ΖΩΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14

Thread: ΖΩΗ

  1. #1

    ΖΩΗ

    ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ?ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΑ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ........ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΣΤ KAI MOY BGHKAN OLA AYTA

  2. #2
    Κουράγιο Κυριακούλα μου. Όλοι με αυτά παλεύουμε, δυστυχώς! Μάλλον θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας κάνοντας αυτά που φοβόμαστε να κάνουμε. Κάπως έτσι μάλλον.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Και εγώ έχω κουραστη αλλά συνεχίζω να προσπαθώ με αισιοδοξία! Παρόλο που έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν με κοινωνική φοβια

  4. #4
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΝΙΩΘΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ.ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Εσύ Κυριακή ξέρεις από τι ακριβώς διαταραχή πάσχεις;εγώ μετά από μερικές συναντήσεις με ψυχολόγο με είπε κοινωνική φοβια

  6. #6
    ΜΙΚΤΗ ΑΓΧΩΔΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ.ΑΠΟ ΤΟ 1995.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by User6494 View Post
    Και εγώ έχω κουραστη αλλά συνεχίζω να προσπαθώ με αισιοδοξία! Παρόλο που έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν με κοινωνική φοβια
    Εγώ έχω 19 χρόνια, beat that! Oh wait...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Εγώ έχω 19 χρόνια, beat that! Oh wait...
    Μάλλον wait γιατί δε βρίσκω τρόπο να το ξεπεράσω, κ δεν έχω κ money να πάω σε ειδικό μπας κ αλλάξει κάτι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Αν δεν έχεις money, τότε πρέπει να σκαρφιστείς κάτι άλλο. Εγώ σκεφτόμουν (και σκέφτομαι ακόμα) να φτιάξω ένα group για κοινωνική φοβία, για να μπορούμε να εξασκηθούμε και μεις οι "προβληματικοί"...

    Πάντως ο ψυχολόγος με πιέζει να γραφτώ σε όποιο group γίνεται. Πχ αυτό: https://www.meetup.com/Kifissia-Toastmasters/
    Fuck...

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλά γκρουπ όπως στο Λονδίνο που ήμουνα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Αν δεν έχεις money, τότε πρέπει να σκαρφιστείς κάτι άλλο. Εγώ σκεφτόμουν (και σκέφτομαι ακόμα) να φτιάξω ένα group για κοινωνική φοβία, για να μπορούμε να εξασκηθούμε και μεις οι "προβληματικοί"...

    Πάντως ο ψυχολόγος με πιέζει να γραφτώ σε όποιο group γίνεται. Πχ αυτό: https://www.meetup.com/Kifissia-Toastmasters/
    Fuck...

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλά γκρουπ όπως στο Λονδίνο που ήμουνα...
    Auto einai mia polu kali idea!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by κυριακι View Post
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΠΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΝΙΩΘΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΑ.ΘΑ ΒΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ

    Sou to euxomai, kai se ollous to idio!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by κυριακι View Post
    ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ?ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΑ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ........ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΣΤ KAI MOY BGHKAN OLA AYTA

    Η Γνωσιακή Συμπεριφοριστική Θεραπεία

    Τι είναι; Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία είναι μία ψυχοθεραπευτική προσέγγιση που έχει στόχο να βοηθήσει τους ανθρώπους να νιώσουν καλύτερα.

    Όνομάζεται γνωσιακή γιατί διερευνά τον τρόπο σκέψης για τον εαυτό, τον κόσμο και το μέλλον αλλά και τον τρόπο που αυτές οι σκέψεις επιδρούν στα συναισθήματα και τη συμπεριφορά («συμπεριφοριστική»). Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία μέσα από το λόγο αλλά και τις τεχνικές μπορεί να βοηθήσει να τροποποιηθούν σκέψεις και συμπεριφορές που επηρεάζουν αρνητικά την καθημερινότητα.

    Για ποιον; Έχει βρεθεί ερευνητικά ότι η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία είναι η πλέον αποτελεσματική ψυχολογική θεραπεία για την κατάθλιψη και το άγχος.
    Άλλες δυσκολίες για τις οποίες έχει φανεί ιδιαίτερα αποτελεσματική είναι:
    Πανικός, Αγοραφοβία, άλλες Φοβίες, Διαταραχές Διατροφής, τραυματικές εμπειρίες, απώλειες και πένθος, Διαπροσωπικά Προβλήματα, Ψυχοσωματικά Προβλήματα, Χρήση Ουσιών, Ψυχώσεις

    Πως λειτουργεί; Αρχικά θα χρειαστεί ένα πλήρες ιστορικό. Όλες οι πληροφορίες για τα επαγγελματικά, τα οικονομικά, τις σχέσεις κ.τ.λ. είναι σημαντικές. Αν βελτιωθεί ένας τομέας της ζωής, τότε το πιθανότερο είναι να βελτιωθούν και άλλοι. Ο θεραπευτής μαζί με εσένα εντοπίζει τις δυσκολίες, και αξιολογείτε μαζί αν ταιριάζει σε εσένα αυτό το μοντέλο θεραπείας και ορίζετε τους στόχους.

    Ο θεραπευτής σου μπορεί να σου ζητήσει να τηρείς κάποιο ημερολόγιο ώστε να βοηθηθεί αυτή η διαδικασία εντοπισμού συναισθημάτων και σκέψεων που δυσκολεύουν την καθημερινότητα

    Πόσο διαρκεί; Η θεραπεία διαρκεί 45 λεπτά και μπορεί να γίνεται σε εβδομαδιαία βάση ή δεκαπενθήμερη, ανάλογα με τις ανάγκες. Η γνωσιακή συμπεριφοριστική θεραπεία είναι βραχεία σε διάρκεια. Η διάρκειά της όμως εξαρτάται από το είδος του προβλήματος, το πόσο αποτελεσματική είναι για εσένα αλλά και το ρυθμό με τον οποίο επιθυμείς εσύ να εργαστείς. Η θεραπεία λήγει όταν επιτευχθούν οι στόχοι που έχετε θέσει εσύ μαζί με το θεραπευτή σου.
    [I]Love...[/I]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by masterridley View Post
    Αν δεν έχεις money, τότε πρέπει να σκαρφιστείς κάτι άλλο. Εγώ σκεφτόμουν (και σκέφτομαι ακόμα) να φτιάξω ένα group για κοινωνική φοβία, για να μπορούμε να εξασκηθούμε και μεις οι "προβληματικοί"...

    Πάντως ο ψυχολόγος με πιέζει να γραφτώ σε όποιο group γίνεται. Πχ αυτό: https://www.meetup.com/Kifissia-Toastmasters/
    Fuck...

    Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλά γκρουπ όπως στο Λονδίνο που ήμουνα...
    Είμαι μέσα αν έχεις τη δυνατότητα και τη σκέψη για το πως ξεκινατω κ ακολουθούμε!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by κυριακι View Post
    ΠΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΦΗΣΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΝΑ ΚΥΡΙΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ?ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΕΧΩ ΠΙΑ ΑΓΧΩΔΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΟ,ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ.ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ.ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΑ........ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΣΤ KAI MOY BGHKAN OLA AYTA


    https://www.youtube.com/watch?v=NOKJ_UWjUd0
    [I]Love...[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •