Mind the GAP- Προσοχή στο κενό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Mind the GAP- Προσοχή στο κενό

    Θα ήθελα να μιλήσω για το κενό που δημιουργείται στην ζωή μας μετά από ένα επεισόδιο ψύχωσης ή και άλλης σοβαρής ψυχιατρικής πάθησης.
    Όχι τόσο το συναισθηματικό κενό. Δηλαδή αυτό το αίσθημα όπου αναζητάς νόημα στην ύπαρξη σου και δεν σε γεμίζει η ζωή.
    Περισσότερο για το κενό που δημιουργείται σε εμπειρίες,δεξιότητες για ανεξάρτητη ζωή,εργασιακή εμπειρία.

    Προσωπικά νιώθω να υπάρχει ένα κενό μιας παραγωγικής δεκαετίας. Ίσως από τις παραγωγικότερες του ανθρώπου. Δηλαδή αυτής μεταξύ 18-30. Σ'αυτήν την ηλικία τοποθετείς τις βάσεις γι'αυτό που θα γίνεις μετέπειτα και η ψύχωση στο κλέβει.

    Έχω έλλειψη εμπειριών τόσο από εξειδίκευση σε έναν τομέα,εργασιακή εμπειρία,εφόδια και δεξιότητες για ανεξάρτητη ζωή που προσπαθώ να κτίσω. θα προσπαθήσω να μη νιώσω την ματαιότητα να γεμίσω αυτό το κενό. Ξέρω ότι ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω αλλά αυτό δεν σημαίνει και παραίτηση.

    Θα ήθελα εμπειρίες ατόμων. Πως το βλέπετε αυτό το κομμάτι;; Μπορούμε να καλύψουμε έστω λίγο το κενό και να έχουμε μια πιο ήρεμη ζωή ή θα είμαστε μια ζωή με απωθημένα και θα κυνηγάμε την ουρά μας προσπαθώντας να καλύψουμε τα κενά;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,699
    Σειριε η πραγματική παραγωγική ηλικία είναι τριάντα πέντε με εξήντα κι εγώ άρχισα από τα δεκαοχτώ αλλά όλο βοηθός ήμουν σε τεχνικά θέματα και σιγά σιγά γίνομαι αγρότης τη δουλειά την κάνουν οι τριάντα κ άνω άμα είσαι μικρός συνήθως μαλακιεσ κανεισ οπότε μη νομίζεις ότι έχασες τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    τι να σου πω δε ξερω..εφτασα ενατο ετος στη σχολη ακομα να παρω πτυχιο και δυσκολευομαι πολυ γιατι με τη συγκεντρωση δε το χω ασε που λιγο να κανω κατι κουραζομαι.πολλες φορες σκεφτομαι τι ονειρα ειχα να κανω μετσαπτυχιακο,να παρω δευτερο πτυχιο,να βρω δολεια στο αντικειμενο μου και στεναχωριεμαι που δεν εχω καταφερει τπτ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Καλή δύναμη loca!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Καλή δύναμη loca!!
    και σε σενα!

Similar Threads

  1. sometimes my mind plays tricks on me
    By shifter in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 23-02-2011, 00:38
  2. Dark mind Freud
    By carrot in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-2010, 13:51
  3. μεθοδος σιλβα,Mind control
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-03-2010, 17:11
  4. Yet Another Twisted Mind
    By Dead_Inside in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 04-06-2007, 18:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •