Μια ζωη μονος? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    ioannis σε γενικες γραμμες ισχυουν ολα οσα αναφερεις. Απ τη μια ζω σε μικρη πολη που δεν εχει και πολλες επιλογες ειδικα στις ηλικιες που ενδιαφέρομαι. Καποιες πικρες τις εχω φαει και απο σχεσεις που με πηγανε πισω και περναω μια ηπια μελαγχολία οχι σε βαθμο που να μη μπορω να μιλήσω σε καποια αλλα γινομαι πιεστικος στην πορεια . Κανω φιλοτιμες προσπαθειες με γιογκα και αθλητισμό να χαλαρωσω λιγακι και να ειμαι πιο νορμαλ στη συμπεριφορά μου. Πιστεύω το μεγαλο κομμάτι το εχω καταφερει .

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Αντιμετωπιζουν αυτην την αποριψη λογω παιδιων οι φιλες σου ε. Κριμα μαλλον δεν ειμαι μονο εγω ο κομπλεξικος. Μη νομιζεις ομως οτι ολες οι χωρισμενες ειναι οι αδικιμενες της ζωης. Πολλες απ αυτες φταιγανε που χωρισανε για διαφορους λογους . Η συγκεκριμένη που γνωρισα εβγαζε τοσο κακια για ολο τον περιγυρο που φοβομουνα τι θα πει και για μενα μετα σε κοινους γνωστους. εδω βλεπω και ανδρες που χωρισανε με παιδια πανε και βρισκουν πανευκολα μια χωρισμενη με παιδι και ξανακανουν οικογενεια. Σε μεγαλύτερη πολη παω γραφτηκα και σε γυμναστηριο αλλα θα μου παρει λιγο χρονο ωσπου να δυκτυωθω . Βασικα τωρα αρχισα να διωχνω και καποιες ανασφαλειες που ειχα λογω προβληματικων σχεσεων . Οι 40ρες που εχουν καριερα ψαχνουν απο γιατρο και πανω ασε.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Γραφω και απο κινητο και μερικές φορές μου ειναι δύσκολο να διατυπωνω σε παραγραφους τη σκεψη μου παντως μπράβο στους δημιουργους του forum για εφαρμογή σε κινητα ειναι αξιοπρεπης

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by dimitriseas View Post
    Αντιμετωπιζουν αυτην την αποριψη λογω παιδιων οι φιλες σου ε. Κριμα μαλλον δεν ειμαι μονο εγω ο κομπλεξικος. Μη νομιζεις ομως οτι ολες οι χωρισμενες ειναι οι αδικιμενες της ζωης. Πολλες απ αυτες φταιγανε που χωρισανε για διαφορους λογους . Η συγκεκριμένη που γνωρισα εβγαζε τοσο κακια για ολο τον περιγυρο που φοβομουνα τι θα πει και για μενα μετα σε κοινους γνωστους. εδω βλεπω και ανδρες που χωρισανε με παιδια πανε και βρισκουν πανευκολα μια χωρισμενη με παιδι και ξανακανουν οικογενεια. Σε μεγαλύτερη πολη παω γραφτηκα και σε γυμναστηριο αλλα θα μου παρει λιγο χρονο ωσπου να δυκτυωθω . Βασικα τωρα αρχισα να διωχνω και καποιες ανασφαλειες που ειχα λογω προβληματικων σχεσεων . Οι 40ρες που εχουν καριερα ψαχνουν απο γιατρο και πανω ασε.
    ενταξει, αυτο τωρα ειναι ηττοπαθεια..
    πρεπει να εχεις και λιγη αυτοπεποιθηση για να διεκδικησεις μια ανεξαρτητη γυναικα.
    ΟΧΙ, δεν ψαχνουν ολες οι ελευθερες γυναικες καριερας απο γιατρο και πανω.
    πολλες ψαχνουν εναν ανθρωπο ερωτευσιμο κι αξιολογο, να ερωτευτουν, να τις ερωτευθει και να περνανε καλα ΜΑΖΙ
    αλλα σκεψου κι αυτο που λεει η ελισαβετ.
    μια γυναικα που μπορει και αυτοσυντηρειται (για να εχει φτασει μονη στα 35- 40, κατι θα εχει απο περιουσια/ δουλεια), θελει να ερωτευτει, οχι καποιον να την δει σαν εργοστασιο παιδιων...
    επισης, αν εχει φτασει σε αυτη την ηλικια χωρις παιδια, μπορει να μην θελει ΚΑΝ παιδια. δεν ειναι υποχρεωτικο..
    γιατι αυτο το προαπαιτουμενο για οικογενεια?
    αν ζησεις ενανερωτα θα σε χαλασει? η οικογενεια μπορει να προκυψει, μπορει και οχι.
    περισσοτερο απο γυναικες ακουω την επιθυμια για γαμο, χωρις να τον ξερουν καν τον αλλον.. εσυ, γιατι?

    και οχι, δεν θεωρω οτι λογω κομπλεξ αποφευγουν ολοι καποια χωρισμενη με παιδι.
    ειναι και τι ειδους ζωη θελει να ζει ο καθενας.
    αν καποιος δεν πολυθελει παιδια, και θελει να ερωτευθει, να ζησει με τον ανθρωπο του, να κανει ταξιδια χωρις υποχρεωσεις , δικαιωμα του να θελει μια γυναικα εξισου χωρις υποχρεωσεις.
    εδω απορριπτουμε ανθρωπους γιατι δεν μας αρεσουν οι μυτες τους, δεν θα συνυπολογιζουμε τις υποχρεωσεις και τον τροπο ζωης?
    ΕΣΥ ομως, ακριβως αυτο ψαχνεις. την οικογενειακη ζωη και τα παιδια. οποτε , τι σε πειραζει ενα παιδακι απο προηγουμενο γαμο? ας κανετε και αλλα παιδια.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Οριστε βλεπεις REMEDY δε μ εχεις πιασει τον παλμο. Δεν είναι το θεμα μου τα παιδια , αν ηθελα καποια να κανω παιδιά ειναι το μονο ευκολο. Εγω θελω πρωτα να ερωτευτω αυτο ειναι που με απασχολεί. Θελω να ζησω πρωτα στιγμες και αν έρθουν και τα μπεμπακια καλοδεχουνενα. Πιο πολυ με πειραζει η μοναξια και οτι δε εχω καποια να μοιραστω στιγμες οχι τα κουτσουβελα. Ισως να χεις και δίκαιο οπως το θετεις αλλα το θεμα μου δεν ειναι οτι εχουν ξυπνησει οι πατρικες μου ορμονες και θελουν μπομπιρες.
    Last edited by dimitriseas; 09-01-2017 at 19:41.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,640
    Quote Originally Posted by dimitriseas View Post
    Οριστε βλεπεις Ελισαββετ δε μ εχεις πιασει τον παλμο. Δεν είναι το θεμα μου τα παιδια , αν ηθελα καποια να κανω παιδιά ειναι το μονο ευκολο. Εγω θελω πρωτα να ερωτευτω αυτο ειναι που με απασχολεί. Θελω να ζησω πρωτα στιγμες και αν έρθουν και τα μπεμπακια καλοδεχουνενα. Πιο πολυ με πειραζει η μοναξια και οτι δε εχω καποια να μοιραστω στιγμες οχι τα κουτσουβελα. Ισως να χεις και δίκαιο οπως το θετεις αλλα το θεμα μου δεν ειναι οτι εχουν ξυπνησει οι πατρικες μου ορμονες και θελουν μπομπιρες.
    ωραια!
    βαλε τοτε λιγοτερα προαπαιτουμενα.
    η μην απορριπτεις τις χωρισμενες, η μετακομισε αθηνα- θεσσαλονικη.
    σε επαρχια σε αυτη την ηλικια να θελεις ελευθερη στα 40 της χωρις παιδια, λιγο δυσκολο.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Αν ειναι χωρισμενη χωρις παιδια δεν την αποριπτω . Αν ειναι η αλλη ολη μερα με το μικρό μαζι μια χαρα θα περάσουμε. Με το καλημερα στα βασανα. Απ τη μια μερα στην αλλη να φροντιζω μικρ εγω θα τρεχω στα super market για πανες πλακα θα χει . Τέλος πάντων έχουμε κολησει εκει απ οτι βλεπω να το παρω αποφαση λοιπον. Να μετακομισω σε πολη αδυνατο λογω μονιμης δουλειας στην επαρχεια και δεν γινονται μεταθεσεις στον τομεα μου. 40 ειμαι εγω κοιταω για 35 .

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by dimitriseas View Post
    Οριστε βλεπεις Ελισαββετ δε μ εχεις πιασει τον παλμο. Δεν είναι το θεμα μου τα παιδια , αν ηθελα καποια να κανω παιδιά ειναι το μονο ευκολο. Εγω θελω πρωτα να ερωτευτω αυτο ειναι που με απασχολεί. Θελω να ζησω πρωτα στιγμες και αν έρθουν και τα μπεμπακια καλοδεχουνενα. Πιο πολυ με πειραζει η μοναξια και οτι δε εχω καποια να μοιραστω στιγμες οχι τα κουτσουβελα. Ισως να χεις και δίκαιο οπως το θετεις αλλα το θεμα μου δεν ειναι οτι εχουν ξυπνησει οι πατρικες μου ορμονες και θελουν μπομπιρες.
    Δεν εννοούσα μόνο τα παιδιά! Αλλά δείχνεις σα να σου έχει γίνει μεγάλο άγχος όλο αυτό, και κάπως σαν να είναι μια "κοινωνική" υποχρέωση για σένα. Μερικές φορές όλοι μας μπορεί να παρασυρθούμε από αυτό και να μπερδέψουμε τις πραγματικές μας επιθυμίες και ανάγκες με αυτά που "πρέπει" να γίνουν. Για παράδειγμα, έφτασα 40 άρα πρέπει να παντρευτώ, πρέπει να βρω κάποια για να μην μείνω μόνος, πρέπει να δώσω χαρά στους δικούς μου μέσω του γάμου, πρέπει να αποκατασταθώ κτλ κτλ

    Δεν ξέρω αν είναι έτσι για σένα, μπορεί να κάνω και λάθος, ούτε είναι βέβαια κακό να τα θέλει κάποιος όλα αυτά, απλά αυτό μου έβγαλες από το μήνυμα σου και σου έθεσα κι αυτόν τον προβληματισμό.

    Ακόμα κι αν είναι καθαρά δική σου ανάγκη το να έχεις μια σταθερή σχέση και να μην είσαι μόνος, καμιά γυναίκα δεν θέλει να παίξει αυτόν τον ρόλο, του να βγάλει κάποιον από την μοναξιά του ή να νιώθει οτι ο άλλος είναι μαζί της απλά γιατί δεν αντέχει ή δεν θέλει άλλο να είναι μόνος του.

    Με λίγα λόγια σου προτείνω απλά να χαλαρώσεις και να πάψεις να το κυνηγάς και αν είναι να έρθει θα προκύψει από μόνο του όταν εσύ θα είσαι έτοιμος για αυτό. Προς το παρόν προσπάθησε απλά να περνάς όμορφα, να έχεις δραστηριότητες που σε ευχαριστούν εσένα τον ίδιο κι όχι με σκοπό να γνωρίσεις κάποια, να νιώθεις καλά με τον εαυτό σου... το να είμαστε μόνοι για κάποιο διάστημα μπορεί να είναι πολύ δημιουργική περίοδος στη ζωή μας, δεν είναι κακό! Καταλαβαίνω οτι σου έχει λείψει και μια σύντροφος και είναι φυσιολογικό αυτό, αλλά συνήθως αυτά όσο τα κυνηγάμε, τόσο απομακρύνονται...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Για την πρωτη παραγραφο τα εχω ξεκαθαρίσει με τον εαυτο μου δε θα εκανα ποτε κατι τετοιο λογω κοινωνικής υποχρεωσης για να εκπληρωσω το σκοπο μου και να καμαρωνουν οι γονεις μου. Είμαι αυτονομος και απαλαγμενος απο κλισε. Κανω αυτο που μ αρεσει και οχι αυτο που πρεπει. Οποτε το αγχος μου οτι εφτασα 40 και δεν εχω συντροφο δεν πηγαζει απο κει και προσεξε μιλαω για σύντροφο. Δεν με χαλαει που δεν πανντρευτηκα.
    Για τη δεύτερη παραγραφο ποτε δε θα εκμεταλευομουν καποια για να μη νιωθω μονος αφου ξερω πολυ καλα αυτα εχουν ημερομηνία λήξης και ασχημο τελος. Ο λογος που θελω να ειμαι μαζι με καποια ειναι απολυτος φισιολογικος και οχι σχεση εξάρτησης προσκολησης απαιτησεων. Εχω πολυ αγαπη να δωσω απ τη μερια μου.
    Καταλαβαίνω πως το λες.
    Η τριτη και πιο σωστη παραγραφο κατ εμε και που εφαρμοζω ειναι αυτη αλλα μαλλον το χω παρακανει. Μηπως παραπερναω καλα ? Ως ποτε να το κανω κ αυτο. Γιατι δε μπορω να βρω μια χρυση τομή. Και εντονη ζωη εχω και η σχεση μου λείπει. Απογνωση δεν ξερω. Και απο την αλλη εχω και το μυαλο μου που το σχισει στις σκεψεις ολη μερα . Ευτυχώς ακομα δεν μ εχει παρει απο κατω να κλειστω σπιτι και να μην ξαναβγω ποτε

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by dimitriseas View Post
    Για την πρωτη παραγραφο τα εχω ξεκαθαρίσει με τον εαυτο μου δε θα εκανα ποτε κατι τετοιο λογω κοινωνικής υποχρεωσης για να εκπληρωσω το σκοπο μου και να καμαρωνουν οι γονεις μου. Είμαι αυτονομος και απαλαγμενος απο κλισε. Κανω αυτο που μ αρεσει και οχι αυτο που πρεπει. Οποτε το αγχος μου οτι εφτασα 40 και δεν εχω συντροφο δεν πηγαζει απο κει και προσεξε μιλαω για σύντροφο. Δεν με χαλαει που δεν πανντρευτηκα.
    Για τη δεύτερη παραγραφο ποτε δε θα εκμεταλευομουν καποια για να μη νιωθω μονος αφου ξερω πολυ καλα αυτα εχουν ημερομηνία λήξης και ασχημο τελος. Ο λογος που θελω να ειμαι μαζι με καποια ειναι απολυτος φισιολογικος και οχι σχεση εξάρτησης προσκολησης απαιτησεων. Εχω πολυ αγαπη να δωσω απ τη μερια μου.
    Καταλαβαίνω πως το λες.
    Η τριτη και πιο σωστη παραγραφο κατ εμε και που εφαρμοζω ειναι αυτη αλλα μαλλον το χω παρακανει. Μηπως παραπερναω καλα ? Ως ποτε να το κανω κ αυτο. Γιατι δε μπορω να βρω μια χρυση τομή. Και εντονη ζωη εχω και η σχεση μου λείπει. Απογνωση δεν ξερω. Και απο την αλλη εχω και το μυαλο μου που το σχισει στις σκεψεις ολη μερα . Ευτυχώς ακομα δεν μ εχει παρει απο κατω να κλειστω σπιτι και να μην ξαναβγω ποτε
    Γιατί να σε πάρει από κάτω;!! Είσαι πολύ νέος ακόμα χαλάρωσε!
    Είσαι καιρό μόνος; (συγνώμη αν το ανέφερες ήδη)
    Μερικές φορές όλοι γινόμαστε ανυπόμονοι αλλά προσωπικά πιστεύω οτι όλα έρχονται στην ώρα τους τελικά, αρκεί να είμαστε δεκτικοί και να ξέρουμε τι θέλουμε.
    Εφόσον όπως λες έχεις ξεκαθαρίσει ότι δεν είναι τα κοινωνικά κλισε αυτά που σε ζορίζουν και ούτε θες να είσαι με κάποια απλά για να καλύψεις την μοναξιά σου, τότε είναι θέμα χρόνου να βρεις αυτό που ψάχνεις. Μέχρι τότε κοίτα να περνάς καλά :)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Σ ευχαριστω Σε ουσιαστικη σχεση πανω απο 2 χρόνια και εκανα μερικες σχεσεις 2ετιας οι πιο πολλες. Μακαρι να ειναι ζήτημα χρόνου . Αυτο με την ανυπομονησία μου βγαινει μπούμερανγκ οταν γνωριζω κάποια δεν ξερω πως τα καταφερνω και την δημιουργω πιεση ενω το παλευω τοσο πολυ να μην παρω τηλ να μη στειλω μυνημα αλλα δεν κρατιέμαι και τα κανω μπαχαλο με αποτελεσμα να τρομαζει και να μενω μονος ξανα. Ενω σε σχεση ποτε δε ζηλεψα και δινω χωρο στον αλλο. Σ ευχαριστώ οπως και να χει

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Έχεις σκεφτεί οτι ο λόγος που τις βλέπεις επιφυλακτικές μπορεί να είναι ακριβώς γιατί ίσως βγάζεις προς τα έξω αυτήν την ανάγκη/ανησυχία που έχεις; Εννοώ δείχνεις οτι έχεις ένα άγχος για το να μην μείνεις μόνος σου, να παντρευτείς κτλ. Αυτό δεν είναι πολύ κολακευτικό για μια γυναίκα, το να νιώθει οτι δεν θες στην ουσία εκείνη, απλά θες μια γυναίκα για να παντρευτείς. Εγώ που είμαι κοντά στην ηλικία που λες (γύρω στα 35) όταν γνωρίζω κάποιον και αντιλαμβάνομαι πως ψάχνει για σύζυγο... εξαφανίζομαι!
    Μήπως λοιπόν έχεις χάσει λίγο την χαρά των σχέσεων,της συντροφικότητας, του έρωτα κτλ;
    Συμφωνώ μαζί με τη elisabet.
    Η γνώμη μου είναι ότι αυτό είναι το πρόβλημα.
    Χαλαρώστε και αφήσε τα πράγματα να συμβούν.

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Κατ' αρχήν, για να δημιουργηθεί μία ερωτική σχέση, χρειάζονται αισθήματα, όχι οικογενειακή κατάσταση ή εισόδημα ή για να μην είμαι μόνος ή οποιαδοίποτε άλλη απαίτηση. Σε κάθε άλλη περίπτωση, δεν είναι ερωτική σχέση. Δυστηχώς, βλέποντας σχέσεις συμφέροντος ή και εξάρτησης γύρω μας (δήθεν ερωτικές), έχουμε δημιουργήσει εσφαλμένες εντυπώσεις σχετικά με το τι σημαίνει ερωτική σχέση.

    Απ' ότι φαίνεται, η ανάγκη σου για συντροφικότητα είναι τέτοια που δε σε βοηθάει να διατηρήσεις μια σχέση. Βλέπεις τη σχέση σαν δεκανίκι. Ο τρόπος με τον οποίο ξεκινάς μία σχέση, όπως και η εν γένει συμπεριφορά σου μέσα σ' αυτή, παίζει ρόλο. Ξεκινάμε τη γνωριμία με το άτομο που μας ελκύει, με σκοπό να δούμε αν αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο σ' αυτό και όχι ως σανίδα σωτηρίας μας. Αν δεν έχουμε τίποτε άλλο σημαντικό στη ζωή, παρά να επικοινωνίσουμε αμέσως με τη "σανίδα σωτηρίας", αυτό φανερώνει πως η ζωή μας δεν είναι και τόσο ενδιαφέρουσα και κοιτάμε να της δώσουμε νόημα με την ύπαρξη ενός ανθρώπου δίπλα μας ("αφού έχουν και οι άλλοι").

    Όλα τα παραπάνω αφορούν τη νοοτροπία, η οποία είναι πολύ σημαντική και μπορεί να αποδειχθεί τροχοπέδη στο να μπορούμε να έχουμε πραγματικά ευτυχισμένες στιγμές.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Να μαι και γωωω,, παιδια οτι και να πω θα ναι λιγο δεν περιμενα να προσεγγισουμε τοσο ωραια το θεματακι μου, μερικα ποστ προλαβα και τα διαβασα και το πρωι στη δουλεια. εχουμε εστιασει ακριβως εκει που χωλαινω.. τα σκευτομουν ολη μερα σημερα και ειδα ποση αληθεια κρυβεται πισω απο απλες αποψεις-συμβουλες τις οποιες δεν μπορεις να δεις γιατι το μυαλο εχει φρακαρει απο ενα σωρο φοβιες ανησυχιες . Ειχα ξυπνησει ενα πρωι πριν 2 χρονια στις 6 με ταχυπαλμιες και κριση οτι ολη η ζωη μου θα ναι μονος μου σε ενα κρεβατι. Μεχρι και σε ψυχολογο εφτασα, Σας ευχαριστω παρα πολυ δεν περιμενα τετοια ανταποκριση και τοσο ωραιες αποψεις .. Επειδη καποτε ημουν και γω δεκτης τετοιων συμπεριφορων (να με χρησιμοπιουν δηλαδη για να γεμιζουν κενα) ομολογω οτι το καταλαβαινω απολυτα και δε μ αρεσει και σε μενα αυτο.. ισως απο κει πηγαζουν οι γκρινιες οι ζηλιες οι απαιτησεις και ολα τα σταβα που σε οδηγουν σε αδιεξοδο,,

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    Στάχτη ο έρωτας, μνήμη ο έρωτας,
    γέρικα μάτια μου μη με κοιτάς.
    Tρεκλίζεις στο δρόμο, μεθάς με τον πόνο·
    σε λίγα χρονάκια το ξέρεις γερνάς. Που πηγε ο έρωτας οεο

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μονος
    By prnqs in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 14
    Last Post: 04-08-2016, 10:31
  2. Μονος μια ζωη καταδικασμενος... :(
    By vaspun in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 22
    Last Post: 06-12-2012, 08:20
  3. Μονος..
    By jet in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 14
    Last Post: 07-02-2012, 12:23
  4. Μόνος...
    By gianniss in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 13
    Last Post: 13-02-2011, 19:36
  5. Νοιώθω μόνος...
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 29-09-2006, 00:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •