Ιδιότρροπος ή τοξικός τύπος?? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 59 of 59
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αναζήτηση οτι υπάρχουν επόπτες των ψ.δεν μπορούσα καν να το φανταστώ, σκέψου δηλ.πως υπάρχουν και επόπτες και πάλι δεν μας κάνουν τίποτα να γίνουμε καλύτερα! Το βρίσκω ωραίο σαν συστημα αλλά αφου δεν λειτουργεί τι το συζητάμε. Και να ναι σε εποπτεια και να χουμε τοσες αυθαιρεσιες των ψ.και τοσους μαιμου ειδικους ε τοτε κατι φταιει!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Διαβαζω το βιβλιο του Ντειβιντ Μπερνς " αισθανθείτε καλά" και βλέπω περιπτώσεις ανθρώπων με χειρότερα προβλήματα που έγιναν καλά ! Επίσης εχω δει ένα ντοκυμαντερ με ενα αγόρι στο Ισράηλ που απο την κακοποίηση που χε δεκτεί ειχε ξεχασει την ταυτότητα του και με τα δελφίνια και τους εκεί ψυχιάτρους έγινε καλά , εκανε σχεση. Γυρισε στο σπιτι στην ζωή του, εμείς πόσο ανίατες περιπτώσεις ειμαστε, ήθελα να ξερα! Μπλεξαμε μηπως με κακιστους ειδικους και δεν φταίμε εμείς τελικά; εσείς τι λέτε; τοσο πια μη- θεραπεύσιμες περιπτωσεις είμαστε; καμια φορα λεω να στειλω μην.σε κανεναν διασημο με καταθλιψη να δω τι εκανε; ο μπερνς ειχε περιπτωσεις πολυ χαλια και τις θεράπευσε.

  3. #48
    Αυτές τις μέρες έκανα μια συνεδρία μέσω Skype, με ψυχολόγο από την Αθήνα.
    Αν και πρώτη φορά το δοκίμασα, μου άφησε καλές εντυπώσεις σαν εμπειρία και η ειδικός καλός γνώστης μου φάνηκε, εκ πρώτοις.

    Μόνο στο τηλέφωνο μιλώ κάπου κάπου με τον ψυ τοξικό. Μου δίνει χρόνο, όποτε θέλω είναι στη διάθεσή μου. Αλλά, πρώτη φορά δεν πείθομαι, γιατί ξέρω ότι έτσι λειτουργεί, αν πρόκειται να σε χάσει ο τοξικός και αρχίζει πάλι τα ίδια.

    Δεν βιάζομαι να πάρω απόφαση. Δεν είμαι έτοιμη ακόμα.

    Θα δω κι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  4. #49
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Διαβαζω το βιβλιο του Ντειβιντ Μπερνς " αισθανθείτε καλά" και βλέπω περιπτώσεις ανθρώπων με χειρότερα προβλήματα που έγιναν καλά ! Επίσης εχω δει ένα ντοκυμαντερ με ενα αγόρι στο Ισράηλ που απο την κακοποίηση που χε δεκτεί ειχε ξεχασει την ταυτότητα του και με τα δελφίνια και τους εκεί ψυχιάτρους έγινε καλά , εκανε σχεση. Γυρισε στο σπιτι στην ζωή του, εμείς πόσο ανίατες περιπτώσεις ειμαστε, ήθελα να ξερα! Μπλεξαμε μηπως με κακιστους ειδικους και δεν φταίμε εμείς τελικά; εσείς τι λέτε; τοσο πια μη- θεραπεύσιμες περιπτωσεις είμαστε; καμια φορα λεω να στειλω μην.σε κανεναν διασημο με καταθλιψη να δω τι εκανε; ο μπερνς ειχε περιπτωσεις πολυ χαλια και τις θεράπευσε.
    Συνήθως αυτά τα αναγνώσματα είναι ωραιοποιημένα και καλό υλικό για σκέψη και δουλειά με τον εαυτό σου.

    Αλλο όμως η θεωρία κι άλλο η πράξη. Δεν συγκρίνονται.

    Από παρόμοια μυθιστορήματα γνωστού ξένου ψυ, επηρεάστηκε η φίλη μου από Αθήνα και πήγε στον "εμπειρικό" σύμβουλο ζευγαριών. Εκεί γνώρισε κάποιον και την παραμονή του γάμου της ο ψυ εμπειρικός την υποχρέωσε να πληρώσει αδρά συνεδρία, για να της.... χαρίσει δώρο γάμου :)

  5. #50
    Τον θεραπευτή μου τον βρήκε η μητέρα μου, γιατί εγώ ήμουν χαμένη για χρόνια σε βαριά κατάθλιψη, με κλάμα, απομόνωση και τάσεις αυτοκαταστροφής μου. Ο εν λόγω θεραπευτής θεωρείται από τους καλύτερους και πιο παλιούς ψυ της περιοχής.

    Τον έβλεπε σε συνεντεύξεις του στην τηλεόραση η μάνα μου και αποφάσισε να ζητήσει τη βοήθειά του για μένα.

    Ημουν ένα μπερδεμένο κουβάρι μέσα μου. Ο προβληματικός γάμος των γονιών μου, οι όχι καλές σχέσεις με τον πατέρα μου, ο οποίος πέθανε από καρκίνο όταν ήμουν 17 ετών, μαζί με το χρόνιο πρόβλημα υγείας που έχω μ' έκαναν να κλειστώ στον εαυτό μου και από τον ίδιο μου τον εαυτό.

    Δυσκολεύηκα ν' αρχίσω την ψυχοθεραπεία, μου πήρε χρόνο ν' αποφασίσω να τον δω, όμως η παρουσία του και μόνο με βοήθησε από την πρώτη μας συνεδρία. Μεσολάβησε μήνας να τον δω τότε, όμως άρχισα να μην κοιμάμαι όλη μέρα και ν' ακολουθώ μια κανονική ροή κάθε μέρα.

    Λίγους μήνες αργότερα. συνεδρία κάθε Τρίτη, είχε ένα ξέσπασμα μπροστά μου. Ισχυρίστηκε ότι δεν του ανοιγόμουν όσο έπρεπε, για να με βοηθήσει και με ρωτούσε σπασμωδικά "πες μου τι θέλεις να κάνω και θα το κάνω". Μάλιστα, έριξε την ιδέα να βλεπόμαστε πιο συχνά.

    Παραξενεύτηκα, "λες αυτός ο άνθρωπος να ενδιαφέρεται πραγματικά για μένα", σκέφτηκα.

    Οι συνεδρίες άρχισαν να πυκνώνουν, έφτασε να μου παίρνει αστρονομικά ποσά σε καθημερινές συνεδρίες. Με βοήθησε να γίνω γνωστή στο χώρο εργασίας μου, μπήκε μπροστά σε πολλά, με θετικο τρόπο και για να εξασφαλίσω ένα αξιοπρεπές τέλος για τη μητέρα μου.

    Ωστόσο, όλα με το αζημίωτο και οι συνεδρίες να πυκνώνουν συνεχώς. Μ' έπαιρνε τηλέφωνο, δήθεν από ενδιαφέρον κι εγώ δεν μπορούσα να εξηγήσω πώς ή γιατί απαντούσα στο τηλέφωνο και γιατί δεχόμουν τη συνεδρία που αυτός έκλεινε.

    Σ΄αυτές τις συνεδρίες συχνά έβγαινα ράκος, κουρέλι, σαν τρελή. Εδώ άρχισε να είμαστε τρεις στην ατομική συνεδρία μου. Αυτός, εγώ και η γυναίκα του. Τώρα κατάλαβα ότι, πετούσε σφήνες, "σκουλήκια μυαλού" για να παίζει με το μυαλό και τις ανασφάλειές μου. Πχ, "με το χρόνιο πρόβλημα στην υγεία σου, ποιος άνδρας θα δεχτεί να κάνει 'πράματα' μαζίι σου", εννοούσε σεξ, σχέση.

    Μ΄ αυτές τις σφήνες και μέσω του μυαλού / ανασφαλειών μου, χρησιμοποίησε εμένα ώστε να διώξω δυο άνδρες προκαταβολικά, οι οποίοι έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για μένα.

    Οταν ήταν να φύγει διακοπές στο εξωτερικό, πύκνωνε τις συνεδρίες πιο πολύ, για να με.... αφήσει πιο δυνατή!!

    Σε μια από τις "τρελές συνεδρίες" που μου έκανε, κατέληξα στα επείγοντα του νοσοκομείου, στην πτέρυγα του ψυχιατρικού σε ισχυρό σοκ.

    Εδωσαν μάχη ο ειδικός παθολόγος μου και η μάνα για να βγω από εκεί. Ο θεραπευτής μου είχε κατεβασμένα όλα τα τηλέφωνά του και όταν τον βρήκαν από τη διεύθυνση του νοσοκομείου, μου φόρτωσε κατάχρηση υπνωτικών, απόπειρες αυτοκτονίας, απεργία πείνας και κατάθλιψη λόγω ερωτικής απογοήτευσης μου.

    Κόντεψε να βάλει φυλακή και τον παθολόγο μου, με όσα μου φόρτωσε ενώπιον ψυχιάτρων. Μετά, σ' εμένα, ήταν σωτήρας μου.

    Ζητούσε να μάθει την κάθε λεπτομέρεια για τις επαφές μου με τους δύο φίλους άνδρες που μ' ενδιέφεραν πολύ. Κι εγώ τον εμπιστευόμουν πιο πολύ κι από τη μάνα μου. Δυστυχώς, λειτουργεί σαν ΄Κατίνα της γειτονιάς, που διαβάλει ή βάζει λόγια όπου βρει. Με τα της αρρώστιας - απώλειας της μητέρας μου, πολλές συνεδρίες μας έγιναν κατ' οίκον σπίτι μου.

    Ανθρωπος φοβικός, αποφεύγε τον κόσμο, δεν μιλά πολύ, με μια ευγένεια σοβαρότητας στην εμφάνιση. Δεν ξέρω ως πιο σημείο αναζήτησα σ' αυτόν το πρόσωπο του πατέρα που μου ελειψε ως πρόσωπο και να με αποδεχτεί.

    Αντίρρηση δεν μπορούσα να ορθώσω μπροστά του, ήμουν πάντα ευγενική και πάντα εγώ φταίω για όλα, με τον ίδιο "να κάνει πάντα καλά τη δουλειά του".

    Πού με χειρίστηκε αυτός, ως πιο βαθμό προσκολλήθηκα εγώ σ' αυτόν;;
    Πιθανόν και στη γυναίκα του να έχει πει ότι με βοηθά δωρεάν. Δεν ξέρω.

    Ακόμα με βοηθά, αλλά τα ξεσπάσματα άγχους, θυμού, σπασμωδικότητας του με τρομάζουν και γίνονται πιο συχνά.

    Δεν έχω κανέναν να μιλήσω, γιατί όλοι νομίζουν ότι με τον θεραπευτή μου έχουμε μια σχέση αγάπης - μίσους.

    Θα ευχηθώ να είναι όντως έτσι.

    Νιώθω μουδιασμένο όλο μου το είναι.
    Last edited by Αναζητηση; 23-01-2017 at 03:09.

  6. #51
    Με συγχωρείτε, αλλά έχω την αίσθηση ότι μπήκα σε λάθος φόρουμ.

    Εδώ, οι περισσότερες συζητήσεις βασίζονται στην ψυχιατρική κι εγώ είχα ανοίξει το θέμα μου αυτό στο "Ψυχολογικού ενδιαφέροντος".

    Η ψυχιατρική βασίζεται στα φάρμακα και η ψυχολογία στη συζήτηση αμιγώς. Αν χρειαστείς φάρμακα, επεμβαίνει ψυχίατρος ή ο παθολόγος σου, αν πρόκειται για ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά. Ο ψυχολόγος δεν έχει δικαίωμα να γράψει φάρμακα κι αν γράψει μαύρη αγορά, χάνει την άδεια εξασκήσεως επαγγελματος.

    Εδώμ βλέπω τα μέλη να μιλούν με ψυχιατρικούς όρους, να ξέρουν από πριν από τι πάσχουν, ντε και καλά.

    Φυσικά, υπάρχει μεγάλη κόντρα μεταξύ ψυχολόγων - ψυχιάτρων, για να καταργηθούν οι "κακοί / επιτήδειοι ψυχολόγοι, που τα τρώνε".

    Δηλαδή και για ψύλου πήδημα όλοι να χαπακωνόμαστε. Κι αυτό πάλι δύσκολο επίσημα, εφόσον και οι φαρμακοποιοί και οι γιατροί ελέγχονται αυστηρά από το κράτος.

    Δεν κάνω επίθεση σε κανένα σας, ούτε ξέρω πώς εντάχθηκε το θέμα μου στα ψυχιατρικά. Λυπάμαι, αν μπήκα σε λάθος φόρουμ, ξαναλέω.

    Εντάξει αν χρειάζονται τα φάρμακα, όμως όσες φορές μου χορήγησε αντικαταθλιπτικά ο παθολόγος μου, κόντεψα να τρελαθω. Δεν τα αντέχει ο οργανισμός μου.... κι ούτε έχω οργανικό πρόβλημα.

    Και σε τι θα με βοηθήσουν τα χάπισ, αν τρέχουν προβλήματα που πρέπει να λύσω με μυαλό καθαρο;;

    Δεν έχω ιστορικό ή φάκελο, αλλά βλέπω ότι, τώρα που σκέφτομαι ν' αλλάξω ψυχολόγο, όλοι μου ζητούν ν' αρχίσω από την αρχή, ώστε να ξέρουν πώς να με βοηθήσουν ή και μπερδέψουν, εφόσον υπάρχει άλλος θεραπευτής.

    Σίγουρα γίνονται λάθη και απάτες, όμως από προσωπική εμπειρία, δεν βλέπω να υπάρχει τόσο δραματικό χάος.

    Καλό είναι να λειτουργήσει κι εδώ η εποπτεία. Θυμάμαι στους Δίδυμους Πύργους, τρομοκρατικό χτύπημα στην Αμερική, οι θεραπευτές που βοηθούσαν εθελοντικά τον κόσμο, κατέρρεαν σε ένα μήνα και κατέφευγαν στους επόπτες να αποφορτιστουν.

    Αν δεν γίνεται να ακυρώσω το θέμα μου, θα χαθεί πιστεύω κατά τη ροή.

    καλή τύχη σε όλους
    Last edited by Αναζητηση; 23-01-2017 at 18:46.

  7. #52
    Nefeli28
    Guest
    Αναζητηση,
    η ζημια που εχουμε υποστει, εχω την αισθηση οτι μοιαζει κατα πολυ.
    Εμεινα κι εγω σε εναν τοξικο θεραπευτη και επετρεψα να με ελεγξει, εξουσιασει και χειραγωγησει απολυτα.
    Σε βαθμο τετοιο που εχασα τον εαυτο μου, βυθιστηκα στο χαος και δεν ειχα ζωη παρα μοναχα για εκεινον και τα 45 λεπτα της καθε συνεδριας.
    Οταν επιασα πατο, ενιωσα οτι ή θα μεινω στο βουρκο ή θα φυγω.
    Ηταν το πιο δυσκολο πραγμα που εχω καταφερει στη μέχρι τωρα ζωη μου.
    Δεν ξέρω πού σκατα ειχα κρυμμένη αυτη τη δυναμη.
    Περασα 4 μηνες μαρτυρικους.
    Σαν χρηστης ηρωινης που ψοφαει για τη δοση του.
    Περασα απο ψυχοσωματικα που δεν ειχα βιωσει ποτέ ξανα.
    Ομως έφυγα. Και τωρα ξερω πως ηταν ο,τι καλυτερο εκανα τα τελευταια 2 χρονια για τον εαυτο μου.
    Θελησα να τον εκδικηθω και εκανα ο,τι μαλακια και κατινια μπορεις να φανταστεις.
    Κινηθηκα και νομικα.
    Τωρα ξερω οτι αυτος ο άνθρωπος θα μπορούσε να με εχει καταστρεψει.
    Το επετρεψα. Ναι. Κι αυτο ειναι το ζητημα προς εξεταση τωρα.
    Πισω απο αυτο βρισκονται οι απαντησεις.
    Εκείνος θα συνεχισει το εργο του απτοητος θεωρωντας οτι ειναι γαμάτος.
    Για κάποιους μπορει και να ειναι.
    Σε καποιους μπορει και να εκανε καλο.
    Σε μενα ομως οχι.
    Και οταν κατι ΔΕΝ παει καλα, δεν παει καλα. Και το ξερουμε, απλα κλεινουμε τα ματια ή κρυβόμαστε πισω απο τις εμμονές και ενοχες μας.
    (Ειπαμε, για προβληματα πηγαμε εκει...)

    Νομιζω απο οσα γραφεις πως δεν πρέπει να μείνεις αλλο εκει.
    Δεν σου κανει καλο, δεν σε παει καπου καλυτερα.
    Δεν ειναι οτι μενεις στασιμη. Κι αυτο καμιά φορα χρειάζεται. Ειναι οτι χειροτερευεις.
    Εχω κανει 20 συνεδριες με καινουριο ψυχολογο. Δεν ξερω αν ειναι πολλες ή λιγες για να εκφερω το πρωτο πορισμα.
    Αυτο που νιωθω ομως, ειναι οτι αν μη τι αλλο εχω απεναντι μου καποιον που ΔΕΝ μιλαει για τον εαυτο του, ΔΕΝ μου λεει τα γκομενικα του, ΔΕΝ μιλαει στο τηλεφωνο με διαφορους, ΔΕΝ ροκανιζει το χρονο με ασυναρτησιες.
    Ευχομαι και ελπιζω να βοηθηθω.
    Εαν δεν κανεις το βημα να δεις και κατι αλλο, δεν θα μαθεις ποτέ πώς ειναι το κατι αλλο...
    Σου εύχομαι τα καλυτερα. Εχεις ταλαιπωρηθει πολύ...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αναζητηση σε εστειλε επειγοντα;;; ειλικρινα μιλας τα δα ολα τωρα!!! Ευτυχως διαλεγα γυναικες και δεν μπορουσαν να αναπτυχθουν αλλα αισθηματα μεταξυ μας, ευτυχως λες και το καταλαβαινα!

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Παω σημερα σε νέο ψυχοθεραπευτή του κουτιού που λένε πάω όμως συστημένη από γιατρό και ξέρω πως σπουδασε σε δικό μας πανεπιστήμιο αντε να δούμε τι θα βγει!

  10. #55
    Nefeli28
    Guest
    Καλημέρα take!
    Καλη αρχη! Μακαρι να πανε ολα καλα και να ειναι σωστός και πανω απ'ολα άνθρωπος.
    Ευχομαι τα καλύτερα!!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Νεφελη με μπερδεψε παρα πολυ απο το πρωι τωρα ηρθα σπιτι! Μου ειπε πως πασχω απο ιδεοναγκαστ.διαταραχη πρωτη φορα μου το λεει αυτο ψ.

  12. #57
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Νεφελη με μπερδεψε παρα πολυ απο το πρωι τωρα ηρθα σπιτι! Μου ειπε πως πασχω απο ιδεοναγκαστ.διαταραχη πρωτη φορα μου το λεει αυτο ψ.
    Τις αλλες φορες ποια ηταν η διάγνωση;
    Γενικα, εκτος απο αυτο πως ηταν; πως σου φανηκε; Σε σύγκριση με τους προηγούμενους;
    Πως αισθανθηκες εκει;

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Πολυ ψυχρος σαν ανθρωπος ουτε χαμόγελο ουτε τιποτα και συστημενη που πηγα απο δικο μας γιατρο που σπουδαζανε μαζι εδω και του στειλε χαιρετισματα και να με προσεξει δεν ειπε τιποτα! Ολοι μου εχουν πει καταθλιψη μεχρι σημερα αυτος μου ειπε ιδεον.διαταραχηεπειδη εγω φοβαμαι τα αρωματα , την χλωρινη κτλ. Δεν ξερω αυτο δεν ειναι φοβια; γιατι να ναι ιδεοναγκασμος!

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Μου κανε εντυπωση που δεν με ρωτησε καν τι κανει ο γιατρος απο την πόλη μου; αφου ειναι φίλοι δεν θα πρεπε να του στειλει εστω χαιρετίσματα ; για ψυχοθεραπεία αν χρειαστεί θα κάνω θα με δει μετα απο 1μιση μηνα που θα παιρνω ζολοφτ!

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 15:02
  2. Υπάρχουν γυναίκες που τους αρέσει αυτός ο τύπος άντρα;
    By Jane in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-07-2009, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •