Κρίσεις πανικού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    1

    Κρίσεις πανικού

    Καλησπερα σας, ειμαι νεος στο φορουμ ειμαι 21 ετων ..θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια μου εδω μπας και βοηθήθω απο ατομα που εχουν περασει κατι παρομοιο και το ξεπερασαν, δυστυχως δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να παω σε ψυχολογο(προσπαθω να μαζεψω λιγα λεφτα για να παω)
    Ολα ειχαν ξεκινισει αρχες του 2016, καπνισα ενα "τσιγαρο"(μεγαλο λαθος) με φιλους και με επιασε η ταχυπαλμια μετα απο καποιες μερες ειχα παει σε καρδιολογο που ειπε οτι δεν εχω απολυτος τιποτα. Αλλα παλι δεν πείστηκα μεχρι στην επομενη κριση με επιασε δυσπνοια και κατεφυγα σε πνευμονολογο και παλι καλες οι εξετασεις ολα καλα..να μην πολυ λογο..εχω παει και σε νευρολογο και ξανα σε καρδιολογους, οι εξετασεις ολες καλες και ακομα παθαινω κρισεις πανικου, με πιανει ο φοβος οτι θα παθω κατι σοβαρο,μου εχει μεινε το συνηθειο να θελω.να μετρο συνεχως ον σφιγμομου....τελευταίο καιρο αποφευγω καταστασεις που μου προκαλουν αγχος μεχρι και το τσιγαρο εκοψα τους τελευταιους 6 μηνες απο το αγχος οτι θα μου προκαλεσει αρρωστια, ακομα μπορει να δω ανθρωπο να.μην νιωθει καλα και να.παθαινω πανικο εγω(ταχυπαλμιες,δυσπνοια) απλα θελω να ακουσω τις αποψεις σας μπας και το καταπολέμησω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    καλησπερα
    κοιτα ειχα κι εγω πριν καποια χρονια κρισεις πανικου πολλες φορες μεσα στη μερα και πολυ εντονες.
    το μυστικο ειναι να καταλαβεις πως οτι και να νιωθεις εκεινη την ωρα οτι θα παθεις δε προκειται να συμβει.στην κριση πανικου το σωμα μας μιμειται συμπτωματα αλλων παθησεων για να μας ταρακουνησει και να μας πει οτι δεν αντεχει αλλο στρεσαρισμα.
    μη φοβασαι δε θα παθεις τιποτα.
    κοιτα να αποφυγεις οτι σε τσιτωνει.
    εμενα με επιανε ταχυπαλμια, πονος στο στηθος, εφιδρωση, ζαλαδα, δυσπνια κλπ..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    φιλε και εγω ειχα καποια θεματα με τις κρισεις πανικου, βεβαια, τοτε ειχα καποιο αγχος παραπανω λογο της καταθλιψης!!! Μετα απο ενα σημειο, οταν αισθανθεις αυτοπεποιθεση το αγχος μειωνεται, οποτε ξερεις οτι δεν θα παθεις κατι κακο!!! Συνηθως οι γιατροι για να βοηθησουν τον παθουντα δινουνε αγωγη ή αντικαταθλιπτικα ή αγχολυτικα...Αλλα βοηθουν προσωρινα και οχι μακροχρονεια... το καλυτερο θα ηταν να ψαξεις να βρεις κατι που σε ανεβαζει την αυτοπεποιθεση!!! Για παραδειγμα εμενα ανεβαινει οταν ακουω δυνατη μουσικη σε καποιο κλαμπ....Ψαξτο λιγο απο τον τροπο που στο λεω εγω αυτο

Similar Threads

  1. Διαταραχή πανικού-Κρίσεις πανικού
    By Αργύρης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 10
    Last Post: 28-01-2018, 17:18
  2. κρισεις πανικου vs κρισεις αγχους.διαφορά??
    By dora-agxos in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 8
    Last Post: 12-11-2014, 10:42
  3. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΌΥ!
    By maraki83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 11-12-2012, 17:25
  4. Κρίσεις Πανικού
    By Aggelos76 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2008, 13:35
  5. κρισεις πανικου..
    By Έλενα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-07-2006, 14:26

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •