συνεχεια αρρωστη, δεν βλεπω διαφυγη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56

    συνεχεια αρρωστη, δεν βλεπω διαφυγη

    Εχω 4 μηνες που νιωθω χαλια.Δεν μπορω ουτε να κοιμηθω απο στομαχοπονο. Εχω κανει ολες τις εξετασεις αλλα ολα φαινονται οκ αλλα εγω υποφερω συνεχεια. Στο μεταξυ παραιτηθηκα και τωρα μετα απο κοπο βρηκα δουλεια αλλα πως να παω?Πως μπορω να δουλεψω οταν τις νυχτες δεν κοιμαμαι? Περασα ολο το καλοκαιρι με εγχειρησεις και με ιωσεις. Νιωθω πως βαδιζω για την καταστροφη. Νιωθω πως δεν θα καταφερω να παω στη δουλεια, πως ολα τελειωσαν. Κανενα φαρμακο δεν με βοηθησε, δοκιμασα ο,τι υπαρχει για στομαχι και ο,τι υπαρχει απο ηρεμηστικο αλλα ειμαι συνεχεια αρρωστη! Και πριν αρχισω να νιωθω ετσι ημουν πολυ χαρουμενη! Να πω πως ειχα αγχος και με πειραξε αυτο...οχι ημουν πολυ ευτυχισμενη.
    Δεν ξερω τι αλλο να κανω. Καθομαι 4 το πρωι στη κουζινα για να μην ανησυχησω αλλη μια φορα τους δικους μου και εχω πλανταξει. Δεν αντεχω αλλο ετσι...Και πριν μου πειτε να δω γιατρο...εχω δει απειρους χωρις να μπορεσουν να βοηθησουν.Νιωθω πως καταστραφηκα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σαν νευρωση στομαχου ακουγεται ........δεν μπορει να διαγνωστει η νευρωση , εγω αμα εχω στομαχικα παιρνω ενα librax , ηρεμιστικο στομαχου , και περνανε ολα , θελει συνταγη ομως ......................και δεν καταστραφηκες , θα περασει , μην το παιρνεις ετσι βαρια .......αμα δεις οτι δεν περναει , κανε μια γαστροσκοπηση , εχω κανει , δεν ειναι τιποτα , σου κανουν ενα μπλακ-αουτ ( ενα λαιτ ειδος αναισθησιας , για να περασουν τον σωληνα 9mm με τις οπτικες ινες ) και βλεπουν ακριβως τι συμβαινει , να μην περασει , αποκλειεται ..........ισως ειναι και γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση , διαφραγματοκηλη , αυτα θα φανουν στην γαστροσκοπηση ......

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σαν νευρωση στομαχου ακουγεται ........δεν μπορει να διαγνωστει η νευρωση , εγω αμα εχω στομαχικα παιρνω ενα librax , ηρεμιστικο στομαχου , και περνανε ολα , θελει συνταγη ομως ......................και δεν καταστραφηκες , θα περασει , μην το παιρνεις ετσι βαρια .......αμα δεις οτι δεν περναει , κανε μια γαστροσκοπηση , εχω κανει , δεν ειναι τιποτα , σου κανουν ενα μπλακ-αουτ ( ενα λαιτ ειδος αναισθησιας , για να περασουν τον σωληνα 9mm με τις οπτικες ινες ) και βλεπουν ακριβως τι συμβαινει , να μην περασει , αποκλειεται ..........ισως ειναι και γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση , διαφραγματοκηλη , αυτα θα φανουν στην γαστροσκοπηση ......
    η νευρωση κραταει τοσο καιρο? και χτυπαει βραδυ?
    μου κανανε γαστροσκοπηση 2 φορες! δεν ειχα τπτ εκτος απο 'εντονη περισταλση'.
    μου δωσανε διαφορα και εχω δοκιμασει. cilrotron, losec, ibutin, zantac (αυτο με κανει και νιωθω χειροτερα...) και λιμπραξ. το πηρα 3 μερες και δεν ειχα δει διαφορα. ποσο παιρνει να νιωσεις διαφορα? γιαυτο εχω απηυδησει. νιωθω πως τπτ δεν με βοηθαει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολα αυτα που αναφερεις, ειναι καταλληλα για το στομαχι , ιδιως το losec , που πρεπει να το παιρνεις συστηματικα , προκειται για θεραπεια ημερων /εβδομαδων , το zantac ας πουμε , ειναι για συμπτωματικη αντιμετωπιση , το losec , εχει θεραπευτικο σχημα ..............εντονη περισταλση , που ειναι οι ακουσιες κινησεις που κανει το στομαχι η και το εντερο , μπορει να οφειλεται μονο σε ψυχολογικους λογους , δεν ειναι ασθενεια , πχ ελκος ......τα λιμπραξ πιθανον ειναι καταλληλα , αλλα κι αυτα εχουν θεραπευτικο σχημα , ενας γιατρος θα σου ορισει ποσα , γαστρεντερολογος , και για ποσο πρεπει να παρεις , ανω του ενος/μερα πιθανον και για καποιο διαστημα , αλλωστε απαγορευεται να σου συστησω εγω την δοσολογια ............η νευρωση στομαχου , μπορει να κραταει χρονια , το ποτε χτυπαει , ποικιλλει απο ασθενη σε ασθενη ..................... υποθετω οτι θακους και γουργουρητα , αυτη ειναι περισταλση , μην τρως μεγαλα γευματα , η καρυκευματα , μικρα και συχνα ................, ειναι κατι σαν το συνδρομο ευερεθιστου εντερου , που πολλοι το εχουν ............θελω να σε καθησυχασω , δεν επιτρεπεται να σου συστησω εγω αγωγη , θαταν και ανευθυνο εκ μερους μου , και εναντια στους κανονισμους , ενας γαστρεντερολογος , θα σου βρει την λυση , μην θορυθησαι , μην κανεις αλλη γαστροσκοπηση , υπεραρκουν δυο , θα βρεθει λυση , παντως ειναι νευροφυτικης φυσεως ...................
    και καφεδες κομμενοι , οπως και αλκοολ .............

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολα αυτα που αναφερεις, ειναι καταλληλα για το στομαχι , ιδιως το losec , που πρεπει να το παιρνεις συστηματικα , προκειται για θεραπεια ημερων /εβδομαδων , το zantac ας πουμε , ειναι για συμπτωματικη αντιμετωπιση , το losec , εχει θεραπευτικο σχημα ..............εντονη περισταλση , που ειναι οι ακουσιες κινησεις που κανει το στομαχι η και το εντερο , μπορει να οφειλεται μονο σε ψυχολογικους λογους , δεν ειναι ασθενεια , πχ ελκος ......τα λιμπραξ πιθανον ειναι καταλληλα , αλλα κι αυτα εχουν θεραπευτικο σχημα , ενας γιατρος θα σου ορισει ποσα , γαστρεντερολογος , και για ποσο πρεπει να παρεις , ανω του ενος/μερα πιθανον και για καποιο διαστημα , αλλωστε απαγορευεται να σου συστησω εγω την δοσολογια ............η νευρωση στομαχου , μπορει να κραταει χρονια , το ποτε χτυπαει , ποικιλλει απο ασθενη σε ασθενη ..................... υποθετω οτι θακους και γουργουρητα , αυτη ειναι περισταλση , μην τρως μεγαλα γευματα , η καρυκευματα , μικρα και συχνα ................, ειναι κατι σαν το συνδρομο ευερεθιστου εντερου , που πολλοι το εχουν ............θελω να σε καθησυχασω , δεν επιτρεπεται να σου συστησω εγω αγωγη , θαταν και ανευθυνο εκ μερους μου , και εναντια στους κανονισμους , ενας γαστρεντερολογος , θα σου βρει την λυση , μην θορυθησαι , μην κανεις αλλη γαστροσκοπηση , υπεραρκουν δυο , θα βρεθει λυση , παντως ειναι νευροφυτικης φυσεως ...................
    και καφεδες κομμενοι , οπως και αλκοολ .............
    σευχαριστω που μπηκες ακομα και στον κοπο να απαντησεις! μου δωσανε δοσολογιες, αλλα οταν δεν καλυτερευα μετα απο 3-4 μερες μου αλλαζαν θεραπεια...και ετσι αποκλεισα ολα τα φαρμακα σχεδον. ολοι που ειδα μου δωσανε αλλα φαρμακα και μαλιστα ο ενας διαφωνουσε με τα φαρμακα του προηγουμενου...
    ακουω παρα πολλα γουργουρητα!! παρα πολλα! κυριως βραδυ. εχει τυχει να ξυπνησω απο το θορυβο τους και την ενταση τους. το losec το πηρα δυο μηνες αλλα δεν βλεπω αλλαγες. η νευρωση ειναι η ιδια με τη λειτουργικη δυσπεψια? τωρα ο γαστρεντερολογος μου εδωσε cilrotron εδω και δυο βδομαδες μαζι με zurcazol αλλα δεν νομιζω πως με βοηθα το cilrotron. μηπως ενας νευρολογος θα μπορουσε να βοηθησει παραπανω?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σε 3-4 μερες , δεν ειναι σωστο ναλλαζεις θεραπεια , πρεπει να δωσεις πολυ περισσοτερο χρονο στο φαρμακο να δρασει ........τα γουργουρητα , τανεφερα , αναμενομενα ειναι , επιβεβαιωνουν την σωστη διαγνωση ' εντονη περισταλση ' .......το losec , συγχρονο και καλο φαρμακο , ειναι κυριως για στομαχικες διαταραχες που εχουν σχεση με υπερεκκριση στομαχικων υγρων , η ερεθισμενα τοιχωματα στομαχου , με αποτελεσμα καουρες , που υποθετω οτι δεν εχεις ........η νευρωση δεν ειναι ιδια με την λειτουργικη δυσπεψια , αλλα μπορει να προκαλει δυσπεψια .......τωρα για τον νευρολογο η γαστρεντελογο , δεν ξερω , απτεται και των δυο ειδικοτητων αυτο που σου συμβαινει , οι γαστρεντερολογοι , ειναι κατατοπισμενοι επαρκως στις νευρωσεις , οποτε η γνωμη μου , ειναι γαστρεντερολογος ...... μην ανησυχεις , οσο ανησυχεις , εντεινεις το προβλημα , θα περασει ..........

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε 3-4 μερες , δεν ειναι σωστο ναλλαζεις θεραπεια , πρεπει να δωσεις πολυ περισσοτερο χρονο στο φαρμακο να δρασει ........τα γουργουρητα , τανεφερα , αναμενομενα ειναι , επιβεβαιωνουν την σωστη διαγνωση ' εντονη περισταλση ' .......το losec , συγχρονο και καλο φαρμακο , ειναι κυριως για στομαχικες διαταραχες που εχουν σχεση με υπερεκκριση στομαχικων υγρων , η ερεθισμενα τοιχωματα στομαχου , με αποτελεσμα καουρες , που υποθετω οτι δεν εχεις ........η νευρωση δεν ειναι ιδια με την λειτουργικη δυσπεψια , αλλα μπορει να προκαλει δυσπεψια .......τωρα για τον νευρολογο η γαστρεντελογο , δεν ξερω , απτεται και των δυο ειδικοτητων αυτο που σου συμβαινει , οι γαστρεντερολογοι , ειναι κατατοπισμενοι επαρκως στις νευρωσεις , οποτε η γνωμη μου , ειναι γαστρεντερολογος ...... μην ανησυχεις , οσο ανησυχεις , εντεινεις το προβλημα , θα περασει ..........
    φοβαμαι μηπως ειναι κατι το οποιο δεν βρηκανε.
    οχι καουρες δεν εχω, φουσκωματα εχω καμια φορα ταση για εμετο και εφιαλτες καθε νυχτα!
    δεν ξερω ποιον γαστρεντερολογο να εμπιστευτω. ενας μου ειπε ειναι λειτουργικη δυσπεψια δυσπεψια κ εδωσε θεραπεια αλλα τπτ.., ο αλλος ειπε δεν ειναι δυσπεψια παρε αλλα χαπια...ο τριτος ειπε μην παρεις τπτ θα περασει σε καποιους μηνες. κανεις δεν εχει συμφωνησει. κι εχω δει τους καλυτερους στη σαλονικη. ισως νευρολογος να ξερει καλυτερα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    γεια σου,
    εγω οταν υπεφερα απο το burn out στην δουλεια μου ,το πρωτο που επιρεαστηκε ηταν το στομαχι μου!

    υπεφερα απο εντονα ρεψιματα,ταση για εμετο ,απωλεια ορεξης ,και σφιξιμο στο στομαχι με λιγο πονο!

    οι γαστροσκοπησεις δεν εδειξαν τιποτα ,το cilroton με βοηθησε λιγο ,αλλα το προβλημα εληξε οταν απευθυνθηκα σε ψυχιατρο που μου εδωσε αντικαταθληπτικα ssri.

    μολις μετα απο 1 περιπου μηνα ενηργησαν και ηρεμησε το νευρικο μου συστημα ,τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν!

    αυτη ειναι η εμπειρια μου.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    γεια σου,
    εγω οταν υπεφερα απο το burn out στην δουλεια μου ,το πρωτο που επιρεαστηκε ηταν το στομαχι μου!

    υπεφερα απο εντονα ρεψιματα,ταση για εμετο ,απωλεια ορεξης ,και σφιξιμο στο στομαχι με λιγο πονο!

    οι γαστροσκοπησεις δεν εδειξαν τιποτα ,το cilroton με βοηθησε λιγο ,αλλα το προβλημα εληξε οταν απευθυνθηκα σε ψυχιατρο που μου εδωσε αντικαταθληπτικα ssri.

    μολις μετα απο 1 περιπου μηνα ενηργησαν και ηρεμησε το νευρικο μου συστημα ,τα συμπτωματα εξαφανιστηκαν!

    αυτη ειναι η εμπειρια μου.
    γεια σου. χαιρομαι που βρηκες λυση! Ειχες και συ ξυπνηματα τη νυχτα? αυτο το κανει να φαινεται ακομα πιο σοβαρο. :/

    πηγα δοκιμασα μια ψυχιατρο...κι μου δωσε σεροξατ. ωστοσο το στομαχι μου δεν το αντεξε. απτη δευτερη μερα που τα πηρα πονουσε ακομα χειροτερα και αναγκαστηκα να τα κοψω. γρρρρρρρ. γενικα το στομαχι μου και ντεπον να βαλω μεσα..δεν του αρεσει λολ. τα ηρεμηστηκα παντως δεν βοηθανε. τυπου ζαναξ και λεξο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εμενα παλια με ποναγε το στομαχι καθε μερα για 1 μηνα....και ελεγα τι επαθα?

    τελικα εκοψα την ζαχαρινη που εβαζα σε καφε και μετα απο μια εβδομαδα....δεν ξερω αν ειναι με το δικο σου...

    αλλα μπορει να οφειλεται και σε κατι στην διατροφη σου..ψαξτο και αυτο

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    εμενα παλια με ποναγε το στομαχι καθε μερα για 1 μηνα....και ελεγα τι επαθα?

    τελικα εκοψα την ζαχαρινη που εβαζα σε καφε και μετα απο μια εβδομαδα....δεν ξερω αν ειναι με το δικο σου...

    αλλα μπορει να οφειλεται και σε κατι στην διατροφη σου..ψαξτο και αυτο
    σωστο. και μου εκαναν εξετασεις για κοιλιοκακη και λακτοζη αλλα ηταν αρνητικες. πραγματικα ευχομουν ναχα κοιλιοκακη γιατι θα λυνοταν το βασανιστηριο μου. τωρα τρωω ψωμι ζεα μηπως και μου ερχεται πιο ελαφρυ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by sparklyshark View Post
    σωστο. και μου εκαναν εξετασεις για κοιλιοκακη και λακτοζη αλλα ηταν αρνητικες. πραγματικα ευχομουν ναχα κοιλιοκακη γιατι θα λυνοταν το βασανιστηριο μου. τωρα τρωω ψωμι ζεα μηπως και μου ερχεται πιο ελαφρυ!
    πειραματισου με την διατροφη σου....ριγανη ,πιπερι,αλατι...κοψτα λιγο και δες και αλλα τροφιμα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Θα πρέπει να κάνεις παρατήρηση-πότε σε πονάει το στομάχι σου περισσότερο.
    Μετά από κατανάλωση ας πούμε κάποιου προϊόντος;
    Μετά από στεναχώρια;

    Δεν υπάρχει περιπτωση να ήσουν ευτυχισμένη και ξαφνικά να παρουσιάσεις όλα αυτά μέσα σ'ένα καλοκαίρι....
    Ψάξε να δεις γιατί ήσουν δυστυχισμένη......!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    56
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Θα πρέπει να κάνεις παρατήρηση-πότε σε πονάει το στομάχι σου περισσότερο.
    Μετά από κατανάλωση ας πούμε κάποιου προϊόντος;
    Μετά από στεναχώρια;

    Δεν υπάρχει περιπτωση να ήσουν ευτυχισμένη και ξαφνικά να παρουσιάσεις όλα αυτά μέσα σ'ένα καλοκαίρι....
    Ψάξε να δεις γιατί ήσουν δυστυχισμένη......!
    δεν εχει συγκεκριμενη ωρα. παντα ειναι τα βραδια παντως. μαζι με εφιαλτες...και καποιες φορες τη μερα, ειτε ολη μερα ειτε καμια ωρα. περασα πολυ ασχημο χειμωνα. χαλια. δεν περιμενα να μου βγαλει τετοιο θεμα η αληθεια ειναι, και το χειροτερο ειναι οτι σκεφτομαι πως ειναι κατι σοβαρο που δεν βρισκουν

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,202
    Δεν είναι τίποτα σοβαρό όσο ελέγχεις την ψυχολογική σου ευστάθεια.
    Πόσο χρονών είσαι;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Είναι άρρωστη και με παρενοχλεί
    By tak71 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 10-10-2015, 17:13
  2. είμαι άρρωστη ή όχι?
    By simonsimon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-01-2013, 00:48
  3. Ξαναγυρίζω στα παλία... Είμαι άρρωστη???
    By lacrimae in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 29-08-2012, 10:36
  4. Φοβάμαι ότι είμαι βαριά άρρωστη και δεν δίνουν σημασία...
    By LIONLIBRA in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 25-04-2012, 14:27
  5. άρρωστη αγάπη
    By ευα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 01-05-2007, 03:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •