καταθλιψη στα 19
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: θα νιωσω ευτυχισμενος ποτε?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • ναι

    7 70.00%
  • οχι

    3 30.00%
Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    11

    καταθλιψη στα 19

    καλησπερα παιδια γραφω εδω γιατι ηθελα να βγαλω καποια πραγματα απο μεσα μου...ειμαι 19 και δεν μπορω να μεινω ευχαριστημενος απο τη ζωη μου. δεν εχω καποιο προβλημα υγειας ολα καλα ουτε καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα εχω και παρολαυτα δεν μπορω να δω θετικα τον εαυτ μου. στο σχολειο δεν ημουν ο πιο δημοφιλης μαθητης δεν ειχα πολλους φιλους δεν εβγαινα συχνα και φυσικα κοπελα δεν ειχα ποτε. τιποτα ουτε στο δημοτικο... εβλεπα τους συμμαθητες μου να περνανε τα εφηβικα τους χρονια ανεμελα και ωραια και εγω καθομουν στη γωνια. δεν πιστευα ποτε οτι ημουν ομορφος και ημουν πολυ νροπαλος πολλα παιδια μου φερονταν με ασχημο τροπομε αγνοουσαν δεν με καλουσαν σε παρτυ κλπ η αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ χειροτερες περιπτωσεις απο εμενα αλλα τεσπα. ουτε καλος μαθητης ημουν. στην τριτη λυκειου και ενω προσπαθουσα να βελτιωσω την εικονα μου αρχισε το μπουλινγκ το οποια πραγματικα ηταν το χειροτερο πραγμα που μπορουσε να συμβει και εχει σημεδεψει οσο τιποτα αλλο. μου ειχαν βγαλει ενα παρατσουκλι και με φωναζαν ετσι ολη τη χρονια ...στην 3 λυκειου εκανα κατι για πρωτη φορα με μια κοπελα αλλα κρατησε πολυ λιγο. τελος απετυχα στις πανελληνιες και στεναχωρηθηκα απιστευτα γιατι ενιωσα οτι τιποτα καλο δεν ειχε συμβει στη ζωη μου. ολοι οι φιλοι μου μπηκαν στις σχολες τους και τελειωσαν το σχολειο χαρουμενοι... εγω απλως εχω να θυμαμαι το χειροτερο καλοκαιρι της ζωης μου οπου παλι ημουν μονος. τωρα σπουδαζω στο εξωτερικο και ενω προσπαθω να βελτιωθω σε οσα περισσοτερα μπορω δεν μπορω να δω τη ζωη θετικα. μετα το σχολειο εγινα ακομα πιο σκληρος με τον εαυτο μου και με τη σταση μου απεναντι στο μελλον μου. γιατι ρε γαμωτο να ειμαι καποιος αλλος? γιατι συνεβησαν αυτα τα πραγματα σε μενα? ο μικροτερος αδελφος μου ειναι σχεδον ολα οσα θα ηθελα να γινω εγω κοινωνικος αστειος ομορφοτερος...η μητερα μου ειναι πολυ καλη αλλα ο πατερας μου ενω δεν ειναι κακος μοιαζει να ειναι μονιμα απογοητευμενος με εμενα κια μου εχει φερθει λιγο σκληρα...απο τη μια στεναχωριεμαι και απο την αλλη νευριαζω και θελω να τους εκδικηθω ολους για αυτα που μου κανανε...συγνωμμη για το μεγαλο ποστ οποιος θελει το διαβαζει εγω απλως ηθελα να τα πω. μοιαζει λες και ολοι οι αλλοι ζουν ευτηχισμενοι και εγω ειμαι στην απ εξω. γιατι μου εχει φερθει ετσι η ζωη???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by nickal View Post
    καλησπερα παιδια γραφω εδω γιατι ηθελα να βγαλω καποια πραγματα απο μεσα μου...ειμαι 19 και δεν μπορω να μεινω ευχαριστημενος απο τη ζωη μου. δεν εχω καποιο προβλημα υγειας ολα καλα ουτε καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα εχω και παρολαυτα δεν μπορω να δω θετικα τον εαυτ μου. στο σχολειο δεν ημουν ο πιο δημοφιλης μαθητης δεν ειχα πολλους φιλους δεν εβγαινα συχνα και φυσικα κοπελα δεν ειχα ποτε. τιποτα ουτε στο δημοτικο... εβλεπα τους συμμαθητες μου να περνανε τα εφηβικα τους χρονια ανεμελα και ωραια και εγω καθομουν στη γωνια. δεν πιστευα ποτε οτι ημουν ομορφος και ημουν πολυ νροπαλος πολλα παιδια μου φερονταν με ασχημο τροπομε αγνοουσαν δεν με καλουσαν σε παρτυ κλπ η αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ χειροτερες περιπτωσεις απο εμενα αλλα τεσπα. ουτε καλος μαθητης ημουν. στην τριτη λυκειου και ενω προσπαθουσα να βελτιωσω την εικονα μου αρχισε το μπουλινγκ το οποια πραγματικα ηταν το χειροτερο πραγμα που μπορουσε να συμβει και εχει σημεδεψει οσο τιποτα αλλο. μου ειχαν βγαλει ενα παρατσουκλι και με φωναζαν ετσι ολη τη χρονια ...στην 3 λυκειου εκανα κατι για πρωτη φορα με μια κοπελα αλλα κρατησε πολυ λιγο. τελος απετυχα στις πανελληνιες και στεναχωρηθηκα απιστευτα γιατι ενιωσα οτι τιποτα καλο δεν ειχε συμβει στη ζωη μου. ολοι οι φιλοι μου μπηκαν στις σχολες τους και τελειωσαν το σχολειο χαρουμενοι... εγω απλως εχω να θυμαμαι το χειροτερο καλοκαιρι της ζωης μου οπου παλι ημουν μονος. τωρα σπουδαζω στο εξωτερικο και ενω προσπαθω να βελτιωθω σε οσα περισσοτερα μπορω δεν μπορω να δω τη ζωη θετικα. μετα το σχολειο εγινα ακομα πιο σκληρος με τον εαυτο μου και με τη σταση μου απεναντι στο μελλον μου. γιατι ρε γαμωτο να ειμαι καποιος αλλος? γιατι συνεβησαν αυτα τα πραγματα σε μενα? ο μικροτερος αδελφος μου ειναι σχεδον ολα οσα θα ηθελα να γινω εγω κοινωνικος αστειος ομορφοτερος...η μητερα μου ειναι πολυ καλη αλλα ο πατερας μου ενω δεν ειναι κακος μοιαζει να ειναι μονιμα απογοητευμενος με εμενα κια μου εχει φερθει λιγο σκληρα...απο τη μια στεναχωριεμαι και απο την αλλη νευριαζω και θελω να τους εκδικηθω ολους για αυτα που μου κανανε...συγνωμμη για το μεγαλο ποστ οποιος θελει το διαβαζει εγω απλως ηθελα να τα πω. μοιαζει λες και ολοι οι αλλοι ζουν ευτηχισμενοι και εγω ειμαι στην απ εξω. γιατι μου εχει φερθει ετσι η ζωη???
    Παραβίαση όρων χρήσης του φόρουμ - απόπειρα προσηλυτισμού
    Last edited by Aeon; 17-11-2016 at 12:06.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,781
    Που σπουδάζεις;

  4. #4
    Φιλος στο εξωτερικο ειναι ευκαιρια για μια νεα αρχη, στα ερωτικα και κοινωνικα. Οσο για το αν ησουν καλος μαθητης, ξεχνα το, απο τη στιγμη που εισαι σε μια σχολη πλεον. Τελειωσε αυτο το κομματι της ζωης σου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by nickal View Post
    καλησπερα παιδια γραφω εδω γιατι ηθελα να βγαλω καποια πραγματα απο μεσα μου...ειμαι 19 και δεν μπορω να μεινω ευχαριστημενος απο τη ζωη μου. δεν εχω καποιο προβλημα υγειας ολα καλα ουτε καποιο ιδιαιτερο οικονομικο προβλημα εχω και παρολαυτα δεν μπορω να δω θετικα τον εαυτ μου. στο σχολειο δεν ημουν ο πιο δημοφιλης μαθητης δεν ειχα πολλους φιλους δεν εβγαινα συχνα και φυσικα κοπελα δεν ειχα ποτε. τιποτα ουτε στο δημοτικο... εβλεπα τους συμμαθητες μου να περνανε τα εφηβικα τους χρονια ανεμελα και ωραια και εγω καθομουν στη γωνια. δεν πιστευα ποτε οτι ημουν ομορφος και ημουν πολυ νροπαλος πολλα παιδια μου φερονταν με ασχημο τροπομε αγνοουσαν δεν με καλουσαν σε παρτυ κλπ η αληθεια ειναι οτι υπηρχαν πολυ χειροτερες περιπτωσεις απο εμενα αλλα τεσπα. ουτε καλος μαθητης ημουν. στην τριτη λυκειου και ενω προσπαθουσα να βελτιωσω την εικονα μου αρχισε το μπουλινγκ το οποια πραγματικα ηταν το χειροτερο πραγμα που μπορουσε να συμβει και εχει σημεδεψει οσο τιποτα αλλο. μου ειχαν βγαλει ενα παρατσουκλι και με φωναζαν ετσι ολη τη χρονια ...στην 3 λυκειου εκανα κατι για πρωτη φορα με μια κοπελα αλλα κρατησε πολυ λιγο. τελος απετυχα στις πανελληνιες και στεναχωρηθηκα απιστευτα γιατι ενιωσα οτι τιποτα καλο δεν ειχε συμβει στη ζωη μου. ολοι οι φιλοι μου μπηκαν στις σχολες τους και τελειωσαν το σχολειο χαρουμενοι... εγω απλως εχω να θυμαμαι το χειροτερο καλοκαιρι της ζωης μου οπου παλι ημουν μονος. τωρα σπουδαζω στο εξωτερικο και ενω προσπαθω να βελτιωθω σε οσα περισσοτερα μπορω δεν μπορω να δω τη ζωη θετικα. μετα το σχολειο εγινα ακομα πιο σκληρος με τον εαυτο μου και με τη σταση μου απεναντι στο μελλον μου. γιατι ρε γαμωτο να ειμαι καποιος αλλος? γιατι συνεβησαν αυτα τα πραγματα σε μενα? ο μικροτερος αδελφος μου ειναι σχεδον ολα οσα θα ηθελα να γινω εγω κοινωνικος αστειος ομορφοτερος...η μητερα μου ειναι πολυ καλη αλλα ο πατερας μου ενω δεν ειναι κακος μοιαζει να ειναι μονιμα απογοητευμενος με εμενα κια μου εχει φερθει λιγο σκληρα...απο τη μια στεναχωριεμαι και απο την αλλη νευριαζω και θελω να τους εκδικηθω ολους για αυτα που μου κανανε...συγνωμμη για το μεγαλο ποστ οποιος θελει το διαβαζει εγω απλως ηθελα να τα πω. μοιαζει λες και ολοι οι αλλοι ζουν ευτηχισμενοι και εγω ειμαι στην απ εξω. γιατι μου εχει φερθει ετσι η ζωη???
    Καταρχήν ανέφερες ήδη δύο θετικά που υπάρχουν στη ζωή σου. Την υγεία και τα οικονομικά. Αυτά είναι η βασικότερη πηγή δυστυχίας πολλών ανθρώπων γύρω μας και εσύ τα έχεις!

    Το ότι απέτυχες στις πανελλήνιες δεν λέει τίποτα. Έχεις να δώσεις αμέτρητες εξετάσεις στη ζωή σου και οι πανελλήνιες είναι απλά μια από αυτές. Πολλοί αποτυγχάνουν στις πανελλήνιες αλλά παρόλα αυτά φτιάχνουν τη ζωή τους και πετυχαίνουν. Δεν σημαίνει οτι είσαι χαζός ή ανίκανος, σημαίνει απλά οτι δεν είσαι καλός παπαγάλος γιατί δυστυχώς αυτό απαιτεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα αυτή την εποχή.

    Λες οτι παρόλα αυτά σπουδάζεις στο εξωτερικό. Είναι πολύ σημαντικό οτι έχεις αυτή την ευκαιρία! Κοίτα να την εκμεταλλευτείς και να κάνεις το καλύτερο που μπορείς.

    Είσαι σε μια κρίσιμη καμπή της ζωής σου και είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι και να τα βάζεις με τον εαυτό σου. Μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους όμως. Ο καθένας μας είναι διαφορετικός! Άλλοι είναι κοινωνικοί, άλλοι όχι και τόσο. Αυτό δε σημαίνει οτι όσους βλέπεις κοινωνικούς και με πολλές παρέες είναι απαραίτητα και πιο ευτυχισμένοι! Δεν ξέρεις τι κρύβει ο καθένας μέσα του, όλοι αντιμετωπίζουμε δυσκολίες και στιγμές θλίψης ή απογοήτευσης.

    Απο οτι καταλαβαίνω είσαι σε μια φάση αυτο παρατήρησης και αυτομαστιγώματος. Είναι καλό που παρατηρείς τον εαυτό σου, που ψάχνεσαι, όμως μη τον αδικείς. Είσαι αυτός που είσαι και μπορείς να γίνεις αυτό που θες. Βρες τι δεν σου αρέσει και άλλαξε το! Κι όταν θα αρχίσεις εσύ να σου αρέσεις , θα δεις οτι θα βρεθούν κι άλλοι άνθρωποι δίπλα σου.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ποτε μην συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους .........και νασαι επιεικης με τον εαυτο σου ......

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    11
    γιλε ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη και εχεις δικιο σε οσα λες ...βασικα το προβλημα μου ειναι οτι νιωθω μια οργη για οσα εχουν για πολλα απο τα οποια εχω σιγουρα και ενα κομματι ευθυνης, νιωθω να με τρωει απο μεσα μου η αδικια γιατι αλλοι στην ηλικια μου ειναι το ακριβως αντιθετο απο εμενα και νιωθω λες και ο ρολος μου μεχρι τωρα ειναι να υπαρχω για να βλεπουν οι αλλοι οτι υπαρχουν και χειροτερα στη ζωη...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αναφέρθηκες πάρα πολύ στο παρελθόν σου στο σχολείο σου κλπ και δεν είπες τίποτα για το τώρα, για το περιβάλλον που είσαι τώρα........το σχολείο τέλειωσε, πάνε αυτά , πολλοί ήταν 'πίσω΄στο σχολείο αλλά μετά πήγαν μπροστά δεν έχει να κάνει, τώρα τι δεν σου αρέσει στη ζωή σου να κοιτάς να το αλλάξεις, αν δεν έχεις κάνει γνωριμίες κλπ.....για το ότι δεν είσαι πιο αστείος πιο κοινωνικός, πηγή δυστυχίας! Πάντα θα υπάρχουν 'καλύτεροι' σε διάφορους τομείς όπως και 'χειρότεροι', εσύ προχωράς με αυτό που είσαι....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ποτε μην συγκρινεις τον εαυτο σου με αλλους .........και νασαι επιεικης με τον εαυτο σου ......
    Kseris poso duskolo einai na mhn sigkrineis ton euaton sou me tous allous?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Το poll δεν έχει "Ίσως" οπότε δεν μπορώ να ψηφίσω.

    Ήτοι εξαρτάται από σένα. Αν κοιτάς ποιος είναι πιο χαρούμενος, κοινωνικός κτλ δεν θα ευτυχήσεις ποτέ ακόμα κι αν αποκτήσεις γκόμενα, αμάξι, λεφτά.

    Αν κοιτάξεις τι θες ΕΣΥ για να νιώσεις καλά, δηλαδή αν κάνεις το μυαλό σου να το βουλώσει (βλέπε τεχνικές διαλογισμού, mindfulness) και κάνεις πράγματα που γουστάρεις, τότε κάτι μπορεί να γίνει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Kseris poso duskolo einai na mhn sigkrineis ton euaton sou me tous allous?
    Εγω το βρισκω πανευκολο , αλλα σε περναω καμμια 35αρια χρονια .............και η ευτυχια ειναι επιλογη .......ειναι σταση ζωης .........δεν εξαρταται απο εξωγενεις παραγοντες , αλλα αυτο θα το καταλαβεις αργοτερα .....

    Η ψηφος αναφερεται στον εαυτο μου ......παρολη την κτθκλψη , περασα 3 πολυ δυσκολα χρονια , 11-12-13 , και αρχεται απο το 05 , δεν εχει περασει ακομη , βελτιωση εχω , αλλα δυστυχης δεν ειμαι ..................η ευτυχια ειναι στιγμες , δεν μπορεις νασαι συνεχεια ευτυχης , ευχαριστημενος , ναι .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,206
    Είσαι υγιής,όρθιος,σπουδάζεις και έχεις όλα τα δικαιώματα του κόσμου για να κάνεις όνειρα και να νιώσεις πολύ πιο όμορφα.

    Οπως είπε πολύ σωστά ένα μέλος πιο πάνω,η ευτυχία δεν εξαρτάται καθόλου από εξωτερικούς παράγοντες και σε καμία περίπτωση από την σύγκριση μας με τους άλλους!
    Είσαι πολύ νέος και δεν είναι εύκολο να τα σκεφτείς όλα αυτά!

    Και εγώ στην ηλικία σου έτσι σκεφτόμουν,αλλά άκου και μας τους γηραιότερους που περάσαμε από την δική σου φάση!
    Αλήθεια μήπως πέρα απ'όλα αυτά που αναφέρεις μήπως θα ήθελες και λίγο καλύτερες σχέσεις με τους γονείς σου;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by koritsi83 View Post
    Kseris poso duskolo einai na mhn sigkrineis ton euaton sou me tous allous?
    Το να μην συγκρινεσαι ειναι θεμα οπτικης. Και μονο.
    Αν εχεις εκπαιδευσει το μυαλο σου να συγκρινεσαι, και να παιρνεις αξια και αυτοεκτιμηση απο το αν οι αλλοι ειναι κατωτεροι ή να αυτοχαντακωνεσαι αν ειναι ανωτεροι, τοτε πρεπει να κανεις εναν επαναπρογραμματισμο...Υπαρ� �ουν εκατομμυρια σε αυτον τον πλανητη, καλυτεροι απο σενα, τοσο καλοι που δεν θα τους φτασεις ποτε, αλλα και αλλοι χειροτεροι επισης που δεν θα σε φτασουν ποτε.

    Οποτε τι νοημα εχει να συγκρινεσαι? μπορεις να γινεις λιιιιιιιγο καλυτερος από χθες? αυτο μετραει!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Το να μην συγκρινεσαι ειναι θεμα οπτικης. Και μονο.
    Αν εχεις εκπαιδευσει το μυαλο σου να συγκρινεσαι, και να παιρνεις αξια και αυτοεκτιμηση απο το αν οι αλλοι ειναι κατωτεροι ή να αυτοχαντακωνεσαι αν ειναι ανωτεροι, τοτε πρεπει να κανεις εναν επαναπρογραμματισμο...Υπαρ� �ουν εκατομμυρια σε αυτον τον πλανητη, καλυτεροι απο σενα, τοσο καλοι που δεν θα τους φτασεις ποτε, αλλα και αλλοι χειροτεροι επισης που δεν θα σε φτασουν ποτε.

    Οποτε τι νοημα εχει να συγκρινεσαι? μπορεις να γινεις λιιιιιιιγο καλυτερος από χθες? αυτο μετραει!
    Στο συγυρισα λιγακι .......αγαπητη Μαρα ....

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  3. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  4. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •