Έχω απελπιστεί παρά πολύ, Βοήθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11

    Έχω απελπιστεί παρά πολύ, Βοήθεια

    είμαι τεταρτο έτος στο πανεπιστημιο.. σε ενα κλαδο π ποτε δεν αγαπησα και ενα πατερα να προσπαθει και να ονειρευεται να δει το παιδι του, το τεταρτο παιδι του να αποφυτα και αυτο απο το πανεπιστημιο. εγω ομως απετυχα, δεν μπορω να συνεχεισω να παιζω το καλο παιδι στον πατερα μ αλλα δεν μπορω ουτε να τον αντιμετωπισω.. η καθε μ λυση π σκεφτόμουν ηταν η αυτοκτονια. δεν θελω ομως για να ειμαι εδω και να γραφω ξερω οτι εχω και την δυναμη να παλεψω. μονο π πλεων δεν ξερω τι να κανω. φοβαμαι και οταν φοβαμαι τι θα γινει σκεφτομαι οτι θα το κανω θα με βλαψω. δεν εχω καμια λυσει και κυριος ξερω οτι ο πατερας μ θα απογοητευτει για μενα και φοβαμαι πολυ την αντιδραση του δεν εχω μιλησει σε κανενα για αυτο, το πανεπιστημιο για μενα τελειωσε δεν μπορω ουτε να κανω κατι πια, στο κυπρου π σποδαζω ειναι αθλιο προς τους φοιτητες. πραγματικα δεν ξερω τι να κανω για να σταματισω να σκεφτομαι το τελος της ζωης και να μπορεσω να σκεφτω μια πιο λογικη λυση χωρις να φοβαμαι.!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Είσαι τεταρτο έτος και χρωστας μαθηματα; Αυτό εννοεις οτι δεν μπορείς να πεις στους δικούς σου;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    Ναι.. έχω κουραστεί να κάνω κάτι π δεν μ αρέσει.. και δεν νομίζω να μπορεί να με καταλάβει κ πατέρας μ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Θες να το παρατήσεις δηλαδή για να κάνεις κάτι άλλο; Μιας κι έφτασες στο τέταρτο έτος δεν θα μπορούσες να τελειώσεις ίσως και μετά να ασχοληθείς με το άλλο που θες ή να το κάνεις παράλληλα;
    Ο πατέρας σου όπως όλοι οι γονείς θέλουν πρώτα από όλα τα παιδιά τους να είναι καλά κι ευτυχισμένα! Δεν ήρθαμε σε αυτόν τον κόσμο για να κάνουμε κάποιον άλλον υπερήφανο, για να κάνουμε τον εαυτό μας υπερήφανο ήρθαμε!
    Φοβαμαι όμως μήπως μιλάει η απογοήτευση σου τώρα οτι δεν μπορείς να καταφέρεις και γιαυτό θες να τα παρατήσεις. Μάλλον πρέπει να ηρεμήσεις και να σκεφτείς ψύχραιμα τι θες να κάνεις και πως μπορείς να φτάσεις στον στόχο σου. Πολλοί δυσκολευτήκαμε να τελειώσουμε τις σπουδές μας, δεν λέει κάτι αυτό.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Εχω βρεθει σε παρομια θεση, και νωμιζω πως μπορω να βοηθησω. Ειχα περασει και εγω σε μια σχολη που δεν μου αρεσε καθολου. Χρωστουσα μαθηματα και προσωπικα βαριομουν τα παντα εκει. Η μητερα μου ηθελε να την βγαλω, να παρω το πτυχιο μου. Ξερω πως οι γονεις πιεζουν τα παιδια τους για κατι που θεωρουν οτι ειναι σωστο, και θα τους βοηθησει στο μελλον τους. Αλλα οι γονεις αγαπανε τα παιδια τους οτι κι αν επιλεξουν. Και μικρε. δωσε στον πατερα σου μια ευκαιρια. Κατσε μιλησε του. Μιληστε σαν πατερας και γιος αλλα και σαν δυο ενηλικες και βρητε μια μεση λυση. Στο λεω γτ δεν θα ειναι για παντα εδω.... κι αυτο ειναι απο προσωπικη εμπειρια :(
    Υπάρχουν άνθρωποι στον κόσμο που προτιμούν την μοναξιά, αλλά κανένας που να μπορεί να την αντέξει

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Μπορείς να πιάσεις δουλειά κ να αργησεισ να τελειωσεισ πρώτον δεύτερον όπου και να πασ δε θα σε περιμένουν για όλους είναι δύσκολα τα πράγματα τρίτον ότι διάβασμα έκανες στις πανελλήνιες το ίδιο διάβασμα θέλει κ μέσα στη σχολή τέταρτον πάρε το πτυχίο κ μετά θα κάθεσαι θα είσαι άνεργη οπωσ οι περισσότεροι πέμπτον το πτυχίο σημαίνει για κάποιους κοινωνική καταξίωση τι θεσ αύριο μεθαύριο θα θέλεις να παντρευτεισ τι θα κανεισ κ εκτον είναι μία πρόκληση της ζωησ που πρέπει να ανταπεξελθεισ ούτε κι όταν παντρευτεισ θα σου αρέσει ή πεθερά αλλά θα την έχεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    ξερω οτι ειναι δυσκολα εκει εξω.. εγω θελω να παω ελλαδα και να κανω μια νεα αρχη δεν ειπα οτι θελω να τα παρατησω τελειως αλλα δεν μπορω αλλο με αυτη την πιεση.. ειμαι σε ενα πανεπιστημιο που μονο καλο δεν ειναι.. και με δυσκολευει.. ο πατερας μ ξερω οτι και να του μιλησω δεν θα με καταλαβει.. με μετραει στα λεφτα του και οχι σε αυτο π ειμαι και θελω να κανω. ξερω ακουγετε σκληρο αλλα ενα εχω μαθει σε αυτη την ζωη.. ο καθε ενας κανει τις επιλογες του.. αλλα ειμαι τοσο απογοητευμενη και πληγωμενη απο τον εαυτο μου π νιωθω παρα πολυ αποτυχημενη σε σημειο π δεν μπορω να σταθω στα ποδια μου και να παρω τις ευθεινες στα χερια μου.. και νιωθω με το να μιλησω στον πατερα μ θα με κρατηση πισω απο το να ξεκηνησω κατι καινουργιο π θα μπορω.. θελω απλα να αλλαξω σχολη αλλα φοβαμαι τον πατερα μ γτ δεν θα δεχτει να με βοηθησει αλλο.. δεν θελω την οικονομικη του βοηθεια μπορω να σταθω στα ποδια μου δεν ειμαι ανυμπορει.. θελω την ανθρωπινη στυριξη του.. κατι π δεν θα το εχω και για αυτο ειμαι σιγουρη γιαυτο δεν ξερω και απελπιζομαι.. νιωθω μονη μου.. και σε κατι τετοιο δυστιχω ουτε οι φιλοι μ μπορουν να με στυριξουν..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Στο Πανεπιστήμιο Κύπρου είσαι; Τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται; Το πατρικό σου είναι στην Ελλάδα;

    Χρωστάς πολλά μαθήματα; Αν αλλάξεις σχολή έχεις κατασταλάξει κάπου μέσα σου για το τι θες να κάνεις;

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    ναι οτι και να σπουσαζεις στο πανεπιστημιο ειναι αθλια η μαθηση.. οχι ειμαι απο κυπρο.. απλα θελω να φυγω γτ νιωθω οτι δεν θα μπορω να συνεχεισω ετσι.. μεσα μου θελω να παω ελλαδα για δημοσιογραφεια..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Ναι, έχω ακούσει κι' εγώ για το τι συμβαίνει εκεί, οπότε δεν σε αδικώ. Απλά... Δεν ξέρω αν τώρα μιλάει η απογοήτευση για να μπορείς αντικειμενικά να δεις πώς είναι τα πράγματα. Παίζει πάρα πολλύ ρόλο και η ψυχολογία βέβαια. Στην θέση σου θα έβρισκα όσο κουράγιο είχα και θα τέλειωνα την σχολή, αλλά εξαρτάται. Αν σου χρειαστούν άλλα 2 χρόνια και ΔΕΝ σου αρέσει το αντικείμενο καθόλου τότε δεν έχει νόημα. Κυρίως όμως, αν δεν σ' αρέσει, δεν θα βρεις και το κουράγιο αν ήδη σκέφτεσαι έτσι. Οπότε απάντησε σε αυτά για αρχή.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    δεν εχω το κουραγιο καταρχας να κοροηδευω εμενα.. και τον πατερα μ.. δεν μπορω να προσπαθω σε κατι π δεν μπορω να δουλεψω στο μελον.. θελω κατι π να μπορω να το δουλεψω.. δεν μπορω να ξερω οτι σε ολη μ την ζωη θα ειμαι δυστιχυσμενη για να κανω περιφανο τον πατερα μ ή το ονειρο του πραγματικοτητα.. αλλα διλιαζω να του μιλησω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Πιο πάνω έγραψες πως μπορείς να σταθείς στα πόδια σου οικονομικά. Ισχύει; Δουλεύεις; Ή τελοσπάντων, έχεις ξαναδουλέψει;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    11
    ναι δουλευα απο μικρη.. δεν ειναι κατι σταθερο αλλα και παλι αυτο π κανω τρ ειναι στην στυριξη του πατερα μου οταν του μιλησω δεν νομιζω να θελει να δουλευω κοντα του.. εκτος του πατερα μ ξαναδουλεψα κια γιαυτο πιστευω οτι μπορω γτ τα καταφερα καλα.. το θεμα μ δεν ειναι αν θα σταθω στα ποδια μου... θα μου φυγει ενα μεγαλο αγχος απο το κεφαλη μ κ ειναι πολυ συμαντηο αυτο.. γτ εχω χασει και τον υπνο μ.. θελω αν ηρεμησω.. αυτο π θελω και δεν μπορω ειναι η ανρωπινη του στυριξη αν ειναι διπλα μ και ας μην με βοηθησει αλλιως.. εχω αναγκη αυτον και οχι τα χρηματα του.. καπου να μιλαω γτ απο τοτε π εχασα την μητερα μ ειναι πιο πολυ φιλος μ παρα πατερας μ σε οτι αφορα πολλα θεματα.. αλλα αυτο ειναι αλλιως αν ειχα να αντιμετωπισω εναν ανθρωπο θα το εκανα ειδη αλλα εχω να αντιμετωπισω ολη την οικογενεια και την κρητηκη... σκεφτηκα απλα να φυγω.. και να αφησω ενα γραμμα... αλλα δεν θελω να χασω την οικογενεια μ.. δεν ξερω πραγματικα.. θελω να δωσω ενα τελος οταν φτανω στο σημειο αυτο.. δεν του αξιζει του πατερα μ μια τετοια κορη.. αποτυχα και αυτο δεν μπορω εγω να μ το συγχωρεσω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Ωρες ωρες κανεις σαν το ανεκδοτο με τον γρυλο. Συμπερενεις χωρις να δωσεις εστω μια ευκαιρια. Ελα στη θεση του πατερα σου: Η κορη σου ειναι λιγο πριν τον τερματισμο και αποφασιζει οτι δεν "γουσταρει " την σχολη της και θελει να παει να γινει δημοσιογραφος. (μηπως βρηκε κανα γκομενο και θελει να τα τιναξει ολα στον αερα?). Εδω και λιγο καιρο ειναι απομακρη και δε μου μιλαει (ειναι ερωτευμενη)
    Που να ξερει ο ανθρωπος οτι εχει καταφληψη ,οχι δεν σε γεμιζει η σχολη οτι οτι οτι
    Εσυ μπορεις να συμεριστεις τις ανυσηχιες του? πχ (πχ λεω,δεν ξερω τι θελει ) να δεχτεις οτι πρεπει να τελειωσεις την σχολη και μετα ,να πας για δευτερο πτυχιο ?
    Ξερεις οτι ολοι οι σοβαροι δημοσιογραφοι τελειωνουν και δευτερο πανεπ. για να αποκτησουν ειδικοτιτα σε θεματα? Π.Χ. τελειωνουν οικονομικο ή νομικη ? Η ειδικευση ειναι το κλειδι της επιτυχιας. Η σχολη που εισαι τωρα μπορει να αποδειχθει πιο χρησιμη απο οσο νομιζεις.
    Αν δεν μπορεις να μιλισεις απευθειας στο πατερα σου ,μιλα σε καποιον ενδιαμεσο,τον αδερφο σου ,εναν θειο σου...Ισως αυτοι του το μεταφερουν πιο ευκολα και ηρεμα απο σενα που εισαι πολυ συναισθηματικα φορτισμενη

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Ρε συ και εγώ δεν τα βρήκα οπωσ τα ήθελα κ αναγκαστηκα να προσαρμοστεί δηλαδή συμβιβαστηκα έκανα υποχωρήσεις κ τελικά βρήκα μία άκρη την οποία φοβάμαι πολύ τι θα γίνει στο μέλλον εδώ ελλαδα δεν έχει δουλειές για κανένα μήπως θεσ να ανοιξεισ ένα θέμα να σου πει ο καθένας πωσ είναι τα πράγματα γιατι όνειρα μπορεί να έχεις αλλά θα καταλήξεις να φτιαχνεισ καφέδες στην καλυτερη των περιπτώσεων
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Κλαίω πάρα πολύ εύκολα.
    By Neverland in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 08-08-2020, 16:20
  2. Έχω πάρα πολύ άγχος και δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ!
    By Κύκνος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 05-11-2016, 22:00
  3. Ασχήμυνα πάρα πολύ....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 14-10-2013, 13:51
  4. θελω την βοηθεια σας παρα πολυ
    By d_o in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 32
    Last Post: 18-02-2011, 01:38
  5. ξεχναω παρα πολυ
    By filipk in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 17:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •