Παράνοια; Θα θελα την γνωμη σας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 81
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876

    Παράνοια; Θα θελα την γνωμη σας.

    Καλησπέρα, είμαι καινούργια στο φόρουμ, σας βρήκα μετά από μια σχέση που είχα και με έκανε να αρχίσω να ψάχνω μερικά πράγματα και θα ήθελα την γνώμη σας για την δική μου ιστορία.
    Τον άνθρωπο αυτόν, τον ερωτεύτηκα τρελά από την αρχή και αν και η σχέση μας ήταν από απόσταση, ήταν μια σχέση που απόλαυσα πολύ και παρόλη την κατάληξη, δεν μετάνιωσα. Στην αρχή ξεκινήσαμε όπως όλες σχεδόν οι σχέσεις με πολύ ενθουσιασμό και πέσαμε εντελώς με τα μούτρα. Ενώ λοιπόν εγώ βρισκόμουν στα σύννεφα, άρχισα σιγά σιγά να παρατηρώ διάφορα στοιχεία που με προβλημάτιζαν χωρίς να δίνω πολύ σημασία στην αρχή. Για παράδειγμα έβγαζε κάποια ζήλια ή ανασφάλεια την οποία θεωρούσα εν μέρη φυσιολογική εφόσον ήταν ερωτευμένος μαζί μου. Δεν μου έκανε ποτέ σκηνές ή δεν έγινε ποτέ βίαιος, αλλά αντιλαμβανόμουν ότι "έφτιαχνε προβλήματα" στο μυαλό του με το παραμικρό. Όταν του εξηγούσα ήρεμα και λογικά οτι τίποτα από αυτά δεν έστεκε, επανερχόταν γρήγορα, πολλές φορές μου ζητούσε και συγνώμη μάλιστα και συνεχίζαμε.
    Αυτό που με σόκαρε ιδιαίτερα όμως και με έβαλε σε σκέψεις για την ψυχική υγεία του πια, είναι οτι μετά από 8 μηνες σχέση κι ενώ όλα από την δική μου πλευρά πηγαίνανε καλά, μου αποκάλυψε τις σκέψεις του οι οποίες στα δικά μου αυτιά ακούστηκαν εντελώς παρανοϊκές. Ούτε λίγο ούτε πολύ ο άνθρωπος αυτός πίστευε οτι τον απατάω κ όχι μόνο αυτό, αλλά οτι έχω στήσει μια ολόκληρη πλεκτάνη μαζί με άλλους, οτι τον παρακολουθώ, οτι του έχω χακάρει τον υπολογιστή και το κινητό του και οτι γενικώς τον δουλεύω πίσω από την πλάτη του. Όλα αυτά τα σενάρια τα στήριζε σε διάφορες "συμπτώσεις", εντελώς τυχαία και ασήμαντα περιστατικά για μένα, αλλά στο δικό του μυαλό αυτά ήταν ενδείξεις της ενοχής μου. Στην προσπάθεια μου να υπερασπιστώ τον εαυτό μου, αυτό που αντιλήφθηκα ήταν οτι αντί να ξεμπερδεύει τα πράγματα, εκείνος έκανε καινούργια σενάρια συν οτι πίστευε επιπλέον οτι προσπαθούσα να του ρίξω στάχτη στα μάτια.
    Φυσικά διέκοψα την σχέση αμέσως, αλλά μιας κι εκείνος μου έλεγε οτι δεν ήθελε να με χάσει από την ζωή του κι οτι σαν άνθρωπο με συγχωρεί, θεώρησα οτι θα μπορούσαμε να κρατήσουμε μια επαφή ώστε να τον βοηθήσω όσο μπορούσα κυρίως προσπαθώντας να τον πείσω να δει κάποιον ειδικό.
    Τελικά αναγκάστηκα να διακόψω και αυτή την ανθρώπινη επαφή γιατί έφτασε στο σημείο να μου τηλεφωνεί μες τη νύχτα και να με κατηγορεί για πράγματα για τα οποία δεν είχα ιδέα!
    Εγώ είμαι εντελώς άσχετη με θέματα ψυχιατρικής, αλλά από αυτά που μπόρεσα να βρω μέσω ιντερνετ, τα χαρακτηριστικά του με παραπέμπουν σε κάποια ψύχωση ή παράνοια με σύνδρομα καταδίωξης κτλ. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας μιας και αυτή η ιστορία μου στοίχισε πολύ και πραγματικά κάποιες στιγμές ένιωσα οτι τρελαίνομαι και εγώ μαζί του.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενταξει μπορει να σε περασε για τη πρακτορα ματα χαρι

    δε ξερω τι συνεβει μηπως ομως καπιος αλλος του κανε κατι και νομιζε οτι το εκανες εσυ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Είπαμε ψύχωση και έρωτας δεν πάνε μαζί το κατάλαβα κι εγώ αυτό πρόσφατα και τα παράτησα όλα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Στην αρχή και επειδή δεν ήθελα να πιστέψω οτι κάτι του συμβαίνει, σκέφτηκα και εγώ αυτό που λες. Τα άτομα όμως που κατηγορούσε οτι κάτι του κάνανε μαζί με μένα (μου μιλησε ακόμα και για μάγια!), του ήταν εντελώς άγνωστα και σε μένα φυσικά. Ήταν άτομα που απλά συνομιλούσαν κάποιες φορές στο νετ. Στην προσπάθεια μου να τον καταλάβω και να καταλάβω αν θα μπορούσαν να έχουν κάποια βάση αυτά που έλεγε τον ρώτησα για ποιο λόγο πιστεύει αυτός οτι όλοι εμείς θα θέλαμε να του κάνουμε κακό.Η απάντηση του ήταν οτι θεωρούσε πως εγώ είμαι εντελώς διαταραγμένη και ενώ τον ερωτεύτηκα από τη μια, από την άλλη ήθελα να τον ξεφτιλίσω ή ήθελα να ξεφτιλίσω την πίστη του(πίστευε πολύ στον Θεό). Όλες τις υποψίες του τις βάσιζε σε συνομιλίες που έβλεπε να γίνονται στο νετ, και ο,τι κι αν λέγανε αυτοί μεταξύ τους, αυτός το θεωρούσε "μπιχτή" για τον ίδιο.
    Επίσης παρατηρούσα οτι είχε έντονο το στοιχείο της προβολής. Δηλαδή πράγματα που αυτός έλεγε ή σκεφτόταν, μετά τα χρέωνε σε μένα και πίστευε οτι του τα είπα εγώ. Έφτασα στο σημείο να φοβάμαι να του μιλήσω, γιατί ο,τι κι αν έλεγα το παρεξηγουσε! Και το θέμα είναι οτι κατάφερνε να γίνεται πολύ πιστευτός στην αρχή, είχε απίστευτη πειθώ, σε σημείο που εγώ κόντεψα να χάσω τον εαυτό μου γιατί με έκανε να πιστεύω οτι φταίω εγώ για όλα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πιστεύεις οτι αυτό είναι ψύχωση; Θεραπεύεται; Σταματάει κάποια στιγμή όλο αυτό;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Άμα πάρεις τα φάρμακα σου παλεύεται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    λεω οτι δε ξερω τι εγινε αλλα υπαρχει περιπτωση αυτα που σου λεγε να πηγαιναν σε καπιον αλλο ασχετα αν τα εκανε κ αυτος...
    μηπως πχ μιλησες σε καπιον τριτο γι αυτον και αυτος ο τριτος το πηρε πανω του χωρις να το ξερεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Οχι, δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. Υποστήριζε οτι αυτοί λέγανε πράγματα που μόνο εμείς οι δύο ξέραμε και μάλιστα προσπάθησε να με πείσει οτι μπορεί να μου χουν χακάρει εμένα κάποιοι το κινητό ή κατι τέτοιο και να μας παρακολουθούν. Όταν του ζητούσα να μου τα δείξει ή μου έδειχνε κάτι που σε μένα εμοιαζε μια φυσιολογική συζήτηση και δεν έβλεπα πουθενά τις "μπιχτές" που εκείνος έβλεπε, ή μου έλεγε οτι δεν υπήρχαν πια και τα είχαν σβήσει. Και όσο πιο πολύ έμπαινα στο παιχνίδι του προσπαθώντας να του αποδείξω οτι αυτά που λέει δεν είναι λογικά, τόσο περισσότερα σενάρια έφτιαχνε! Και όσο πιο συγκαταβατική με έβλεπε μαζί του, τόσο πιο επιθετικός γινότανε. Ηθελε μετα μανίας να παραδεχτώ οτι εγώ τα είχα κανει όλα αυτα΄, κι όταν του έδειχνα κάτι που δεν κολλούσε με τα σενάρια του, άλλαζε αμέσως σενάριο φτιάχνοντας ενα καινούργιο που να ταιριάζει με τα νεα δεδομένα. Εγώ ένιωθα συνεχώς οτι έπρεπε να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,697
    Μερικοί το παθαίνουν κι από έρωτα αυτό χρειάζεται να ξέρεις καλό είναι να μην του πεις ότι έχει ψύχωση σε περίπτωση που δεν το ξέρει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Τι εννοεις μερικοί το παθαινουν από έρωτα; Εννοείς οτι ο άνθρωπος μπορεί να ήταν μια χαρά πριν και να το έπαθε αυτό από την σχέση μας;! Αυτό ήταν ο μεγαλύτερος φόβος μου στην αρχή, ένιωθα πολλές τύψεις, θεωρούσα οτι κάτι στην συμπεριφορά μου μπορεί να τον έκανε να μην μου είχε εμπιστοσύνη και να έφτασε εκεί.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πάντως η σχέση αυτή αν και σύντομη σχετικά ήταν πολύ δυνατή και για τους δυο μας. Αυτός μου λεγε οτι είχε χρόνια να αγαπήσει έτσι και το ίδιο ένιωθα και εγώ. Για αυτο και προσπάθησα να τον βοηθήσω όσο μπορούσα ακόμα και μετά τον χωρισμό, χωρίς αποτέλεσμα βέβαια.
    Για ψύχωση δεν του είπα τίποτα, αλλά του είπα οτι πιστεύω πως πρέπει να ζητήσει βοήθεια από ειδικό και επειδή τα οικονομικά του δεν ήταν καλά, προσφέρθηκα να τον βοηθήσω εγώ, αλλά δεν το δέχτηκε.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου Ελιζαμπέτ. Επειδη αρχικά λες για ζήλεια, στο θέμα αν μιλάς με αλλα αγόρια, τι προηγούμενες σχέσεις είχες, αν κοιτούσες κάποιον οταν βγαίνατε κλπ, σου ελεγε τετοια ή μιλάμε αποκλειστικά για άτομα απο συζητήσεις διαδικτυακές και άγνωστα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Γεια σου kerasi! Αρχικα και πριν μου πει όλα αυτά τα σενάρια, αυτό που είχα δει ήταν οτι ήταν κάπως ζηλιάρης. Δηλαδή ήθελε να μαθαίνει συνέχεια λεπτομέρειες για το τι κάνω, χωρίς να γίνεται πιεστικός, απλά ρωτούσε. Πχ τι ώρα ακριβώς γύρισα από την δουλειά κτλ. Ή με ρωτούσε συχνά για προηγούμενες σχέσεις μου, φαινόταν οτι προσπαθούσε να μάθει, αν είχα πολλές σχέσεις, αν απατούσα τους συντρόφους μου , τέτοια πράγματα. Μόνο κάποια στιγμή μου είπε κάτι πιο συγκεκριμένο,επειδή η δουλειά μου είναι απογευματινή και συνηθίζω να κάνω ότι άλλη δουλειά έχω (ψώνια, λογαριασμούς κτλ) τα πρωινά , κάποια στιγμή μου είπε οτι θεώρησε οτι βγαίνω τα πρωινά για να συναντώ κάποιον. Όταν το συζητήσαμε όμως, έδειξε να με πιστεύει και μάλιστα μου ζήτησε και συγνώμη που είχε γίνει επιθετικός. Πάντως ακόμα και σε αυτό το απλό, φαινεται οτι στο μυαλό του άλλαζε λίγο τα πράγματα. Γιατι υποστήριζε οτι έβγαινα ΚΑΘΕ πρωι για δουλειές κι οτι για αυτό με υποψιαστηκε, ενώ αυτό φυσικά δεν ίσχυε. Μπορεί να έβγαινα για δουλειές 1-2 φορές την εβδομάδα.
    Το θέμα είναι οτι εγω σε αυτά τότε δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Τα θεωρούσα κάπως φυσιολογικά ας πουμε. Οτι βγαζει απλως μια ανασφάλεια παραπάνω ή κάτι τέτοιο. Με τίποτα δεν μπορουσα να φανταστώ την εξέλιξη!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    176
    Αν θελει να παει σε ειδικο δεν ειναι παρανοια !

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Για διαδικτυακά, όχι δεν μου είχε πει τίποτα απολύτως. Όταν στο τελος μου ειπε όλα αυτα και τον ρωτησα πόσο καιρό τα σκέφτεται αυτά και γιατί δεν μου τα είπε νωρίτερα η απάντηση του ηταν οτι δεν μου τα ειχε πει ωστε να μπορεσει να βρει αποδείξεις. Οτι στην αρχή δεν ήθελε ούτε ο ίδιος να τα πιστέψει κι οτι είχε σκεφτεί οτι ακόμα κι έτσι να είναι και να τον κοροιδεύω στην ουσία, οτι αυτός συνέχιζε να με αγαπά κι οτι ήθελε να είναι μαζί μου ακόμα κι έτσι.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. θα θελα λιγη βοηθεια και οχι χλευασμο
    By Delmem2802a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 80
    Last Post: 09-01-2015, 17:50
  2. η παρανοια σε ολο της το μεγαλειο!
    By edim in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 06-08-2012, 23:33
  3. Παράνοια
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 23-12-2010, 20:32
  4. Παρανοια
    By joy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 20-09-2006, 20:00
  5. ΕΚΦΡΑΣΗ-ΠΑΡΑΝΟΙΑ
    By dinad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 03-08-2006, 15:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •