χαμηλη αυτοπεποιθηση??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179

    χαμηλη αυτοπεποιθηση??

    ανοιγω θεμα καλυτερα, το εγραψα στο θεμα "τι σκεφτεστε"

    καλησπερα σε ολους ,

    τελευταια εχω την εντυπωση οτι δυσταζω να κανω πραγματα (βασικα οχι πολυ τελευταια αλλα καποιες φορες σε εντονο βαθμο)
    δυσταζω να κανω πραγματα γιατι λεω πχ και τι νοημα εχει αν το κανω ?ή και να προσπαθησω τζαμπα κοπος.. ή για παραδειγμα μπορει να ειμαι στη <<πηγη >> να περασω ενα μαθημα και να λεω μπα δε θα το περασω ( η να σταματησω να κανω επαναληψη η στην εξεταση να τα παρατησω και να φυγω) !και τελικα ειχα προσπαθησει λιιιγο παραπανω θα ειχα περασει !Δεν ξερω αν με καταλαβε κανεις ( το γραφω οσο καλυτερα μπορω ) αλλα με βασανιζει απο τι οφειλεται αυτο αραγε?αυτοπεποιθηση?


    ευχαριστω παρα πολυ

  2. #2
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Titisee-Neustadt, Germany
    Posts
    68
    Νομίζω πως ίσως θα έπρεπε πρώτα απ'όλα να βρεις τι θες να κάνεις στη/η με τη ζωή σου. Αν κάνεις πράγματα που δεν σε διασκεδάζουν, δεν σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον λογικό είναι να πιστεύεις ότι δεν αξίζει κιόλας τον κόπο. Τώρα επειδή απευθύνεσαι για μαθήματα, δεν ξέρω αν μιλάς για σχολείο ή σχολή, το αποτέλεσμα είναι ένα, αν έχεις στοχεύσει σε ένα επάγγελμα που θες να μάθεις, σίγουρα πρέπει να κάνεις/μάθεις πράγματα που δεν σου αρέσουν. Από εκεί και πέρα, αν δεν σου αρέσει γενικά αυτό απλά άλλαξε το. Δεν είναι μόνο η αυτοπεποίθηση, αλλά και η αυτοεκτίμηση. Ίσως αν έβρισκες έστω και ένα πράγμα που σου αρέσει και προσπαθήσεις αρκετά για αυτό και δεις ένα πολύ θετικό αποτέλεσμα θα δεις πως στη ζωή μας κάνουμε πράγματα για να φτάσουμε ένα στόχο ή για να περνάμε απλά καλά. Δε ξέρω πως επηρεάζονται οι άλλοι τομείς στη ζωή σου από αυτό το θέμα, αλλά μην έχεις αυτό το σκεπτικό "και να προσπαθήσω τζάμπα κόπος" γιατί ισούται με το τι να ζήσω αφού θα πεθάνω.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by orestiss View Post
    ανοιγω θεμα καλυτερα, το εγραψα στο θεμα "τι σκεφτεστε"

    καλησπερα σε ολους ,

    τελευταια εχω την εντυπωση οτι δυσταζω να κανω πραγματα (βασικα οχι πολυ τελευταια αλλα καποιες φορες σε εντονο βαθμο)
    δυσταζω να κανω πραγματα γιατι λεω πχ και τι νοημα εχει αν το κανω ?ή και να προσπαθησω τζαμπα κοπος.. ή για παραδειγμα μπορει να ειμαι στη <<πηγη >> να περασω ενα μαθημα και να λεω μπα δε θα το περασω ( η να σταματησω να κανω επαναληψη η στην εξεταση να τα παρατησω και να φυγω) !και τελικα ειχα προσπαθησει λιιιγο παραπανω θα ειχα περασει !Δεν ξερω αν με καταλαβε κανεις ( το γραφω οσο καλυτερα μπορω ) αλλα με βασανιζει απο τι οφειλεται αυτο αραγε?αυτοπεποιθηση?


    ευχαριστω παρα πολυ
    Ίσως από έλλειψη ενδιαφέροντος-νοήματος?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    ευχαριστω παιδιααα να σται καλα για τις απαντησεις

    ααχ .......αυτες οι καταθλιψεις με αφησαν πισω και με χαζεψαν ....

    πνιγομαι σε μια κουταλια νερο ωρες ωρες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Ελλειψη κινητρου νομιζω ειναι...

    σου απαντησα στο τι σκεφτεστε
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    ευχαριστω και σε σενα Mara.Z


    θα αρχιζω σιγα σιγα να ακολουθω τις πολυτιμες συμβουλες σας στην (1021030103213) νεα μου αρχη

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    να κανεις ευθεως οτι λεει η καρδια σου...αυτο ειναι το μυστικο !!!!
    [I]Love...[/I]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κατεληξα οτι δεν πειραζει να μην εχεις αυτοπεποιθηση .............προβαλλονται προτυπα στα οποια υποτιθεται οτι πρεπει να μοιασουμε , μυωδεις αντρες ( με αναβολικα ) , καλλλιγραμμες γυναικες ( πλαστικες ) , μεγαλη ζωη , που απαιτουν χρηματα ........ε , δεν ειναι ετσι ο πραματικος κοσμος , μην παρασυρομεθα , μην συγκρινομεθα με ' πλασμαματικα' προτυπα ..........αυτοι ειμαστε , και καλως ειμαστε αυτοι που ειμαστε , κοινοι θνητοι , με τον ιδιο προορισμο,................ μια κουκιδα στο συμπαν , ενας διατττων αστερας .....................αυτοι ειμαστε , ας μεινουμε αυθεντικοι και ταπεινοι , λεω γω........

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    3 και κατι μηνες και κατι τιποτα δεν αλλαξε μαλλον ειμαι χειροτερα....

    δεν ξερω τι συμβαινει με μενα ...

    ενα πραγμα που ισως φταιει η μεγαλη "απωλεια " της φιλης -κολλητης (καποιοι θυμουνται) και οοοοοολες οι ασχημες καταστασεις εκοινης της περιοδου με επηρεαζουν ακομα .

    τι να πω δεν ξερω αν εχει νοημα που το γραφω αν μπορει καποιος να με βοηθησει -συμβουλεψει θα ημουν ευγνωμων για αυτον /ην!

    υγ υπαρχουν μερικες φορες που ΖΩ αλλα παντα κατι γινεται και πεφτω αποτομα....

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    εχετε απολυτο δικιο για τα κινητρα και τους στοχους που μου αναφερατε

    αλλα πες εχεις εναν στοχο -κινητρο πως αν δεν εισαι σιγουρος για τον ευατο σου και απογοητευμενος με την κατασταση που εισαι τωρα πως θα τον πετυχεις(χωρις βοηθεια -οχι γιατι δε θελουν αλλα δεν καταλαβαινουν το προβλημα μου - απο το οικογενειακο περιβαλλον)???

    ενα ρεσταρτ που λεμε θελω αλλα με φουλ γκαζια και χωρις σταματιμο!!:P

    πιστευω αρχικα φαινεται βουνο στον καθενα αλλα καποιοι ερχουν ερθει σε πολυ χειροτερη θεη απο μενα στη ζωη τους και τα εχουν καταφερει και μπραβο τους!

  11. #11
    Με τα μαθήματα τι έκανες?
    Άσε τη χαμηλή αυτοπεποίθηση όσο είναι νωρίς επειδή μετά θα τραβάς τα μαλιά σου! Θα βλέπεις τους συμφοιτητές και τους φίλους σου να έχουν προχωρήσει σε όλα στη ζωή τους και τότε είναι που θα υποφέρεις με ψυχολογικά προβλήματα, όπως οι περισσότεροι που γράφουμε εδώ. Υπόψιν, όσο περνάει ο καιρός τα περιθωρια στη ζωη μας στενεύουν. Άρα ο άνθρωπος βάζει βάσεις στη ζωη του από νωρίς.
    Βουνά δεν υπάρχουν στη ζωη μας, παρά μόνο στη σκέψη μας. Σε οτιδήποτε σε γεμίζει (όπως τωρα η προτεραιότητα σου δλδ οι σπουδες) βάζεις τον καλύτερο σου εαυτο και παιρνάς αμέσως από την επιθυμία στην πράξη. Τότε, οι επιτυχίες θα γίνουν πηγή δύναμης, δλδ αυτοπεποιθησης, κι επειτα οτιδηποτε θα θελες να κανεις θα γινεται όλο και πιο ευκολα.
    Οι σκέψεις που αφορούν σε χαμηλή αυτοπεποιθηση είναι το χειρότερο χάσιμο χρόνου στη ζωη ενός νέου!
    γιάννης

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    καλα τα πηγα αν και ζωριστικα παρα πολυ!!!αυτο ειναι το θετικο απλως τωρα εγιναν και καποια γεγονοτα (κυριοτερο μαλωσα με τους γονεις μου και ειπα πραγματα που δε ηθελα-πανω στα νευρα μου) γενικα οτι κανω το κανω γιατι πρεπει και ειμαι και τις τελευταιας στιγμης . και μετα μου βγαινει αγχος -πανικος κλπ..

    Αυτο θα αλαξει ομως οπως μου ειπες αν " τα δω με αλλο ματι" και παρω δυναμη -αυτοπεποιπεθεση απο την εανασχοληση και ενδεχομενες επιτυχιες στο κεφαλαιο σπουδες .
    γενικα πρεπει να κανω ξανα restart σε καποια πραγματα στη ζωη μου παλι

    ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες !
    εσυ πως παει γενκα?

  13. #13
    Αμα τα πήγες καλά με τις εξετάσεις αυτο είναι μια επιτυχία με διαχρονική αξία. Τα αποτελεσματα τους θα τα αναπολείς στο μέλλον και θα εξακολουθούνε να ναι πηγη αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησης.
    Μετά τη φουρτούνα έρχεται η γαλήνη. Δυστυχως βρισκουμαι τους γονεις εύκολη λεία για να ξεσπάμε.
    Εγω είμαι στα ίδια χωρις καμια ιδιαιτερη θετική εξέλιξη (αρκεί να μην πλακωθω με κανεναν). Απλα όταν μπαινω εδω γνοιαζωμαι για κατι νεαρους σαν και σενα να μην πάθουν τα ίδια που πάθαινα εγω όταν ημουν στην ηλικια σου.
    γιάννης

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    ATHENS
    Posts
    57
    Ορέστη είμαι ακριβώς σαν εσένα. Τελευταία αναζητώ την χαμένη μου ζωτικότητα στην ψυχανάλυση μέσω ανάλογων αναγνωσμάτων και ενώ βλέπω γνωσιακό ψυχοθεραπευτή / ψυχίατρο ταυτόχρονα. Αντιφατικό? Εντελώς! Νομίζω ότι είμαστε και οι δύο σε μία λανθάνουσα καταθλιπτικόμορφη κατάσταση. Νομίζω ότι κάτι έχουμε κρυμμένο για τους γονείς μας. Εγώ νομίζω ότι το έχω πλησιάσει. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι το πρόβλημα είναι η έλλειψη κινήτρου. Νομίζω ότι διαφέρουμε από τον μέσο άνθρωπο στο ότι κάτι μας φρακάρει.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Crete
    Posts
    179
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Αμα τα πήγες καλά με τις εξετάσεις αυτο είναι μια επιτυχία με διαχρονική αξία. Τα αποτελεσματα τους θα τα αναπολείς στο μέλλον και θα εξακολουθούνε να ναι πηγη αυτοεκτιμησης και αυτοπεποιθησης.
    Μετά τη φουρτούνα έρχεται η γαλήνη. Δυστυχως βρισκουμαι τους γονεις εύκολη λεία για να ξεσπάμε.
    Εγω είμαι στα ίδια χωρις καμια ιδιαιτερη θετική εξέλιξη (αρκεί να μην πλακωθω με κανεναν). Απλα όταν μπαινω εδω γνοιαζωμαι για κατι νεαρους σαν και σενα να μην πάθουν τα ίδια που πάθαινα εγω όταν ημουν στην ηλικια σου.
    Γεια σου Γιαννη το μιστικο ειναι να μην τα παρατας!!σου ευχομαι τα καλυτερα!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Χαμηλη αυτοπεποιθηση
    By MixalisK in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 15
    Last Post: 06-05-2015, 15:16
  2. Χαμηλη αυτοπεποιθηση, αυτοεκτιμηση
    By Palikaros in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 11
    Last Post: 11-11-2011, 16:40
  3. Replies: 88
    Last Post: 18-09-2011, 20:44
  4. πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση
    By claire in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 31
    Last Post: 21-02-2010, 16:14
  5. χαμηλη αυτοπεποιθηση.............
    By amarylis in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 2
    Last Post: 07-09-2009, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •