/ψυχίατρο. Δεν είναι κακό. Δεν πρέπει να φτάνουμε και στο άλλο άκρο, δηλαδή να είμαστε για καιρό σε πολύ άσχημη κατάσταση και να μην ζητάμε βοήθεια από πείσμα. Το λέω γιατί το έχω κάνει αυτό εγώ και μου βγήκε σε κακό γιατί αντί να σταθώ μόνη μου στα πόδια μου εγώ χειροτερευα κ έχασα τον έλεγχο με αποτέλεσμα μετά να είναι πιο δύσκολη κ χρονοβόρα και η θεραπεία όταν πλέον πήγα σε γιατρό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σωστο αυτο , οσο εθιζεσαι στα χαπια , εθιζεσαι και στους ψυχολογους , εγω που πηγαινω καθε 1.5 στον ψυχιατρο , δεν εχουμε να πουμε τιποτα , οτι μου πει ,το ξερω ηδη , μονο για φαρμακα συζηταμε , ο καθενας ειναι ο καλυτερος ψυχοθεραπευτης του εαυτου του ..............διοτι πας στην αρχη για ενα σοβαρο σου προβλημα στον ψυχολογο , μετα , με το παραμικρο ΄προβλημα ' εχεις βρει το καταφυγιο σου εκει , ειμαι εντελως κατά ...................... ουτε πεθαμενος δεν θα πηγαινα .........εκτος αν ταχω τελειως χαμενα .......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Υποτίθεται ότι πας για να μιλήσεις όπως δεν μπορείς ούτε στον κολλητό σου, να βγάλεις πράγματα από μέσα σου, και να νιώσεις την εμπειρία ότι ο άλλος απέναντί σου σε καταλαβαίνει, σε νιώθει. ΄Και να αποκτήσεις επίγνωση, να συνειδητοποιήσεις τί νιώθεις και γιατί. Και μέσα από όλο αυτό, να βρεις μια κάποια λύτρωση, μια διέξοδο...
    Δεν κανεις ψυχοθεραπεια για να σου λύσουν αυτόματα και μαγικά τα προβλήματα, πας για να καταλαβεις πού σκαλώνει και γιατί ο κόμπος στο χτένι. Αντιμετωπίζεις πχ μια εσωτερική σύγκρουση, ένα δίλημμα και δεν το παλεύεις μόνος σου. Ε ναι η ψυχοθεραπεια σε έναν καλό ψυχοθεραπευτή μπορεί να ανοίξει δρομο...

    Εγώ πχ την κατανόηση που εισέπραξα από ψυχιάτρους δεν πρόκειται να την πάρω από κανένα περιβάλλον, φιλικό ή ακόμα χειρότερα συγγενικό, ίσα-ίσα εκεί θα με κατηγορήσουν κιόλας ότι φταίω. Ο φιλος θα σε συμβουλέψει, θα σου πει τη γνώμη του, θα σε κατευθυνει. Ο ψυχοθεραπευτης πάλι ποτε δεν θα σε κατευθυνει.
    Δεν εχουν όλοι τις ίδιες αντοχές ούτε την ίδια δύναμη απέναντι στις δυσκολίες...
    Και επίσης υπάρχουν άτομα που οσο παράταιρο κι αν ακουστεί, τα βγάζουν πέρα άνετα στα δύσκολα και την πατάνε στα εύκολα...

    Τα φάρμακα τα παίρνουμε όταν έχουμε οργανικά συμπτώματα πχ δεν μπορω να φάω/να κοιμηθώ/να δουλέψω/να μαζεψω το θολωμενο μου μυαλό/εχω σκεψεις που εχουν καταντησει εμμονες κλπ κλπ. Δεν χαπακωνομαι επειδη σημερα νιώθω down ή δεν έχω κέφια, βαριέμαι κλπ. Εχουν και τα χαπια τις δικές τους δυσκολίες, δεν σου λύνουν τα προβληματα την ίδια στιγμη μαγικά...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ε ναι η ψυχοθεραπεια σε έναν καλό ψυχοθεραπευτή μπορεί να ανοίξει δρομο...
    Ναι τι δρόμο όμως? το δρόμο της ψυχοθεραπείας? Αυτό είπα.... Η να πούμε ότι θα συμβεί αυτό αν ο ψυχοθεραπευτής είναι κακός?

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Εγω δεν εχω παει ποτε για ψυχοθεραπεια , δεν ειμαι υπερ ..............αλλο καποιος νεωτερος , που δεν εχει αντιμετωπισει σοβαρες δυσκολιες στην ζωη του , στην δουλεια του ......αυτος μπορει να παει , εγω με τιποτα ......
    Γιατί η δυσκολία πάει με την ηλικία?

    Κατ΄τα άλλα παιδιά τα λέτε πολύ ωραία...........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Επισκέφτηκα πρόσφατα με την μαμά μου μια ψυχίατρο στην Αθήνα. Είχε και ειδικότητα ψυχοθεραπεύτριας. Από αυτά που άκουσα εκεί μέσα εκείνη την ημέρα με έκανε να σιχαθώ την δική μου ψυχολόγο. Είχα ήδη σταματήσει να πηγαίνω στην δική μου ένα εξάμηνο μετά αφού πρώτα η ίδια ΑΠΟΡΟΥΣΕ με ποιό τρόπο ξεπέρασα την κατάθλιψη, αφού χτύπαγε πάνω στην πληγή και μου έλεγε εξωφρενικά πράγματα. Δεν θέλω να το σκέφτομαι. Εμετός απλά. Πρώτη φορά ένιωσα τόσο προδωμένη από άνθρωπο κι' αυτό επειδή στην ουσία ήταν ο άνθρωπος που ήξερα πως θα πάω και θα με καταλάβει γιατί; Γιατί αν μη τι άλλο ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ... Μου έλεγε να μην προσπαθώ να παλεύω για ένα πρόβλημα γιατί αυτή δεν ήταν η λύση. Όταν μου έλεγε η ψυχίατρος τα βήματα για να ξεπεράσεις κάτι, διαπίστωσα πως έκανα ό,τι ακριβώς μου τόνιζε η ψυχολόγος πως ήταν λάθος. Πολλές φορές επέμενα, της έλεγα πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να αποδεχτώ κάτι που είναι παράλογο, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ να την κάνω να με καταλάβει. Κάθε φορά με έκανε χειρότερα. Πόσες λανθασμένες και εγκληματικές πληροφορίες μου' χε δώσει. Μετά από την επίσκεψη στην ψυχίατρο άρχισα να εκτιμάω τον εαυτό μου, γιατί στην ουσία πάλευα τελείως μόνη μου και όχι μόνο δεν είχα στήριγμα αλλά είχα και τρικλοποδιές. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο όμως. Μπορεί να έπεσα και στην περίπτωση, δεν ξέρω, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως το πιο ιδανικό είναι αν κάποιος όντως χρειάζεται ψυχοθεραπεία, να καταφύγει στον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί. Ακόμη και να μην παίρνει φάρμακα, ένας ψυχίατρος που έχει ειδικευτεί στην ψυχοθεραπεία θα μπορεί να βοηθήσει πιο κατάλληλα λόγω των γνώσεών του. Δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμουν σήμερα ΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΓΑ. Τελικά πάνω απ' όλα πρέπει να βάζουμε το ένστικτό μας. Κανείς δεν θα μας "σώσει", πόσο μάλλον ένας άγνωστος που δεν του καίγεται καρφάκι. Τουλάχιστον όμως να το βουλώνει όταν έχει άγνοια παρά να φεύγεις χειρότερα απ' ό,τι μπήκες και να μην θες να τον ξαναδεις μπροστά σου. Δεν της κρατάω καμία κακία αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχασα τελείως την πίστη μου στους ψυχολόγους. Από πριν ήμουν προκατελειμμένη αλλά τώρα επιβεβαιώθηκα. Και δεν είναι μόνο λόγω της δικής μου περίπτωσης.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    41
    Δεν ειναι ευκολο να βρεις τον καταλληλο ψυχιατρο/ψυχολογο. Θελει τυχη η πολυ ψαξιμο. Εγω πηγα σε πολλους μεχρι να καταληξω σ'αυτον που τελικα με βοηθησε πολυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Είναι κανείς ξυπνιος;;; ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!!! Άσχημη... κι έλα που δεν πιστεύω στις κρίσεις πανικού και νομίζω οτι κατι παθαίνω.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by deep View Post
    Επισκέφτηκα πρόσφατα με την μαμά μου μια ψυχίατρο στην Αθήνα. Είχε και ειδικότητα ψυχοθεραπεύτριας. Από αυτά που άκουσα εκεί μέσα εκείνη την ημέρα με έκανε να σιχαθώ την δική μου ψυχολόγο. Είχα ήδη σταματήσει να πηγαίνω στην δική μου ένα εξάμηνο μετά αφού πρώτα η ίδια ΑΠΟΡΟΥΣΕ με ποιό τρόπο ξεπέρασα την κατάθλιψη, αφού χτύπαγε πάνω στην πληγή και μου έλεγε εξωφρενικά πράγματα. Δεν θέλω να το σκέφτομαι. Εμετός απλά. Πρώτη φορά ένιωσα τόσο προδωμένη από άνθρωπο κι' αυτό επειδή στην ουσία ήταν ο άνθρωπος που ήξερα πως θα πάω και θα με καταλάβει γιατί; Γιατί αν μη τι άλλο ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ... Μου έλεγε να μην προσπαθώ να παλεύω για ένα πρόβλημα γιατί αυτή δεν ήταν η λύση. Όταν μου έλεγε η ψυχίατρος τα βήματα για να ξεπεράσεις κάτι, διαπίστωσα πως έκανα ό,τι ακριβώς μου τόνιζε η ψυχολόγος πως ήταν λάθος. Πολλές φορές επέμενα, της έλεγα πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να αποδεχτώ κάτι που είναι παράλογο, ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ να την κάνω να με καταλάβει. Κάθε φορά με έκανε χειρότερα. Πόσες λανθασμένες και εγκληματικές πληροφορίες μου' χε δώσει. Μετά από την επίσκεψη στην ψυχίατρο άρχισα να εκτιμάω τον εαυτό μου, γιατί στην ουσία πάλευα τελείως μόνη μου και όχι μόνο δεν είχα στήριγμα αλλά είχα και τρικλοποδιές. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο όμως. Μπορεί να έπεσα και στην περίπτωση, δεν ξέρω, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις. Αυτό που ξέρω όμως είναι πως το πιο ιδανικό είναι αν κάποιος όντως χρειάζεται ψυχοθεραπεία, να καταφύγει στον ψυχίατρο που τον παρακολουθεί. Ακόμη και να μην παίρνει φάρμακα, ένας ψυχίατρος που έχει ειδικευτεί στην ψυχοθεραπεία θα μπορεί να βοηθήσει πιο κατάλληλα λόγω των γνώσεών του. Δεν ξέρω πόσο χειρότερα θα ήμουν σήμερα ΑΝ ΤΗΝ ΑΚΟΥΓΑ. Τελικά πάνω απ' όλα πρέπει να βάζουμε το ένστικτό μας. Κανείς δεν θα μας "σώσει", πόσο μάλλον ένας άγνωστος που δεν του καίγεται καρφάκι. Τουλάχιστον όμως να το βουλώνει όταν έχει άγνοια παρά να φεύγεις χειρότερα απ' ό,τι μπήκες και να μην θες να τον ξαναδεις μπροστά σου. Δεν της κρατάω καμία κακία αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς έχασα τελείως την πίστη μου στους ψυχολόγους. Από πριν ήμουν προκατελειμμένη αλλά τώρα επιβεβαιώθηκα. Και δεν είναι μόνο λόγω της δικής μου περίπτωσης.
    Εχεις απόλυτο δίκιο....δηλαδή η ψυχολόγος ερχόταν σε σύγκρουση με με τον ψυχίατρο?
    Όσο για το ότι έπεσες στην περίπτωση , μάλλον κυκλοφορούν πολλοί τέτοιοι από αυτά που λέγονται.......

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Είναι κανείς ξυπνιος;;; ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!!! Άσχημη... κι έλα που δεν πιστεύω στις κρίσεις πανικού και νομίζω οτι κατι παθαίνω.
    Εγώ....τι έγινε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cube View Post

    Γιατί η δυσκολία πάει με την ηλικία?
    ..........
    Παει , πως δεν παει , αμα εχεις αντιμετωπισει φουρτουνες στην δουλεια σου , και αλλων ειδων προσωπικα προβληματα , πιο πολυ στην δουλεια , ειναι βεβαια και τι δουλεια εχεις κανει , αν ησουν ανθοπωλης , δεν σκληραγωγεισαι και πολυ .........ανθοπωλης ομως δεν ημουνα ,. και εχω αντιμετωπισει σοβαρες δυσκολιες , ε , μετα αντιμετωπιζρεις πιο κουλ , την οποιαδηποτε δυσκολια .....................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by novia35 View Post
    Είναι κανείς ξυπνιος;;; ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ!!!!! Άσχημη... κι έλα που δεν πιστεύω στις κρίσεις πανικού και νομίζω οτι κατι παθαίνω.
    Ειδες Κιουμπ τι κανεις στα μελη με τα θρεντ σου ? θα σε προτεινω για μπαν , ζημιαρα εισαι .........

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Παει , πως δεν παει , αμα εχεις αντιμετωπισει φουρτουνες στην δουλεια σου , και αλλων ειδων προσωπικα προβληματα , πιο πολυ στην δουλεια , ειναι βεβαια και τι δουλεια εχεις κανει , αν ησουν ανθοπωλης , δεν σκληραγωγεισαι και πολυ .........ανθοπωλης ομως δεν ημουνα ,. και εχω αντιμετωπισει σοβαρες δυσκολιες , ε , μετα αντιμετωπιζρεις πιο κουλ , την οποιαδηποτε δυσκολια .....................
    Κοίτα μην τον υποτιμάς τον ανθοπώλη , δεν ξέρεις τι χώνει μες στις γλάστρες! :p
    Γενικά τώρα ναι συμφωνώ, στο ''δεν μασας'' πάει αυτό ε? έτσι και αλλιώς μια δουλειά , ανθοπώλης ας πούμε, έχει επιχείρηση έτσι? δεν είναι πάντα τόσο απλό να μην φαλιρίσεις κλπ......και ένας ανθοπώλης δηλαδή δεν είναι ότι φτιάχνει ανθοδέσμες και ο μήνας έχει 9.........

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ειδες Κιουμπ τι κανεις στα μελη με τα θρεντ σου ? θα σε προτεινω για μπαν , ζημιαρα εισαι .........
    Περιμένω το σαρκοβόρο φυτό που μου τα ξες...........αλλιώς θα στο δώσω να το φας ! θα μου το δώσει δωρεάν ο ανθοπώλης που υποτιμάς :P

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Βλέπω πολλά ποστ να προτρέπουν ψυχοθεραπεία και ψυχολόγους......
    Και ρωτώ το γιατί?
    Όποιος δεν έχει διάθεση μια περίοδο στη ζωή του πάει για ψυχοθεραπεία?
    Όποιος είναι θλιμμένος πάει για ψυχοθεραπεία?
    Όποιος ζει σε ένα κακό περιβάλλον πάει για ψυχοθεραπεία?
    Δεν λέω αν έχεις κατάθλιψη κλπ, αλλά ποτέ δεν θα είναι όλα καλά στη ζωή σου, θα χεις και φάσεις απαισιοδοξίας και θλίψης, μοναξιάς κλπ......
    το φάρμακο είναι η ψυχοθεραπεία? Καλύτερα δεν είναι να στηριχτείς στα πόδια σου, να παρατηρήσεις τον εαυτό σου, να ζητήσεις στήριξη από περιβάλλον κλπ και να αφήσεις την ψυχοθεραπεία ως τελευταία λύση?
    Εγώ λέω ότι είναι και εθιστικό αυτό........άμα πας, τσουπ σου σκάει κάτι μετά, άντε για μια ψυχοθεραπεία.....
    Μια σκέψη αυτό..........δεν λέω ότι έχω και δίκιο........
    φυσικα και ειναι καλυτερο να στηριζεσαι στα ποδια σου και να τα ξεπερνας/ διαχειριζεσαι ολα.
    μπορεις??? αν μπορεις ΚΑΝΤΟ, τι καθεσαι?? (οχι εσυ προσωπικα, ο καθενας).
    αν ομως φαινεται το προβλημα να συνεχιζεται κι οσο παει η ζωη σου να οδηγειται σε αδιεξοδο, η εστω να χανεις υπερβολικα πολυ χρονο η χρονια με το προβλημα, γιατι να μην πας?

    οσο για το 'εθιστικο", η καλη ψυχοθεραπεια δεν σου δινει ετοιμες λυσεις να πας να τις εφαρμοσεις, αλλα σε στηνει στα ποδια σου για να τις βρεις μονος σου. οποτε, αν ειναι καλη η ψυχοθεραπεια, σε τι να εθιστεις? στο να εισαι λειτουργικος και αυταρκης?
    μιλαει ο ασχετος βεβαια, που δεν εχει παει ποτε σε ψυχολογο (εγω). αν βρεθω ποτε σε αδιεξοδο, θα παω. δεν εχει συμβει ακομα.

    το σε ποιον θα πας ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια.
    δυστυχως με την ελλειψη ελεγχων καταλληλοτητας και ψυχικης ισορροπιας των ψυχοθεραπευτων στην ελλαδα, μπορει να καταληξεις σε ψυχολογο που χρειαζεται περισσοτερη θεραπεια απο εσενα... απο ψυχοθεραπειες δεν εχω προσωπικη πειρα, απο μισοτρελη ψυχολογο, εχω ομως. απορω πως την εχουν ακομα εξω..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ
    By Johnc in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 33
    Last Post: 04-01-2015, 13:10
  2. Γρήγορα Βοήθεια!
    By EpheChan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 19-04-2014, 02:25
  3. γρηγορα κ ασυνειδητα;;;;;;;
    By μαύρα χάλια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 29-11-2013, 17:36
  4. ποσο γρήγορα μας διωξατε από εδω
    By Συνήθεια in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-06-2013, 16:27
  5. Γρήγορα σπίτι...
    By raphsssodos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 10-09-2006, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •