Έχω πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390

    Έχω πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!

    Ίσως το κείμενο μου να στερείται λίγο συνοχής αλλά δικαιολογήστε με γιατί όπως γράφω και στον τίτλο είμαι πολύ αγχωμένη αυτή τη στιγμή και δεν μπορώ να σκεφτώ, είχα αγχωθεί για κάτι που τελείωσε τώρα προς το παρόν αλλά μέχρι να τακτοποιηθεί εγώ έφαγα τα λυσσακά μου από την αγωνία και τώρα παρόλο που τακτοποιήθηκε η εκκρεμότητα δεν μπορώ να ηρεμήσω και χρειάζομαι να μιλήσω σε κάποιον που να μπορεί να με καταλάβει...μέχρι και φόβο με κάνει να νιώθω το άγχος μου όταν πρέπει να τακτοποιήσω κάτι...δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες, άλλωστε χρειάζομαι βοήθεια για το συναισθηματικό κομμάτι όχι για το πρακτικό...

    Αν υπάρχει κάποιος ας με βοηθήσει παρακαλώ! Μόνο για γυμναστική μη μου πείτε σαν τρόπο αντιμετώπισης γιατί είναι αγγαρεία για μένα...ευχαριστώ!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    το αγχος ειναι προβλημα οταν μπαινεις μεσα σε μια διαδικασια που λεγεται φαυλος κυκλος... δηλαδη νοιωθεις να βουλιαζεις απο το ιδιο το αγχος και στην συνεχεια επειδη νοιωθεις να πελαγωνεις και να μην μπορεις να σταθεις στο υψος των περιστασεων, τοτε αγχωνεσαι ακομα περισσοτερο! οκ, ενταξει δεν θελω να κανω ψυχοθεραπεια και να σου βρω τον τροπο με τον οποιο σκεφτεσαι, αλλα αφου νοιωθεις φορτωμενη και αρα ανησυχη, πανε καπου οπου εχει πολλα δεντρα, γενικα φυση! ξαπλωσε στο γρασιδι, και ακου τα πουλακια! εμενα με βοηθαει πολυ αυτο, εναρμονιζομαι με τους ρυθμους της φυσης και νοιωθω πολυ καλυτερα... αλλα αν εισαι σε πολη, και δεν υπαρχει φυση, τοτε σε ενα παρκο με δεντρα μπορει να σε βοηθουσε...αλλιως παλι γραψε εδω για να ξεσκασεις απο το αγχος που νοιωθεις και να αποφορτηστεις...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    το αγχος ειναι προβλημα οταν μπαινεις μεσα σε μια διαδικασια που λεγεται φαυλος κυκλος... δηλαδη νοιωθεις να βουλιαζεις απο το ιδιο το αγχος και στην συνεχεια επειδη νοιωθεις να πελαγωνεις και να μην μπορεις να σταθεις στο υψος των περιστασεων, τοτε αγχωνεσαι ακομα περισσοτερο! οκ, ενταξει δεν θελω να κανω ψυχοθεραπεια και να σου βρω τον τροπο με τον οποιο σκεφτεσαι, αλλα αφου νοιωθεις φορτωμενη και αρα ανησυχη, πανε καπου οπου εχει πολλα δεντρα, γενικα φυση! ξαπλωσε στο γρασιδι, και ακου τα πουλακια! εμενα με βοηθαει πολυ αυτο, εναρμονιζομαι με τους ρυθμους της φυσης και νοιωθω πολυ καλυτερα... αλλα αν εισαι σε πολη, και δεν υπαρχει φυση, τοτε σε ενα παρκο με δεντρα μπορει να σε βοηθουσε...αλλιως παλι γραψε εδω για να ξεσκασεις απο το αγχος που νοιωθεις και να αποφορτηστεις...
    Στο πάρκο έχει κίνηση τέτοια ώρα, κόσμο με τα παιδιά και τα σκυλιά του οπότε δεν ενδείκνυται για χαλάρωση...για άλλη ώρα όμως είναι καλή πρόταση, σ' ευχαριστώ!

    Το να γράφω και να συνομιλώ εδώ πάντα με βοηθάει...ξεσπάω και ξεσκάω που λες κι εσύ...βασικά συνέβη ένα γεγονός που με στεναχώρησε αρκετά αλλά ταυτόχρονα με αναστάτωσε γιατί για να το αντιμετωπίσω έπρεπε να κάνω κάποια πράγματα πρωτόγνωρα σ' εμένα κι αυτό με άγχωσε, βάλε και τη στεναχώρια μέσα δεν θέλει και πολύ για να κλατάρω...προχθές δεν μπορούσα να κοιμηθώ επειδή σκεφτόμουν αυτό που έγινε κι επειδή ίσως να χρειαζόταν να ξυπνήσω μέσα στη νύχτα οπότε ήμουν σ' επιφυλακή και δεν μπορούσα να χαλαρώσω και μετά απ' αυτό χρειάζομαι ένα περιβάλλον εντελώς απαλλαγμένο από άγχη αλλά αυτό όπως είναι λογικό δεν είναι εφικτό μιας και δεν ζούμε μέσα σε γυάλα...

    Τουλάχιστον όσο τα γράφω εδώ νιώθω να ηρεμώ κάπως...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,204
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post


    Τουλάχιστον όσο τα γράφω εδώ νιώθω να ηρεμώ κάπως...
    Και να συνεχίσεις να γράφεις....μπορείς να γράψεις μία ιστορία ή ένα ποίημα,γιατι όσον αφορά τα υπόλοιπα δεν λες τόσα χρόνια τίποτα...απλά ότι κάτι έγινε που σε στεναχώρησε και δεν κοιμήθηκες το βράδυ....
    Απλά αναρωτιέμαι τί περιμένεις από τους υπόλοιπους να σου πούνε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Γεια σου Κυκνε!!
    η γυμναστικη οκ ειναι αγγαρεια αλλα αμα την ξεκινησεις ειναι τετοια η αποφορτιση και η εκτονωση της εντασης που θα κολλησεις και θα πηγαινεις καθε μερα...
    εγω σε φαση τρελου αγχους περσυ με τα νευρα τσαταλια εκανα διαδρομο με πολυ γρηγορο βηματισμο και απο μεσα μου εβριζα...Η απολυτη εκτονωση, ενιωθα οτι ξαναγεννιεμαι...
    Δε χανεις κατι να το δοκιμασεις... δοκιμασε το πρωτα και απορριψε το μετα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,363
    η βγαις εξω για τζοκινγκ στο παρκο και βριζε απο μεσα σου η τρεχα στο δρομο και βριζε τους οδηγους που θα περνανε με κοκκινο και θα κινδυνευεις να σε πατησουν χαχα πλακιτσα αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτητα δυστυχως!! Για το τζοκινγκ παντος σοβαρα σκεψουτο οσο ειναι καλος ο καιρος ακομα!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Και να συνεχίσεις να γράφεις....μπορείς να γράψεις μία ιστορία ή ένα ποίημα,γιατι όσον αφορά τα υπόλοιπα δεν λες τόσα χρόνια τίποτα...απλά ότι κάτι έγινε που σε στεναχώρησε και δεν κοιμήθηκες το βράδυ....
    Απλά αναρωτιέμαι τί περιμένεις από τους υπόλοιπους να σου πούνε.
    Δεν ξέρω τι περίμενα...οτιδήποτε, κάτι να με ανακουφίσει...

    Θα μιλήσω για ότι έγινε αλλά όταν θα είναι ασφαλές...τώρα δεν είναι, αντέδρασα σ' αυτό που με στεναχώρησε κι επειδή έχει κινηθεί κάποια διαδικασία ίσως αν μιλήσω σχετικά να τα χαλάσω όλα...

    Πάντως τώρα σαν να μην έφτανε το προηγούμενο περιστατικό έχει καμιά ώρα που έμαθα ότι μια ομάδα ατόμων χτύπησε με τσεκούρι στο κεφάλι ένα σκυλί που ήξερα από την προηγούμενη δουλειά μου για χρόνια και μου ελάφρυνε τη δυσκολία η παρέα της έστω το λίγο που τη χάιδευα και την έβλεπα και τώρα το ζώο χαροπαλεύει και δύσκολα θα τα καταφέρει λέει ο κτηνίατρος που την παρακολουθεί...

    Γιατί κάνουμε τόσο κακό σε πλάσματα που δεν μας φταίνε σε τίποτα;;;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,390
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Γεια σου Κυκνε!!
    η γυμναστικη οκ ειναι αγγαρεια αλλα αμα την ξεκινησεις ειναι τετοια η αποφορτιση και η εκτονωση της εντασης που θα κολλησεις και θα πηγαινεις καθε μερα...
    εγω σε φαση τρελου αγχους περσυ με τα νευρα τσαταλια εκανα διαδρομο με πολυ γρηγορο βηματισμο και απο μεσα μου εβριζα...Η απολυτη εκτονωση, ενιωθα οτι ξαναγεννιεμαι...
    Δε χανεις κατι να το δοκιμασεις... δοκιμασε το πρωτα και απορριψε το μετα.
    Γεια σου Μάρα...

    Πήγαινα παλιά γυμναστήριο και δεν μου άρεσε, πήγαινα με το ζόρι και τελικά το βαρέθηκα...

    Ίσως βάλω καμιά ταινία να δω σε λίγο, μήπως και ξεχαστώ αν και σκέφτομαι το σκυλί κι έχω αγωνία για το αν θα τα καταφέρει...είναι το τρίτο βράδυ στη σειρά που αγχώνομαι για περιστατικό που έχει σχέση με ζώο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

Similar Threads

  1. Ασχήμυνα πάρα πολύ....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-10-2013, 13:51
  2. εχω παρα πολυ αγχος,δεν ξερω τι να κανω.
    By ell in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 28-02-2013, 22:34
  3. ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ 2 ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΠΑΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩ .
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 22-11-2012, 09:26
  4. Δεν μπορώ να διαχειριστώ το άγχος μου
    By noangel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 16-10-2011, 14:14
  5. ξεχναω παρα πολυ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •