η θεραπεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πολυ σαπουνακι! ευχομαι κι εσυ να τα καταφερεις!
    αρκει να το πιστεψουμε..!
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Η θεραπεια σιγουρα διαφερει για τον καθενα, οχι αναλογα με το πρόβλημα που εχει, αλλα με το τι ο ιδιος θεωρει λέγοντας θεραπεια.Καπως ετσι υποθετω προεκυψε και το θεμα.

    Στην πραγματικότητα θεραπεια ειναι η ερμηνεια της ιδιας της λεξης: "το συνολο των ενεργειων προκειμένου το άτομο να αποκτησει/επανακτησει την ψυχικη/σωματικη του υγεια."
    Οτιδηποτε αλλο, νομιζω πως ειναι αποτέλεσμα της θεραπειας.
    Ο τροπος ζωης ή το να περναω καλα ή το να βρω τον εαυτο μου ή....ή....κλπ, έπονται κατα τη γνωμη μου.Μπορούν να επιτευχθούν, κατα τη διαρκεια εν μέρει ή μετα την ολοκληρωση της θεραπειας.

    Στο προκείμενο: για οσους εχουν διαβασει την ιστορια μου ξερουν οτι εκανα 2 χρονια ψυχοθεραπεία (κακως αναφέρεται ο ορος ψυχη σε ολα αυτα, θα συμφωνησω με τον Μ87, στην ουσια ολες οι θεραπειες εστιαζουν στον εγκεφαλο).
    Αυτο που πηγα να "θεραπευσω", δεν θεραπευτηκε. (Βλ. ΙΔΨ)
    "Το ταξιδι" και τα λοιπα που χρησιμοποιούν ΟΛΟΙ μιλωντας για ψυχοθεραπειες εγινε, αλλα ο ταξιδιωτης δεν εφτασε στον προορισμό του. Ξερω, θα πειτε ο ταξιδιωτης εφταιγε, κατι δεν θα εκανε καλα ή δεν θα ακουγε τον καπετανιο.
    Δεν εχει σημασια τι πιστευει ο κσθενας ή τι τελικα εγινε.
    Γιατι η θεραπεια ειναι αυτο που ειπα παραπανω: συνολο ενεργειων με σκοπο την ευρεση/επανακτηση της υγειας.
    Εαν αυτο δεν επιτευχθεί, δεν υπαρχει θεραπεια.
    Ολα τα αλλα ειναι απλως συζητησεις για φιλολογικα σαλόνια.
    Εαν πχ καποιος που εσπασε το ποδι του, δεν γιανει μετα απο 3μηνες στο γυψο, δεν θα πουμε οτι θεραπεια ηταν η πορεια προς τα καπου, ετσι κι αλλιως και γιουβετσι, αλλα οτι απλα ΔΕΝ θεραπευτηκε.
    Αρα το πραγμα ειναι απλο.
    Η θεραπεια ειναι κατι απτο, οχι αφηρημενο.
    Εχει αρχή, μεση κι ολοι ελπιζουμε και....τελος.

    Και κατι τελευταίο:
    ας παψει πια αυτο το ...: η ψυχοθεραπεια ειναι ταξιδι κλπ...
    Η ψυχοθεραπεία δεν ειναι ταξιδι.
    Ταξιδι ειναι η ιδια η ζωη μας, απο την αρχη ως το τελος.
    Η ψυχοθεραπεία, για όποιον την επιλέγει, ειναι συλλογη εφοδιων.
    Οταν το ταξιδι- η ζωη, για κάποιους λογους γινεται δυσκολο, οι ανθρωποι χρειάζεται να αδειάσουν τη βαλιτσα, να την καθαρισουν προσεκτικα και να την ετοιμασουν με καινούρια εφόδια για να συνεχισουν την πορεια τους.
    τετοιες σαχλες περι ταξιδιου ελεγε και η δικια μου η θεραπευτρια και ειχε το θρασος να το πω να μου πει οτι δε ξερει πως ειναι ενας ανθρωπος με ψυχωση οποτε σαν να μου λεει δε μπορω να σε βοηθησω ουσιαστικα στο προβλημα σου.ευτυχως ηταν σε δημοσια δομη υγειας και δε της εσκαγα πενηνταρια καθε φορα που την εβλεπα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Τι είναι αυτό το ταξίδι ρε παιδιά?
    Ο δικός μου δεν μου έχει μιλήσει ποτέ για κάτι τέτοιο..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ουτε εμενα μου εχουν πει οι θεραπευτες κατι για ταξιδι.αλλα φανταζομαι τα παιδια ενοουν το ταξιδι της ανακαλυψης του εαυτου μας μεσω της ψυχοθεραπειας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Δεν το λενε απαραιτητα στη συνεδρια (εμενα το ελεγε), το γραφουν ομως στα βιβλια τους και οπουδηποτε τους δινεται η ευκαιρια να ξεδιπλώσουν το συγγραφικο φιλοσοφικο ταλεντο τους.
    Στα λογια ειναι μανούλες. Θεωριες....

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    εμενα μου το πε τη πρωτη φορα που πηγα οτι θα κανουμε μαζι ενα ταξιδι.εντωμεταξυ τη συνατουσα σε ενα παμπαλαιο κτηριο πολυ καταθλιπτικο κι ελεγα τωρα τι μου λεει

  7. #22
    Nefeli28
    Guest
    Κι εγω σε καταθλιπτικο σκοτεινό γραφειο ημουν και μιλαγε για ταξιδια και αλλες παπαρολογιες.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    @nefeli28 πρεπει να ανοιξουμε ενα θεμα να τους θαψουμε να μας πουν και οι υπολοιποι τη γνωμη τους γιατι εγω ακομα αναρωτιεμαι αν εχω δικιο η ειμαι στραβοξυλο

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Ναι, να ανοιξουμε loca.
    Ειναι ανεξαντλητο απ'οτι φαίνεται το θεμα...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ΘΕΡΑΠΕΊΑ ΓΙΑ ΙΔΨ
    By Nefeli28 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-2017, 21:14
  2. ΠΡΩΤΟΓΕΝΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By jane-do-ni in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 48
    Last Post: 16-10-2016, 21:19
  3. Θεραπεία ΙΔΨ!
    By μαρκελα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 05-04-2013, 02:20
  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By Θεολόγος in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 01-04-2013, 19:43
  5. Θεραπεία
    By vince8 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 35
    Last Post: 14-09-2011, 22:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •