θρησκευτικές ενοχές για την ομοφυλοφιλία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    4

    Unhappy θρησκευτικές ενοχές για την ομοφυλοφιλία

    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να εκφράσω το προβλημά μου μαζί σας.Είμαι ο Μάριος και εχω σχέση με ενα αγόρι εδω και 2χρόνια,γενικά είμαστε μια χαρά,υπάρχουν συναισθηματα ακομα και όλα κυλούν πολύ καλά γενικά.Το θέμα μου είναι όμως οτι εκείνος επηρεασμένος απτην θρησκόληπτη μητέρα του εδώ και λιγο καιρό μου εξέφρασε την επιθυμία του να μην βρισκόμαστε σεξουαλικά γιατί νιώθει ενοχές και ότι αυτό ειναι αμαρτία η οποία δημιουργεί προβλήματα στη σχεση του με τον θεό και πεποισμένος απτην μητέρα του υποστηρίζει ότι εάν σταματησουμε τις ερωτικες μας συνευρεσεις θα καταφέρει να εξιλεωθεί και να μπορεσει να λάβει απο τον θεό ανταμοιβή.Πιστέυει πχ οτι επειδή είναι άνεργος ίσως φταινε οι αμαρτίες που τον βαραίνουν(βαζοντας ως πρωτη αμαρτια την ομοφυλοφιλια),και νομιζει οτι εαν μετανοησει θα του πανε ολα καλυτερα γιατί θα μπορει να προσευχεται και να λαμβανει την ευνοια Του.Μου λέει ότι δεν παυουν τα συναισθηματα του για εμένα,οτι θα εξακολουθησουμε να μενουμε μαζι,να αγαπιομαστε,να στηριζουμε ο ενας τον αλλον μεσα στη σχεση μας,αλλά σεξουαλικά δεν θα κανουμε τίποτα γιατι δεν θελει να μολύνει τη σαρκα του.Βασικά η μητερα του ,του φούσκωσε τα μυαλά με αυτες τις αντιληψεις ,εκατσε και του διαβασε και του εδειξε μεσα απτην αγια γραφη ολα τα χωρία-στιχους που μιλουν για την ομοφυλοφιλια και την κατακρινουν ως μεγιστη αμαρτια.Ε εκείνος πειστηκε οτι πραττει τεραστια αμαρτια και ριχνει ολο το φταιξιμο ,για το οτιδηποτε παει στραβα στη ζωη του,στην ομοφυλοφιλια.Και γι αυτο δεν θελει να εχουμε καμια επαφη σεξουαλικα...τι θα κανω; θα πρεπει να προσπαθησω να ζησω σε μια σχεση χωρις το σεξ;θα πρεπει να ζησω μια ζωη ανεραστη γιατι διαφορετικα πραττω και εγω αμαρτια; Παντως προσωπικά πιστευω και εγω στον θεο αλλα δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει τοοοοσο πολυ το τι κανουμε στο κρεβατι μας,εφοσον δεν βλαπτουμε καποιον,δεν διαπραττουμε πορνεια κτλ,και οι ομοφυλοφιλοι πιστευω εχουν την αγαπη του θεου και δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο η εκκλησια υποστηριζει,ολοι ξερουμε οτι τα "ιερα βιβλία" περιεχουν αντιληψεις "ανθρωπων" παλαιοτερων εποχων που για διαφορους λογους δεν τους συνεφερε να υπαρχει ισοτητα στην σεξουαλικοτητα κτλ,για πειτε και εσεις την γνωμη σας,ειμαι εγω τοσο παραλογος που δεν μπορω να συμφωνησω με την σεξουαλικη νηστεια ;;τι μπορω να κανω για να του αλλαξω μυαλα και να ξυπνησει απο την θρησκευτικη πλυση εγκεφαλου; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Πόσο χρονών είστε γενικά?
    Η μητέρα του ξέρει ότι είναι ομοφυλόφιλος και έχει πρόβλημα με το σεξουαλικό ? Ενώ είναι σύμφωνη με την σχέση σας γενικά?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    4
    29 εκεινος,εγω 23,
    ναι η μητερα του ξερει οτι ειναι ομοφυλοφιλος,της το εχει πει εδω και 4-5χρόνια και προσπαθει να το δεχτει αλλά επειδή ειναι προσκολλημένη στην εκκλησία αδυνατεί να το δεχτει γιατί το θεωρει αμαρτια και οτι ο γιος της με το να πηγαινει με αντρες λερωνει την ψυχη του και δεν θα παει στον παραδεισο κτλ,θελει να πιστεψει οτι ο γιος της εαν το θελησει μπορει να σταματησει να κανει σεξ με αντρες λες και ειναι μια απλη συνηθεια οπως το τσιγαρο,του λεει "δεν ειναι κριμα να αμαρτανεις και να λερωνεις σαρκα και ψυχη; ο θεος τα βλεπει αυτα και δεν θα βρεις ανταμοιβη στη ζωη και στην μεταθανατον ζωη,προσπαθησε να μπεις στον ισιο δρομο και θα δεις που ολα θα φτιαξουν για εσενα", ηξερε οτι συγκατοικουσαμε και οτι εχουμε σχεση και του ειπε προσφατα οτι δεν εχει προβλημα να μενουμε μαζι αλλα το θεμα της ειναι να μην κανουμε σεξ και μολυνουμε το σωμα μας με την αμαρτια,πανω κατω του λεει ας ειστε μαζι αλλα σαν φιλοι ,να μην εχετε σεξουαλικες επαφες γιατι ειναι κακο,ε και αυτος επηρρεαστηκε και τα θεωρησε σωστα και μου λεει θα ειμαστε μαζι οπως πριν και θα αγαπιομαστε απλα πρεπει να σεβαστω την αποφαση του να απεχει απτο σεξ.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    29? Μεγάλος είναι....
    Δηλαδή αυτός έκανε σεξ και ξαφνικά ήρθε η μητέρα του και του είπε κάποια πράγματα και από τότε σταμάτησε , πως έγινε? ή πάντα είχε ενοχές αλλά δεν αντιστεκόταν ας πούμε ?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    4
    έλα ντε! βασικα εδω και μια εβδομαδα μου ειπε για τις αποφασεις του,δεν ξερω αν οντως τις κρατησει και τηρησει την αποχη, παντα ειχε ενοχες αν ειναι αμαρτια κτλ(αλλα ηταν ριζομενες αυτες οι ενοχες απτη μητερα του,γιατι παντοτε του μιλουσε για το οτι ειναι αμαρτια αυτο),δεν αντιστεκοταν και τωρα που μεγαλωσε και σκεφτεται πιο ωριμα πιστευει οτι πρεπει να μετανοησει και να σταματησει να αμαρτανει εφοσον ειναι κακο,

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Και αυτός με τις ενοχές ήταν καλά μετά? ήσασταν καλά δηλαδή σαν σχέση παρόλο που είχε ενοχές?
    Εμένα δεν μου φαίνεται απίθανο να τον πείσεις να ''αμαρτάνει '' αλλά αν αυτός έχει ενοχές ή σου λέει κάθε τρεις και λίγο ''τέλος'' τι θα είστε καλά μετά σαν σχέση ?
    Γιατί να ξεριζώσει όλα αυτά από το μυαλό του δύσκολο μου φαίνεται.... δεν ξέρω κιόλας, άμα αγανακτήσει μόνο....αλλά τι εσύ θα περιμένεις μήπως αυτός αγανακτήσει? δεν ξέρω, εγώ θα έφευγα αλλά δεν θέλω να λέω και μεγάλες κουβέντες.....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    4
    ναι μια χαρα ημασταν με τις ενοχες του,γιατι απλα το σκεφτοταν κ το εξεφραζε καποιες φορες ,δεν δημιουργουσε εμποδια στη σχεση.
    εγω απλα ελπιζω οτι θα του περασει κ θα πεσει ξανα στον "βουρκο"
    ,δεν μπορω να πω οτι θα φυγω γιατι εχουμε περασει πολλα και αντεξαμε και ειμαστε πολυ καλα,κοντευουμε 3χρονια σε λιγο καιρο,δεν ειναι ευκολο να το τελειωσω και ουτε το θελω

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    η θρησκεια βλαπτει σοβαρα την υγεια...

    https://www.youtube.com/watch?v=nA3Cx4VvQs4

  9. #9
    Freespirit,πραγματι εχει δικιο η μητερα του αγοριου,για την χριστιανικη πιστη οι ομοφυλοφιλικες επαφες ειναι αμαρτια.Το ιδιο και οι προγαμιαιες επαφες καθε ειδους,αλλα δε βλεπω τους ετεροφυλοφιλους να νοιαζονται και πολυ.

    Και πραγματι παλι,για την ιδια θρησκεια η ομοφυλοφιλια ειναι απλως μια αμαρτια που μπορει να διορθωθει.Δεν ειναι τυχαιες και οι δηλωσεις του Χουντοδουλου πριν καποια χρονια,οτι προκειται περι ''κουσουριου''

    Τελος παντων.

    Εγω θα σας ελεγα να γραψετε στα παλια σας τα παπουτσια τις θρησκειες και τα αναχρονιστικα συστηματα ηθικης τους,και να ζησετε τον ερωτα σας.Δεν πιστευω να κρατησει αυτο που ειπε ο συντροφος σου για πολυ.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    η θρησκεια βλαπτει σοβαρα την υγεια...

    https://www.youtube.com/watch?v=nA3Cx4VvQs4
    Αν λάβουμε υπόψιν υπανθρώπους σαν τον Αμβρόσιο, τον Άνθιμο, τον Χουντόδουλο (lol) και άλλες φυσιογνωμίες της εκκλησίας τότε όντως, σκοτώνει βάναυσα την νοητική υγεία...
    Έρχονται και οι ισλαμοφασίστες με την σαρία, τις μπουρκες, το τζιχαντ και τον υπέροχο "πολιτισμό" τους, επιστροφή στον μεσαίωνα

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εμένα ο σύντροφός σου μου φαίνεται ανισόρροπος εξαιτίας της μητέρας του, δεν είναι θέμα αν θα πέσει στο ''βούρκο'', το θέμα είναι να μην έχει πισωγυρίσματα μετά που θα ''πέσει ''και τον επηρεάζει μια ζωή η μητέρα του και σας κάνει την ζωή δύσκολη και έχει και αυτός ενοχές μια ζωή......με κουβέντα μόνο να δει ότι όλα αυτά είναι παράλογα.......

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η ομοφυλοφιλια υπαρχει και στο ζωικο βασιλειο , δεν ειναι κατι ασυνηθιστο .............δεν εχω διαβασει ολο το ποστ , μια ιδεα πηρα ..........η εκκλησια ειναι οπισθοδρομικη ............

  13. #13
    Quote Originally Posted by freespirit View Post
    Καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα να εκφράσω το προβλημά μου μαζί σας.Είμαι ο Μάριος και εχω σχέση με ενα αγόρι εδω και 2χρόνια,γενικά είμαστε μια χαρά,υπάρχουν συναισθηματα ακομα και όλα κυλούν πολύ καλά γενικά.Το θέμα μου είναι όμως οτι εκείνος επηρεασμένος απτην θρησκόληπτη μητέρα του εδώ και λιγο καιρό μου εξέφρασε την επιθυμία του να μην βρισκόμαστε σεξουαλικά γιατί νιώθει ενοχές και ότι αυτό ειναι αμαρτία η οποία δημιουργεί προβλήματα στη σχεση του με τον θεό και πεποισμένος απτην μητέρα του υποστηρίζει ότι εάν σταματησουμε τις ερωτικες μας συνευρεσεις θα καταφέρει να εξιλεωθεί και να μπορεσει να λάβει απο τον θεό ανταμοιβή.Πιστέυει πχ οτι επειδή είναι άνεργος ίσως φταινε οι αμαρτίες που τον βαραίνουν(βαζοντας ως πρωτη αμαρτια την ομοφυλοφιλια),και νομιζει οτι εαν μετανοησει θα του πανε ολα καλυτερα γιατί θα μπορει να προσευχεται και να λαμβανει την ευνοια Του.Μου λέει ότι δεν παυουν τα συναισθηματα του για εμένα,οτι θα εξακολουθησουμε να μενουμε μαζι,να αγαπιομαστε,να στηριζουμε ο ενας τον αλλον μεσα στη σχεση μας,αλλά σεξουαλικά δεν θα κανουμε τίποτα γιατι δεν θελει να μολύνει τη σαρκα του.Βασικά η μητερα του ,του φούσκωσε τα μυαλά με αυτες τις αντιληψεις ,εκατσε και του διαβασε και του εδειξε μεσα απτην αγια γραφη ολα τα χωρία-στιχους που μιλουν για την ομοφυλοφιλια και την κατακρινουν ως μεγιστη αμαρτια.Ε εκείνος πειστηκε οτι πραττει τεραστια αμαρτια και ριχνει ολο το φταιξιμο ,για το οτιδηποτε παει στραβα στη ζωη του,στην ομοφυλοφιλια.Και γι αυτο δεν θελει να εχουμε καμια επαφη σεξουαλικα...τι θα κανω; θα πρεπει να προσπαθησω να ζησω σε μια σχεση χωρις το σεξ;θα πρεπει να ζησω μια ζωη ανεραστη γιατι διαφορετικα πραττω και εγω αμαρτια; Παντως προσωπικά πιστευω και εγω στον θεο αλλα δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει τοοοοσο πολυ το τι κανουμε στο κρεβατι μας,εφοσον δεν βλαπτουμε καποιον,δεν διαπραττουμε πορνεια κτλ,και οι ομοφυλοφιλοι πιστευω εχουν την αγαπη του θεου και δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα οσο η εκκλησια υποστηριζει,ολοι ξερουμε οτι τα "ιερα βιβλία" περιεχουν αντιληψεις "ανθρωπων" παλαιοτερων εποχων που για διαφορους λογους δεν τους συνεφερε να υπαρχει ισοτητα στην σεξουαλικοτητα κτλ,για πειτε και εσεις την γνωμη σας,ειμαι εγω τοσο παραλογος που δεν μπορω να συμφωνησω με την σεξουαλικη νηστεια ;;τι μπορω να κανω για να του αλλαξω μυαλα και να ξυπνησει απο την θρησκευτικη πλυση εγκεφαλου; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    συγνωμη αλλα αν ο φιλος σου επηρεαζεται σε τετοιο βαθμο απο τη θρησκεια τοτε μαλλον θα εχετε και αλλα θεματα επικοινωνιας και οχι μονο αυτο. Προσπαθει να αποδεχτει τον εαυτο του αλλα αν εσυ τον εχεις ηδη αποδεχτει, τοτε με ενα ατομο που σε παει πισω δεν εχεις δουλεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,755
    βασικα δεν καταλαβαινει τιποτα απο οσα του λες, ετσι δεν ειναι;;; δεν αισθανεσαι οταν προσπαθεις οτι πεφτεις σε εναν τοιχο και σπας τα μουτρα σου;;νομιζω ο φιλος σου πασχει απο ιδεοληψια.δεν προκειται να βγαλεις ακρη μαζι του. αφου δεν θελει, παρε την αποφαση και ψαξε για καποιον αλλο ανθρωπο για σχεση.
    οσο για την μητερα του εχει και αυτη προβλημα.

Similar Threads

  1. Θρησκευτικές Φοβίες ΜΕΡΟΣ 2
    By Δημήτρης001 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 20-01-2018, 23:19
  2. Ομοφυλοφιλια
    By Διαλυμένος in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 10-04-2014, 11:33
  3. ομοφυλοφιλια
    By xamenos in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 01-10-2013, 23:38
  4. Ομοφυλοφιλια
    By Anna M. in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 26-02-2013, 06:07
  5. ομοφυλοφιλια
    By iraklis in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-05-2011, 11:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •