δεν νιώθω καθόλου καλά.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι???!!! ελα ρε!! λυπαμαι πολυ!
    δεν εχεις εσυ ζαναξ μσζι σου για ωρα αναγκης?
    κατι παιζει..ναι..εχεις πολλη πιεση κ εκτονωθηκε τωρα....
    έλα ρε συ ένταξη, πιστεύω θα περάσει και αυτό τόσα πέρασα... θα το αντέξουμε όσο δύσκολο και αν είναι....

    όχι δυστυχώς xanax δεν έχω..

    το αστείο είναι ότι το πήρα για να χαλαρώσω και αυτό μου έφερε νεύρικοτιτα τωρα... αλλα ταυτόχρονα παρα πολύ καλή διάθεση.. αλλα το άγχος ύπαρxει...!

    τώρα περιμένω να περάσει η δράση του... γιατί είμαι λες και ήπια 10 καφέδες...! τα ματια μου ανοιχτά και καλύτερη συγκέντρωση...! τι τρελό είναι αυτό τώρα... χαχαχα πραγματικά γελάω με τον ευατό μου κάποιες φορες... όλα τα τρελα σε εμενα...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κοιτα το ζαναξ δεν κραταει πολλες ωρες..αυτο το 0.5 ειδικα που ειναι μικρουλι προφανως τωρα ενιαι σκονη στην αραβια..
    εν πιστευω οτι η νευρικοτητα οφειλεται σε αυτο..μπορει η νευρικοτητα να ειναι δικη σου.
    το χαναξ ειδικα φενρει ηρεμια κ υπνηλια ΑΝ δεν το εχεις συνηθισει.
    σημερα πως εισαι?εγω παραξενα ακομα..ππηρα μισο λεξο τωρα να δω πως θα ειμαι..
    νιωθω αναστατωμενη κ καπως παραξενα..ενα βημα πριν την κανονικη υποτροπη.
    μιλησα με τον ψυχιατρο κ μου ειπε οταν παρψ τις εξετασεις του θυρεοειδη να παω να μιλησουμε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    κοιτα το ζαναξ δεν κραταει πολλες ωρες..αυτο το 0.5 ειδικα που ειναι μικρουλι προφανως τωρα ενιαι σκονη στην αραβια..
    εν πιστευω οτι η νευρικοτητα οφειλεται σε αυτο..μπορει η νευρικοτητα να ειναι δικη σου.
    το χαναξ ειδικα φενρει ηρεμια κ υπνηλια ΑΝ δεν το εχεις συνηθισει.
    σημερα πως εισαι?εγω παραξενα ακομα..ππηρα μισο λεξο τωρα να δω πως θα ειμαι..
    νιωθω αναστατωμενη κ καπως παραξενα..ενα βημα πριν την κανονικη υποτροπη.
    μιλησα με τον ψυχιατρο κ μου ειπε οταν παρψ τις εξετασεις του θυρεοειδη να παω να μιλησουμε.
    σήμερα ξύπνησα με ζαλάδα και Μυϊκή Αδυναμία αδυναμία..! αν πάρω xanax εγω μονο υπνιλια δεν εχω.. αλλα μου δινει πολυ ενεργεια... :P

    να φανταστείς μπορεί να πάρω ένα 0.5 και να βγω έξω και να είμαι μέσα στην τρελή χαρά..

    σήμερα έκανα 2 τσιγάρα ελαφριά το πρωί με τον καφέ μου να χαλαρώσω αλλα χειρότερα έγινα.. σαν μεθυσμένος νιώθω ακόμα.. :P

    όταν βραδιάζει είμαι καλύτερα πάντως σε διάθεση αλλα αυτή η αδυναμία στα χερια δεν λέει να με αφήσει με τίποτα...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επειδη εχεις στρες βγαινει με αυτον τον τροπο..
    το βραδι η κορτιζολη μας πεφτει οποτε νιωθουμε χαλαροτεροι.
    κ γω το πρωι ειμαι με τα πιο κουλα συμπτωμτα κ σκεψεις..
    δεν ξερω για το ζαναξ αν κανει κατι τετοιο.πρωτη φορα το ακουω..εγω με το ζαναξ ταβλιαζομαι..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    επειδη εχεις στρες βγαινει με αυτον τον τροπο..
    το βραδι η κορτιζολη μας πεφτει οποτε νιωθουμε χαλαροτεροι.
    κ γω το πρωι ειμαι με τα πιο κουλα συμπτωμτα κ σκεψεις..
    δεν ξερω για το ζαναξ αν κανει κατι τετοιο.πρωτη φορα το ακουω..εγω με το ζαναξ ταβλιαζομαι..
    στον κάθε άνθρωπο λειτουργεί διαφορετικά το xanax επίσης πολύ σημαντικό ρολο παίζει σε τι κατάσταση είσαι όταν πάρεις το xanax..

    εγώ τώρα περιμένω να κάνω εξέτασης.. αυτές της ημερες αλλα νομίζω δεν φτάνει μονο η αιματολογικές... θέλω να κάνω μαγνητική γιατί νομίζω πως ο εγκέφαλος μου έχει κάτι.. αλλα όσο και να νομίζω δεν θα κάνω γιατί είμαι σίγουρος ότι το άγχος μπορεί να δημιουργήσει τα πιο τρελα συμτώματα.... γενικά νιώθω πολύ περίεργα όλη μέρα.. αισθάνομαι γύρο μου τα πάντα σα να ονειρεύομαι.. είναι η πιο άσχημη εμπειρία τις ζωής μου...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αυτο που νιωθεις οτι ειναι σαν να ονειρευεσαι λεγεται αποπραγματοποιηση κ ειναι συμπτωμα του τρελλου στρες.
    οταν βαρεσει δλδ κοκκινο το στρες.αυτο παθαινω κ γω κ αυτο αισθανομαι αυτες τις μερες.
    οταν χαλαρωσεις εντελως θα φυγει κ αυτο..ο εγκεφαλος σου τιποτα δεν εχει..τσαμπα θα κανεις μαγνητικη..
    κ γω παντως το εχω παθει αυτο πολλες φορες κ την πρωτη φορα που το επαθα ηθελα να παω να κανω μαγνητικη..πλεον αποτελει το κυριο μυο συμπτωμα κ εδω μεσα πολλα παιδια το εχουν.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Καλησπέρα παιδιά..νέα στο forum οπότε για τυχόν λάθη ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη. Πέρασα κι εγω δυστυχώς από τη φάση των κρίσεων, έντονου άγχους, δυσθυμίας και λοιπών που πολλοί θα τα ζείτε. Πήρα διάφορα βοηθητικά φαρμακάκια...η λύση; Για μενα τουλάχιστον η ψυχοθεραπεία. Δώρο θεού ένας άνθρωπος που με έβαλε σε άλλους δρόμους, σωστός άνθρωπος και κατ επέκταση επαγγελματίας. Έδωσε βάση σε μένα, στο χαρακτήρα μου , στον τρόπο ζωής μου και έκανε αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν. Με ξύπνησε και με βοήθησε να βρω τη λύση μου με και χωρίς αυτόν. Τωρα υγιής πια, δεν έχω παρά να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ όσους αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα. Καθε κουβέντα και ερώτηση δεκτή. Καλή σας ημέρα.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by Ξένια1 View Post
    Καλησπέρα παιδιά..νέα στο forum οπότε για τυχόν λάθη ζητάω εκ των προτέρων συγγνώμη. Πέρασα κι εγω δυστυχώς από τη φάση των κρίσεων, έντονου άγχους, δυσθυμίας και λοιπών που πολλοί θα τα ζείτε. Πήρα διάφορα βοηθητικά φαρμακάκια...η λύση; Για μενα τουλάχιστον η ψυχοθεραπεία. Δώρο θεού ένας άνθρωπος που με έβαλε σε άλλους δρόμους, σωστός άνθρωπος και κατ επέκταση επαγγελματίας. Έδωσε βάση σε μένα, στο χαρακτήρα μου , στον τρόπο ζωής μου και έκανε αυτό ακριβώς που χρειαζόμουν. Με ξύπνησε και με βοήθησε να βρω τη λύση μου με και χωρίς αυτόν. Τωρα υγιής πια, δεν έχω παρά να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ όσους αντιμετωπίζουν κάποιο πρόβλημα. Καθε κουβέντα και ερώτηση δεκτή. Καλή σας ημέρα.
    Ξενια να σε ρωτήσω κατι, οταν ξεκίνησαν ολα αυτα που περιγράφεις, υπήρχαν κάποια προβλήματα που αντιμετώπιζες τοτε και μπορεί να σε επηρέασαν;Ας πουμε οικογενειακά θέματα, ένας χωρισμός, μια αποτυχία κλπ ή δεν υπήρχε κατι ιδιαίτερο;

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Γεια σου kerasi... Η αλήθεια είναι πως δεν είχα καποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τους γονείς μου. Στην πορεία όμως της ψυχοθεραπείας μου κατάλαβα πως πολλά πράγματα στη συμπεριφορά τους με ενοχλούσαν και δεν τα έβλεπα. Χωρισμό δύσκολο δεν είχα βιώσει , ούτε κάποια ιδιαίτερη αποτυχία. Νόμιζα πως γενικώς τα περισσότερα στη ζωη μου πάνε καλά. Στη συνέχεια αντιλήφθηκα ότι τελικά δεν πήγαιναν όσο καλά θα ήθελα εγώ και εξ αυτού ξεκίνησαν τα δυσκολα.....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αφου μπορείς τωρα και τα διαχειρίζεσαι καλύτερα είναι ευχάριστο αυτο. Εκτος απο τη σχέση σου με τους γονείς ποια αλλα ζητήματα στη ζωή σου είναι που τα είδες πλεον με αλλο ματι; Δηλαδη αν θες να μου αναλύσεις λιγο την τελευταία σου πρόταση για να καταλάβω, ισως με κάποια παραδείγματα.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    3
    Λοιπόν πριν ξεκινήσω την ψυχοθεραπεία δεν είχα αναγνωρίσει τα "θέλω "μου...Έβλεπα και έπραττα μόνο σύμφωνα με τα 'θέλω'' των άλλων. Αυτοι οι άλλοι στα πρώτα χρόνια της ζωης μου ήταν οι γονείς, μετά ήρθαν τα θέλω του συντρόφου μου, των φίλων , των εργοδοτών μου. Όλα αυτα μου προκαλούσαν άγχος και πίεση, τα οποία όμως αγνοούσα ασυνείδητα. Κάνοντας ψυχοθεραπεία για να λύσω το ζήτημα των κρίσεων, βγήκαν στη φόρα διάφορα ελλείμματα. Εκεί ήταν το δύσκολο κομμάτι, όταν δηλαδή βλέπεις πως το πρόβλημά σου το δημιουργείς κατά βάση ΕΣΥ ο ίδιος. Μετα από κάποιες συνεδρίες άλλαξα σχεδόν ριζικά. Απέκτησα προσωπικά ''θέλω'' , έγινα πιο επιλεκτική , αρχισα να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου, βγήκα από το τρυπακι του συνεχους άγχους και των φοβιών και πήρα αυτό που λενε τη ζωη ΜΟΥ στα χερια ΜΟΥ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    χαιρομαι που εισαι καλα..κ γω οταν ειχα κρισεις πανικου στα 17 ξεκινησα ψυχοθεραπεια κ θεραπευτηκα εντελως απο τις κρισεις, ιΨΔ κ φοβιες..ειχα γινει αλλος ανθρωπος κ χωρις κανενα φαρμακο..πηγαινα καλα μεχρι που ενας χωρισμος πολυ κακος, με ξαναεριξε σε καταθλιψη βαρια κ εκανα στρες συνεχομενο..το αντιμετωπισα παλι μεσα στην ομαδα μου κ εγινα καλα κ απο αυτο..
    μετα ημουν εντελως καλα για 6 χρονια..μεχρι που ηρθε το graves(υπερθυρεοειδισμος) κ απο τοτε καθε χρονο εχω μια υποτροπη με στρες αλλα σκετο στρες που οταν συμβει τα παιζω στην κυριολεξια..
    τωρα πια εχω ολοκληρωσει την ψυχοθεραπεια κ ασχοληθηκα με την συμπεριφοριστικη ομως ακομα το στρες καπου καπου οταν συμβει κατι κακο ερχεται κ κατσικωνεται..
    φαντασου να μην ειχα κανει καθολου ψυχοθεραπεια ετσι?
    πλεον το αντιμετωπιζω φαρμακευτικα..δλδ αν κανω υποτροπη ξεκιναω αντικταθλιπτικο για 2 χρονια.
    παντως κρισεις πανικου πλεον δεν θυμαμαι καν πως ειναι κ δεν το χω ξαναπαθει ποτε.
    ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος παιδια..κατι που μπορει να ειναι πανακεια για εμενα..για καποιον αλλον να μην λειτουργει.
    ειναι τοσο υποκειμενικα τελικα ολα αυτα..

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    έγινε μια αλλαγή στην θεραπεία μου και αυξήσαμε την δόση του cipralex στα 15mg

    τώρα από την επομενη εβδομάδα περιμένω και αποτελέσματα γενικές αίματος και του θυροειδή κλπ και βλέπουμε...

    xanax 1 χάπι 0.5mg μέσα στο πορτοφόλι πάντα υπάρχει για να προλάβουμε την κρίση :P

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω εδωσα αιμα εχτες για θυρεοειδη σημερα βγαινουν.ξυπνησα φριχτα με στρες..πηρα ζαναξ κ τωρα αγγιξα το ζεν.. αναπνεω κανονικα..καθαρισε το κεφαλι μου κ εχω διαθεση.
    κ ολα αυτα με ενα ζαναξ 0.5..
    αν φευγει το στρες η ζωη ειναι κανονικη....θεε μου τι τραβαμε.

  15. #30
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    εγω εδωσα αιμα εχτες για θυρεοειδη σημερα βγαινουν.ξυπνησα φριχτα με στρες..πηρα ζαναξ κ τωρα αγγιξα το ζεν.. αναπνεω κανονικα..καθαρισε το κεφαλι μου κ εχω διαθεση.
    κ ολα αυτα με ενα ζαναξ 0.5..
    αν φευγει το στρες η ζωη ειναι κανονικη....θεε μου τι τραβαμε.
    Τώρα είσαι καλύτερα?

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ειμαι καθολου καλα
    By giannis97 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 06-08-2015, 14:53
  2. sos δεν είμαι καθόλου καλά
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 28
    Last Post: 12-09-2014, 04:10
  3. Replies: 44
    Last Post: 08-10-2012, 21:32
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  5. δεν ειμαι καθολου καλα
    By kyknos25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 18-07-2011, 10:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •