Απωθημενο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37

    Απωθημενο

    Γεια σας, ειχα γραψει πολυ παλια, το προβλημα μου ειναι οτι τελικα κατι το οποιο ξεκινησε πριν χρονια αλλα ποτε δεν το εζησα οπως θα επρεπε μου εμεινε απωθημενο και το σκεφτομαι συνεχως. Το θεμα ειναι οτι δεν τολμαω πλεον να τον προσεγγισω γιατι εμαθα οτι εχει σχεση. Η αληθεια ειναι οτι ο ιδιος το προσπαθησε πολυ εγω δεν ημουν σε θεση να το τολμησω κ μεχρι που κουραστηκε κ προχωρησε και τωρα εγω εχω μεινει ακομη εδω να τον σκεφτομαι.. Δεν ξερω ισως ειναι η ιδεα μου η απλα ετσι θελω να ελπιζω οτι υπαρχει ακομη κατι κ απο την μερια του, απλα πλεον εχει κουραστει κ εχει φτιαξει την ζωη του, υπαρχει ακομη μια επικοινωνια μεταξυ μας, αραιη βεβαια και τυπικη μου εστειλε ο ιδιος μετα απο καιρο ενω εμαθε οτι βρισκομαι στο εξωτερικο να με ρωτησει τι κανω.. Δεν ξερω τι να σκεφτω.. Ενω απο την μια σκεφτομαι να τον διαγραψω απο παντου κ να προχωρησω στην ζωη μου επιτελους δεν μπορω, καθε ειδους προσεγγιση απο καποιον δεν με τραβαει και απο την αλλη δεν εχω και πολλες επιλογες απο την στιγμη που ειναι σε σχεση, νομιζω οτι εχει καταλαβει οτι τον σκεφτομαι ακομη αλλα δεν κανει κατι, νιωθω κ ασχημα να του το πω ξεκαθαρα και δεν ειναι και σωστο ουτε για αυτον που μπορει να ειναι ιδεα μου και να ειναι μια χαρα στη σχεση του και να τον ενοχλησω..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Δεν πειραζει ξεκαθαρισε την θεση σου πες τι νιωθεις και αν δεν υπαρχει ανταποκριση αντιο κ πανε παρακατω

  3. #3
    Γεια σου Άννα!

    Σταμάτα να μένεις εγκλωβισμένη στον φόβο της απώλειας,γιατί εκείνος έχει ήδη προχωρήσει.Ξέρεις την απάντηση σε αυτά που ρωτάς,γνωριζεις ποια είναι η αλήθεια.

    Νομίζεις πως δεν έχεις την δύναμη να προχωρήσεις,όμως το ξέρεις πως αυτό είναι κατά βαθος μια απόφαση,όσο βαρύ κι αν είναι το συναίσθημα.

    Σεβάσου κάθε πτυχή του εαυτού σου(ακόμα και αυτή που σε παροτρύνει να εμμένεις εκεί) ,αλλά θεσε όρια στο πόσο θα περιμένεις.Μην διατηρείσαι σε κατασταση αμφιβολίας.Αν το σκέφτεσαι πολύ,κάνε μια διερευνητική επαφη για να δεις τι είδους ανταπόκριση θα υπαρχει,και μετά προχώρα αναλογα.Βγες από το τουνελ.Θέσε ορια στο πόσο θα διατηρείς τον εαυτό σου σε μονοπάτι εξάρτησης,όρια που θα επιτρέπουν να δεις αν υπάρχει πιθανότητα γι αυτό που νοιώθεις ως "αδυνατο" να συμβεί,αλλά ταυτόχρονα θα σε προστατεύουν αν νοιώθεις ότι υπερβαίνεις την ημερομηνία λήξης τη σχέσης αυτής ,και θα σε κινητοποιούν στο να γυρίσεις σελίδα.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, βασικα εκει που λεω τελος δεν ασχολουμε αλλο κατι γινεται κ εμφανιζεται με καποιο τροπο υπενθυμιζοντας μου πως ειναι εκει κ αν ποτε μιλησουμε η προσπαθησω να του δειξω κατι αλλο ειναι τυπικος δεν εκφραζεται αλλα δεν με "διωχνει" κιολας με την εννοια να μην μου ξαναμιλησει κ να ξεκοψει τελειως..

  5. #5
    Ναι,δεν απορρίπτει πλήρως το ενδιαφέρον σου,το διαχειρίζεται,για να σε ωθεί στο να το συντηρείς.Διότι αυτό ανεβάζει την αυτοπεποίθησή του.

    Προσπάθησε να ουδετεροποιήσεις την στάση σου ..

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Πφφ το προσπαθω και αυτο αλλα δεν καταληγει καπου ενας φαυλος κυκλος

  7. #7
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Μολις μιλησαμε λιγο, του εστειλα πραγματικα καταλαθος οταν ελεγχω καθε τρεις κ λιγο ποτε ειναι online θα συνεβαινε κ αυτο.. :P αλλα προσπαθησα να πιασω κουβεντα κ ενω υπο αλλες συνθηκες θα αρπαζε αμεσως την ευκαιρια, ηταν τυπικος κ αδιαφορος, συμφωνω σε αυτο που λες πιο πανω οτι τονωνεται η αυτοπεποιθηση του, τονωνεται η δικια του αυτοπεποιθηση και πεφτει η δικια μου..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Αννα.. View Post
    Μολις μιλησαμε λιγο, του εστειλα πραγματικα καταλαθος οταν ελεγχω καθε τρεις κ λιγο ποτε ειναι online θα συνεβαινε κ αυτο.. :P αλλα προσπαθησα να πιασω κουβεντα κ ενω υπο αλλες συνθηκες θα αρπαζε αμεσως την ευκαιρια, ηταν τυπικος κ αδιαφορος, συμφωνω σε αυτο που λες πιο πανω οτι τονωνεται η αυτοπεποιθηση του, τονωνεται η δικια του αυτοπεποιθηση και πεφτει η δικια μου..
    Άννα, καλησπέρα!
    Και εγώ έχω περάσει από παρόμοια φάση τους τελευταίους μήνες. Και η αλήθεια είναι ότι ακόμη δεν έχω ξεμπερδέψει κάποια πράγματα μέσα μου. Μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Το ανεκπλήρωτο, το απωθυμένο, ο τρόπος με τον οποίο σε απορρίπτουν και όταν αυτό που έχεις στο μυαλό σου παίρνει άδοξα τέλος, πονάει τόσο όσο και ο αληθινός πόνος (το λένε ειδικοί νευρολόγοι και ψυχίατροι).
    Πρέπει να ξέρεις κάτι: Να αγαπάς εκείνους που σε έχουν πρώτη προτεραιτότητα και όχι "καβάτζα".
    Το να σε αγνοούν, δεν πρέπει να σημαίνει κάτι για σένα. Εγώ το πήρα πάρα πολύ προσωπικά. Αμφισβήτησα την ίδια μου την ύπαρξη.
    Δεν πίστευα ότι το πρόσωπο που αγαπούσα θα πλήγωνε τόσο!
    Οι "θύτες" δείχνουν το ποιόν τους. Δείχνουν την δειλία τους, αν θες.
    Είτε ο θύτης είναι άνδρας είτε γυναίκα, δείχνει ανωριμότητα. Δείχνει πως δεν μπορεί να δώσει λύση.
    Είναι πιο τίμιο να στο λένε, παρά να μασάνε τα λόγια τους ή να χάνονται στη σιωπή.
    Μάζεψε τα κομμάτια σου και προχώρα! Μην χάνεις χρόνο!
    Μακάρι όταν έκλαιγα και όταν πονούσα, να είχα κάποιον φίλο να μου έλεγε ότι χάνω τον χρόνο μου περιμένοντας.
    Αλλά μερικά διδάγματα είναι παρακαταθήκη μιας ζωής.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα και να μη μου στεναχωριέσαι! :)
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    Ετσι μου ερχεται να του στειλω να του τα πω και ας ρεζιλευτω να τελειωνει το θεμα μπας και το παρω αποφαση αλλα κολωνω κ το παω μεσω λαμιας αν και πιστευω οτι εχει καταλαβει, οταν εμαθα οτι εχει κοπελα πιστεψα οτι αυτο θα με εκανε να ξεκολλησω αλλα ουτε αυτο.. σε ευχαριστω πολυ κ ελπιζω κ εσυ να ξεμπερδεψεις κ να ελευθερωθεις απο αυτο το βαρος γιατι πραγματικα εχει γινει βαρος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Αννα.. View Post
    Ετσι μου ερχεται να του στειλω να του τα πω και ας ρεζιλευτω να τελειωνει το θεμα μπας και το παρω αποφαση αλλα κολωνω κ το παω μεσω λαμιας αν και πιστευω οτι εχει καταλαβει, οταν εμαθα οτι εχει κοπελα πιστεψα οτι αυτο θα με εκανε να ξεκολλησω αλλα ουτε αυτο.. σε ευχαριστω πολυ κ ελπιζω κ εσυ να ξεμπερδεψεις κ να ελευθερωθεις απο αυτο το βαρος γιατι πραγματικα εχει γινει βαρος!
    Πες του το. Μην το κρατάς μέσα σου και να μην περιμένεις απάντηση από εκείνον.
    Για να καταλάβεις είχα πεί στην καθηγήτρια που είχα στο Πανεπιστήμιο ότι την αγαπούσα, την μέρα που παντρευόταν!
    Τι να πω εγώ; Πόσο δύσκολο θα είναι για σένα;

    Μια συμβουλή: πες λίγα λόγια (όχι κατεβατό τριών σελίδων όπως έκανα εγώ) και δείξε ότι πια δεν τον ενδιαφέρεις.
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    οο μπραβο θαρρος! μα αν του στειλω κ του πω αυτα που νιωθω εννοειται οτι θα καταλαβει πως ενδιαφερομαι απλα πλεον εχω κουραστει να ειμαι σε αυτη την φαση και ειδικα τον τελευταιο καιρο που μου εστειλε νομισα πως νοιαζεται ακομη και ας πουμε "ξεσηκωθηκα"! ειναι κουραστικο γιατι μου τρωει ποσο χρονο κ δεν εχω διαθεση για πολλα πραγματα!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Πες του: "Μην φρικάρεις. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να γίνει τίποτε μεταξύ μας. Απλά δεν θέλω να το κουβαλάω μέσα μου μια ζωή!"
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Άννα δεν είσαι η μόνη κοπέλα που είναι κολλημένη με τον πρώην και δεν έχει το θάρρος να προχωρήσει στη ζωή της. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι η γυναικεία επιχειρηματικότητα είναι πιο πίσω από την ανδρική. Δε νομίζω πως μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα, πέρα από το να συνεχίσεις να κρατάς παθητική στάση στη ζωή. Βέβαια οι γυναίκες πλέον είναι ποιο ενεργές στην κοινωνία, αλλά στα αισθηματικά δεν έχει αλλάξει και πολύ η κατάσταση.

    Πιστεύω πως όταν θα γνωρίσεις έναν άνδρα που να μπορεί να διαχειριστεί την ιδιαίτερη κατάστασή σου, θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις. Θα είναι μονόδρομος ουσιαστικά γιατί θα καταλάβει τη θέση το οδηγού-δορυφόρου στη ζωή σου. Δεν είσαι η μόνη που δε σε τραβάνε οι προσεγγίσεις των αγοριών. Άλλωστε η κατάσταση έχει αλλάξει πλέον στο φλερτ όπου έχει δυσκολέψει προς την πλευρά των ανδρών, οι οποίοι καλούνται να είναι ακόμη ποιο ικανοί, άσχετα αν εσύ τους φέρνεις σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.
    Last edited by delmem-190819a; 16-01-2017 at 23:40.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    37
    κοιτα κατι παρομοιο το εχω ηδη κανει πριν μερικους μηνες του ειπα πως ενιωθα αλλα υποτιθεται για το παρελθον και οτι δεν περιμενα κατι κ απλα ηθελα να του το πω για να ξερει για τοτε.. και αυτο που μου ειπε ηταν καλα εκανες κ το εβγαλες απο μεσα σου κ οτι μου ευχοταν να φτιαξω την ζωη μου οπως εγω θελω.. Οποτε βασικα την κινηση την εκανα θα μου πεις τι αλλο τοτε να του στειλεις .. Ξερω εγω γιατι δεν ξεκοβει τελειως.. Εκτος και αν του ειμαι τοσο αδιαφορη πλεον που δεν τον νοιαζει πραγματικα αν θα προχωρησω.. Δεν ξερω τι να υποθεσω..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    961
    Quote Originally Posted by Αννα.. View Post
    κοιτα κατι παρομοιο το εχω ηδη κανει πριν μερικους μηνες του ειπα πως ενιωθα αλλα υποτιθεται για το παρελθον και οτι δεν περιμενα κατι κ απλα ηθελα να του το πω για να ξερει για τοτε.. και αυτο που μου ειπε ηταν καλα εκανες κ το εβγαλες απο μεσα σου κ οτι μου ευχοταν να φτιαξω την ζωη μου οπως εγω θελω.. Οποτε βασικα την κινηση την εκανα θα μου πεις τι αλλο τοτε να του στειλεις .. Ξερω εγω γιατι δεν ξεκοβει τελειως.. Εκτος και αν του ειμαι τοσο αδιαφορη πλεον που δεν τον νοιαζει πραγματικα αν θα προχωρησω.. Δεν ξερω τι να υποθεσω..
    Να μην υποθέσεις τίποτα. Αν του είσαι αδιάφορη και εκείνος, σήμερα, αυτή τη στιγμή, αυτό το δευτερόλεπτο, θα πρέπει να σου γίνει αδιάφορος.
    Ξεκίνα. Βήμα 1ο. Να τον διαγράψεις από τις επαφές σου, από το Facebook, από παντού.
    Δεν αξίζει να δίνεις αξία από τον εαυτό σου, σε ανθρώπους που δεν έχουν αξία.
    Κράτα τον χρόνο σου και την ενέργεια σου για σένα. Μια ζωή έχεις και όχι εκατό. Δεν είσαι ηρωίδα στο PlayStation...! :)
    Κάνε την αδυναμία σου, ΔΥΝΑΜΗ.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ενθουσιασμός, Ερωτας, Αγάπη, καψούρα κόλλημα, απωθημένο..
    By maria eleni in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 18-10-2016, 13:32
  2. εφηβικο απωθημενο
    By ψύχο in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 17-07-2012, 23:36
  3. Αγάπη ή απωθημένο;
    By BrokenChord in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 09-02-2012, 16:54
  4. σύμπτωση, συγχρονικότητα ή απωθημένο?
    By dreamer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 21-12-2009, 12:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •