fovia karkinou
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: fovia karkinou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7

    fovia karkinou

    kalispera den ksero an kaneis apo sa to niothei alla ego ton teleytaio kairo fovamai kai psaxnomai sinexeia nomizo oti exo karkino kai oti tha pathano ...exo ton teleytaio mina sinexeia dekata mexri 37.2 kai sinexeia psaxnomai diladi prin ena mina eixa diaries ..arxizo psaxnomai nomiza oti eixa karkino sto entero ti eksettaseis ekana tipota den ediksan meta bgazo ena eksanthima sto soma ade karkinou tou dermatos persi eixa dyo mines me ponage to kefali ade karkino kai ekei kai min ta polilogo akoma exo ypothesei oti exo sto pagreas ,sto stomaxi kai stin mesi...kai to tragiko einai oti se 4 meres kleino ta 20...se 10 xronia ti tha kano;;;;voithisteme peite mou niothetiai eseis kati tetoio;p;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ου εκατομμυρια φορες!!!!!εγω με το μυαλο μου εχω περασει ολες τις ασθενειες!!!!απο καρδια εως γριπη των πουλερικων!!!(ναι καποτε νομιζα οτι το ειχα ολο αυτο).το θεμα ειναι ψυχολογικο!!!!και μονο!!!!γι\'αυτο επισκεψου καποιον ειδικο θα αισθανθεις καλυτερα!!!!!εισαι μικρος ακομα!και πρωτα απ\'ολα συζητησε το με την οικογενεια σου!δεν εχεις τιποτα,θα το ξεπερασεις!!!και κοιτα λιγο και αλλα μνματα και θα δεις οτι ειναι και ηταν πολλοι σαν εσενα!απλα δες το για να μη νομιζεις οτι εισαι η μονος!υπομονη και ολα θα φτιαξουν!φιλακια!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    υπαρχει καποιο γεγονος που σε οδηγισε σ αυτη την αρρωστοφοβια? καποια προσφατη αρρωστια που περασες ή κατι που διαβασες ή ακομα κατι που βιωσες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Παλαιοτερα ειχα την αισθηση οτι ειχα καρκινο του παχεως εντέρου γιατι με ποναγε ελαφρά σε ένα μερος. Οταν εξαφανιστηκε ο πονος (που τον ειχα για κοντα 2 μηνες) περασε και ο φοβος αυτος. Σε μια αλλη φαση νομιζα ειχα καρκινο του εγκεφαλου γιται ειχα συχνους πονοκεφάλους. Σημερα μου εχει περάσει η φοβια αυτή. Ηρεμησε δεν εχεις κατι απλά φοβια ειναι. Ξερω και που στο λεω η ιδεα δεν προκειται να σου φυγει από το μυαλο - οπως δεν εφευγε και σε μενα ασχετα από τις διαβεβαιωσεις του γιατρού μου. Η συμβουλή μου ειναι ασε το χρονο να κυλήσει και θα σου φυγει αυτη η φοβια σταδιακά. Θα την εχεις για χρονο αρκετο (ισως και μηνες) οπως και εγώ αλλα τελικά θα σου φύγει-οπως εφυγε και σε μενα. Δεν εχεις τιποτα μια φοβια ειναι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7

    eyxaisto paidia

    eyxaristo olous esas pou m apantisate ..i aqlitheia einai oti eixa ena prosfato episodio me tin mana mou opou telika ola ekselithikan kala ..apla kai mono stin eikona pou antikrisa sto nosokomeio tou agiou sava (den ksero posoi eiste apo athina)itan tromokratiki....eidika prin apo ena mina den eixa oreksai na pao sta ergastiria tou tei...aytes tis meres eimai kalitera...niotho oti siga siga to ksepernao...opos leei kai o kosmos o xronos einai kai o kaliteros giatros...eniosa kalitera pou vrika kapoious san kai esas na miliso...eyxaristo poli eilikrina

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    krevasilis, καλώς ήρθες!
    Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7
    ΣΥΓΝΜΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ...ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    294
    ασχετο,μια μερα ειδα στον υπνο μου οτι ημουν στο νοσοκομειο Αγ.Σαββας,δεν ηξερα οτι υπαρχει κιολας!!!εφιαλτης ηταν εκεινο το ονειρο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Α,έχω δει πολλούς τέτοιους εφιάλτες zouzounitsa.Οτι είμαι σε νοσοκομεία,γιατρούς κλπ.Αφού τα σκεφτόμαστε συνέχεια λογικό είναι να τα βλέπουμε και στον ύπνο μας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    2
    Originally posted by krevasilis
    kalispera den ksero an kaneis apo sa to niothei alla ego ton teleytaio kairo fovamai kai psaxnomai sinexeia nomizo oti exo karkino kai oti tha pathano ...exo ton teleytaio mina sinexeia dekata mexri 37.2 kai sinexeia psaxnomai diladi prin ena mina eixa diaries ..arxizo psaxnomai nomiza oti eixa karkino sto entero ti eksettaseis ekana tipota den ediksan meta bgazo ena eksanthima sto soma ade karkinou tou dermatos persi eixa dyo mines me ponage to kefali ade karkino kai ekei kai min ta polilogo akoma exo ypothesei oti exo sto pagreas ,sto stomaxi kai stin mesi...kai to tragiko einai oti se 4 meres kleino ta 20...se 10 xronia ti tha kano;;;;voithisteme peite mou niothetiai eseis kati tetoio;p;;;
    Ανακαλυψα σημερα το forum και θα ηθελα να γραψω και εγω την εμπειρια μου.
    Το ιδιο προβλημα εχω και εγω. Συχνα νομιζω πως εχω καρκινο ή γενικοτερα μια αλλη αρρωστια. Ακουω σε καποια παρεα να μιλανε για καποια αρρωστια ή για καποιον που αρρωστησε και αμεσως ρωταψ να μαθω τα συμπωματα που ειχε κτλ. Γενικα εχω προβλημα με το θανατο. Δεν μπορω να αποδεκτω το γεγονος του θανατου. Γυρω στα 20 μου εκανα καποιες κρισεις πανικου και φοβερους πονοκεφαλους.Απο το πρωι που ξυπνουσα μεχρι το βραδυ ενιωθα ακαθοριστα βαρυ το κεφαλι μου. Αφου τελικα δεν πεθανα απο καρκινου του εγκεφαλου οπως νομιζα... μπηκα στο στρατο και εκει αλλαξαν ολα. Μου περασαν οι πονοκεφαλοι και τα παντα. Προφανως γιατι αλλαξε ο τροπος ζωης μου. εκει το αποδιδω. Τωρα ομως εχουν περασει 12 χρονια απο τοτε και εδω και λιγο καιρο νομιζω πως γυριζω παλι πισω.... Ενα βραδυ πεταχτηκα στον υπνο μου με ταχυκαρδια, ιδρωτα, σφιξιμο στο στομαχι κτλ. Ημουν σιγουρος πως εχω κατι καρδιακο. Απο την ημερα που οι καρδιολογικες εξετασεις δεν εδειξαν κατι αρχισα να κοιμαμαι σαν πουλακι.. Αυτο κρατησε περιπου 7 μηνες ωσπου ειδα ξαφνικα ενα πρισμενο λεμφαδενα κατω απο το αυτι και με ελουσε κρυος ιδρωτας... Εκανα τις απαραιτητες βιοχημικες εξετασεις για τα λεμφωματα αλλα ηταν φυσιολογικες. Οι γιατροι μου λενε να μην ασχολουμε μ\' αυτο διοτι οι εξετασεις ειναι καλες και κυριως γιατι 7 μηνες ο λεμφαδενας μου ειναι στο ιδιο μεγεθος. Χαρακτηριστικα μου λενε πως αν ηταν λεμφωμα θα επρεπε να ειχε αλλαξει μεγεθος μεσα σε 7 μηνες. Δεν ασχολουμε τοσο πολυ μ\' αυτο αλλα ξερω πως \"μεσα μου\" το κραταω ακομη.. Με πιανουν ομως διαφορα..Νομιζω πως εκει που περπαταω ή καθομαι θα παθω ανακοπη κτλ. Ο,τι να ναι δηλαδη.....και το κακο ειναι οτι εχει επανελθει η αισθηση του πονοκεφαλου εστω και σε πιο ελαφρια μορφη.
    Τωρα κατι πρεπει να κανω για να μη γινω χειροτερα.. Πρεπει να παω σε ψυχοθεραπευτη να με βοηθησει να ξεπερασω το φοβο του θανατου που εχω με τις αρρωστιες κτλ.
    Ειδα τον καταλογο με τους θεραπευτες της Αττικης αλλα δεν ξερω ομως που πρεπει να παω. Σε ποιον ψυχοθεραπευτη? Που θα ξερω ποιος ειναι καλος και ποιος οχι... Να παω τυχαια σε καποιον? Πως να επιλεξω?
    Παντως σιγουρα πρεπει καπου να παω και το εχω αποφασισει ασχετα με το ποσο καιρο θα μου παρει να ξεπερασω το προβλημα και ασχετα με το χρηματικο κοστος. Παντως μιας και ανεφερα το χρηματικο κοστος να κανω μια ερωτηση.. Το κοστος των ατομικων συνεδριων ειναι περιπου ιδιο σ\' ολους τους θεραπευτες ή υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις αναλογα με το θεραπευτη?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Αν εισαι Αθηνα μπορω να σου προτεινω τον δικο μου θεραπευτη τον οποιο εχω προτεινει σε αλλα δυο άτομα εδω στο φορουμ που τον επισκέφτηκαν και εμειναν πολύ ευχαριστημενα. Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου U2U να σου στειλω τα στοιχεια του και αλλες λεπτομερειες. Προσωπικα εχω μεινει ΠΟΛΥ ευχαριστημενος και γιαυτο τον προτεινω και σε άλλους. Α και προς αποφυγή τυχον παρεξηγησεων εγω ΔΕΝ εχω να κερδισω τιποτα από αυτό-απλα τον προτεινω γιατι πιστευω σε αυτόν. Η απόφαση δική σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Originally posted by Haris
    Γενικα εχω προβλημα με το θανατο. Δεν μπορω να αποδεκτω το γεγονος του θανατου.
    Ολοι οι άνθρωποι φοβόμαστε τον θάνατο.Δεν είναι κάτι παράλογο το να μην μπορείς να αποδεχτείς τον θάνατο.Το θέμα είναι να μην το σκεφτόμαστε συνέχεια και να φτάνουμε στο σημείο να μην μπορούμε να ζήσουμε επειδή έχουμε αυτόν το φόβο όλη την ώρα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •