risperdal
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: risperdal

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    risperdal

    καλησπερα

    γραφω για εναν φιλο μου.ειχε διαγνωστει με ΙΔΨ με ψυχωτικα.πηγε σημερα σε αλλο γιατρο και του ειπε οτι ειναι πολυ σοβαρα πλεον τα ψυχωτικα του.του εκοψε το ladose και το zyprexa και του εδωσε risperdal 4mg.τους τελευταιοιυς 2 μηνες μετα το θανατο της μητερα του ακουει φωνες, βλεπει σκιες κλπ.παιρνει και minitran και xanax.του ειπε ο γιατρος πως αν συνεχιστουν τα ψυχωτικα θα το ονομασουν σχιζοσυναισθηματικη.

    εχει παρει κανεις risperdal?ειναι καλο φαρμακο?εχει παρανεργειες?βοηθαει στα ψυχωτικα και τις αυτοκτονικες σκεψεις?
    Last edited by boo; 15-11-2016 at 23:36.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εγω περνω ρισπερνταλ ξεκινησα με 6mg κκαι τωρα ειμαι στα 3 ειναι καλο φαρμακο σε μενα εχει λιγες παρενεργειες το χω συνηθισει κιολας παχαινει και αυτο αλλα οχι οπως το ζυπρεξα γενικα ειναι δυνατο αντιψυχωτικο...
    Στην αρχη θα νιωθει απαθεια και θα ναι σε απραξια αλλα μετα συνηθιζεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου γεια σου
    επαιρνα το ρισπερνταλ για χρονια και χαπια και ενεσεις πανω απο 10 μγ ημερισιως.
    δε μου αρεζε καθολου .. αποβλακωθηκα πηρα κιλα ηταν αντικουκου μου εκοψε την περιοδο καπου εξι μηνες (αν θυμαμαι καλα) και ειχα ακαθισια επισης δε με βοηθησε στις αυτοκτονικες τασεις και στις φωνες..
    οχι δεν το θεωρω καλο φαρμακα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Όπως καταλαβαίνεις boo κάθε οργανισμός και περίπτωση είναι διαφορετική.
    Είναι καλό φάρμακο για φωνές από ότι έχω ακούσει. Οι παρενέργειες είναι ανάλογες της δοσολογίας και του οργανισμού. Μερικοί βάζουν κιλά,άλλοι καθόλου. Σε μεγάλες δόσεις έχει μεγαλύτερες παρενέργειες όπως σεξουαλική δυσλειτουργία,προσθήκη βάρους,ακαθισία.

    Η δόση που παίρνει είναι 1mg παραπάνω από την βασική δόση για σχιζοφρένεια. Είναι θέμα χρόνου να μειωθούν οι όποιες παρενέργειες. Σίγουρα στην αρχή θα είναι περισσότερες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @σειριε ποσο πιστευεις οτι ειναι η μεγιστη δοση ρισπερνταλ; γιατι μαλλον ειναι γυρω στα 6 νομιζω.. εγω επαιρνα 10-11
    με το ενεσιμο καπως καλυτερα παντως

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    16mg ειναι η μεγιστη ημερισια δοση
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Συνήθως στην σχιζοφρένεια φτάνει στα 6 mg από 10mg κ πάνω από ότι διαβάζω δεν έχει ερευνηθεί αν έχει καλύτερα αποτελέσματα παρα μόνο καταστολή.
    Εγώ με invega που είναι η εξέλιξη του ρισπερντάλ μέχρι 12mg πήγα που είναι αντίστοιχα κάτι παραπάνω από τα 6 mg risperdal κάπου στα 8mg
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by boo View Post
    16mg ειναι η μεγιστη ημερισια δοση
    ομιτζι παει τοσο;;;
    εγω νομιζα οτι επαιρνα πολυ.. δλδ ποσες παρενεργειες θα εχει μια τοσο μεγαλη δοση.. νομιζω πως δινουν μαξιμουμ 8 συνηθως.. εμενα με γ.....ν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    εχει πολλες παρενεργειες το ρισπερνταλ σε μενα κυριως δημιουργει υπνηλια,πολλα κιλα και δε μπορω να κανω σεξ.στα ψυχωτικα βοηθαει αν και δημιουργει επιπεδο συναισθημα η ριχνει τη διαθεση

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @λοκα νομιζω πως τα αρνητικα αυτου του φαρμακου ειναι περισσοτερα απο τα θετικα.. σε μενα παντα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    και για μενα εσωτερικη το ιδιο πιστευω.απο τοτε που τα ξεκινησα ειμαι ενα δυστυχισμενο ζομπι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εγω τι να το πω που το παιρνω τοσα χρονια τωρα.....

    υπαρχει κανενα αλλο εναλλακτικο ;

    το θεμα απο οτι μου ο γιατρος οτι ειναι πολυ αποδοτικο αντιψυχωσικο το Risperdal και ισως να μη μου κανουν τα αλλα εναλλακτικα και να εχω συμπτωματα ...
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Quote Originally Posted by maus View Post
    εγω τι να το πω που το παιρνω τοσα χρονια τωρα.....

    υπαρχει κανενα αλλο εναλλακτικο ;

    το θεμα απο οτι μου ο γιατρος οτι ειναι πολυ αποδοτικο αντιψυχωσικο το Risperdal και ισως να μη μου κανουν τα αλλα εναλλακτικα και να εχω συμπτωματα ...
    @μαους παίρνεις χάπια ή ενεσιμο ? Γιατί το ενεσιμο είχε λιγότερες παρενέργειες σε μένα. Βέβαια μετά μου πρόσθεσαν και χάπια και ξέφυγε το πράγμα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    χαπια παιρνω Risperdal εδω και 20 χρονια....

    αστα με εχει κανει ζομπι το φαρμακο.

    μονο μετα απο καιρο, κανενα 1-2 χρονια που δεν εχεις συμπτωματα και ελαττωσεις τη δοση στα 4mg νιωθεις καπως πιο φυσιολογικος.

    αλλα τωρα παιρνω 6mg και νιωθω ολο ζομπι και πινω καφεδες για να καταπολεμησω την υπνηλια.

    βεβαια πολυ με βοηθαει στην ευεξια η γυμναστικη και η φυσικη κατασταση και κανω στατικο ποδηλατο 1 ωρα καθε μερα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    εσωτερικη ξερεις ποσο εκανε η συμμετοχη στην ενεση του Risperdal για ασφαλισμενο ;
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. risperdal
    By cocorosie in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 4
    Last Post: 27-05-2011, 15:01
  2. Risperdal.
    By shifter in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2010, 19:02
  3. invega η risperdal???
    By talikiller in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 29-06-2010, 00:50
  4. risperdal
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 22:57
  5. Συγκριση Risperdal Quicklet με Risperdal Consta
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 29-08-2008, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •