Περίεργο όνειρο...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    20

    Περίεργο όνειρο...

    Καλησπέρα!
    Η αλήθεια είναι ότι δεν πιστεύω στις "μελλοντολογικές" ικανότητες των ονείρων, αλλά μου έκανε εντύπωση το συγκεκριμένο όνειρο, πιο πολύ από άποψη ψυχολογίας.
    Ημουν, που λέτε, σε ένα σπίτι εγκαταλελλειμενο, ξύλινο και σχεδόν άδειο πέραν ενός καθρέφτη - αντίκα και ενός ξυλινου τραπεζιού (ασορτι με τους τοίχους και το πάτωμα του σπιτιού - ψιλοσκουρο). Κάτι ήθελα εγώ εκεί, να μετακινησω το τραπέζι; Ούτε που θυμάμαι. Και ξαφνικά κοιτάω κάτω και βλέπω το δεξί μάτι μου να πέφτει στο τραπέζι! Ολοστρόγγυλο και γαλάζιο (έχω καστανο μαύρα ματιά) με κάτι σαν κοτσανι μαύρο-βλεφαριδες σε χιαστί, στο πίσω μέρος για να το σταθεροποιει μέσα στη κογχη λογικά. Στην αρχή μου κάνει εντύπωση που δεν πονουσα καθόλου και άρχισα να σκέφτομαι ότι τόσο καιρό είχα γυάλινο μάτι και δεν μου το είχαν πει. "Δεν έχω καιρό να ασχοληθώ με αυτό όμως, πρέπει να το βάλω οπωσδήποτε πίσω στη θέση του πριν με δουν, να μην το καταλάβουν" Όχι επειδή ντρέπομουν τόσο, όσο για να μην ανησυχησουν. Και μπαίνει η μάνα μου μες το δωμάτιο και πηγαίνω σαν αλαφιασμενη μες το δωμάτιο, να προσπαθώ να κρύψω την άδεια κογχη και να μην με δει κιόλας η μάνα μου ότι έχω θέμα. Τελικά ξύπνησα πριν το βάλω.
    Να σημειωθεί ότι ο παππούς μου (πατέρας της μάνας μου) πέθανε προχθές και στο χωριό μας έχουμε τριήμερο πένθος με μοιρολογια, συγγενείς κλπ. Γύρισα δηλαδή χθες το βράδυ σπίτι από τρεις μέρες με κλάματα. Επίσης δεν πρόλαβα να χαιρετησω τον παππού μου καν πριν φύγει για το χωριό, πόσο μάλλον να τον δω πριν πεθάνει.
    Αυταα... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Για μελλοντολογικές ιδιότητες δεν ξέρω αλλά σίγουρα μερικές φορές μας μιλάνε για αυτά που έχουμε μέσα μας.

    Προφανώς είσαι επηρεασμένη από τον θάνατο του παππού σου (παλιό σπίτι, άδειο) και ίσως ήταν κάτι ξαφνικό για σένα που σε σόκαρε. Εκεί παραπέμπει μάλλον το ξαφνικό πέσιμο του ματιού στο όνειρο σου. Ήταν άρρωστος από πριν, τον περιμένατε τον θάνατο; Γιατί λες στο όνειρο οτι σκέφτηκες πως τόσο καιρό είχες γυάλινο μάτι και δεν σου το είπαν. Ίσως ένιωσες οτι κάτι έτρεχε και δεν το ήξερες;

    Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι οτι ίσως ανησυχείς πολυ για την μαμά σου και επικεντρώνεσαι σε αυτήν αντί να δεις τι συμβαίνει σε σένα. Αυτό μου δείχνει η αγωνία σου στο όνειρο να μην δει η μαμά σου το βγαλμένο μάτι και ανησυχήσει.

    Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι συμβαίνει μέσα σου και μπορείς να ερμηνεύσεις καλύτερα από όλους αυτά που είδες. Απλά είπα μια ιδέα.
    Συλλυπητήρια για τον παππού σου.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    20
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
    Δυστυχώς ο παππούς μου ήταν άρρωστος εδώ και 7 μήνες. Δεν ήταν ξαφνικό, απλά ήταν αναπάντεχο γιατί ήταν σχετικά νέος (75) και πολύ υγιής όσον αφορά τα υπόλοιπα. Κάθε μέρα περπαταγε, ήταν γρήγορος, ευχαριστος, έκανε δουλειές...
    Αλλά τον καρκίνο στο κεφάλι δεν τον ελέγχεις :/ Έπεσε πολύ ξαφνικά
    Σίγουρα ανησυχώ για τη μητέρα μου. Και στη κηδεία προσπαθούσα να μην κλαψω ή τουλάχιστον να μη με δει για να μην στεναχωρηθει παραπάνω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Αυτό που περιγράφεις για την μητέρα σου είναι μεγάλο βάρος για να το σηκώσεις.

    Το πένθος, η απώλεια, η λύπη είναι μέρος της ζωής μας όπως και η χαρά, η απόλαυση κτλ και δικαιούμαστε να τα ζήσουμε ολόκληρα για να μπορέσουμε να πάμε παρακάτω και να είμαστε ολοκληρωμένοι ως άνθρωποι. Με το να καταπιέζεις τα συναισθήματα σου για να μη στεναχωρήσεις τους γύρω σου, δεν βοηθάς τον εαυτό σου. Κι αν δεν μπορούμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας, δεν μπορούμε να βοηθήσουμε και κανέναν άλλον.

    Αν αφεθείς να ζήσεις τον πένθος σου και να βγάλεις αυτό που έχεις μέσα σου, θα δεις οτι σύντομα θα νιώσεις ξανά δυνατή και τότε θα είσαι σε θέση να βοηθήσεις και τους άλλους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,636
    Quote Originally Posted by Katerina13 View Post
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)
    Δυστυχώς ο παππούς μου ήταν άρρωστος εδώ και 7 μήνες. Δεν ήταν ξαφνικό, απλά ήταν αναπάντεχο γιατί ήταν σχετικά νέος (75) και πολύ υγιής όσον αφορά τα υπόλοιπα. Κάθε μέρα περπαταγε, ήταν γρήγορος, ευχαριστος, έκανε δουλειές...
    Αλλά τον καρκίνο στο κεφάλι δεν τον ελέγχεις :/ Έπεσε πολύ ξαφνικά
    Σίγουρα ανησυχώ για τη μητέρα μου. Και στη κηδεία προσπαθούσα να μην κλαψω ή τουλάχιστον να μη με δει για να μην στεναχωρηθει παραπάνω...
    το ματι βλεπει, το ματι, κλαιει.
    γαλαζιο ειναι το νερο και μαλλον για τα δακρια το ειδες γαλαζιο.γ ι αυτο και το ειδες να πεφτει.
    ηταν η ανησυχια σου να μην σε δει η μαμα σου να κλαις.
    και το σπιτι το ερημο με τις λιγες αντικες, πρεπει να ηταν η αναχωρηση του παππου σου.
    συλλυπητηρια για την απωλεια σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    το ματι βλεπει, το ματι, κλαιει.
    γαλαζιο ειναι το νερο και μαλλον για τα δακρια το ειδες γαλαζιο.γ ι αυτο και το ειδες να πεφτει.
    ηταν η ανησυχια σου να μην σε δει η μαμα σου να κλαις.
    και το σπιτι το ερημο με τις λιγες αντικες, πρεπει να ηταν η αναχωρηση του παππου σου.
    συλλυπητηρια για την απωλεια σου.
    Πολύ σωστή παρατήρηση!!!

Similar Threads

  1. ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ
    By giannisrou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-10-2012, 16:10
  2. περιεργο συμβαν
    By αστερακι* in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 4
    Last Post: 27-06-2012, 04:52
  3. Ενα περίεργο συμβάν
    By napoleon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 14-01-2012, 18:37
  4. Περίεργο πολύ...
    By Nantina in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 25-09-2011, 16:50
  5. Τι περιέργο? έχω κρίσεις πανικού!¨)
    By Lifeissimple in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-12-2005, 00:59

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •