τι ειναι αυτο που με πιανει? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Παιδια καλημερα! ξυπνησα χαλια..σε φαση..που παω?επρεπε να ερθω στη δουλεια βασικα..ηρθα...σπαρταρουσα απο το στρες..κ οταν περναει αυτο το στρες μετα νιωθω φλατ, τιποτα, επιπεδη..
    σημερα θα παω ενδοκρινολογο μετα τη δουλεια να δει το graves λοιπον..να μου γραψει εξετασεις.
    οκ αν δω οτι ο θυρ ειναι καλα..θα παρω τηλ τον ψυχιατρο να μου γραψει αντικαταθλιπτικο..
    δεν την παλευω..δεν νιωθω κανονικα, αλλα δεν ξερω κ τι νιωθω..ενα μπερδεμα, σαν να εχει φυγει ο εγκεφαλος απο το κεφαλι..
    μπορει να ειναι κ ηπια αποπραγματοποιηδση..που εγω παθαινω παντα οταν κανω υποτροπη..ρε παιδια τι τραβαμε?
    επιπλεον μου ειπαν οτι αρπαζομαι με το παραμικρο κ οτι θελω να πλακωθω με ολους..ετσι δειχνω..με σοκαρε αυτο.
    εχω φιλους ναι που πασχουν απο τα ιδια κ μιλαμε συνεχεια κ με καταλαβαινουν απολυτα.
    εχω κ φιλους που δεν το παθαινουν αλλα κ παλι με καταλαβαινουν απολυτα.
    ευτυχως μονη δεν ειμαι..κ γω γενικα μιλαω, εκφραζομαι..δεν κραταω μεσα μου τπτ.
    αλλα τωρα υποφερω..νιωθω πολυ παραξενα..

  2. #17
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Παιδια καλημερα! ξυπνησα χαλια..σε φαση..που παω?επρεπε να ερθω στη δουλεια βασικα..ηρθα...σπαρταρουσα απο το στρες..κ οταν περναει αυτο το στρες μετα νιωθω φλατ, τιποτα, επιπεδη..
    σημερα θα παω ενδοκρινολογο μετα τη δουλεια να δει το graves λοιπον..να μου γραψει εξετασεις.
    οκ αν δω οτι ο θυρ ειναι καλα..θα παρω τηλ τον ψυχιατρο να μου γραψει αντικαταθλιπτικο..
    δεν την παλευω..δεν νιωθω κανονικα, αλλα δεν ξερω κ τι νιωθω..ενα μπερδεμα, σαν να εχει φυγει ο εγκεφαλος απο το κεφαλι..
    μπορει να ειναι κ ηπια αποπραγματοποιηδση..που εγω παθαινω παντα οταν κανω υποτροπη..ρε παιδια τι τραβαμε?
    επιπλεον μου ειπαν οτι αρπαζομαι με το παραμικρο κ οτι θελω να πλακωθω με ολους..ετσι δειχνω..με σοκαρε αυτο.
    εχω φιλους ναι που πασχουν απο τα ιδια κ μιλαμε συνεχεια κ με καταλαβαινουν απολυτα.
    εχω κ φιλους που δεν το παθαινουν αλλα κ παλι με καταλαβαινουν απολυτα.
    ευτυχως μονη δεν ειμαι..κ γω γενικα μιλαω, εκφραζομαι..δεν κραταω μεσα μου τπτ.
    αλλα τωρα υποφερω..νιωθω πολυ παραξενα..
    Καλημέρα.
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις,μίλα με τον ψυχίατρο σου και όλα θα πάνε καλά.
    Τουλάχιστον οι γύρω σου σε καταλαβαίνουν.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    θα δω καλε μου..μπορει να ειναι κ απο το graves ..να εχει ξερυθμιστει κ γι αυτο να μου την εχει δωσει.
    παντως η διαθεση μου ειναι λες κ χιονιζει μεσα μου, πριν εκλαψα πολυ εδω στο γραφειο..ευτυχως δεν με καταλαβαν..
    κ γενικα νιωθω μια ερημια, μια σκοτεινια..μια...πφφ..αλλα δεν φοβαμαι ..απλα το παρατηρω..εχω κ μια αδυναμια στα ποδια,στο σωμα..μαλλον η καταθλιψη ειναι πολυ κοντα μου..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Ακριβως ψυχραιμια...

    Σε καταλαβαινω απολυτα!
    Και εγω ηταν κατι μερες που επρεπε να σηκωθω 6 το χαραμα... και να παω στο νοσοκομειο να κανω πρακτικη... Πως δεν λιποθυμησα καμια φορα εκει μεσα ενας Θεος ξερει!
    Μολις τελειωσει το εργασιακο κομματι της ημερας κατσε καπου αναπαυτικα, και χαλαρωσε οσο μπορεις... αδειασε το μυαλο σου, να αδειασεις απο την πιεση

  5. #20
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    θα δω καλε μου..μπορει να ειναι κ απο το graves ..να εχει ξερυθμιστει κ γι αυτο να μου την εχει δωσει.
    παντως η διαθεση μου ειναι λες κ χιονιζει μεσα μου, πριν εκλαψα πολυ εδω στο γραφειο..ευτυχως δεν με καταλαβαν..
    κ γενικα νιωθω μια ερημια, μια σκοτεινια..μια...πφφ..αλλα δεν φοβαμαι ..απλα το παρατηρω..εχω κ μια αδυναμια στα ποδια,στο σωμα..μαλλον η καταθλιψη ειναι πολυ κοντα μου..
    Μην πτοείσαι!
    Θετικές σκέψεις κάνε!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν κανω τιποτα..κουραστηκα..ο.τι ειναι να γινει θα γινει..αν δω τα πολυ σκουρα δλδ κρεβατωματα κ αφαγια..θα παρω τον ψυχιατρο να παρω κανα χαπι κ τελος..αρκετη αξια του εχω δωσει πια στη ζωη μου..πραγματικα εχω θυμωσει..
    κ νιωθω να παραιτουμαι..δεν θελω να ασχοληθω..αν με ριξει με εριξε πιο κατω..αλλιως θα προσπερασει..ωχου πια..! βαρεθηκα!
    τουλαχιστον δεν εχω στρες τωρα...ειχα μονο το πρωι πολυ ομως! ερχομουν στην δουλεια κ δεν θυμομουν τον δρομο που κανω 17 χρονια τωρα!! φαντασου σε τι συγχιση ημουν...ε αμα πια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Δεν αξιζει να το μεγαλοποιεις και να το προσωποποιεις και εχεις δικιο!
    Απλα ζηστο. Ειναι κομματι σου και μεχρι να το διαγραψεις απο μεσα σου, να συρικνωθει θα συνεχισει να σε βασανιζει. Αλλα ειναι εσωτερικη υποθεση που θα λυθει στην ωρα της...

    Και εγω που εχω να βγω απο την Παρασκευη εξω απ το σπιτι σημερα που βγηκα ενιωθα οπως να ναι... Πηγα να κανω κατι εξετασεις και λιγο πριν μπω μεσα για την εξεταση ενιωθα οτι αρρωστησα, δυσφορια, οτι θα ανεβασω πυρετο κλπ, ενω επι της ουσιας ηταν απλα το αγχος που μεγενθοποιουσε την κουραση μου επειδη δεν εχω κοιμηθει καλα.. (ειμαι λιγο κρυωμενος αλλα απλα φταρνιζομαι)... Ηταν δυσκολο και σε καταλαβαινω. Τις προαλλες ξεχασα που ηταν το σουπερ μαρκετ της γειτονιας μου και επαθα αποπραγματοποιηση οταν το εντοπισα...

    Νομιζω τα μεγενθυνουμε στον υπερθετικο βαθμο ολα γιατι η ψυχη μας τα νιωθει και στον υπερθετικο βαθμο ολα...

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ναι τα νιωθει αλλα νταξ μας κουρασε πια...οκ...δεν ξερω μου φαινεται οτι τα εχω ολα οσα με πιανουν οταν βρισκομαι σε επεισοδιο αλλα δε πιο ηπιο βαθμο..δλδ εχω υπαρξει κ χειροτερα..
    οποτε οσο παλευεται θα το παλευω..δεν μπορω να κανω κατι αλλο..
    αν δω οτι πεφτω κ πιο πολυ τοτε θα πατω τον κο ψυχιατρουλη μου κ θα το κανονισω αναλογως.
    νιωθω κουραση παντως κ γω σωματικη κ πνευματικη κ κανω πραγματα με απαιτησεις, χορος, λαιβ θεαμα..
    οποτε ειναι λιγο δυσκολο για μενα να αποσυρθω.
    κ πλεον δεν μου στοιχιζει που δεν νιωθω κανονικα οπως πριν..σαν να το αποδεχτηκα καπως..οτι δεν ειμαι καλα.
    εσυ απο τι πασχεις??? γιατι ολοι εδω μεσα απο κατι πασχουμε..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    136
    Μαζι σου ειμαι, αλλα δωσε λιγο χωρο στον εαυτο σου, δειξτου κατανοηση, συγχωρεσε τον...
    Δεν φταις που τα παθαινεις αυτα, σιγουρα υπαρχει καποιος λογος..

    Εγω εχω διαταραχη πανικου, γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη σε ηπια μορφη και ηπια καταθλιψη...
    Αλλα καμια φορα νιωθω οτι τα κουβαλαω σαν τροπαια και αυτο θελω να σταματησει...Πηγα και σε ψυχιατρο μου εδωσε χαπια αλλα φοβαμαι να τα παρω...

    Σιγουρα δεν νιωθω οπως παλια, νιωθω οτι ειμαι σε μεγαλο βαθμο η σκια του εαυτου μου εξαιτιας ολων των αρνητικων συναισθηματων που με κατακλιζουν. Αλλα επισης νιωθω και πιο δυνατος, πιο ανθρωπος αν θες...Εχω γραψει και αντιστοιχα θρεντ... Φοβαμαι να κανω πολλα πραγματα αλλα αυτο που με στοιχιζει πιο πολυ απ ολα ειναι οτι δεν αθλουμαι πλεον εξαιτιας αυτων... Το γυμναστηριο μοιαζει τοσο τρομακτικος χωρος πλεον...Με ποναει πραγματικα παρα πολυ που εξαιτιας ολων αυτων δεν πηγαινω, γιατι ηταν κατι που εκανα για μενα, που με κανε να νιωθω καλα και να κανω κατι παραγωγικο...Σου παιρνει μακρυα με λιγα λογια ολο το στρεσ ολη την χαρα την ζωης...Αλλα εαν θελουμε να ζησουμε ξανα και οχι να επιβιωνουμε πρεπει να βρουμε τον πυρηνα του προβληματος... Στην δικη μου περιπτωση κανω σκεψεις περι εγκεφαλικου η αλλων ασθενειων (νοσοοφοβια)... Οσο περναει ομως ο καιρος ζωντας με αυτες τις σκεψεις γνωριζω μια σκοτεινη πτυχη του εαυτου μου γεματη παραπονο πονο και θυμο...

    Για αυτο και στηριζω πως σε ολους μας απο κει ξεκιναει. Απο καποια εντονα συναισθηματα η σκεψεις που δεν εκφρασαμε και βαλαμε στο συρταρι γιατι δεν υπηρχε χωρος η χρονος να τα εκφρασουμε, η ακομα και τα ατομα...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by NickosDark View Post
    Μαζι σου ειμαι, αλλα δωσε λιγο χωρο στον εαυτο σου, δειξτου κατανοηση, συγχωρεσε τον...
    Δεν φταις που τα παθαινεις αυτα, σιγουρα υπαρχει καποιος λογος..

    Εγω εχω διαταραχη πανικου, γενικευμενη αγχωδη διαταραχη, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη σε ηπια μορφη και ηπια καταθλιψη...
    Αλλα καμια φορα νιωθω οτι τα κουβαλαω σαν τροπαια και αυτο θελω να σταματησει...

    Σιγουρα δεν νιωθω οπως παλια, νιωθω οτι ειμαι σε μεγαλο βαθμο η σκια του εαυτου μου εξαιτιας ολων των αρνητικων συναισθηματων που με κατακλιζουν. Αλλα επισης νιωθω και πιο δυνατος, πιο ανθρωπος αν θες...
    κ γω τα ιδια με σενα εχω μονο που κανω βαριες καταθλιψεις οταν με πιανει το στρες μου, η διαγνωση μου ειναι αγχωδεις διαταραχες κ μειζων καταθλιψη..
    ναι σαν τροπαια ειναι...τιτλοι...ταμπελακια..
    δεν αντεχω αλλο μερικες φορες κ δεν τον συγχωρω τ ον εαυτο μου οταν του εχω δωσει τοσα πολλα!
    14 χρονια ψυχοθεραπεια, σεμιναρια, διαβασμα, λεφτα λεφτα λεφτα, αντικαταθλιπτικα..
    οκ...καποια στιγμη πρεπει να σταμτησει αυτο δεν νομιζεις?? τι? οσο μεγαλωνουμε θα γινεται χειροτερο???ε αι σιχτιρ πια.

  11. #26
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Μίλησες με τον ψυχίατρο?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι ακομα διοτι δεν εχω κανει ακομα εξεταση θυρεοειδη..πασχω απο υπερθ.
    αν δεν εχει εξεταση θυρεοειδη πρωτα με διωχνει..πρωτα θα δουμε αν ο θυρεοειδ λειτουργει καλα κ μετα ο ψυχιατρος.

  13. #28
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    οχι ακομα διοτι δεν εχω κανει ακομα εξεταση θυρεοειδη..πασχω απο υπερθ.
    αν δεν εχει εξεταση θυρεοειδη πρωτα με διωχνει..πρωτα θα δουμε αν ο θυρεοειδ λειτουργει καλα κ μετα ο ψυχιατρος.
    Οκ,εύχομαι να πάνε όλα καλά!
    Και να μας πεις τι έγινε.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    πηγα ενδοκρινολογο. μου εγραψε εξετασεις.εχτες ενιωθα οτι ειμαι σε αποπραγματοποιηση..σημερα καπως νιωθω αγχωμενη το πρωι αλλα ειμαι λειτουργικη.
    μιλησα με τον ψυχιατρο, μου ειπε οτι οταν παρω τις εξετασεις του θυρεοειδη τοτε παω απο κει να μιλησουμε..
    παντως κανονικη υποτροπη δεν εχω κανει...πιθανον το στρες εχει δημιουργησει ολα αυτα αλλα χωρις να εχω κανει μειζων καταθλιπτικο επεισοδιο οπως παντα..
    οπως κ να χει πηρα μισο λεξοτανιλ ετσι απο περιεργια να δω αν θα χαλαρωσει λιγο ο εγκεφαλος μου.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    252
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το σαββατο το βραδι βγηκα..πηγα με φιλους σε μερικα λαιβ,σε ενα φεστιβαλ απο δω κ απο κει..αλητεψαμε δλδ..
    ομως ενιωθα παραξενα..δλδ..θελω να σας πω να μου πειτε αν εχετε βιωσει κατι τετοιο ακριβως κ τι μπορει να ειναι ..
    ενιωθα οτι ειχα μια ζαλαδα σαν να μην αντεχω να στεκομαι, μια νευρικοτητα, σαν να ενιωθα οτι ο εγκεφαλος μου δεν μπορει να χαλαρωσει.
    ενω εγω φαινομουν οκ νορμαλ κ χαλαρη στους εξω..μεσα μου γινοταν πολεμος..
    μια νευρικοτητα στο σωμα, στις κινησεις..σαν εσωτερικη τρεμουλα κ σαν να μην μπορω να νιωσω ηρεμο κ χαλαρο το κεφαλι μου.
    βασικα δεν μπορω να το περιγραψω με λογια..αλλα οταν συμβαινει νιωθω απαισια.
    κ τρομαζω..δεν ειναι το κλασσικο το στρες που τρεμεις κ δεν αντεχεις.
    αντεχεω ,καθομαι εχω διαθεση αλλα νιωθω νευρικοτητα σαν να μην μπορω να αραξει το βλεμμα μου σε ενα σημειο..
    κ νιωθω οτι θα εκραγει το κεφαλι κ η καρδια..τι μπορει να ειναι?
    εσεις το εχετε βιωσει?
    αν παρω μισο λεξοτανιλ πχ περναει κ χαλαρωνω..
    τελικα μου φαινεται μηπως πρεπει να ξαναρχισω το λαντοζακι μου να παει στο διαολο να τελειωνω???δεν ξερω..το σκεφτομαι..
    Εψαχνα καιρο εδω στο forum να βρω κατι παρομοιο με αυτα που νιωθω και επιτελους βρηκα και καταλαβα οτι δεν ειμαι μονο εγω, μεχρι και ποστ ειχα κανει πριν καποιες μερες αλλα καμια απαντηση..μερικες φορες οταν εχουν προηγηθει μερες εντουνου στρες εχω παρατηρησει και εγω αυτο που λες οτι το κεφαλι παει να σπασει, νιιωθω ενα πραγμα σαν να ανεβαινει ολο το αιμα στο κεφαλι και λεω τωρα θα εκραγει...βεβαια οταν το εχω παρολο που ξερω οτι ειναι απο στρες κανω σκεψεις οτι εχω θεματα στο κεφαλι και ειναι κατι σοβαρο και χειροτερευω ακομα πιο πολυ οσον αφορα το αγχος..μπορει να ειμαι εξω με παρεα να το εχω και να ειμαι ανεκφραστος οπως λες..σκεψου τις προαλλες με επιασε ενω πηγαινα για αθληση και εφυγα γτ νομιζα οτι θα με επιανε τπτ ενω ετρεχα :P

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τι ειναι αυτο??
    By koulitsa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 23-10-2012, 11:51
  2. ΕΙΝΑΙ Η 2Η ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 05-04-2011, 13:21
  3. ??????τι ειναι αυτο?
    By maria... in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 07-02-2009, 19:11
  4. Τι ειναι αυτο?
    By antonis23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 02-11-2008, 01:51
  5. Τι ειναι αυτο?
    By mkf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2008, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •