Σχέση γονέα - παιδιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Σχέση γονέα - παιδιού

    Οπως είναι γνωστό ίσως σε κάποιους είμαι εκπαιδευτικός . Και μάλιστα φέτος είμαι σε γυμνάσιο με αρκετά προβλήματα .
    Προβληματίζομαι λοιπον για διάφορα που συμβαίνουν στο σχολείο και προσπαθώ να βρώ τρόπους αντιμετώπισης των καταστάσεων .

    Σήμερα είμαι αρκετά στεναχωρημένη μετά απο συζήτηση με γονέα .

    Μητέρα μόνη έχει ενα αγοράκι πολύ καλομαθημένο , που του δίνει πάντα δίκιο και τον δικαιολογεί στις αταξίες του , στις σκανδαλιές του και στις σχολικές αποτυχίες του .

    Δεν είναι η πρώτη φορά που συζήτησα με την μητέρα , αλλα είναι η πρώτη φορά που ένιωσα να με εκβιάζει καθαρά .

    Δεν είναι ενα χαζό παιδάκι που αν προσπαθούσε δεν θα είχε καλή επίδοση . Αντίθετα, είναι εξυπνος . Ομως είναι και τεμπέλης και λέει ψέμματα για να δικαιολογηθεί και σε εμάς και στην μητέρα του . Και αυτήν τον πιστεύει !!!!!!!! Και πιστεύει οτι το παιδί της έχει τις γνώσεις ενός άριστου μαθητή !!! Αν είναι δυνατόν !

    Συνολικά το παιδί στο μάθημα μου έχει γράψει 4 τέστ και ενα διαγώνισμα με βαθμούς απο 01-03 και η μαμά ισχυρίζεται οτι το παιδί έχει γνώσεις και προσπαθεί και διαβάζει !!!!

    Με απείλησε λοιπόν οτι αν το παιδί της δεν πάρει πάνω απο τη βάση , δεν θα το αφήσει έτσι .

    Θεωρώ οτι κάνει κακό στο παιδί της οταν ζητά ειδική μεταχείρηση και θέλει να εκβιάσει βαθμούς . Και δυστυχώς χωρίς την στήριξη του γονέα , δεν μπορώ να βοηθήσω αυτό το παιδάκι να αναλάβει τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις του ρόλου του μαθητή .

    Πραγματικά εκνευρίστηκα σήμερα και δεν ξέρω τι να κάνω . Εκείνη τον χαλάει , αλλα δεν ήθελα να την θίξω και δεν της το είπα .

    Τι να κάνω ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χμ εγω ημουν σε σχολειο που ολοι περναν πανω απο τη βαση...βεβαια το επιπεδο των μαθητων στο συγκεκριμενο σχολειο ηταν ιδιαιτερα ασχημο και για να μη πολυλογουμε κανονικα επρεπε να μεινουν ολοι...αλλα δεν βαζαν οι καθηγητες κατω απο τη βαση.Αλλα δεν μπορουσες να κανεις και αλλιως...το επιπεδο πολυ φτωχο και τα παιδια ειχαν πολλα προβληματα.Ουτε καν ενδιαφεροντουσαν οι γονεις για το τι θα κανουν στο σχολειο.
    Τωρα δεν ξερω τι γινεται στα γυμνασια...υποχρεωτικη εκπαιδευση δεν ειναι?Δηλαδη συνηθιζουν να βαζουν κατω απο τη βαση στα γυμνασια?
    Δεν ξερω...παντως εγω θα επραττα οπως μου λεει η συνειδηση μου θα του εβαζα ισως λιγο πιο κατω απο τη βαση ισως 9 το λιγοτερο 8 ωστε να του δωσω την ευκαιρια να το ανεβασει αργοτερα.Αλλα μπορει να λεω και μπαρουφες δεν ξερω την φιλοσοφια των γυμνασιων.
    Σιγουρα παντως δεν θα αφηνα να επηρεασει την κριση μου η μανα ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
    Τωρα βεβαια κανεις και μαθηματικα χμμμμμμμ ειναι ιδιορυθμο μαθημα και το ξερεις...ξερω παιδια που τελειωσαν το λυκειο και δεν ξερουν να λυνουν πρωτοβαθμια αλλα κουτσα στραβα τα βολευαν...ειναι η φυση του μαθηματος τετοια....που χρηζει επιεικιας.
    Αν δεν τα παρεις απο την αρχη μαζευεται βουνο και λες...ναι να προσπαθησει να καλυψει το παιδι τα κενα του...αλλα μιλαμε για παιδι και οχι για συνειδητοποιημενο ενηλικα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το καταλαβα μαλλον λαθος το μυνημα σου ρωτας τι να κανεις στη σχεση γονεα-παιδιου ε?
    Νομιζω δεν μπορεις να κανεις τιποτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    - Τί εννοεί λέγοντας :
    Originally posted by Kleiw
    ...... Με απείλησε λοιπόν οτι αν το παιδί της δεν πάρει πάνω απο τη βάση , δεν θα το αφήσει έτσι ...
    - Το σχολείο είναι Δημόσιο ή Ιδιωτικό ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωπ ναι ιδιωτικο ε ουτε που μου περασε απο το μυαλο...βλεπεις δεν εχουνε ιδιωτικα σχολεια εδω....καλυτερα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by keep_walking
    Χμ εγω ημουν σε σχολειο που ολοι περναν πανω απο τη βαση...βεβαια το επιπεδο των μαθητων στο συγκεκριμενο σχολειο ηταν ιδιαιτερα ασχημο και για να μη πολυλογουμε κανονικα επρεπε να μεινουν ολοι...αλλα δεν βαζαν οι καθηγητες κατω απο τη βαση.Αλλα δεν μπορουσες να κανεις και αλλιως...το επιπεδο πολυ φτωχο και τα παιδια ειχαν πολλα προβληματα.Ουτε καν ενδιαφεροντουσαν οι γονεις για το τι θα κανουν στο σχολειο.
    Τωρα δεν ξερω τι γινεται στα γυμνασια...υποχρεωτικη εκπαιδευση δεν ειναι?Δηλαδη συνηθιζουν να βαζουν κατω απο τη βαση στα γυμνασια?
    Δεν ξερω...παντως εγω θα επραττα οπως μου λεει η συνειδηση μου θα του εβαζα ισως λιγο πιο κατω απο τη βαση ισως 9 το λιγοτερο 8 ωστε να του δωσω την ευκαιρια να το ανεβασει αργοτερα.Αλλα μπορει να λεω και μπαρουφες δεν ξερω την φιλοσοφια των γυμνασιων.
    Σιγουρα παντως δεν θα αφηνα να επηρεασει την κριση μου η μανα ειτε θετικα ειτε αρνητικα.
    Τωρα βεβαια κανεις και μαθηματικα χμμμμμμμ ειναι ιδιορυθμο μαθημα και το ξερεις...ξερω παιδια που τελειωσαν το λυκειο και δεν ξερουν να λυνουν πρωτοβαθμια αλλα κουτσα στραβα τα βολευαν...ειναι η φυση του μαθηματος τετοια....που χρηζει επιεικιας.
    Αν δεν τα παρεις απο την αρχη μαζευεται βουνο και λες...ναι να προσπαθησει να καλυψει το παιδι τα κενα του...αλλα μιλαμε για παιδι και οχι για συνειδητοποιημενο ενηλικα.
    Το παιδί είναι Α γυμνασίου . Και το πρόβλημα δεν είναι τα κενά !!

    Εχω επενδύσει πολύ δουλειά στην τάξη για να την οργανώσω .
    Πολλά παιδιά εχουν ανταποκριθεί και όλα τα παιδιά με θεωρούν δίκαιη εκτός απο τον πιτσιρικά .

    Γίνεται παράλογος στις απαιτήσεις του . Θέλει να είναι το κέντρο της προσοχής , λες και είναι μόνος του στην τάξη !!
    Μέχρι και συμμαθητές του του την έχουν πει , αλλά !!!!!
    Η μαμά !!!!!!

    Για μένα η μαμά του τον έχει χαλάσει και πραγματικά νιώθω οτι δεν μπορώ να τον βοηθήσω οταν εκείνη τον δικαιολογεί !!
    Το \'\'θα φέρω την μαμά μου\'\' , το έχει κάνει καραμέλα !

    Στο Α τρίμηνο είχε 8 . Το χαμηλότερο βαθμό της τάξης .
    Δεν είχα πάρει χαμπάρι απο το μάθημα και έκανε συνέχεια αταξίες (κάθε είδους). Στο Β τρίμηνο , αφου εξάντλησε το όριο των αδικαιολόγητων απουσιών (αποβολές) , ηρέμησε λίγο . Ομως απο διάβασμα και προσπαθεια τίποτα , αλλά στις πονηριές πρώτος .

    Ιδια εικόνα έχουν και οι συνάδελφοι στα άλλα μαθήματα !

    Εχω μείνει άφωνη απο το θράσος της μαμάς και θεωρώ οτι φταίω και εγώ που της έδωσα το θάρρος να μου μιλήσει έτσι . Ηλπιζα σε βοήθεια της !!!!! Και γιαυτό επικοινώνησα μαζί της !

    Θεωρώ οτι του κάνει κακό με τόση επιείκια .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Eτσι μου \' ρχεται να τα ψάλω ενα χεράκι στην μαμά του .
    Αλλα δεν έχω το δικαίωμα , σωστά ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε. Και τί να της πεις? Οτι κανει κακο στο παιδί της?Δυστυχως το πιθανότερο ειναι να σε αγνοήσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι να πω...ειχα και εγω δυσκολες περιπτωσεις πολλες...ολοι σχεδον ηταν δυσκολες περιπτωσεις...οι γονεις αδιαφοροι...και μερικοι γονεις ηταν και του ξυλου...δηλαδη εκλαιγε ο μαθητης μην του δωσω αποβολη και το μαθει ο πατερα του και τον κανει τοπι στο ξυλο...δεν ξερω βεβαια αν αληθευει.
    Δυστυχως δεν ξερω τι μπορεις να κανεις Κλειω...εγω προσωπικα μισησα το επαγγελμα αυτο με αυτα που αντιμετωπιζα...και την αδυναμια να τα αλλαξω...βεβαια διδαξα και αλλου μετα σε μεγαλης ηλικιας παιδια...και πιο συζητησιμα (γυρω στα 20 μεσο ορο)...και ολα ηταν καλυτερα.
    Δεν μπορεις να τους σωσεις ολους αλλα και μονο που προσπαθεις ειναι αξιοθαυμαστο...εγω τα παρατησα (βρηκα καλυτερη δουλεια) και δεν νομιζω να ξαναγυρισω.
    Σιγουρα η μανα κανει κακο αλλα δεν ξερω και την ψυχοσυνθεση του παιδιου...για αυτο επρεπε να υπαρχουν παιδοψυχολογοι στα σχολεια...
    Και να σου πω και κατι...συμφωνα με οσα λεει η μανα μου εγω πιτσιρικας ημουν υπερκινητικος υπεφερα δηλαδη απο ADD/ADHD ή πως το λενε...και το μαθημα ηταν σαν να μην υπηρχε...ποτε δεν παρακολουθησα ή συμμετειχα σε οτιδηποτε μες την ταξη...μπορει και να τα παραλεει η μανα μου δεν ξερω.
    Ευτυχως που ειχα αλλα οπλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    geia sou kleiw

    Etsi opws to akouw mallon to mono pou mporeis na kaneis einai na synexiseis thn kalh douleia ki an exeis ksana syzhthsh me th mama na ths eksighseis kai pali kai pali kai pali...me ypomonh kai psuxraimia giati skopos einai to paidi ayto na wfelithei mias kai de ftaiei gia tous goneis tou.

    Eisai sigourh oti einai tempelia ki oxi tpt allo?
    Spania einai tempelia opws spania einai apla dyskolies sta mathimata...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    σόρυ για τους λατινικούς

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Εγώ Κλειώ, αν δεν δούλευε καμμία από τις προσπάθειές μου, θα την έπειθα να κάνουμε ιδιαίτερο. Εκεί τα στόματα δεν μιλούν, η δουλειά σου αμοίβεται και έχεις την ελπίδα ότι θα προχωρήσεις και τον πιο αδύναμο μαθητή. Βέβαια εγώ δεν είμαι ταυτόχρονα στο δημόσιο κ μιλάω λίγο εκ του ασφαλούς. (και να ήμουνα, ιδιαίτερα θα έκανα ταυτόχρονα- είμαι ξετσίπωτη:cool:)

    -εννοείται οτι το πρόβλημα δεν είναι δικό σου, τόνισέ της τη δυνατότητα που έχει το παιδί να ανεβάσει το βαθμό του από τα προφορικά κ τη συνεργασία, και ψάξε να δεις που είναι το κενό που δημιουργήθηκε από την αρχή της χρονιάς.
    -Επίσης, δες λίγο πως δρα κ αντιδρά το παιδί σε διαφορετική δική σου προσέγγιση.
    Ασφάλισε τη βάση/σχέση σας και μετά γέμισέ το με τη διόρθωση του θεωρητικού μέρους.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Paprika
    Eisai sigourh oti einai tempelia ki oxi tpt allo?
    Spania einai tempelia opws spania einai apla dyskolies sta mathimata...
    Στο Α τρίμηνο ήταν μεγάλος ταραξίας και άλλοι ήταν οι στόχοι του στην τάξη και το μάθημα δεν τον ενδιέφερε . Και τώρα κάνει διάφορα , αλλα φοβάται οτι θα μείνει απο απουσίες , γιατί είναι οριακά και αυτό τον συγκρατεί .

    Στο Β τρίμηνο αφού είδε τους βαθμούς (οι περισσότεροι κάτω απο την βάση) πήρε μαζί με την μαμά την απόφαση να ασχοληθεί και να γίνει καλός μαθητης .
    Και άλλα πρωτάκια πήραν τέτοια ,απόφαση , αλλα έκαναν ουσιαστική προσπάθεια .
    Ο συγκεκριμένος πιτσιρικάς το έριξε στα \'\'φρου φρού και αρώματα\'\' . Εχω ακούσει τις απίστευτες δικαιολογίες για τις ασκήσεις που δεν έγραψε , για το βιβλίο που δεν έφερε , για το τεστ που δεν έγραψε καλά .
    Και επειδή βλέπει οτι δεν συγκινούμαι με τις δικαιολογίες κάνει σκηνή επιμένοντας !!!!

    Και οχι μονο δεν διαβάζει , αλλα τις περισσότερες φορές δεν παρακολουθεί . Κάποιες φορές μιλάει και άλλες ζητά τουαλέτα ή προσποιείται οτι έχει πονοκέφαλο για να πάει να πάρει depon ή δεν γράφει και φαίνεται απορροφημένος στα δικά του .

    Προσπαθώ να του αφήσω και λίγο χώρο να εγκλιματιστεί . (Εξάλλου και απο την παρατήρηση των άλλων θα μάθει) Και προσπαθώ οταν ασχολείται να του δίνω τον λόγο , αλλα να του δείχνω οτι πρέπει να σεβαστεί οτι και άλλοι θέλουν να μιλήσουν (εχει μεγάλο πρόβλημα σε αυτό και συμπεριφέρεται λες και είναι μόνος του στην τάξη . Οποτε αν δεν του δώσω τον λόγο , αρχίζει την γκρίνια και τα μούτρα και το παίζει αδικημένος (και φυσικά διαβασμένος !!!!!!!! - Πάντα τυχαίνει οταν δεν τον ρωτάω να ξέρει την απάντηση και όταν τον ρωτάω να μπερδεύεται ) )

    Επίσης καρφώνει συμμαθητές του για διάφορες σκανδαλιές , ενώ ο ίδιος ήταν πρωτεργάτης (π.χ. στα δυναμιτάκια που πετάγανε στα διαλείμματα) .

    Σίγουρα λοιπον είναι τεμπέλης !! Και σίγουρα προσπαθεί να αποκτήσει βαθμούς με πονηριές !!

    Αλλα για την μαμά είναι άριστος στα μαθηματικά !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Reina
    -Επίσης, δες λίγο πως δρα κ αντιδρά το παιδί σε διαφορετική δική σου προσέγγιση.
    Το παιδί αυτό θέλει να γίνεται πάντα το δικό του !!
    Οταν γίνεται , μου χαμογελάει και μου καλομιλάει .
    Οταν δεν γίνεται , κάνει φασαρία ολόκληρη .

    Δεν μπορεί να γίνεται όμως το δικό του και να έχει εκείνο μόνο ειδική μεταχείρηση . Θα είναι άδικο για τους άλλους και αυτό του το έχουν πει και οι συμμαθητές του , αλλα που να το δεχτεί !

    Οταν λοιπον κάποιες παράλογες απαιτήσεις του δεν ικανοποιούνται , βρίσκει πάτημα για να το παίξει αδικημένος και διαβασμένος .

    Θα μπορούσε να στρώσει . Το πιστευω . Προσπαθεί να επιβιώσει με λάθος τρόπο και αν δεν μπλεκότανε η μαμά του , θα έβλεπε οτι ο τρόπος αυτός δεν είναι αποδοτικός και θα άλλαζε ρότα .
    Εξάλλου πλέον έχει καθιερωθεί ο αποδοτικός τρόπος , απο συμμαθητές του που τον ακολουθούν και τον υποστηρίζουν .

    Αλλα με αντίπαλο τη μαμά του , δεν έχω ελπίδες .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Η συνεργασία με τον γονέα είναι επιβεβλημένη .
    Εσύ δουλεύεις με το παιδί μόνο μερικές ώρες όλη την εβδομάδα. Η μάνα του είναι συνέχεια μαζί του.
    Για να κερδίσεις το παιδί πρέπει να κερδίσεις την μάνα πρώτα. Όπως και να της δείξεις ότι το παιδί της δυσκολεύεται. Τώρα πως θα το κάνεις αυτό σε μία μητέρα που υπερπροστατεύει το παιδί της δύσκολο να σου πώ.

    Και μία ιδέα που μου έρχεται τώρα. Μπορείς να δοκιμάσεις να την καταστήσεις συνυπεύθυνη. Δώστης εξωσχολικά βιβλία ασκήσεων (και μάλιστα δύσκολα) και ζήτησέ της να σου φέρνει το παιδί λυμένες ασκήσεις από τα πρώτα μαθήματα της χρονιάς (κάτι σαν επαναληπτικά τεστ) κάθε εβδομάδα, ώστε να επανεξετάσεις το αν θα του βάλεις τελική βαθμολογία κάτω από τη βάση. Δε νομίζω να κάτσει να τα λύσει όλα μόνη της
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •