μια αληθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241

    μια αληθεια

    γεια σε ολους σας
    αυτο που θα σας πω δεν ξερω πως θα το παρετε αλλα ειναι η αληθεια οπως την ειδα και την εζησα εγω
    επειδη βλεπω πολλα νεα ατομα θα σας κανω ενα συντομο βιογραφικο
    με λενε μαρια ειμαι 28 χρονων και εδω και πολλα χρονια πασχω απο κρισεις πανικου και υπερβολικο αγχος
    λοιπον οσοι πατε σε ψυχιατρο και πληρωνετε να ξερετε οτι οι περισοτεροι θελουν να σας παρουν τα λεφτακια και οι τσαμπα συνηθως ειναι βλακες διορισμενοι που τις περισοτερες φορες απο την βαρεμαρα τους σου δινουν οποιοδηποτε φαρμακο θυμηθουν πρωτα πρωτα η αναλογος με την προμηθεια που παιρνουν απο τις φαρμακευτικες
    αν θελετε να γινετε καλα βγειτε εξω καντε κατι αλλο και μην καθεστε καθε μερα ολη μερα να διαβαζετε για ψυχολογικα τα οποια σας κανουν να ασχολειστε συνεχεια με το προβλημα σας γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να το σκεφτεστε συνεχεια και να παθενετε συνεχεια κρισεις η οτι αλλο συμπτωμα εχει σχεση με την αρρωστεια σας
    σας ευχαριστω πολυ
    αν και παιρνω χαπια ενα σας συμβουλευω οτι μπορειτε να καταφερετε να το κανετε μονοι σας και χωρις χαπια
    απλα ρε παιδια βγειτε απο τ σπιτι βρειτε χομπυ και κανετε κατι
    να μην καθεστε ολοι μερα μονοι σας εσεις και το προβλημα σας
    ευχαριστω πολυ οσους καταφεραν να το διαβασουν ολο χωρις να μου που τι βλακειες λεω



    www.eyexia.net

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Ποιός σου είπε οτι αντιμετωπίζεις κρίσεις πανικού? Το υπερβολικό \'αγχος δεν είναι διαταραχή, είναι άγχος σε υπερβολικό βαθμό. Δεν πρέπει όμως να σκεφτείς πως υπάρχουν άνθρωποι με πραγματικά προβλήματα που χωρίς την κατάλληλη αγωγή είναι αδύνατο να εκτελούν απλές λειτουργίες? ʼλλοι αυτοκτονούν γιατί δεν αντέχουν να ζήσουν και εσύ λες οτι τα φάρμακα και οι γιατροί είναι άχρηστοι? Αυτά που λες είναι σε πλήρη αντίθεση με τη πραγματικότητα, εκτός αν συνηδειτά επιλέγεις να αγνοείς τα ποσοστά των ανθρώπων που δεν σου μοιάζουν. Είναι τόσο δύσκολο να δεχθείς πως υπάρχουν άνθρωποι που δεν σκέφτονται σαν και σένα? Πόσο ποιο απλό μπορεί να γίνει αυτό για να γίνει αντιληπτό? Έχετε άλλο τρόπο αντίληψης και αξιολόγησης καταστάσεων. Ή τα χημικά του εγκεφάλου βρίσκονται σε δυσαρμονία. Δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Δεν σκεφτόμαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο. Αν εσύ τα καταφέρνεις χωρίς φάρμακα ή υποστήριξη, μπράβο σου, ειλικρινά. Αλλά τι σχέση έχεις εσύ με όλους τους άλλους? Και φαντάσου πως αυτά τα λέω εγώ που γενικά είμαι κατά των φαρμάκων. Α΄λλο όμως το ένα και άλλο το άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by maria210800
    αν θελετε να γινετε καλα βγειτε εξω καντε κατι αλλο και μην καθεστε καθε μερα ολη μερα να διαβαζετε για ψυχολογικα τα οποια σας κανουν να ασχολειστε συνεχεια με το προβλημα σας γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να το σκεφτεστε συνεχεια και να παθενετε συνεχεια κρισεις η οτι αλλο συμπτωμα εχει σχεση με την αρρωστεια σας
    Σ\'αυτό θεωρητικά συμφωνώ.Στην πράξη κολλάω λίγο..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241

    apanthsh

    σοφακι γεια
    λοιπον ποιος μου ειπε τι
    πας σε ψυχιατρο εδω και αρκετο καιρο
    κανω θεραπεια εχω αλλαξει ποσα φαρμακα και η υπερβολικο αγχος δεν ειπε κανεις οτι ειναι επικινδυνο το ξερω αλλα σε συναρτηση με τον πανικο βγαζει πολλα κακα συμπτωματα-αντιδρασεις
    δευτερον οκ ναι αυτοκτονουν εγω παραδεχομαι εδω οτι δεν ειχα ποτε τα κοτσια να αυτοκτονησω
    και ομως ημουν κατθλιπτικη σε τετοιο βαθμο που ειχε αρχισει να σπαει το σωμα μου
    εννοω να ανοιγουν πληγες
    και νοσοφοβικη ημουν και αλλα πολλα
    οσο καιρο ασχολουμουν διαβαζα ολη μερα για το προβλημα μου και τα συναφη χειροτερευα ακομα και τα φαρμακα
    4 διαφορετικα επινα την ημερα
    και αργοτερα μου τα αλλαζαν και μου τα αλλαζαν το ιδιο και το ιδιο
    οσο για τους γιατρους
    σε αυτο εδω το φορουμ ψαξε λιγο παλαιοτερα ποστ οχι δικα μου αλλων μελων και θα δεις οτι δεν εχω μονο εγω αυτην την αποψη
    μαλλιστα υπαρχει ενα ποστ που πλλα ατομα καναμε αστεια για ψυχιατρους
    αμα το ψαξεις νομιζω θα το βρεις
    επισης και εγω αμα δεις τα καλυτερα ελεγα για τους γιατρους
    ναι αμε μεχρι που αναγκαστηκα να μπω σε νοσοκομειο και να μου κοψουν για λιγες μερες ολα τα χαπια γιατιιι?γιατι ετσι που μου τα εκοβαν και τα ειχαν ανακατεψει ειχε παθει δηλητηριαση το αιμα μου
    καπως ετσι μου το περιεγραψαν
    λοιπον εγω σας ειπα τι εκανα για να ηρεμησω
    αν θελετε παρτε το σαν συμβουλη
    δεν τραβηξα το αυτι κανενος και δεν αναγκασα κανεναν εννοειτε
    ευχαριστω


    www.eyexia.net

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    maria210800, μην θυμώνεις!!! Αν νομίζεις πως ήταν επίθεση σε σένα κάνεις λάθος. Δεν σου είπα τι πέρασες ή τι δεν πέρασες, ούτε είπα κάτι μεμπτό. Αυτό που σου είπα είναι πως δεν είναι δίκαιο να μηδενίζεις τους γιατρούς όταν υπάρχουν άνθρωποι που τους έχουν ανάγκη. Όσο για αυτά που λες, αν και άσχετα από το θέμα, θα συμφωνήσω μαζί σου πως υπάρχουν γιατροί που δεν σκέφτονται καν να κάνουν ψυχοθεραπεία παρά μόνο συνταγογραφούν φάρμακα σαν να είναι καραμέλες! Και το κάνουν ακόμα και για κατάθλιψη σε αρχικό στάδιο. Λίγες φορές έχω ακούσει να κάνει \'δουλειά\' ο γιατρός με τον ασθενή και όχι να του γράφει φάρμακα για τα πάντα. Ελπίζω να κατάλαβες την πρόθεσή μου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by maria210800

    αν και παιρνω χαπια ενα σας συμβουλευω οτι μπορειτε να καταφερετε να το κανετε μονοι σας και χωρις χαπια
    απλα ρε παιδια βγειτε απο τ σπιτι βρειτε χομπυ και κανετε κατι
    να μην καθεστε ολοι μερα μονοι σας εσεις και το προβλημα σας
    ΜΗ ΛΕΣ ΤΕΤΟΙΑ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΙΔΕΕΣ. ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΑΜΕΣΩΣ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    καλως το παρεξηγημενο μας παιδι! τι κανεις, σου μιλησε κανεις ή ακομη????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    NAI. MOY EIΠΑΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    αν θελετε να γινετε καλα βγειτε εξω καντε κατι αλλο και μην καθεστε καθε μερα ολη μερα να διαβαζετε για ψυχολογικα τα οποια σας κανουν να ασχολειστε συνεχεια με το προβλημα σας γιατι αυτο θα εχει σαν αποτελεσμα να το σκεφτεστε συνεχεια και να παθενετε συνεχεια κρισεις η οτι αλλο συμπτωμα εχει σχεση με την αρρωστεια σας

    Δεν μπορω να πω οτι συμφωνω...αν ηθελα να διαβαζω για ψυχολογικα θα αγοραζα καποιο αξιολογο βιβλιο...προσωπικα μπαινω περισσοτερο για την επικοινωνια με αλλους ανθρωπους που αντιμετωπιζουμε κοινα ή οχι προβληματα.Εχω δοκιμασει και σε αλλα φορουμ κατα καιρους να ενσωματωθω οπως τεχνολογικα κλπ αλλα μου φαινονται πολυ...ρηχα...το συγκεκριμενο μου αρεσει.
    Φυσικα εχεις δικιο δεν πρεπει να ασχολιεται κανεις συνεχεια με την αρρωστεια του (δεν το βλεπω ως αρρωστειες περισσοτερο το βλεπω ως συλλογες προβληματων του καθενος,με κοινη βαση πολλες φορες)...αλλα μπορει καλλιστα να ασχοληθει και με το τι περνανε οι συνανθρωποι του και να βοηθησει αν μπορει...καθως και τον εαυτο του επανεξεταζοντας ορισμενες αποψεις του δια μεσου του διαλογου.
    Τωρα αν καποιος ειναι υποχονδριος σε μεγαλο βαθμο (και ο γραφων το εχει νοιωσει φυσικα αυτο κυριως οταν ηταν χαλια) μπορει να μη του κανει και καλο...αλλα ειναι επιλογη του τοτε να φυγει...κριτικο πνευμα χρειαζεται παντου σε οτιδηποτε διαβαζεις.
    Μετρον αριστον...παντα βεβαια...ο γραφων εχει ξεφυγει λιγο απο το μετρο:)
    Αααα και κατι ακομα...αν και ειμαι \"διαβαστερο\" παιδι μονο ενα βιβλιο ψυχολογιας εχω τελειωσει ουσιαστικα ολοκληρο...με ενδιαφερει περισσοτερο η επικοινωνια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    το ιδιο λεμε κηπ μου
    ημουν και εγω παλια εδω καθε μερα ολη μερα
    εγω απο εδω μεσα εχωκανει την καλυτερη μου φιλη αλλα ειτε εισαι υποχονδριος ειτε οχι με αυτα τα κωλοπροβληματα και συγνωμη για την εκφραση που μας βρηκαν αρκει πολλες φορες μονο να διαβασεις κατι και ο εγκεφαλος σου να αποθηκευσει την πληροφορια και ειτε σκεφτεσε κατι ειτε οχι δυστηχως να σε χτυπαει την ωρα που δεν το περιμενεις
    παιδια παντως η αληθεια ειναι οτι οντως εδω βρισκεις ατομα που σε καταλαβαινουν αλλα απο προσωπικη μου εμπειρια - ες υπαρχουν και γελοια ατομα που το μονο που θελουν ειναι να ριξουν κανενα γκομενακι και δυστηχως ανισορροπα ατομα που δεν εχουν τιποτα και το παιζουν
    αυτη την συζητηση την ειχα κανει μια μερα με τον κρινο
    δεν προκειται να κατσω να αραδιαζω ονοματα αλλωστε οι περισσοτεροι ηταν ατομα απο τοτε που εμπαινα μονιμα και μετα τους καβγαδες αποκαλυφθηκαν και χαθηκαν
    ολα ειναι στο μυαλο ρε γαμωτο
    αλλα η ουσια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να το ελεγξουμε
    διαβαστε το παρακατω να γελασετε λιγο μιας και ειμαστε ολοι ελληνεςχαχαχαχα

    http://www.eyexia.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=211

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Καλησπέρα και από μένα!Συμφωνώ το να βγαίνεις από το σπίτι βοηθάει πάρα πολύ.Και συμφωνώ επίσης στο ότι όταν έχεις ένα πρόβλημα και κυρίως ψυχολογικό-ψυχιατρικό καλό είναι να μην το ψάχνεις τόσο γιατί κολλάς περισσότερο.Όμως σε αυτά που λες περί φαρμάκων διαφωνώ κάθετα.Πάσχω 10 χρόνια από επαναλαμβανόμενα επεισόδια κατάθλιψης και αν δεν έμπαινα σε μια φαρμακευτική αγωγή δεν ξέρω που θα είχα καταλήξει τώρα.Προσωπικά με βοήθησαν πάρα πολύ.Όσον αφορά στο θέμα αυτοκτονίας που αναφέρθηκε για μένα μαγκιά και θάρρος δεν είναι να αυτοκτονήσεις αλλά να το παλέψεις.Πιστεύω ότι όλα τα προβλήματα έχουν την λύση τους.Έχω καταλάβει ότι πολύ σε αυτό το forum είναι κατά των φαρμάκων αλλά καλό θα ήταν να μην τα απορρίπτουμε επειδή μερικούς δεν τους βοήθησαν

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    milos
    Posts
    241
    κοιτα να δεις κανενας δεν ειπε να τα απορριψουμε και εγω παιρνω αλλα εδω μεσα ειναι πολλα ατομα που νομιζουν οτι εχουν ψυχολογικα και ποτε δεν εχουν παει σε ενα γιατρο.και ας με βριζουν γιαυτα που γραφω.αλλα αμα εχουμε καποιο προβλημα η νομιζουμε οτι εχουμε προσπαθουμε να το επιβεβαιωσουμε
    οκ εχεις χαμηλη αυτοεκτιμηση το καταλαβαινω προδωθηκες επαθες καταθλιψουλα
    αλλα με ολα αυτα δεν μπορεις να λες και να συμβουλευεις ατομα που εχουν πραγματικα τεραστειο προβλημα
    οπως ειπες και εσυ λα βιτα
    το πρωτο πραγμα που μου ειπε ο γιατρος ηταν οποτε νιωθεις χαλια να σηκωνεσε να φευγεις απο το σπιτι
    εχω αλλαξει πολλους γιατρους ε ολοι μου το ειπαν
    γιαυτο ειπα ολα αυτα που ειπα στο πρωτο ποστ της ενοτητας ε μα λογικο ειναι αμα κλειστεις στον εαυτο σου να καθεσε και να κλαις την μοιρα σου να δειτε τα ποστ μου ακριβως ενα χρονο πριν
    τα ιδια ακριβως εκανα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •