Απο Ρισπερνταλ σε Abilify
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    davidh
    Guest

    Απο Ρισπερνταλ σε Abilify

    Γεια σας παιδια, ο γιατρος μου προτεινει να παω σιγα σιγα απο ρισπερνταλ ενεση 50ml σε abilify ενεση και χαπι 30mg.

    Πια ειναι η γνωμη σας, εχει κανεις τετοια εμπειρια;

    Το abilify εχει παρενεργειες;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    ΤΟ αμπιλιφι χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι εχει λιγοτερες παρενεργειες απο το ρισπενταλ......αλλα και αυτο χρειαζεται ακινετον....

    το ρισπερνταλ να φανταστω δεν σ βοηθησε?γι αυτο το αλλαζεις?

  3. #3
    davidh
    Guest
    Ναι οχι και τοσο.. δλδ και ναι και οχι...
    Βασικα εχω να χαμογελασω πραγματικα 14 χρονια συνεχεια προσποιουμε, εχει φυτρωσει ενας βλακας απο μεσα μου οταν μου ερθει να γελασω πραγματικα μου ποναει το κεφαλι νιωθω στο κεφαλι κατι σαν τραβηγματα και με κοβει και το κοβω το γελιο. Ειμαι συνεχεια σιωπηλως και με ρωτανε μερικοι γιατι το κανω και μου λενε δεν ειναι καλο.. και αλλοι με εχουν κατευθειαν για ψυχακια

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Ναι οχι και τοσο.. δλδ και ναι και οχι...
    Βασικα εχω να χαμογελασω πραγματικα 14 χρονια. Ειμαι συνεχεια σιωπηλως και μου το λενε αυτο μερικοι γιατι το κανω και αλλα με περνανε για ψυχακια
    για αρχη εχεις π[αραισθησεις και παρανοικες σκεψεις?η σ εχουν φυγει?μπορεις να τα ξεχωρισεις?

    μαλιστα δεν εχεις χαμογελασει 14 χρονια?πιστευεις οτι εχεις πεσει σ καταθλιψη?δεν νιωθεις συναισθηματα χαρας? στον γιατρο σ το εχεις πει?

  5. #5
    davidh
    Guest
    ναι εχω ακομα και αγοραφοβια εχω μεγαλη. μονο σπιτι νιωθω ασφαλης. αλλα δεν ανοιγω τηλεοραση γιατι με πιανει εκει η ψυχωση. και ιδψ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    ναι εχω ακομα και αγοραφοβια απεκτησα μεγαλη. μονο σπιτι νιωθω ασφαλης. αλλα δεν ανοιγω τηλεοραση γιατι με πιανει εκει η ψυχωση
    λοιπον εφοσον σε πιανει εκει δεν εχεις γινει τελειως καλα....για αρχη εαν πινεις καφεδες,ναρκωτικα,τσαι,κοκ� � κολα,.........κακaο..... πρεπει να τα κοψεις ολα και να περνεις την αγωγη ακριβως οπως στην δινουν ,να μην ξεχνας και να βαλεις ασχολιες στην ζωη σου....το πρωτο αυτο πρεπει να κανεις..

    2ον.....λογικο να αποκτησεις αγοραφοβια με την ψυχωση......απο το μετατραυματικο στρεσ..που νομιζες οτι ολοι μιλανε για σενα καισ βριζουνε και σ παρακολουθουνε και αλλα??............... για αρχη εαν σ περασει η ψυχωση θα καταλαβεις οτι δεν υπηρχε τπτ απο αυτο........πρεπει να κανεις γνωσιακη συμπεριφορα και να αρχισεις να πιεζεις τον εαυτο να βγαινει και να συναναστρεφεται με ανθρωπους και μαζι με αγχολυτικα θα σ βοηθησει....

    αλλα κατι πρεπει να κανεις μην το αφηνεις γτ οσο το αφηνεις μεγαλωνει....

    σε παρακολουθει γιατρος? και αν ναι σ κανει και ψυχαναλυση η μονο χαπια?
    Last edited by nick190813; 18-01-2017 at 17:40.

  7. #7
    davidh
    Guest
    οχι δεν περνω ναρκωτικα καφε πινω και μια δυο μπυριτσες το πολυ το βραδυ σπιτι δεν βγαινω εξω με πιανει πανικος, τρομος δεν μπορω να με κοιτανε ολοι νομιζω οτι ολοι με κοιτανε σκυβω το κεφαλι οταν προχωρω νιωθω αβολα δεν ειναι ευγενικος ο κοσμος μαζι μου τους θεωρω ολους εχθρους μου νομιζω οτι γελανε μαζι μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    οχι δεν περνω ναρκωτικα καφε πινω και μια δυο μπυριτσες το πολυ το βραδυ σπιτι δεν βγαινω εξω με πιανει πανικος, τρομος δεν μπορω να με κοιτανε ολοι νομιζω οτι ολοι με κοιτανε σκυβω το κεφαλι οταν προχωρω νιωθω αβολα δεν ειναι ευγενικος ο κοσμος μαζι μου τους θεωρω ολους εχθρους μου νομιζω οτι γελανε μαζι μου..
    κανενας δεν γελαει μαζι σου...ειναι παρανοικες σκψεις τις ψυχωσης αυτα....ο κοσμος εχει τα χαλια του..ολοι πεινανε αλλοι μενουν αστεγοι αλλοι ειναι αρρωστοι με εσενα θα γελανε?

    καλυτερα να κοψεις τον καφε υπαρχουν υποκαταστατα καφε πρεπει να τον κοψεις οπωσδηποτε και να περνεις την αγωγη σου....


    πανω ξαναδιαβασε το μηνυμα γτ δεν φαινοταν ολοκληρο...και αν θες απαντα και στα αλλα π σ ρωταω...

  9. #9
    davidh
    Guest
    την αγωγη μου την περνω 14 χρονια κανονικα. τωρα ειμαι 37. Αρχισα να την περνω στα 23 μου. Πιο νεος επινα και αλκοολ. Τωρα το εκοψα σχεδον τελειως. καφε ομως δεν εκοψα, πινω ελαφρυ στραγγιστο μου το ειπε ο γιατρος αλλα δεν μπορω ειναι συνηθεια στην ασχολια μου (φτιαχνω ιστοσελιδες-κομπιουτερ) και ουτε και το τσιγαρο με αφηνει να κοψω.

    Πολυ σπανια οταν ειμαι σε δημοσιο χωρο (πολυ μαρτυριο) εκει που ειμαι στο ασχημο συναισθημα και νιωθω πιο μειον απο τον καθενα εξαιτιας μου αυτο το συναισθημα που με κανει να αναρωτιεμε αν υπαρχει χειροτερο στο κοσμο και αν ειναι αληθινο σκεφτομαι οτι ειναι απο τη ψυχωση και με βγαζει για 10 δευτερολεπτα απο το μαρτυριο.. αλλα δεν με βοηθαει κι αυτο για πολυ γιατι κανενας γυρω μου μπορει να με βοηθησει γιατι δεν του το λεω δεν ξερει δεν το ακουει δεν το νιωθει

    Δεν θελω να βγαινω εχω αφησει μουσια γιατι οποτε ξυριζομουν ενιωθα ομορφος και εβγαινα εξω αλλα απο την ψυχωση ολα πηγαιναν σκατα, ολη η πολη ξερει για μενα πλεον ειμαι στιγματισμενος εχω δει ακομα κοριτσια απο μαγαζια που δουλευουν και πηγαινα και μιλουσαμε να περνανε διπλα μου τυχαια στο δρομο και να μη μου λενε ενα γεια και στο facebook delete. Φιλους εδω δεν εχω παρα μονο το σοι μου.. ολοι οι φιλοι μου εφυγαν απο εδω.

    Ψυχαναλυση μονο ομιλια αν αυτο εννοεις.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    Γεια σας παιδια, ο γιατρος μου προτεινει να παω σιγα σιγα απο ρισπερνταλ ενεση 50ml σε abilify ενεση και χαπι 30mg.

    Πια ειναι η γνωμη σας, εχει κανεις τετοια εμπειρια;

    Το abilify εχει παρενεργειες;
    σε μενα δεν εχει παρενέργειες περα ισως λιγο στο σεξουαλικο κομματι... ακινετον δεν χρειαζετε...

    δηλαδή θα παιρνεις και ενεσιμο και 30αρι? σαν πολύ μου φαινετε

  11. #11
    davidh
    Guest
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    σε μενα δεν εχει παρενέργειες περα ισως λιγο στο σεξουαλικο κομματι... ακινετον δεν χρειαζετε...

    δηλαδή θα παιρνεις και ενεσιμο και 30αρι? σαν πολύ μου φαινετε
    δεν ξερω ακριβως ακομα, πρεπει να τελειωσω τις επομενες ρισπερντας των 50μλ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Κάθε αλλαγή φαρμάκου έχει τις δυσκολίες της . Ελπίζω να ξέρει ο γιατρός τι κάνει. Είναι θέμα τύχης και πως θα ανταποκριθείς στο νέο φάρμακο. Δεν υπάρχει κάτι στανταρ από απόψεις χρηστών με την ίδια αγωγή. Στον καθένα επιδρά διαφορετικά και έχει διαφορετικές παρενέργειες.

    Εύχομαι να σου κουμπώσει καλά με τις λιγότερες δυνατές παρενέργειες.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #13
    davidh
    Guest
    ευχαριστω παιδια

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by davidh View Post
    την αγωγη μου την περνω 14 χρονια κανονικα. τωρα ειμαι 37. Αρχισα να την περνω στα 23 μου. Πιο νεος επινα και αλκοολ. Τωρα το εκοψα σχεδον τελειως. καφε ομως δεν εκοψα, πινω ελαφρυ στραγγιστο μου το ειπε ο γιατρος αλλα δεν μπορω ειναι συνηθεια στην ασχολια μου (φτιαχνω ιστοσελιδες-κομπιουτερ) και ουτε και το τσιγαρο με αφηνει να κοψω.

    Πολυ σπανια οταν ειμαι σε δημοσιο χωρο (πολυ μαρτυριο) εκει που ειμαι στο ασχημο συναισθημα και νιωθω πιο μειον απο τον καθενα εξαιτιας μου αυτο το συναισθημα που με κανει να αναρωτιεμε αν υπαρχει χειροτερο στο κοσμο και αν ειναι αληθινο σκεφτομαι οτι ειναι απο τη ψυχωση και με βγαζει για 10 δευτερολεπτα απο το μαρτυριο.. αλλα δεν με βοηθαει κι αυτο για πολυ γιατι κανενας γυρω μου μπορει να με βοηθησει γιατι δεν του το λεω δεν ξερει δεν το ακουει δεν το νιωθει

    Δεν θελω να βγαινω εχω αφησει μουσια γιατι οποτε ξυριζομουν ενιωθα ομορφος και εβγαινα εξω αλλα απο την ψυχωση ολα πηγαιναν σκατα, ολη η πολη ξερει για μενα πλεον ειμαι στιγματισμενος εχω δει ακομα κοριτσια απο μαγαζια που δουλευουν και πηγαινα και μιλουσαμε να περνανε διπλα μου τυχαια στο δρομο και να μη μου λενε ενα γεια και στο facebook delete. Φιλους εδω δεν εχω παρα μονο το σοι μου.. ολοι οι φιλοι μου εφυγαν απο εδω.

    Ψυχαναλυση μονο ομιλια αν αυτο εννοεις.
    ζορι ρε φιλε η κατασταση..αλλα μην παραιτησε νεος εισαι ακομα ,για να αλλαξεις η να αρχισεις την ζωη σ απο την αρχη....

    για αρχη το πρωτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να τελειωνεις με την ψυχωση....προσπαθησε να περνεις τα φαρμακα σου οπως στα δινει...να μην τα ξεχνας....και να απαιτεις αποτελεσματα απο τον γιατρο σου......

    φιλε μου σε νιωθω εγω περασα απο ελαφρια ψυχωση για κατι μηνες και εβγαινα εξω και ηταν σαν να μου εμπαζαν το μαχαιρι στην καρδια.......

    πολυ καλο το οτι ασχολεισαι και φτιάχνεις ιστοσελιδες και κομπιουτερ.

    μην δινεις σημασια σε αυτους π δεν σ μιλανε...μπορει και να μην εισαι στιγματισμενος και να νομιζεις.....επισης αμα ξαναγινεις καλα και σε βλεπουνε κομπλε θα αλλαξει και οι φυμπεριφορα τους.....

    και να θυμασαι οτι κανενας δεν ασχολειται μαζι σου αυτα ειναι πλανη του μυαλου σου....

    σου ευχομαι να περνεις σωστα την αγωγη και συντομα να βγεις απο αυτο το μαρτυριο....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Συμφωνω μαζι σου. Οι αντιδρασεις των αλλων αμα μαθουν οτι εχεις σχιζοφρενεια θυμιζουν Βεγγο και Καραγκιοζη.

    Δε πανε να δουνε τα χαλια τους... Πιο τρελοι ειναι αυτοι απο εμας.

    Εμεις ειμαστε πιο λογικοι και εξυπνοι απο αυτους και για αυτο τρελαθηκαμε.

    Γραψτους κανονικα...

    Quote Originally Posted by davidh View Post
    την αγωγη μου την περνω 14 χρονια κανονικα. τωρα ειμαι 37. Αρχισα να την περνω στα 23 μου. Πιο νεος επινα και αλκοολ. Τωρα το εκοψα σχεδον τελειως. καφε ομως δεν εκοψα, πινω ελαφρυ στραγγιστο μου το ειπε ο γιατρος αλλα δεν μπορω ειναι συνηθεια στην ασχολια μου (φτιαχνω ιστοσελιδες-κομπιουτερ) και ουτε και το τσιγαρο με αφηνει να κοψω.

    Πολυ σπανια οταν ειμαι σε δημοσιο χωρο (πολυ μαρτυριο) εκει που ειμαι στο ασχημο συναισθημα και νιωθω πιο μειον απο τον καθενα εξαιτιας μου αυτο το συναισθημα που με κανει να αναρωτιεμε αν υπαρχει χειροτερο στο κοσμο και αν ειναι αληθινο σκεφτομαι οτι ειναι απο τη ψυχωση και με βγαζει για 10 δευτερολεπτα απο το μαρτυριο.. αλλα δεν με βοηθαει κι αυτο για πολυ γιατι κανενας γυρω μου μπορει να με βοηθησει γιατι δεν του το λεω δεν ξερει δεν το ακουει δεν το νιωθει

    Δεν θελω να βγαινω εχω αφησει μουσια γιατι οποτε ξυριζομουν ενιωθα ομορφος και εβγαινα εξω αλλα απο την ψυχωση ολα πηγαιναν σκατα, ολη η πολη ξερει για μενα πλεον ειμαι στιγματισμενος εχω δει ακομα κοριτσια απο μαγαζια που δουλευουν και πηγαινα και μιλουσαμε να περνανε διπλα μου τυχαια στο δρομο και να μη μου λενε ενα γεια και στο facebook delete. Φιλους εδω δεν εχω παρα μονο το σοι μου.. ολοι οι φιλοι μου εφυγαν απο εδω.

    Ψυχαναλυση μονο ομιλια αν αυτο εννοεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ρισπερνταλ..και ομιλια
    By stroke in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-2023, 15:56
  2. about abilify....
    By demis-demis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-06-2013, 15:06
  3. abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-03-2013, 16:57
  4. Abilify
    By mariafil in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 04-03-2013, 12:23
  5. Abilify
    By gog_magog in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 54
    Last Post: 05-03-2011, 00:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •