ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ / OCD / ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ / OCD / ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ

    Καλημέρα !!!
    Έχω ξαναγράψει αρκετές φορές. Ομολογώ πώς όλων σας η βοήθεια ήταν , ουσιαστική και (ναι) λυτρωτική , καθησυχαστική.
    Μετά από 3 χρόνια στα 4 , ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής, ταλαιπωρούμαι ακόμη. Φυσικά όχι στον βαθμό πού υπήρχε στην αρχή ή ακόμη καλύτερα δεν υπάρχει καμία σχέση σε ότι αφορά την διαχείριση της ζωής μου πριν καν ανακαλύψω από τι πάσχω. Η κατάσταση μου είναι σε γενικές γραμμές σταθερή κι άρα ελεγχόμενη. Δεν λείπουν φυσικά οι κρίσεις πανικού , οι κρίσεις άγχους , υστερίες και ψυχωσικά. Η εμφάνιση τους δεν είναι το ίδιο συχνή. Τον τελευταίο καιρό , με διακατέχει μία απαξίωση μία αγανάκτηση προς όλα αυτά. Μπορεί να φταίει η κατάθλιψη δεν ξέρω... Με ενοχλεί πού η ζωή μου συγκριτικά με των γύρω μου ανθρώπων (από φίλος έως και την γειτόνισσα) προχωράει αργά αργά αργά.... Θαρρείς και η καθυστέρηση σαν έννοια πάει πιο γρήγορα από μένα.
    Μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ , αν έχετε έρθει στην θέση μου ?
    Προς όσους πάσχουν κυρίως από ψυχαναγκασμό : Ο ψυχαναγκασμός είναι μια διαταραχή πού θα έχω για όλη την ζωή μου ή κάποια στιγμή θα χωρίσουν οι δρόμοι μας οριστικά ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Τι ψυχοθεραπεια εκανες? με ψυχολογο ή ψυχιατρο?

    σχετικα με την καθυστερηση, νομιζω οτι οφειλεται κυριως στα φαρμακα που εχεις παρει. Αν κανεις γυμναστικη, και γενικα βαλεις την ασκηση στη ζωη σου θα δεις οτι οι ρυθμοι σου σταδιακα θα βελτιωνονται.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Σε ευχαριστώ , για την απάντηση.
    Η ψυχοθεραπεία πού κάνω είναι γνωσιακή/ συμπεριφορική και τα φάρμακα πού παίρνω το διάστημα αυτών των χρόνων ο γιατρός μου , όποτε χρειάζεται και κρίνει μου τα αλλάζει . Σε ότι αφορά το κομμάτι της γυμναστικής , επειδή μου διαγνώστηκε κι όψιμη δυσκινησία , το έχω εντάξει στην καθημερινότητα μου αυτά τα χρόνια. aerobic yoga όργανα τώρα πηγαίνω χορό . Δεν ξέρω αν ισχύει γενικά , αλλά η δική μου δασκάλα χορού είναι πολύ καλή , είναι όμως κι απαιτητική σε σημείο πού εμένα μου προκαλεί άγχος και μια αίσθηση ευθύνης πού νιώθω γελοία όταν την έχω , αλλά την έχω :/ Έχει απαιτήσεις πού το θεωρώ παράλογο να έχει από εμένα πού δεν θέλω να γίνω επαγγελματίας χορεύτρια ή έστω καλή. Πάω να ξεσπάσω και μερικές φορές με σκάει. Το γελοίο επίσης είναι πώς δεν προσπαθεί να διορθώσει τα λάθη μας ή την τεχνική αλλά πώς να μας προετοιμάσει καλά και γρήγορα για μια επικείμενη επίδειξη , στην οποία θεωρεί δεδομένο πώς θα πούμε ναι. Λες να μην μου κάνει καλό , όλο αυτό με την επιλογή χορού ? (Ξέρω έφυγα από το θέμα μου αλλά ειλικρινά αυτά πού λέω τα πιστεύω και τα αισθάνομαι. )

Similar Threads

  1. ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή)
    By xristinaxrkd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 09-05-2020, 23:20
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 16:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 19:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 13:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 14:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •