Ιδεοναγκασμός ή φοβίες;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900

    Ιδεοναγκασμός ή φοβίες;

    Σήμερα άκουσα πρώτη φορά οτι πάσχω από ιδεοναγκαστική διαταραχή. Μέχρι σήμερα μου λέγανε κατάθλιψη! Το οτι πχ. τα τελευταία χρόνια αποφεύγω τα αρώματα γιατι φοβάμαι πως δεν θα αναπνέω με κάνει ιδεολιπτική; η φοβάμαι μην χυθεί χλωρίνη κάτω! Αυτό δεν είναι φοβία είναι ιδεοληψία; αχ δεν ξέρω πια τι έχω ποτέ δεν είχα μανία με την καθαριότητα μου αρεσει να ναι καθαρα φυσικα οχι όμως και θα καθίσω να μετράω την σκόνη ουτε πλενω τα χερια μου, ουτε εχω μανια με το μέτρημα, ουτε εχω τελετουργιες! Τι λέτε βρε παιδιά;θα τρελαθώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ και λύση πουθενά!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Σήμερα άκουσα πρώτη φορά οτι πάσχω από ιδεοναγκαστική διαταραχή. Μέχρι σήμερα μου λέγανε κατάθλιψη! Το οτι πχ. τα τελευταία χρόνια αποφεύγω τα αρώματα γιατι φοβάμαι πως δεν θα αναπνέω με κάνει ιδεολιπτική; η φοβάμαι μην χυθεί χλωρίνη κάτω! Αυτό δεν είναι φοβία είναι ιδεοληψία; αχ δεν ξέρω πια τι έχω ποτέ δεν είχα μανία με την καθαριότητα μου αρεσει να ναι καθαρα φυσικα οχι όμως και θα καθίσω να μετράω την σκόνη ουτε πλενω τα χερια μου, ουτε εχω μανια με το μέτρημα, ουτε εχω τελετουργιες! Τι λέτε βρε παιδιά;θα τρελαθώ έχω ταλαιπωρηθεί πολύ και λύση πουθενά!
    δλδ σε νιαζει η ονομαδια? δεν σε νιαζει πως θα το ξεπερασεις?
    για εμενα δεν εχει ουσια το ονομα η το ενα η το αλλο....απλα ο γιατρος πρεπει να παεσει μεσα ωστε να σου δωσει την σωστη αγωγη
    τεσπα εαν θες να το ξεπερασεις, δοκιμασε απευθειας εκθεση σε αυτο......παρε αμεσως ενα αρωμα και δοκιμασε το πανω σου...μαζι σ ας εχεις και μια μπουκαλα οξυγονου για μην φοβασαι και τοσο πολυ....

    ωστοσο και εγω πιστευω πως αυτο ειναι ξεκαθαρη φοβια.....τωρα αυτος πως το εβγαλε ιδεοληωια πραγματικα ειναι αποριας αξιο....αλλα αυτος ειναι γιατρος οχι εμεις
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ελα ντε...και μενα για φοβια μου ερχεται ενω αυτος μου ειπε πως δεν εχω διολου καταθλιψη και ας κυκλοφορω πια με αχτενιστο μαλλι και καμια περιποιηση

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Ελα ντε...και μενα για φοβια μου ερχεται ενω αυτος μου ειπε πως δεν εχω διολου καταθλιψη και ας κυκλοφορω πια με αχτενιστο μαλλι και καμια περιποιηση
    κοιτα το οτι κυκλοφορεις σαν γριεντζο :p den σημαινει οτι εχεις καταθλιψη,ισως να βαριεσαι να περιποιηθεις τον εαυτο σου...

    εσενα γενικα ποιο νομιζεις οτι ειναι το προβλημα σου? δεν θελω να μ πεις εχω καταθλιψη,φοβια κ.λ.π...θελω να μ πεις π.χ σηκωνομαι και νιωθω μια μελαγχολια αργοτερα με πιανει ενα εντονο αγχος μ εφιδρωση κ.λ.π
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Δεν ηταν ετσι παντα καποτε ημουν στην τριχα και εβαζα χλωρινη και αρωμα και αλλα πολλα ! Αυτα που λες θλιψη, μελαγχολία , εφιδρωση αλλαζω φανέλες 5-6 την μέρα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Δεν ηταν ετσι παντα καποτε ημουν στην τριχα και εβαζα χλωρινη και αρωμα και αλλα πολλα ! Αυτα που λες θλιψη, μελαγχολία , εφιδρωση αλλαζω φανέλες 5-6 την μέρα
    ε αυτο δεν λεει κατι...απλα μπορει να τα βαρεθηκες.....και εγω πριν 7-8 χρονια δεν εβαζα κολονια....τωρα εχω 6 διαφορετικες κολονιες και βαζω συνεχεια τι παει να πει οτι παλια ειχα καταθλιψη?οχι ....απλα δεν θες να περιποιηθεις τον εαυτο σ....
    χαχααχαχ εβαζες χλωρινη?πλακα μ κανεις?
    αποσμητικο φορας?:p αποκλειεται να εχεις τοση εφιδρωση δεν γινεται

    ωραια για αρχη μην συνδεεις την θλιψη η την μελαγχολια με την καταθλιψη ειναι τελειωσ διαφορετικα πραγματα.....
    θα ηθελα να μου πεις για ποια πραγματα νιωθεις θλιψη η μελαγχολια δλδ τι σου λειπει π.χ καποια σχεση?αγαπη?δεν εχεις ενδιαφεροντα?ασχολιες?
    και τι πιστευεις οτι θα σ εγεμιζε...

    προσπαθησε να ξεκαθαρισεις τι ειναι αυτο που σ προκαλει αυτα τα συναισθηματα π νιωθεις και περιεγραψε το μου...


    επισης οσο για τα υπολοιπα το αγχος χρειαζεται γυμναστικη,διατροφη και να μαθεις να πηγαινεις κοντρα σ αυτα π σ αγχωνουν
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εχω εφιδρωση ναι οταν καθομαι σπιτι και ακουω την γκρίνια των δικών μου ιδρωνω , έξω ποτέ ! Οχι νικ εγω δεν ημουν ετσι μου αρεσαν τα αρωματα , τα καλλυντικα, τα ρουχα τωρα αδιαφορω πια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εχω εφιδρωση ναι οταν καθομαι σπιτι και ακουω την γκρίνια των δικών μου ιδρωνω , έξω ποτέ ! Οχι νικ εγω δεν ημουν ετσι μου αρεσαν τα αρωματα , τα καλλυντικα, τα ρουχα τωρα αδιαφορω πια...
    εγω συνεχιζω να πιστευω οτι αυτο δεν εχει να κανει με την καταθλιψη.......το οτι δλδ δεν βαζεις αρωμα σημαινει οτι εχεις καταθλιψη?...

    να μου πεις οτι εχεις μια μονιμη θλιψη να σου πω ναι αυτο ειναι συμπτωμα της καταθλιψης τοτε οκ

    επισης χωρις να ξερω πολλα απο την γκρινια π ειπες , για οτι εχεις κατα πασα πιθανοτητα θα οφειλεται στο οικογενειακο σ περιβαλλον...
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ναι εχω ασχημο οικογενειακο περιβαλλον δεν δουλευω τωρα γι αυτο γινεται ολο αυτο!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    2
    Η ΙΨΔ είναι μεγάλος χαμαιλέων, μέχρι και άνθρωποι που είχαν πάρει διάγνωση σχιζοφρένειας μπορεί να είναι στην πραγματικότητα ΙΨΔ. Αυτό με τα αρώματα που λες όντως σαν φοβία ακούγεται, αλλά και πάλι θα μπορούσε. Από την άλλη, το να φοβάσαι μην πέσει χλωρίνη κάτω είναι εξ' ορισμού μια σύνθετη σκέψη και άρα πλησιάζει πιο πολύ στην ΙΨΔ. Η έκθεση που λέει ο Νικ είναι καλή ιδέα in any case

  11. #11
    Nefeli28
    Guest
    Φοβιες, αμφιβολίες, εμμονές, ιδέες κλπ ειναι χαρακτηριστικά της ΙΔΨ χωρις να σημαίνει οτι αν εχεις κατι απο αυτα εισαι στη διαταραχή.
    Παιζει ρολο η ένταση των συναισθημάτων, το ποιόν των φοβιων, η υπαρξη και συχνοτητα καταναγκασμων για να μειωθει το αγχος κι ενα σωρό αλλα προσωπικα χαρακτηριστικά που εμφανιζεις.
    Ενω μεχρι προτινος ανηκε στις αγχώδεις διαταραχές, στο προσφατο DSM (5 νομιζω) αλλαξε κατηγορία κι ειναι πια μια κατηγορια μονη της.
    Εχει ενα ευρυ φασμα συμπτωμάτων τα οποια είναι απο ηπια εως πολυ βαριά.
    Κάποιους ψυχαναγκασμους και καποιες φοβιες τις έχουμε ολοι.
    Ο μονος που μπορει με σιγουρια να πει αν υπαρχει ιδψ, ειναι ο ειδικος που θα σε δει.
    Ας μην επεκταθουμε εδω αν ειναι ή δεν ειναι ικανός και σωστός να αξιολογησει μια κατάσταση. Υπαρχουν ικανοι, υπαρχουν και κομπογιαννιτες.
    Τις περισσότερες φορες η ιδψ συνυπάρχει και με κάποια αλλη διαταραχή. Η πιο συχνη ειναι η καταθλιψη.
    Απο την αλλη, πραγματι δεν ξερω ποση διαφορα κανει αν έχει αυτη ή εκεινη την ονομασια μια κατάσταση που μας παιδευει.
    Αυτο που εχει σημασία ειναι να ειναι αρτια εκπαιδευμένος ο ειδικος πανω στο θεμα με τον ασθενη που α αναλαβει και ετοιμος ο θεραπευομενος να δουλεψει με τον εαυτο του για να βοηθηθεί.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εγω παιδιά ειμαι έτοιμη να βοηθηθώ αλλά ο γιατρός μου είπε να πάρω ζολοφτ που η αγωγή θα φτάσει τα 100 μιλ.να δούμε τι θα γίνει στον ενάμιση μήνα και μετα θα ξαναπάω! Αυτα α υπαρχει και ενα φάρμακο τύπου ζαναξ που βοηθά περισσότερο στην ιδεον.διαταραχή με δύσκολο όνομα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή και μου το προτείνει για αργότερα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    104
    Πόσο καιρό πήρε να σε διαγνώσουν με ocd?

  14. #14
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Εγω παιδιά ειμαι έτοιμη να βοηθηθώ αλλά ο γιατρός μου είπε να πάρω ζολοφτ που η αγωγή θα φτάσει τα 100 μιλ.να δούμε τι θα γίνει στον ενάμιση μήνα και μετα θα ξαναπάω! Αυτα α υπαρχει και ενα φάρμακο τύπου ζαναξ που βοηθά περισσότερο στην ιδεον.διαταραχή με δύσκολο όνομα που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή και μου το προτείνει για αργότερα.
    Συνηθως δινουν αγωγη για να ρυθμιστεί ο ασθενής και να μπορέσει μετα να δουλεψει ψυχοθεραπευτικα.
    Καλη δύναμη!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Quote Originally Posted by AngelosA View Post
    Πόσο καιρό πήρε να σε διαγνώσουν με ocd?
    Χρόνια ολόκληρα απο τα 27 που τρεχω και κοντευω 36...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβίες
    By casualJeans in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 18-01-2013, 07:45
  2. Φοβίες
    By iriniiko in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 18-11-2008, 17:24
  3. Φοβιες
    By individuathoughtpatterns in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 02-11-2008, 21:35
  4. φοβιες
    By areti23 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-12-2007, 15:34
  5. Οι φοβίες μου.
    By m1 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 11-09-2007, 03:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •