Βραδυκαρδιες / Φοβος ανακοπης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109

    Βραδυκαρδιες / Φοβος ανακοπης

    Καλησπερα στην παρεα. Επειτα απο καποιες μετριες αιματολογικες εξετασεις λιγοτερο απο μηνα, πηρα την αποφαση να τρεχω 3-4 φορες την εβδομαδα περιπου 4-5km την καθε φορα. Να θυμησω οτι παλευα ενα διαστημα με ταχυκαρδιες οι οποιες μαλλον ηταν ψυχολογικου υποστρωματος μιας κ οταν πηρα λιγο zoloft (κανα 9μηνο πισω)ηρθα στα ισια μου.
    Προχθες εκει που καθομουν δεν αισθανομουν καλα κ λεω δε κουμπωνω μια το πιεσομετρο. Η πιεση μια χαρα, οι παλμοι ομως 45!!! Λεω δεν βλεπω καλα κ ξανακανω μετρηση. Τα ιδια. 47,45,49.
    Γενικα επαιζα 53-63 οταν ημουν στα χαλαρα μου κ κανα δυο φορες ειχα δει το 49.
    Θορυβηθηκα οπως ηταν επομενο κ πηγα την επομενη σε φιλη καρδιολογο, η οποια με ειχε κανα 10' στον καρδιογραφο της. Ουτε παυσεις ουτε τπτ παθολογικο. Μου λεει για να σου φυγει ελα να βαλουμε ενα χολτερ. Πραγματι τωρα που μιλαμε ειμαι καλωδιομενος. Αυριο πρωτα ο Θεος θα εχω μια απαντηση αν κ εκεινη πιστευει οτι θα ειναι ολα καλα. Εκεινη θεωρει πως μιας κ κολυμπουσα σε επιπεδο πρωταθλητισμου για καμμια δεκαρια χρονια, οτι η καρδια εστω κ μετα απο 15 χρονια που εχουν περασει,θυμαται κ προσαρμοζεται αναλογα που στην προκειμενη περιπτωση εχω ξεκινησει το τρεξιμο. Για να ειμαι ειλικρινης δεν με πειθει σαν δικαιολογια. Τεσπα
    Η ανησυχια μου ειναι οτι εδω κ μερες εχω κ κατι ζαλαδες οι οποιες δεν ξερω αν οφειλονται στις αλλαγες καιρου μιας κ εχω κ αυχενικο συνδρομιο. Ζαλαδες βραδυκαρδιες κλπ τα εχω συνδυασει ολα στο μυαλο μου κ τα εχω κανει αχταρμα.
    Φοβαμαι πολυ μην μεινω στον τοπο κ δεν χαρω τους δικους μου.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,701
    Αδερφέ αν είσαι αθλητής έχεις άλλους χτύπους αυτό το ξέρω κι εγω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    σοβαρά τώρα? αγχώνεσαι επειδή έχεις λίγους παλμούς? θα έπρεπε να είσαι χαρούμενος που έχεις 45-50 παλμούς...! θα ήθελα να είμαι στην δικια σου θέση.. εγώ έχω σε ηρεμία 70-80...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    καποτε ασχολουμουν προσωπικα με το τρεξιμο με χρονο, προσπαθουσα ολο και να κατεβαζω τον χρονο που εκανα το γυρολόι...οχι για καποιον πρωταγωνισμο, απλα για δικη μου ικανοποιηση...Οταν εξεταστηκα απο καρδιολογο μονο που ακουσε τον αργο χτυπο της καρδιας μου, μου λεει εισαι αθλητης? Απο εκει και περα μου φαινεται πως ανησυχεις αρκετα, οποτε ενημερωσε μας για την κατασταση σου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Καλησπερα κ καλη εβδομαδα.
    Τελικα το χολτερ δεν εδειξε κατι παθολογικο πλην ελαχιστων εκτακτων.
    Αυτες οι γ@μωζαλαδες πως διαολο βγηκαν μαζι με την βραδυκαρδια? Εγω αυτο δεν μπορω να καταλαβω.


    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφέ αν είσαι αθλητής έχεις άλλους χτύπους αυτό το ξέρω κι εγω
    δεν ξερω αν μπορω να θεωρηθω αθλητης με την προυπηρεσια/απουσια κ με την επανεκκινηση που εκανα τον τελευταιο μηνα.

    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    σοβαρά τώρα? αγχώνεσαι επειδή έχεις λίγους παλμούς? θα έπρεπε να είσαι χαρούμενος που έχεις 45-50 παλμούς...! θα ήθελα να είμαι στην δικια σου θέση.. εγώ έχω σε ηρεμία 70-80...
    Το χειροτερο ολων ειναι οτι αγχωνομαι κ δεν ανεβαινουν. Περυσι τετοιο καιρο με το που αγχωνομουν σηκωνα 100αρια κ 110 ευκολα.

    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    καποτε ασχολουμουν προσωπικα με το τρεξιμο με χρονο, προσπαθουσα ολο και να κατεβαζω τον χρονο που εκανα το γυρολόι...οχι για καποιον πρωταγωνισμο, απλα για δικη μου ικανοποιηση...Οταν εξεταστηκα απο καρδιολογο μονο που ακουσε τον αργο χτυπο της καρδιας μου, μου λεει εισαι αθλητης? Απο εκει και περα μου φαινεται πως ανησυχεις αρκετα, οποτε ενημερωσε μας για την κατασταση σου....
    Οπως εγραψα κ πιο πανω ολα φαινονται να ειναι καλα. Προσπαθω να ξεχασω πως πλεον ειμαι βραδυκαρδος κ εχω εστιασει τωρα στις κ@λοζαλαδες που βγηκαν. Να φταιει το ρημαδοαυχενικο? Δεν ξερω τι να σκεφτω κ τρελαινομαι ρε γμτ....!!!!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    τι τρελαινεσαι ρε φιλε? καταρχην εισαι αθλητης επρεπε να το ξερεις αυτο με τους παλμους. οι ζαλαδες τοσο συχνες ειναι και ανησυχεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by neos1925 View Post
    τι τρελαινεσαι ρε φιλε? καταρχην εισαι αθλητης επρεπε να το ξερεις αυτο με τους παλμους. οι ζαλαδες τοσο συχνες ειναι και ανησυχεις?
    μα δεν ειμαι αθλητης, ημουν! Πριν 16 χρονια! Τωρα βγηκα για τρεξιμο 10 φορες ολες κ ολες σε 1 μηνα. Τι δι@ολο, τοσο μαγικο οργανισμο εχω κ εριξα τοσο γρηγορα τους παλμους? Οι ζαλαδες/ασταθεια ειναι καθημερινες τις τελευταιες 2 εβδομαδες απο την ωρα που θα ξυπνησω. Οταν καθομαι δεν εχω θεμα 'η τουλαχιστον ετσι νομιζω. Απλα συνεπεσαν κ τα δυο μαζι κ εχω προβληματιστει. Αν δεν υπηρχαν οι ζαλαδες/ασταθεια δεν νομιζω πως θα ασχολιομουν ιδιαιτερα κ θα ελεγα οτι ειμαι χαρουμενος με αυτην την πτωση στους παλμους!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    6
    καλησπερα φιλε μ! τελικα τι εγινε με το θεμα σ? εχω το ιδιο με σενα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    109
    Quote Originally Posted by koulis View Post
    καλησπερα φιλε μ! τελικα τι εγινε με το θεμα σ? εχω το ιδιο με σενα!
    Τπτ νεωτερο. Μαθαινω να ζω με αυτο. Δε μπορω να το αλλαξω.
    Εφοσον με διαβεβαιωσαν 2 καρδιολογοι πως δεν μου αυμβαινει κατι, πρεπει να προχωρησω.
    Αυτο που μονο με προβληματιζει ειναι οι ζαλαδες/πονοκεφαλοι που εχω πλεον σε καθημερινη βαση.

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φοβος για HIV
    By Themis36 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 162
    Last Post: 02-03-2020, 00:47
  3. Φοβος ανακοπής κ.α - Εσείς πως αντέχετε;;
    By Carie_ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 8
    Last Post: 21-08-2014, 02:01
  4. ΦΟΒΟΣ και ΠΑΛΙ ΦΟΒΟΣ.
    By kan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 13-03-2012, 16:17
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •