Μου λειπει η φιλη μου τοσο πολυ και νιωθω πενθος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Μου λειπει η φιλη μου τοσο πολυ και νιωθω πενθος?

    Γεια σας, δεν ξερω γιατι γραφω αυτο το ποστ, γιατι προκειται γ τετελεσμενη κατασταση αλλα με ανακουφιζει καπως να το γραψω.Πριν απο 4 χρονια ημασταν 3 φιλες πολυ δεμενες και καναμε τρομερη παρεα, ειχαμε απιστευτη χημεια και γενικα περνουσαμε τελεια.Εγω και η μια φιλη απο αυτες ερωτευτηκαμε και τα φτιαξαμε. Τωρα εχουμε σχεση ζωης και ειμαστε απολυτα δεμενες. Οταν το εκμυστηρευτηκαμε στην τριτη φιλη μας, που τη νιωθαμε και οι δυο σαν αδερφη μας, εκεινη απομακρυνθηκε αρχικα για καποιους μηνες, χωρις ομως να κοψει μηνυματα και εξοδους. Απλα αραιωσε πολυ και τα δυο και ηταν πιο ψυχρη. Θορυβηθηκαμε , στεναχωρηθηκαμε, αλλα η κοπελα απεφευγε γενικα να αναλυσει τι ενιωθε για την ολη κατασταση και γιατι ηταν πιο ψυχρη. Απο τα λιγα που μας ειχε πει ηταν οτι ενιωθε πενθος και οτι εχανε τις φιλες της, γιατι εγω και η φιλη μου βγαιναμε οπως ειναι λογικο σε ενα ζευγαρι πολλες φορες οι δυο μας αντι οι τρεις μας και καναμε πολλα δικα μας σχεδια, ταξιδια κλπ. Ομως παντα θελαμε να βγαινουμε με κεινη και την προσεχαμε. Τελος παντων, αυτα εγιναν προπερσι. Εγω περυσι με τη φιλη μου φυγαμε για εξωτερικο για σπουδες ενος ετους και δεν κοψαμε επικοινωνια με τη φιλη μας, ουτε κεινη βεβαια. Οταν ηρθε μαζι με αλλες φιλες μας να μας επισκεφτει, εγω εκανα απιστευτα σκηνικα ζηλιας στη φιλη μου, γιατι η κοπελα αυτη εχιε τρομερη αδυναμια στη φιλη μου και το εδειχνε πολυ συχνα και γω ζηλευα πρωτον ερωτικα και δευτερον φιλικα που δεν ενδιαφεροταν για μενα τοσο οσο για τη φιλη μου. Με λιγα λογια, δεν της μιλουσα καθολου και πιεζα κ τη φιλη μου να κανει το ιδιο. Μετα απο κουβεντα, τα πραγματα αποκατασταθηκαν μεταξυ μας και συνεχισαμε να μιλαμε κανονικα σε μηνυματα απο το εξωτερικο αλλα στην κοπελα αυτη οπως και σε μενα και τη φιλη μου ειχε ηδη δημιουργηθει ενα μεγαλο τραυμα απο το περιστατικο γιατι ηταν απιστευτα οδυνηρο και για τις τρεις μας. Το καλοκαιρι πηγαμε ενα ταξιδι με ολη την παρεα μας και εγω κατεληξα να ειμαι παλι ψυχρη μαζι της, γιατι αισθανομουν οτι δε μ δινει σημασια ενω δεν ηταν πληρως αληθεια (απλως προσκολλουνταν περισσοτερο στη φιλη μου) και γενικα απο αυτο το σημειο και μετα σταματησαμε να μιλαμε. Ξαναπροσεγγισε εμενα πρωτα μετα απο ενα μηνα ζητωντας μου να μιλησουμε. Χαρηκα πολυ αλλα ενιωθα και παλι θυμο και τραυμα, γιατι μου θυμιζε τα πολυ ασχημα επεισοδια που εγιναν στο εξωτερικο οταν ηρθε. Στην κουβεντα μας μου ειπε οτι δε μπορει να ζησει χωρις το παρεακι των 3 μας και οτι ειναι εξαρτημενη απο μας και οτι θελει παρα πολυ να μιλαμε παλι κανονικα και να βγαινουμε. Εγω επειδη ενιωθα παγωμενη οταν τις επομενες φορες την εβλεπα ημουν ψυχρη. Η φιλη μου της μιλουσε κανονικα, αλλα το κλιμα ηταν παγωμενο οσο δεν παει. Ωσπου που δεν αντεξε το κλιμα η κοπελα και εκοψε. Εδω και τρεις βδομαδες βγαινει με την υπολοιπη παρεα μας οταν δεν ερχομαστε και μεις. Πονεσα παρα πολυ για κεινη που το εκανε αυτο. Ηθελα σαν τρελη να τα ξαναβρουμε, να την αγκαλιασω και να της πω συγνωμη που ειμαι ψυχρη, δωσε μου λιγο χρονο και τελικα εκοψε αυτη μια ωρα αρχιτερα! Της εστειλα χθες μηνυμα οτι πλεον δεν ερχεται και μου ειπε οτι δε μπορω να συνεχισω αυτη την κατασταση δυο χρονια τωρα νιωθω ξενη με σας και οτι ο,τι κ να κανω ειναι δωρο αδωρο πλεον. Μ φανηκε πολυ απολυτη και οτι δε θελει πια καμια επικοινωνια μαζι μας. Εχω στεναχωρηθει απιστευτα. Νιωθω οτι περναω πενθος σα να εχω χασει καποιον πολυ κοντινο μου. Δεν το αντεχω, το σκεφτομαι ολη μερα και ποναω. Η φιλη μου το εχιε παρει πιο ψυχραιμα, γιατι μου λεει δεν τραβουσε καθολου οσο και να θελαμε, αλλα εγω δε μπορω να το δεχτω...και σεκφτομαι οτι εγω φταιω που ουσιαστικα μετα την κουβεντα μας πριν δυο μηνες, ημουν ψυχρη και αγενης μαζι της ενω αν ξεπερνουσα τον εαυτο μου κ της εδειχνα αλλο προσωπο τωρα μπορει να ειχαν φτιαξει οι σχεσεις μας. Μου λειπει τοσο πολυ, παω και σε ψυχολογο και μου λεει και αυτη καποια πραγματα με τα οποια νιωθω καλα για καποιες ωρες αλλα μετα πεθαινω παλι απο τη στεναχωρια μου. Τι να κανω ρε παιδια? Εδω και καποιους μηνες που ειμαστε παγος και τωρα με την οριστικη της απομακρυνση, νιωθω οτι μου εχει γινει εμμονη αυτο το θεμα. Δε μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο μεσα στη μερα και δεν ειμαι λειτουργικη σε τιποτα. Εχω σιχαθει τον εαυτο μου που ενω ειχα καποιες ευκαιριες πιεσα την κοπελα μου να μην της μιλαει ουτε κεινη και δεν της μιλουσα ουτε γω. Της φερθηκα σα σκουπιδι και μετανιωνω οικτρα! Δεν το αντεχω, ποτε θα περασει ο πονος?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    βρε συ....
    αφου εσυ ησουν που της εβαλες παγο για να απομακρυνθει και εκανες ολα τα σκηνικα, τωρα σου λειπει και τρελαινεσαι απο την ελλειψη της?

    οταν την πηρες τηλεφωνο και σου ειπε οτι εκοψε γιατι δεν εβλεπε να τραβαει το πραγμα, ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ, να της πεις οτι σκεφτηκες ολον αυτον τον καιρο οτι εκανες κι εσυ τα λαθη σου για την ψυχροτητα αυτη και θελεις να ξαναπροσπαθησετε!
    κι αν δεν το εκανες, μπορεις και τωρα να το κανεις.

    εχεις κανει ακριβως γι αυτην την κοπελα κι αλλο θεμα. γιατι δεν συνεχιζεις την συζητηση εκει, κι ανοιγεις νεο θεμα?

  3. #3
    εχεις δικιο επρεπε να το βαλω κατευθειαν εκει! απο την ταραχη μου δεν το σκεφτηκα.

    το θεμα ειναι οτι της τα ειπα ηδη ολα αυτα στο μηνυμα που της εστειλα και μου ειπε οτι απλα της κανει κακο να μας βλεπει κ νιωθει μονο αρνητικα συναισθηματα. Γ αυτο δε θελει να ξαναπροσπαθησει και οτι αυτο ειναι οριστικο. Στο τελος της συνομιλιας μας της ειπα οτι εγω θα ηθελα να ξαναπροσπαθουσαμε γιατι μου λειπει η παρεα μας και πηγα σε ψυχολογο για να διορθωσω το γεγονος οτι σου φερομουν ψυχρα και ασχημα σ κεινη, και εκει καπως μαλακωσε αλλα και παλι μου ειπε δεν ξερω ο καιρος θα δειξει, γιατι τωρα νιωθει θυμο πικρια και οτι ολο αυτο την παει πισω στα παντα. Και γω το ιδιο νιωθω ομως οτι εχω κολλησει με αυτο το θεμα και δε μπορω να ξεκολλησω και να ζησω πλεον φυσιολογικα χωρις αυτη την εγνοια. Τελος παντων, δεν ξερω αν θα το ξεπερασω ειδικα απο τη στιγμη που ειχα ευκαιριες να τα ξαναβρισκαμε και απο εγωισμο δικο μου τις απερριψα. και οι ευκαιριες καποτε τελειωνουν!

    εγω ημουν στον παγο γτ πιστευα οτι με προσεγγιζει απλως και μονο γιατι ηθελε την παρεα της φιλης μου και οτι εγω ημουν διακοσμητικη. Δεν ισχυε αυτο απολυτα...Μου εβγαινε αμυντικα οτι επειδη δε θελει ουσιαστικη επαφη μαζι μου θα ειμαι και γω ψυχρη...τελος παντων ποναει πολυ ελπιζω να περασει με το χρονο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Efi25 View Post
    εχεις δικιο επρεπε να το βαλω κατευθειαν εκει! απο την ταραχη μου δεν το σκεφτηκα.

    το θεμα ειναι οτι της τα ειπα ηδη ολα αυτα στο μηνυμα που της εστειλα και μου ειπε οτι απλα της κανει κακο να μας βλεπει κ νιωθει μονο αρνητικα συναισθηματα. Γ αυτο δε θελει να ξαναπροσπαθησει και οτι αυτο ειναι οριστικο. Στο τελος της συνομιλιας μας της ειπα οτι εγω θα ηθελα να ξαναπροσπαθουσαμε γιατι μου λειπει η παρεα μας και πηγα σε ψυχολογο για να διορθωσω το γεγονος οτι σου φερομουν ψυχρα και ασχημα σ κεινη, και εκει καπως μαλακωσε αλλα και παλι μου ειπε δεν ξερω ο καιρος θα δειξει, γιατι τωρα νιωθει θυμο πικρια και οτι ολο αυτο την παει πισω στα παντα. Και γω το ιδιο νιωθω ομως οτι εχω κολλησει με αυτο το θεμα και δε μπορω να ξεκολλησω και να ζησω πλεον φυσιολογικα χωρις αυτη την εγνοια. Τελος παντων, δεν ξερω αν θα το ξεπερασω ειδικα απο τη στιγμη που ειχα ευκαιριες να τα ξαναβρισκαμε και απο εγωισμο δικο μου τις απερριψα. και οι ευκαιριες καποτε τελειωνουν!

    εγω ημουν στον παγο γτ πιστευα οτι με προσεγγιζει απλως και μονο γιατι ηθελε την παρεα της φιλης μου και οτι εγω ημουν διακοσμητικη. Δεν ισχυε αυτο απολυτα...Μου εβγαινε αμυντικα οτι επειδη δε θελει ουσιαστικη επαφη μαζι μου θα ειμαι και γω ψυχρη...τελος παντων ποναει πολυ ελπιζω να περασει με το χρονο!
    οκ,
    αλλα στο πρωτο σου μηνυμα, εκφραζοσουν γι αυτην σαν να ηταν ο λόγος της αναστατωσης σου και εδινες την εντυπωση οτι αν απομακρυνθει , θα λυθουν τα προβληματα σου και τωρα που απομακρυνθηκε μονη της! , εχεις φτασει στο εντελως ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΟ.
    να λες οτι η απομακρυνση της σου δημιουργει εμμονη και προβληματα.

    καταλαβαινω οτι αλλιως τα εβλεπες και ειδες και πλευρες του θεματος που δεν ειχες δει και την ειδες πιο θετικα και σου ελειψε η παρεα που κανατε, αλλα ολον αυτον τον καιρο εστελνες καποια μηνυματα λογω τηςπαλιοτερης ενοχλησης σου (παγο).
    οι αλλοι δεν ειναι παιχνιδια για να παταμε το κουμπακι οταν αλλαξουμε εμεις διαθεσεις, ενω τους εχουμε διωξει.

    η κοπελα πειραχτηκε με οσα εγιναν και θελει να απομακρυνθει η εστω να ηρεμησει.
    αστην να παρει τον χρονο της.
    εσυ εκανες την εξηγηση σου και ειδε οτι για καποια πραγματα μετανοιωνεις.
    ισως σε δευτερη φαση οταν θα εχει ηρεμησει να αποφασισει να σας ξαναπλησιασει.
    δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να σεβαστεις την επιθυμια της.

    θα επρεπε να σε ανακουφιζει το γεγονος οτι βρηκες το κουραγιο να αναλαβεις το μερος των ευθυνων που σου αναλογουν κι εδειξε να καταλαβαινει πως και γιατι αντεδρασες, κι ας ειναι τωρα ξενερωμενη.
    ισως καποτε εκτιμησει την συζητηση αυτη που ειχατε και αλλαξει διαθεση.
    Last edited by Remedy; 15-12-2016 at 16:14.

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οκ,
    αλλα στο πρωτο σου μηνυμα, εκφραζοσουν γι αυτην σαν να ηταν ο λόγος της αναστατωσης σου και εδινες την εντυπωση οτι αν απομακρυνθει , θα λυθουν τα προβληματα σου και τωρα που απομακρυνθηκε μονη της! , εχεις φτασει στο εντελως ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΚΡΟ.
    να λες οτι η απομακρυνση της σου δημιουργει εμμονη και προβληματα.

    καταλαβαινω οτι αλλιως τα εβλεπες και ειδες και πλευρες του θεματος που δεν ειχες δει και την ειδες πιο θετικα και σου ελειψε η παρεα που κανατε, αλλα ολον αυτον τον καιρο εστελνες καποια μηνυματα λογω τηςπαλιοτερης ενοχλησης σου (παγο).
    οι αλλοι δεν ειναι παιχνιδια για να παταμε το κουμπακι οταν αλλαξουμε εμεις διαθεσεις, ενω τους εχουμε διωξει.

    η κοπελα πειραχτηκε με οσα εγιναν και θελει να απομακρυνθει η εστω να ηρεμησει.
    αστην να παρει τον χρονο της.
    εσυ εκανες την εξηγηση σου και ειδε οτι για καποια πραγματα μετανοιωνεις.
    ισως σε δευτερη φαση οταν θα εχει ηρεμησει να αποφασισει να σας ξαναπλησιασει.
    δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο απο το να σεβαστεις την επιθυμια της.

    θα επρεπε να σε ανακουφιζει το γεγονος οτι βρηκες το κουραγιο να αναλαβεις το μερος των ευθυνων που σου αναλογουν κι εδειξε να καταλαβαινει πως και γιατι αντεδρασες, κι ας ειναι τωρα ξενερωμενη.
    ισως καποτε εκτιμησει την συζητηση αυτη που ειχατε και αλλαξει διαθεση.
    μου απαντησε οτι ελπιζει να γινουν τα πραγματα οπως πριν για να μην απογοητευτουμε ξανα μια ακομη φορα και οτι θα τα ξαναπουμε συντομα...δεν πιστευω οτι το εννοει ομως γιατι εγω εγραψα δακρυβρεχτα μηνυματα πριν και αυτη απανταει πολυ ψυχρα. Θελει το χρονο της και το καταλαβαινω αλλα μονο εγω πιστευω πως σε ο,τι αφησεις να περασει χρονος δε διορθωνεται? επισης μου ειπε οτι νιωθει πια ξενη. Αυτο δε νομιζω οτι διορθωνεται. Τελος παντων, εγω εκανα ο,τι ειχα να κανω ελπιζω να την ξαναδω γ να της φερθω καλα μια φορα επιτελους...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Quote Originally Posted by Efi25 View Post
    μου απαντησε οτι ελπιζει να γινουν τα πραγματα οπως πριν για να μην απογοητευτουμε ξανα μια ακομη φορα και οτι θα τα ξαναπουμε συντομα...δεν πιστευω οτι το εννοει ομως γιατι εγω εγραψα δακρυβρεχτα μηνυματα πριν και αυτη απανταει πολυ ψυχρα. Θελει το χρονο της και το καταλαβαινω αλλα μονο εγω πιστευω πως σε ο,τι αφησεις να περασει χρονος δε διορθωνεται? επισης μου ειπε οτι νιωθει πια ξενη. Αυτο δε νομιζω οτι διορθωνεται. Τελος παντων, εγω εκανα ο,τι ειχα να κανω ελπιζω να την ξαναδω γ να της φερθω καλα μια φορα επιτελους...
    νομιζω οτι αυτα που σου ειπε ειναι πολυ ενθαρυντικα δεδομενης της προιστοριας που υπηρξε στο θεμα.
    και ειναι και αξιοπιστα.
    συγνωμη δηλαδη, αλλα θα ηταν και λιγο ανισορροπη αν μετα απο τοσα που εγιναν, πειθοταν απο μια κουβεντα και ερχοταν τρεχοντας.
    ασε να περασει λιγος καιρος και θα δειξει.

  7. #7
    ναι εχεις δικιο! μαλλον απο το φοβο μου δεν τα βρισκω ενθαρρυντικα. Σ ευχαριστω πολυ που απαντησες!!

Similar Threads

  1. Νιώθω τόσο μόνη μου
    By Deleted-member250416 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 03-06-2015, 23:08
  2. μου λείπει πολύ...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 20-06-2012, 20:57
  3. Μου λειπει πολυ ο παππους μου...
    By Dust in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 24
    Last Post: 18-03-2012, 15:35
  4. Γιατί να είμαι τόσο μα τόσο πολύ δειλή;
    By tita1977 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 07-02-2011, 15:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •