Ο ρομαντισμός έχει πεθάνει σήμερον εποχή;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430

    Ο ρομαντισμός έχει πεθάνει σήμερον εποχή;

    Έτσι κατάλαβα εγώ απ'αυτά που βλέπω! Ειδικά στις νωρίς 20ηλικίες... Είναι και τα πρότυπα που σερβίρει και η τηλεόραση κιόλας! Δεν ξέρω... Πολύ κρυάδα ρε γαμώτο! Μπορεί και η περιγραφή πού'δωσα νά'ναι και ανακριβή! Εγώ πάντως έχω ρομαντισμό, ίσως και σε σημείο να πω ότι ζω σε λάθος δεκαετία και ότι έπρεπε να ζούσα πριν 30-40 χρόνια σ'αυτήν την ηλικία που είμαι (25) τώρα...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Εσυ μας λες ότι εισαι ρομαντικός. Σκέψου ότι υπάρχει τουλάχιστον ενα άτομο ακόμη που σκέφτεται σαν και σένα.
    Όλοι είναι ρομαντικοί όταν βρίσκουν το κατάλληλο άτομο.
    Κάποιοι το έχουν εκ φύσεως και είναι έτσι πάντα (σε όλες τις σχεσεις) , κάποιοι όταν ερωτεύονται μόνο.
    Σημασία έχει να καταλαβαίνουμε ποτε ο άλλος είναι ρομαντικός.
    Κάποιοι θέλουν δειπναυπο το φως των κεριών , εγώ βρίσκω ρομαντικό και ένα φιλί στο μέτωπο

    Οταν είμαστε ερωτευμένοι, όλοι καν ου κινήσεις που είναι "λεπτες", απλά ίσως δεν είναι τόσο φαντασμαγορικες όπως είναι στις ταινίες.
    Δεν γραφω καλά , χρειάζομαι ύπνο χαχαχαχαχαχαχα :p

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by bellezza View Post
    Εσυ μας λες ότι εισαι ρομαντικός. Σκέψου ότι υπάρχει τουλάχιστον ενα άτομο ακόμη που σκέφτεται σαν και σένα.
    Όλοι είναι ρομαντικοί όταν βρίσκουν το κατάλληλο άτομο.
    Κάποιοι το έχουν εκ φύσεως και είναι έτσι πάντα (σε όλες τις σχεσεις) , κάποιοι όταν ερωτεύονται μόνο.
    Σημασία έχει να καταλαβαίνουμε ποτε ο άλλος είναι ρομαντικός.
    Κάποιοι θέλουν δειπναυπο το φως των κεριών , εγώ βρίσκω ρομαντικό και ένα φιλί στο μέτωπο

    Οταν είμαστε ερωτευμένοι, όλοι καν ου κινήσεις που είναι "λεπτες", απλά ίσως δεν είναι τόσο φαντασμαγορικες όπως είναι στις ταινίες.
    Δεν γραφω καλά , χρειάζομαι ύπνο χαχαχαχαχαχαχα :p
    Ναι, και γι'αυτά τα βασικά που λες εννοώ! Δεν είπα να το φτάσουν στο απόγειο! Μήπως είμαι λάθος πουθενά;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    Εγώ πάντως έχω ρομαντισμό, ίσως και σε σημείο να πω ότι ζω σε λάθος δεκαετία και ότι έπρεπε να ζούσα πριν 30-40 χρόνια σ'αυτήν την ηλικία που είμαι (25) τώρα...
    το ρομαντισμο αυτο πως τον εννοεις? προσδιορισε το αν μπορεις...
    δηλαδη εισαι ευαισθητη ψυχη? επενδυεις στο συναισθημα στις σχεσεις σου? διαβαζεις ποιηματα και δακρυζεις ή ακους καψουροτραγουδα και κλαις? ονειρευεσαι εναν ερωτα τυπου Ρωμαιος και Ιουλιετα? τι ακριβως?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    το ρομαντισμο αυτο πως τον εννοεις? προσδιορισε το αν μπορεις...
    δηλαδη εισαι ευαισθητη ψυχη? επενδυεις στο συναισθημα στις σχεσεις σου?
    Ευαίσθητος είμαι γενικά! Τι εννοείς αν επενδύω στο συναίσθημα; Δεν ερωτεύομαι εύκολα... Μόνο εντός σχέσης αν ερωτευτώ! Το λέω αυτό γιατί πριν 4 χρόνια ήταν η τελευταία φορά που καψουρεύτηκα κοπέλα και δηλώνω μετανιωμένος!!!!!

    Αν ακούγομαι τίποτα γραφικός, πες μου! Αρχίζω και νιώθω άβολα τώρα!

    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    διαβαζεις ποιηματα και δακρυζεις ή ακους καψουροτραγουδα και κλαις? ονειρευεσαι εναν ερωτα τυπου Ρωμαιος και Ιουλιετα? τι ακριβως?
    Όχι φυσικά!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    Ευαίσθητος είμαι γενικά! Τι εννοείς αν επενδύω στο συναίσθημα;
    βρε παιδι συζητηση κανουμε. Σε ρωταω κατι και μου απαντας με ερωτηση. Διαβασε αυτο που σου γραφω και απαντησε μου, τι εννοεις οταν λες ρομαντισμο?? αυτο σε ρωτησα...και μου λες, ειμαι ευαισθητος. Δηλαδη ταυτιζεις την ευαισθησια του χαρακτηρα με το ρομαντισμο??

    δεν ειπα οτι εισαι γραφικος, χαλαρωσε! δεν σε ξερουμε, δεν μας ξερεις, συζητηση κανουμε, μην τα παιρνεις ολα προσωπικα!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    βρε παιδι συζητηση κανουμε. Σε ρωταω κατι και μου απαντας με ερωτηση. Διαβασε αυτο που σου γραφω και απαντησε μου, τι εννοεις οταν λες ρομαντισμο?? αυτο σε ρωτησα...και μου λες, ειμαι ευαισθητος. Δηλαδη ταυτιζεις την ευαισθησια του χαρακτηρα με το ρομαντισμο??

    δεν ειπα οτι εισαι γραφικος, χαλαρωσε! δεν σε ξερουμε, δεν μας ξερεις, συζητηση κανουμε, μην τα παιρνεις ολα προσωπικα!!
    Σου απάντησα με ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα τι εννοούσες άλλα και επειδή δε θέλω να σου δώσω άλλαντάλλων απάντηση! Όχι δεν ταυτίζω την ευαισθησία του χαρακτήρα μου με ρομαντισμό!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    430
    Μάρα, άνοιξα το συγκεκριμένο τόπικ ώστε να γίνει γενική συζήτηση του θέματος, όχι τόσο για να μιλήσω για μένα! Γι'αυτό αν γίνεται παρακαλώ να μέναμε στη γενική συζήτησή του, χωρίς εμένα στον κανόνα...
    Last edited by rolen; 26-10-2016 at 02:59.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κι εγω , ρομαντικος ειμαι , εχω ζησει σε ρομαντικες εποχες , εχω χορεψει στην παραλια υπο το φεγγαροφως , εχω ερωτευτει τρελλα ........................, πηγαιναμε σενα ερημο παραθαλασσιο μερος τα βραδια μεταυτοκινητο , δεν υπηρχε τοτε φοβος , την επαιρνα αγκαλια , και απλως φιλιομασταν παθιασμενα καθε βραδυ επι ενα καλοκαιρι κανα 2ωρο , μεχρι που στραβωσε το καθισματου οδηγου , πηρε κλιση προς τον συνοδηγο , και στην bmw , απορουσαν πως εγινε αυτο !!!! αχχ , αυτα τα 80s .....................
    θα ξανασυμβει , που θα μου παει ..................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rolen View Post
    Ευαίσθητος είμαι γενικά!
    Αν ακούγομαι τίποτα γραφικός, πες μου! Αρχίζω και νιώθω άβολα τώραά!
    Μια χαρα εισαι , rolen , μαζι σου ..................................Αγγελος ..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει...Πιστεύω ότι κρύβεται στην καθημερινότητα και στις σκέψεις ....Ρομαντισμός είναι ας πούμε να σου φτιάξω μπάμιες παρότι δεν τις τρώω επειδή είναι το αγαπημένο σου φαγητό, ρομαντισμός είναι να αφιερώσω 2 ώρες να φτιάξω ένα βραχιολάκι να το δώσω σε μια φίλη μου από ότι να πάω να πάρω ένα έτοιμο, ρομαντισμός είναι να χαμογελάσω στον μανάβη....... είναι να δημιουργώ κάτι και να το δίνω, σε καμία περίπτωση δεν είναι να περιμένω σταυροπόδι τον πρίγκηπα του παραμυθιού....δεν χρειάζεται ντε και καλά να είσαι στο Παρίσι, δεν χρειάζεται ντε και καλά να είσαι ποιητής, δεν χρειάζεται ντε και καλά να φιλιέσαι κάτω απ΄τα άστρα...........

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    δεν μας περιγραφεις και τι ακριβως εχεις στο μυαλο σου λεγοντας "ρομαντισμος", θεματοθετη?
    ακρογιαλιες και δειλινα, ή μηπως την τιμιοτητα και την ηθικη???
    ολα ξεκινανε απο τους σωστους ορισμους..

  13. #13
    Σιγουρα ειμαστε καλυτερα απο την εποχη που παντρευοταν ο κοσμος με προξενια,και δεν υπηρχαν αυτοματα διαζυγια.
    Ρομαντισμος χωρις ελευθερη επιλογη συντροφου δεν υπαρχει.

    Η τεχνη των δεκαετιων μετα των πολεμο εδειχνε ρομαντζα τυπου Βουγιουκλακη-Παπαμιχαηλ που ομως καμια σχεση δεν ειχαν με την πραγματικοτητα.
    Τα ζευγαρια παντρευονταν με βαση τις οικογενειακες περιουσιες.

    Τωρα αν μιλας για δεκαετια 80 και μετα,ισως εχεις δικιο απο την αποψη οτι ακομα η απελευθερωση δεν ειχε προχωρησει τοσο και το φλερτ,ο δεσμος κλπ ηταν κατι εξιδανικευμενο.

    Ο ρομαντισμος ομως παντα υπαρχει σε μικρες δοσεις.Η ζωη ειναι σκληρη (και παντα ηταν) και στα ζευγαρια συνηθως επικρατουν η αναγκη και η συνηθεια.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ο ρομαντισμος ομως παντα υπαρχει σε μικρες δοσεις.Η ζωη ειναι σκληρη (και παντα ηταν) και στα ζευγαρια συνηθως επικρατουν η αναγκη και η συνηθεια.
    Με αφορμή αυτό να αναφέρω κάτι σχετικο-άσχετο.
    Υπάρχουν γυναικες που ενώ είναι παντρεμένες και θέλουν και αγαπούν τον σύζυγο τους, παράλληλα τους αρέσουν και άλλοι αντρες χωρίς να κάνουν κάτι μαζί τους.
    Έχω ακούσει γυναίκα να λέει "σήμερα έβαλα το καλό μου φόρεμα στη δουλειά γιατί θα περασει αυτος που μου αρεσει". Και το λενε τελειως αθωα, δεν σκέφτονται να απατησουν τον άντρα τους, απλά τους αρέσει και κάποιος άλλος και το θεωρούν νορμάλ.
    Εσείς πως το κρίνετε?
    Παίζει ρόλο ή συνήθεια που ειπε και ο αλαφροισκιωτος και για αυτο απο τη μια δεν χωριζουν, απο την αλλη θελουν να ξεσκανε εστω και με αυτον τον τροπο? Ή είναι πράγματι ρομαντικές και ζουν το παραμύθι ?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by bellezza View Post
    Υπάρχουν γυναικες που ενώ είναι παντρεμένες και θέλουν και αγαπούν τον σύζυγο τους, παράλληλα τους αρέσουν και άλλοι αντρες χωρίς να κάνουν κάτι μαζί τους.
    Έχω ακούσει γυναίκα να λέει "σήμερα έβαλα το καλό μου φόρεμα στη δουλειά γιατί θα περασει αυτος που μου αρεσει". Και το λενε τελειως αθωα, δεν σκέφτονται να απατησουν τον άντρα τους, απλά τους αρέσει και κάποιος άλλος και το θεωρούν νορμάλ.
    Εσείς πως το κρίνετε?
    Παίζει ρόλο ή συνήθεια που ειπε και ο αλαφροισκιωτος και για αυτο απο τη μια δεν χωριζουν, απο την αλλη θελουν να ξεσκανε εστω και με αυτον τον τροπο? Ή είναι πράγματι ρομαντικές και ζουν το παραμύθι ?
    Αυτο το flirt χωρις να προχωραει κατι, το κανουν οι περισσοτεροι αντρες, γυναικες, ειδικα στους χωρους εργασιας, χωρις απαραιτητα να σημαινει οτι εχουν προβληματα στον γαμο τους ή δεν αγαπανε τους συζυγους τους. Τωρα που οι γυναικες εργαζονται και συναντιουντε καθημερινα με αντρες επι ωρες, ειναι ευκολο να ανπτυχθουν συναισθηματα και ενδιαφερον μεταξυ συναδελφων. Ο γάμος δεν σταματαει απαραιτητα τον ερωτα για καποιον αλλον. Άλλοστε και ενας γαμος απο εναν παρομοιο ερωτα μπορει να προηλθε.

    Για το αν μεσα στον γαμο επικρατει συνηθεια, στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι έτσι. Γιατι οι λιγοτεροι γαμοι ειναι πραγματικα ευτυχισμενοι και υπαρχει μονιμος έρωτας. Οι περισσοτεροι μοιαζουν πιο πολυ με συμβιβασμους. Αυτο που εγραψ ε ο Αλ φαινεται σωστο, ο ρομαντισμος υπαρχει σε μικρες δοσεις.
    Last edited by Anti-pression; 27-10-2016 at 22:37.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιατι δεν υπαρχει ρομαντισμος;
    By ippotis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 17
    Last Post: 20-11-2015, 10:07
  2. Ρομαντισμός
    By nikiii in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 59
    Last Post: 14-11-2014, 15:56
  3. Η ερωτική μας ζωή έχει πεθάνει λόγω φαρμάκων
    By blondleo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 45
    Last Post: 09-02-2013, 18:47
  4. Υπαρχει ρομαντισμος στους αντρες?
    By MARW_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 70
    Last Post: 31-12-2011, 03:39
  5. Εχει πεθανει κανεις απο αντικαθ/κα?
    By maria... in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-02-2009, 20:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •