Επιστροφή στον κακό μου εαυτό....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64

    Επιστροφή στον κακό μου εαυτό....

    Και ενώ προσπαθούσα να το παλέψω και να ισορροπήσω μέσα στις νέες συνθήκες της ζωής μου, έφθασε μια ασήμαντη για τους αλλούς αλλά σημαντική για εμένα (που είμαι ιδιότροπη και με ακραια συναισθήματα) αφορμή, ένας οικογενειακός διαπληκτισμός, για να πάρω απανωτά 8 stedon όχι με νεράκι αλλά με ουισκάκι. Παράλληλα η πίεση μου πήγε 17 η μεγάλη με 11 η μικρή και 110 παλμοί. Και όλα αυτά απλά γιατί συγχήσθηκα.... Τελικά αποκλείεται να καταφέρω να προσαρμοσθώ !!!
    Ξέρετε ποιο είναι το όνειρο μου ?? Να τα παρατήσω όλα, σύζυγο, παιδιά (είναι αρκετα μεγάλα για να μην με χρειαζονται άμεσα) και υποχρεώσεις και να πάρω μόνο τη συνταξούλα μου για να ζήσω σε ένα μικρο σπιτάκι που απ΄τα παραθυρια του να βλέπουν στο γαλάζιο του Αιγαίου, σ ένα μικρό νησάκι...μόνο που δεν έχω την ψυχική δύναμη για να κάνω αυτη την ανατρεπτική κίνηση...είμαι μια δειλή που εξαρτάται αρρωστημένα απο τη γνώμη των άλλων...με συχαίνομαι και με μισώ !!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    πρφανως οπως καταλαβαινω εισαι ανθρωπος της τριτης ηλικιας! Αν και καλο ειναι φαρμακα με αλκοολ να μην τα συνδοιαζεις μαζι! εγω το εκανα και με επιασε αποτομη μελαγχολια...ενω εχω θεματα συνεχης καταθλιψης! Εφοσον, εχεις αναθρεψει τα παιδια σου, και αυτα μπορει να μην συζουν μαζι σου, εισαι ακρετα ελευθερη επιτελους να μην ακουσεις τους αλλους και να κανεις αυτο που εσυ αισθανεσαι! Ενταξει δεν λεω μπορει να εχεις συζυγο που μενεις μαζι του, αλλα το να πας μια μερα σε ενα δασος και να ξεσκασεις μπορει να σε οφελησει προσωρινα, καθως το να βρεις ενα νησακι με ενα σπιτακι να μενεις μονη σου ειναι ακατορθωτο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,683
    γιατι 8?
    προφανως για να νοιωσεις καλυτερα θα αρκουσε και 1.(δεν ξερω και τι δραση εχει το στεντον).
    απο την αλλη αν ειχες καποιο κακο σκοπο, τα 8 δεν φανταζομαι να φτανουν.
    ηθελες απλα να νοιωσεις ασχημα?

    μονο εσυ μπορεις να παρεις την αποφαση να φυγεις απο το αλκοολ. δυστυχως κανεις δεν μπορει να το κανει για σενα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    [QUOTE=menis_64;644242]πρφανως οπως καταλαβαινω εισαι ανθρωπος της τριτης ηλικιας! Αν και καλο ειναι φαρμακα με αλκοολ να μην τα συνδοιαζεις μαζι! εγω το εκανα και με επιασε αποτομη μελαγχολια...ενω εχω θεματα συνεχης καταθλιψης! Εφοσον, εχεις αναθρεψει τα παιδια σου, και αυτα μπορει να μην συζουν μαζι σου, εισαι ακρετα ελευθερη επιτελους να μην ακουσεις τους αλλους και να κανεις αυτο που εσυ αισθανεσαι! Ενταξει δεν λεω μπορει να εχεις συζυγο που μενεις μαζι του, αλλα το να πας μια μερα σε ενα δασος και να ξεσκασεις μπορει να σε οφελησει προσωρινα, καθως το να βρεις ενα νησακι με ενα σπιτακι να μενεις μονη σου ειναι ακατορθωτο![/QUOTE


    Η πραγματική μου ηλικία είναι κάπου ανάμεσα στα 40 με 50, έκανα μικρή παιδιά γι αυτο έχουν ήδη μεγαλώσει και επίσης η δουλεια μου ειχε το "προνόμιο" να μπορώ να συνταξιοδοτηθώ νωρίς....δικαιως όμως πίστεψες ότι ανηκω στην τρίτη ηλικία γιατί μέσα μου έτσι νιώθω. Τις βόλτες στη φύση τις εχω δοκιμάσει χωρίς όμως αποτέλεσμα γιατί ξερω ότι ειναι προσωρινες και πίσω με περιμένει μια πραγματικότητα που δεν μπορώ να αντέξω....

  5. #5
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    γιατι 8?
    προφανως για να νοιωσεις καλυτερα θα αρκουσε και 1.(δεν ξερω και τι δραση εχει το στεντον).
    απο την αλλη αν ειχες καποιο κακο σκοπο, τα 8 δεν φανταζομαι να φτανουν.
    ηθελες απλα να νοιωσεις ασχημα?

    μονο εσυ μπορεις να παρεις την αποφαση να φυγεις απο το αλκοολ. δυστυχως κανεις δεν μπορει να το κανει για σενα.
    Γιατί 8? έχεις δίκαιο, θα μπορούσαν να ήταν 6,7,9,10....απλά τυχαίο γιατί τόσα είχε η ταμπλέτα. Με 1,2,3,... δεν θα ένιωθα καμια διαφορά γιατί το έχω ξαναδοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα. ¨Οσο για τον "κακό σκοπό", πάλι ξέρω από εμπειρία ότι 8 δεν θα έφθαναν.Η σχέση μου με το αλκοόλ είναι περιορισμένη και το χρησιμοποιώ εν γνώση μου, μόνο για να ενισχύω την επιδραση των φαρμάκων. Η αλήθεια είναι ότι το έκανα για να σταματήσει ο καταραμένος πόνος που νιώθω μέσα μου, έστω για λίγο να απαλύνει. Δεν θέλω να πεθάνω, θέλω να σταματήσω να ζω τη ζωη μου όπως είναι τώρα....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Κούκλα θυμάμαι την ιστορία σου καταρχάς νομίζω έκανες βήματα ξυπνησεσ λίγο όλοι έχουν από σένα απαιτήσεις που δεν μπορείς να ικανοποιησεισ νομίζω κι όχι γιατί δεν μπορείς γιατί δε θέλεις γιατί ξυπνησεσ πρέπει να μάθεις τα παιδιά σου να είναι αυτόνομα να κάνουν κ κανένα φαγητό να συμμαζευουν κ λίγο το δωμάτιο να κάνουν κ καμία δουλειά να ελαφρύνει το φορτίο σου
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    ΣΕΛΗΝΗ
    Posts
    64
    [QUOTE=elis;644364]Κούκλα θυμάμαι την ιστορία σου καταρχάς νομίζω έκανες βήματα ξυπνησεσ λίγο όλοι έχουν από σένα απαιτήσεις που δεν μπορείς να ικανοποιησεισ νομίζω κι όχι γιατί δεν μπορείς γιατί δε θέλεις γιατί ξυπνησεσ πρέπει να μάθεις τα παιδιά σου να είναι αυτόνομα να κάνουν κ κανένα φαγητό να συμμαζευουν κ λίγο το δωμάτιο να κάνουν κ καμία δουλειά να ελαφρύνει το φορτίο σου[/Q

    Καλημέρα elis.... τουλάχιστον με έκανες και χαμογέλασα...μετα τον menis που πίστεψε ότι ανήκω στην τρίτη ηλικία, η δική σου προσφώνηση με το "κούκλα " ήταν τουλαχιστον αναζωογονητικό !! Σ΄ευχαριστώ αν και δεν γνωριζόμαστε .
    Ναι πραγματικά προσπάθησα να κάνω καποια βηματα, αλλα υπάρχουν φορές όπως αυτή που περιγραφω στο ποστ που με γυρνανε πολυ πίσω και απογοητεύομαι τελείως...το πρόβλημα δεν είναι τα πρακτικά θέματα όπως οι δουλειες του σπιτιού αλλά το πως νιώθω, τελείως μόνη, χωρίς καμια υποστήριξη και μα αυτον τον εσωτερικό πόνο να με τρελαίνει στην κυριολεξία...Θέλω να βροντοφωνάξω σε όλους όσους είναι απεναντι μου και με κατηγορούν ότι δεν θέλω και δεν προσπαθώ, ότι απλά και αληθινά ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ !!! Θέλω απλά να παραιτηθώ.....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,748
    Κοίτα πολύ παντρεμένοι βαριουνται την οικογένεια τους και όντως είναι το πιο δύσκολο να κανεισ οικογένεια είσαι έτσι γιατί τα παιδιά δεν άρχισαν να δουλεύουν ακόμα μόλις αρχίσουν μετά ανεξαρτητοποιουνται και σιγά σιγά θα ελαφρύνει το φορτίο της καθημερινότητας μετά θα έχεις αλλά προβλήματα θα σου φέρουν καμία νύφη θα έχεις αλλά προβλήματα αλλά τα παιδιά πρέπει να ανεξαρτητοποιηθούν βοήθησε τα να ξυπνήσουν ακόμα κοιμούνται οπωσ όλοι οι φοιτητές
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Similar Threads

  1. δωρο στον εαυτο μου
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 29
    Last Post: 21-02-2014, 10:59
  2. Πώς αντιμετωπίζεις την επιθυμία να κάνεις κακό στον εαυτό σου;
    By Κύκνος in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 6
    Last Post: 06-01-2013, 18:41
  3. φοβαμε μην κανω κακο στον εαυτο μου?
    By μαρια1999 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 31-12-2011, 21:08
  4. Επιστροφή στον αυτοτραυματισμό...
    By Dulcinea in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 21
    Last Post: 10-07-2011, 22:09
  5. Πίστη στον εαυτό μου...
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 14-11-2010, 02:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •