Αυπνία και ταχυκαρδία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10

    Αυπνία και ταχυκαρδία

    Ειμαι 24ων χρονων φοιτητης. Τα πρωτα χρονια κοιμομουν κανονικα μονος μου στην πολη που εχω περασει. Μετα ηρθε και η αδερφη μου για σπουδες στην ιδια πολη οποτε ειχα παρεα τα βραδια. Στη συνεχεια γνωρισα την κοπελα μου οποτε παλι ειχα παρεα τα βραδια και δεν κοιμομουν μονος μου. Συνηθισα να κοιμαμαι με παρεα με λιγα λογια και παρατηρησα περσυ οτι δεν μπορουσα να κοιμηθω μονος μου. Παλιοτερα ειχα παλι το ιδιο προβλημα αλλα μετα το πρωτο βραδυ συνηθιζα και κοιμομουνα κανονικα. Φετος καποιες μερες κοιμηθηκα μονος μου και δεν μπορουσα να κοιμηθω ουτε μετα την πρωτη μερα. Φοβαμαι το σκοταδι εκανα ασχημες σκεψεις και με επιανε ταχυκαρδια. Καποιες μερες καταφερα να κοιμηθω, ξεκουραζομουν αλλα δεν ειχα την ιδια ποιοτητα υπνου. Πλεον συγκατοικω με την κοπελα μου αλλα δεν εχουμε διπλο κρεβατι, κοιμομαστε ξεχωριστα. Τις πρωτες μερες κοιμομουν μια χαρα. Ενα βραδυ ξυπνησα στη μεση της νυχτας και με επιασε παλι ταχυκαρδια. Αυτο ηταν απο τοτε δεν μπορω να κοιμηθω ουτε με ατομο μεσα στο σπιτι. Κοιμομαστε μαζι στον καναπε. Προσπαθω να αποβαλλω τις φοβιες μου και να τις αντιμετωπισω. Χτες βραδυ κοιμηθηκαμε παλι σε ξεχωριστα κρεβατια για να δω αν εχω προοδο. Δεν εκανα κακες σκεψεις και ημουν χαλαρος. Αμεσως μολις ημουν ετοιμος να κοιμηθω ξαφνικα ενιωσα παλι ταχυκαρδια. Περασε-ξαναηρθε-περασε-ξαναηρθε. Δεν καταφερα να κοιμηθω. Χειροτερα δηλαδη απο τις πρωτες μερες που ημουν και μονος μου στο σπιτι. Τουλαχιστον τοτε κοιμομουν και λιγο. Τι να κανω? Να αναφερω οτι ποτε δεν ειχα προβληματα υπνου στο παρελθον ουτε λαμβανω καποιο φαρμακο που να επηρεασε τον υπνο μου.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εχεις αρχισει να εστιαζεις την προσοχη σου πολυ σε αυτο το θεμα του υπνου...Με αποτελεσμα να σου γινετε εμμονη και στην τελικη απλα να εμφανιζεις συμπτωματα αγχους οταν πας να κοιμηθεις μονος! Η ταχυκαρδια ειναι αποτελεσμα εμφανισης στο αγχος...Απλα ετσι οπως το πας, οποτε θα πας να κοιμηθεις μονος θα καταληγεις να στριφογυριζεις στο κρεββατι και να μην κοιμασαι, απλα επειδη θα εισαι μονος...Κοιταξε να ξεμπερδευτεις απο αυτην την κατασταση, γιατι ο ανθρωπος κανονικοτατα μπορει να κοιμαται και μονος του..Με αποτελεσμα εσυ να ψαχνεις καποιον για παρεα καθε βραδυ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    δεκτα ολα αυτα που λες. θα διαφωνησω στο πρωτο προσπαθω να μην δινω σημασια αλλα εμφανιζεται μονο του. το οτι πρεπει να ξεμπερδευω με αυτο το ξερω. το θεμα ειναι πως.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    και παλι με το που λες οτι δεν ασχολεισαι εσυ, το υποσυνειδητο σου εχει αλλη αποψη! Εξου και το καρδιοχτυπι που βιωνεις! Ξερεις ποσο δυσκολο ειναι να δαμασεις το υποσυνειδητο σου? Οχι βασικα μονο για σενα αλλα για πολλους που το παραδεχονται..Τωρα αν εσυ εχεις διαφορετικη αποψη, θα σου ελεγα να επαναξετασεις οντως την θεωρια...Εδω εγω νοιωθω αγχομενος και δεν μπορω να βρω την αιτια του αγχους, αλλα το θεμα εγκειται στην ανησυχια που εχω αφου δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την ζωη μου (καταθλιψη λεγεται αυτο)!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    συμφωνω σ αυτα που λες. προσπαθω να το αγνοω και να πεισω τον εαυτο μου οτι δεν εχω θεμα.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    προς το παρων αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις διπλα σου την κοπελια που εχεις σχεση, να κοιμαστε μαζι και βλεπεις αργοτερα!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    φιλε μου είσαι μονο 23χρόνον και έχεις αυτό το άγχος με την καρδια σου όλοι το έχουμε πέραση κάποια στιγμή τις ζωής μας.. για να σου φύγει η ιδέα πήγαινε σε ένα καρδιολόγο να κανεις ένα triplex.. και να είσαι και εσύ σίγουρος..

    πρόσφατα ο πατέρας μου 45χρόνον πήγε σε καρδιολόγο και του βρήκε θέμα με την καρδια του.. τώρα περιμένουμε αυτή την εβδομάδα να πάμε σε κάποιο καρδιοχειρουργό να δούμε τι χρειάζεται... τα συμτώματα ήτανε έντονη κόπωση και δύσπνοια και ένας πόνος στο στήθος... με αυτό θέλω να σου πω πως αν είχες κάποιο θέμα με την καρδια σου θα το καταλάβαινες άμεσος...!

    δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Καλησπέρα,αντιμετωπισα σχεδον το ιδιο προβλημα με εσενα οταν ημουν φοιτητρια.Για καποιο λογο ενω ποτε δεν ειχα προβλημα να κοιμαμαι μονη στο σπιτι,οταν περασα σε αλλη πολη αρχισα να μη μπορω να κοιμθω μονη και να πεταγομαι απο ταχυκαρδιες και φοβο.Προσπαθησα να το αντιμετωπισω και ο καιρος περνουσε και εγω εφτασα να κοιμαμαι 3 ωρες καθε νυχτα και αυτες διακεκομμενα.Ωσπου αρχισα να λεω το προβλημα μου,ερχοταν το αγορι μου,οι φιλοι,οι γονεις αλλα εμενα μου ειχε πια γινει παθολογικο και ουτε με παρεα μπορουσα και αρχισα να τα "βαζω" με το μερος..Για να μη στα πολυλογω αυτα τα χρονια ηταν η αρχη του κακου και ενω ποτε δεν ειχα προβληματα ψυχολογικα κτλ απο τοτε εως σημερα (9 χρονια μετα) εχουν εξελιχθει σε κρισεις πανικου,φοβιες,αγχος,αυτοα� �οσα κτλ.Γενικευτηκε δηλαδη.Δε λεω πως θα σου συμβει το ιδιο.Απλως μη το αφησεις.Αντιμετωπισε το τωρα πριν το αμελησεις,το απωθησεις,και γενικευτει.Υπαρχουν πολλοι τροποι για να το κανεις!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    φιλε μου είσαι μονο 23χρόνον και έχεις αυτό το άγχος με την καρδια σου όλοι το έχουμε πέραση κάποια στιγμή τις ζωής μας.. για να σου φύγει η ιδέα πήγαινε σε ένα καρδιολόγο να κανεις ένα triplex.. και να είσαι και εσύ σίγουρος..

    πρόσφατα ο πατέρας μου 45χρόνον πήγε σε καρδιολόγο και του βρήκε θέμα με την καρδια του.. τώρα περιμένουμε αυτή την εβδομάδα να πάμε σε κάποιο καρδιοχειρουργό να δούμε τι χρειάζεται... τα συμτώματα ήτανε έντονη κόπωση και δύσπνοια και ένας πόνος στο στήθος... με αυτό θέλω να σου πω πως αν είχες κάποιο θέμα με την καρδια σου θα το καταλάβαινες άμεσος...!

    δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για τίποτα..
    φιλε μου το ξερω οτι δεν εχω προβλημα με την καρδια μου. δεν ειναι αυτο ποου με απασχολει.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    υποτιθεται οτι εδω μεσα ειναι φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης και ρωτησα κατι απλο και κανεις δεν μου απαντησε σοβαρα. σοβαρα με την εννοια οτι δεν μου δωσατε καποια ουσιαστικη βοηθεια/λυση. ευχαριστω οποιον αφιερωσε καποιο χρονο για να απαντησει αλλα κανεις δεν προτεινε καποια λυση.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάτι να ξεχαστείς πριν τον ύπνο και κυρίως να μην σκέφτεσαι οτι πρέπει να κοιμηθείς;
    Π.χ να διαβάσεις ένα βιβλίο ή να δεις μια ταινία ή κάτι τέτοιο; Ας πούμε αν σκεφτείς οτι δεν θα κοιμηθείς απόψε κι απλά θα δεις ταινίες και ξαπλώσεις αναπαυτικά στο κρεβάτι σου, τι θα γίνει; Πάλι θα έχεις ταχυκαρδία κτλ;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Έχεις δοκιμάσει να κάνεις κάτι να ξεχαστείς πριν τον ύπνο και κυρίως να μην σκέφτεσαι οτι πρέπει να κοιμηθείς;
    Π.χ να διαβάσεις ένα βιβλίο ή να δεις μια ταινία ή κάτι τέτοιο; Ας πούμε αν σκεφτείς οτι δεν θα κοιμηθείς απόψε κι απλά θα δεις ταινίες και ξαπλώσεις αναπαυτικά στο κρεβάτι σου, τι θα γίνει; Πάλι θα έχεις ταχυκαρδία κτλ;
    και τι θα κανω δλδ? καθε βραδυ θα βλεπω ταινιες και θα διαβαζω βιβλια? λοιπον σημερα κοιμηθηκα κανονικα χωρις να με πιασει ταχυκαρδια. πριν κοιμηθω ηπια ενα χαμομηλι και βαλεριανα χαπι. σιγουρα βοηθησαν και αυτα αλλα χτες μιλησα σ ενα ατομο που εμπιστευομαι για τις φοβιες μου και το προβλημα και του εξηγησα πως εχει η κατασταση. το εκανα για να φυγει απο μεσα μου.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    Ξερω οτι φοβαμαι αδικα. Ο αληθινος φοβος δεν υπαρχει αλλα ειναι κατι που βγαινει υποσυνειδητα. Προσπαθω να πεισω και τον εαυτο μου γι αυτο. Πως θα τα καταφερω?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    10
    Εχουν περασει περιπου 2 μηνες απο τοτε που εγραψα και το προβλημα εξακολουθει να με βασανιζει. Ειμαι καλυτερα απ την αποψη οτι δεν το σκεφτομαι πια μεσα στη μερα καθολου, καποια βραδια κοιμηθηκα μια χαρα, δεν εχω τις ταχυκαρδιες που ειχα. Πεφτω λοιπον να κοιμηθω τωρα 2-3 βραδια και εκει που ειναι να με παρει ο υπνος τιναζομαι. Αυτο γινεται καμια 10αρια φορες. Τελικα σηκωνομαι κανω μια βολτα να ηρεμησω λιγο και τελικα κοιμαμαι χωρις προβλημα. Το θεμα ειναι οτι χανω κανα 2 ωρες με αυτη την ιστορια. Ξαπλωνω ηρεμος δεν με πιανει ταχυκαρδια και εκει που ειμαι ετοιμος να κοιμηθω (μεταξυ υπνου και ξυπνιου) τιναζομαι-εχω εναν ηπιο σπασμο. Αν το αντιμετωπισω και αυτο θα ειμαι οκ μετα. Αλλα πως; ειναι το υποσυνειδητο μου που λειτουργει. Πρεπει να απευθυνθω σε ψυχολογο;

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2019
    Posts
    1
    Χαίρετε μεγάλε, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα αϋπνίας με ταχυκαρδία και τον "σπασμο" η τυναφμα που αναφέρεις, σαν ηλεκτρικό σοκ ένα πράγμα, λες και συσσωρευετε όλη η υπερένταση μια στιγμή και βγαίνει. Όλο αυτό ξεκινησε από ένα επεισόδιο που είχα με την καρδιά μου λόγο αϋπνίας και energy drink, και μου έχει μείνει φοβια από τότε. Πλέον δεν το σκέφτομαι πολύ, απλά το βράδυ άμα κάτσω λίγο παραπάνω υπολογιστή ή στο κινητό μετά που πάω να κοιμηθώ έχω όλα αυτά τα πράγματα... Άλλες φορές κοιμάμαι εύκολα.. Άλλες φορές μου συμβαίνει αυτό το τιναγμα... Εσύ κατάφερες να κάνεις κάτι τελικά με αυτό, παρακαλώ πες μου αν δεις το Ποστ.

Similar Threads

  1. ταχυκαρδία από το άγχος
    By giannis97 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2014, 00:03
  2. Ταχυκαρδία και άγχος.
    By White Hawk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2013, 23:56
  3. ταχυκαρδια και εκτακτες συστολες
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 19:25
  4. Ξαφνικη ταχυκαρδια
    By volkar in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-2011, 10:55
  5. ταχυκαρδια
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2009, 22:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •